DPS_tlo
Chuligański wybryk 40-latka w Stalowej Woli
Przyszedł przed Dom Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Był pijany. Wszczął awanturę i dokonał aktu wandalizmu, samemu ciężko się raniąc. "- Dostaliśmy wezwanie do mężczyzny, który awanturował się przed DPS-em. Policjanci zastali na miejscu mężczyznę, który wybił szybę w drzwiach wejściowych. Został zatrzymany przez policjantów. Ze względu na to, że doznał rozległego urazu nogi, został przewieziony do szpitala. Czekamy na złożenie zawiadomienia o uszkodzeniu mienia przez pracowników DPS - mówi aspirant Przemysław Paleń z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.
... zobacz więcej

2022-08-12

Rekolekcyjne odwiedziny
W ramach „spotkania z żywym Kościołem” uczestnicy Oazy Rodzin odwiedzili w ramach rekolekcji Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej. Miejsce to, w którym przebywają mężczyźni, serafitki prowadzą od 1954 roku. Sam dom powstał zaś w 1926 roku.
... zobacz więcej

2022-08-12

Koronawirus ponownie w małopolskich dps-ach
Prawie 2 mln zł – to kolejne środki dla małopolskich domów pomocy społecznej przekazane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – poinformowało biuro wojewody. W regionie koronawirusa ma 24 mieszkańców dps-ów.
... zobacz więcej

2022-08-12

W Chodzieży będą zbierać deszczówkę
Powiat Chodzieski oraz gmina Margonin otrzymali dofinansowanie z programu „Deszczówka”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. To potrzebne pieniądze, które zostaną wykorzystane w celu zbierania wód opadowych, by można było je ponownie wykorzystać. W Powiecie Chodzieskim o fundusze starał się Dom Pomocy Społecznej w Chodzieży.
... zobacz więcej

2022-08-11

Fundusze unijne z pomocą
1,5 mln zł przeznaczy powiat kłodzki na instalację fotowoltaiki przy szkołach, ale także przy Domu Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 1,5 mln zł, a przyznane dofinansowanie to 1,2 mln zł. Budowa instalacji fotowoltaicznych jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, które zdobył Klaster Energii „Autonomiczny Region Energetyczny Sudety” (ARES).
... zobacz więcej

2022-08-11

Dzienny, czterdziestoletni...
19 sierpnia o godz. 11:00 pod Ratuszem rozpoczną się uroczyste obchody jubileuszu Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań” działającego w ramach MOPS w Głogowie. DDP obchodzi swoje 40-lecie! Uroczystości rozpocznie polonez w wykonaniu seniorów Cichej Przystani. Potem w planie koncert zespołu Los Emetytos z DDP oraz występ przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 10 w Głogowie. Będzie także prezentacja rękodzieła seniorów z Domów Dziennego Pobytu, Domu Nad Strumykiem, Domu Pomocy Społecznej Magnolia, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Polskiego Związku Niewidomych.
... zobacz więcej

2022-08-11

Żeby uniknąć dużego dps-u
Samorząd gminy Łęka Opatowska, we współpracy z łódzką fundacją Happy Kids, tworzy pierwszy w kraju, samorządowy Rodzinny Dom Pomocy Społecznej. Wszystko ze wsparciem Urzędu Miasta w Wieruszowie. Co więcej, w nowej placówce opiekę i schronienie znajdą między innymi wieruszowianie będący obecnie podopiecznymi fundacji. "Całą ideą jest to, że dzieci, które przebywają w rodzinnych domach dziecka prowadzonych przez Fundację, które mają pewnego rodzaju dysfunkcję, po czasie w rodzinnym domu dziecka nie będą trafiały do dużych obiektów, dps-ów, ale dalej będą przebywały w rodzinnej, kameralnej atmosferze" - mówi burmistrz Wieruszowa Rafał Przybył.
... zobacz więcej

2022-08-10

Mieszkaniec DPS w Sieradzu poszukiwany
Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu prowadzi poszukiwania Ireneusza Grabowskiego, lat 45. Mężczyzna 31 lipca 2022 roku około godziny 14:00 oddalił się z Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu w nieznanym kierunku i do chwili obecnej nie powrócił. Rysopis: wzrost ok. 180 cm, szczupła budowa ciała, włosy krótkie, ciemne, brak zarostu, oczy zielone, brak widocznych tatuaży oraz cech charakterystycznych. W chwili zaginięcia mężczyzna ubrany był w kurtkę koloru czerwonego, posiadającą ciemne rękawy oraz górną część pleców, spodnie jeansowe, buty koloru czarnego.
... zobacz więcej

2022-08-10

Kontrola oficjalnie zapowiedziana
Zgodnie z Zarządzeniami Starosty Ostrowieckiego najpierw w siedzibie DPS na Osiedlu Słonecznym, a miesiąc później także w DPS przy ulicy Grabowieckiej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się kontrola ich działalności. Co ciekawe kontrola zostanie przeprowadzona za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie. Kontrolą objęte zostanie przestrzeganie przez DPS standardów prowadzenia działalności określonych przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2022-08-10

Po kolejnym święcie
7 sierpnia obchodziliśmy święto osób, które związały swoje życie zawodowe z opieką nad seniorami. Codzienne wyzwania, zaangażowanie, cierpliwość, a przede wszystkim ogrom ciepła i empatii. Praca opiekuna osób starszych jest pełna wyzwań, wymaga zaangażowania, cierpliwości, indywidualnego podejścia do podopiecznego które pozwala dobrze zrozumieć jego potrzeby...
... zobacz więcej

2022-08-09

Zaginął mieszkaniec DPS
Zaginął 70 – letni mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Makowie Mazowieckim. Policja prosi o kontakt osoby, które mogą mieć informacje o miejscu pobytu mężczyzny. W piątek, 5 sierpnia wyszedł niezauważony i do chwili obecnej nie wrócił do miejsca zamieszkania. – Rysopis: średniej budowy ciała, średniego wzrostu, włosy siwe krótkie. Ubrany był w koszulkę z krótkim rękawkiem w czerwono-niebieskie wzory, spodnie dresowe koloru granatowego i klapki w kolorze granatowym – podaje st.asp. Monika Winnik z Komendy Powiatowej Policji w Makowie Maz.
... zobacz więcej

2022-08-09

Wspólnymi siłami
Zaledwie 2 tygodnie temu mieszkańcy DPS-u przy ul. Przyrodniczej w Łodzi cieszyli się z wygranej w miejskim programie mikrograntów. Seniorzy okazali się bardzo twórczy i udało im się zdobyć dotacje na dwa projekty – budowę przestrzeni do odpoczynku i obserwacji przyrody oraz zakątka do gier, np. w szachy. Prace ogrodowe zablokowały panujące upały. Z odsieczą ruszyła młodzież ze Stowarzyszenia „Zostańmy Razem” im. Mateusza Kolad. Pomogły też rodziny naszych pracowników.
... zobacz więcej

2022-08-08

Przymus bezpośredni - czas zmienić przepisy
Przepisy określają zasady unieruchomienia lub izolacji osób chorujących psychicznie, ale brakuje ich w odniesieniu do osób przebywających w domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo leczniczych. Tam, gdzie nie ma regulacji, jest dowolność, która prowadzi do nadużyć. Zwłaszcza, jeśli osoba niesamodzielna w praktyce nie ma możliwości złożenia skargi. Rzecznik Praw Pacjenta chce to zmienić.
... zobacz więcej

2022-08-08

Radni PiS żądają kontroli
Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi kontrolę w nowosądeckim MOPS i Domach Pomocy Społecznej przy ul. Nawojowskiej i Emilii Plater. Wniosek w tej sprawie złożyli Iwona Mularczyk i Michał Kądziołka - radni klubu "PiS Wybieram Nowy Sącz". Powodem kontroli mają być skargi pracowników na system przyznawania podwyżek, premii i nagród. Kontrola wskazanych pracodawców zostanie zostanie zakończona najpóźniej do dnia 28 września - można przeczytać w piśmie wysłanym do radnych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie.
... zobacz więcej

2022-08-08

Nie ma chętnych do wymiany ogrodzenia
Nie ma chętnych do wymiany ogrodzenia w Domu Pomocy Społecznej przy al. Słowackiego w Zielonej Górze. To zadanie, które wygrało w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Przetarg trzeba będzie powtórzyć. DPS do ostatniej edycji budżetu obywatelskiego zgłosił zadanie pt. "Nasz piękny zakątek dla KAŻDEGO". Chodziło o wymianę ogrodzenia wokół budynku. Jednak do przetargu nikt się nie zgłosił.
... zobacz więcej

2022-08-05

Radomsko: poszukiwania na szeroką skalę
Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania 78-letniej Danuty Jankowskiej. Chorująca na Alzheimera kobieta, w czwartek ok. godz. 9.00 wyszła z radomszczańskiego szpitala i nie powróciła do miejsca stałego pobytu, czyli DPS. W akcji poszukiwawczej uczestniczyli zarówno policjanci, jak i strażacy z terenu całego województwa. Zaginiona 78-latka została odnaleziona 6 km od szpitala.
... zobacz więcej

2022-08-05

(Na szczęście) fałszywy alarm
Wczoraj rano do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o włączonym alarmie przeciwpożarowym w przasnyskim Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rudej. Na miejsce zdarzenia pojechały trzy zastępy straży pożarnej. W instalacji przeciwpożarowej włączyła się czujka ostrzegawcza. Na szczęście alarm okazał się fałszywy i nie było podstaw do ewakuowania osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-08-05

Wrocław: na razie jest tylko protokół rozbieżności
Pracownicy wrocławskich DPS-ów nie dogadali się z miastem w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Opiekunowie medyczni chcą pensji wyższej o tysiąc złotych. Teraz zarabiają 3540 złotych brutto, co na rękę daje niewiele ponad 2700 złotych. - Podpisaliśmy z miastem w tej sprawie protokół rozbieżności - wyjaśnia pracująca w DPS Agnieszka Konasz-Oleszewska. Obie strony czekają na wyznaczenie przez Ministerstwo Pracy mediatora, który będzie próbował doprowadzić do kompromisu.
... zobacz więcej

2022-08-04

W Głownie nie tylko nowa dyrektorka
Ewa Dobruchowska została nową dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Głownie. Dobruchowska ma duże doświadczenie do pełnienia tej roli - przez wiele lat była pracownikiem placówki. W budynku głowieńskiego DPS-u niedługo rozpocznie się termomodernizacja oraz zakupiona zostanie nowa winda do przewozu osób niepełnosprawnych. Okna, drzwi i oświetlenie czeka wymiana. Ocieplone zostaną ściany zewnętrzne oraz dach. Zmodernizowana zostanie również instalacja centralnego ogrzewania. Prace mają ruszyć po wakacjach.
... zobacz więcej

2022-08-04

Komisje wojskowe pod lupą RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do szefa MON o rozważenie możliwości zmiany ustawy o obronie Ojczyzny. Obecnie na kwalifikację wojskową muszą się stawiać także osoby, które nie poruszają się samodzielnie i ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Taki wyjazd jest dużym wyzwaniem i dla nich, i ich opiekunów. W ocenie zainteresowanych osoby te nie powinny doświadczać dodatkowych upokorzeń. "Pod warunkiem skutecznego dostarczenia orzeczenia o niepełnosprawności obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej mógłby podlegać wyłączeniu" - uważa rzecznik.
... zobacz więcej

2022-08-04

Wizyta u marszałka
Na zaproszenie senatora Wojciecha Ziemniaka, grupa podopiecznych DPS z Chwałkowa odwiedziła parlament i spędziła cały dzień w stolicy. Spacerowali po Łazienkach Królewskich, zwiedzali muzeum Powstania Warszawskiego i stadion narodowy. Spotkali się też marszałkiem Senatu - Tomaszem Grodzkim. Marszałek bardzo entuzjastycznie odniósł się do zaproszenia go na wizytę w chwałkowskim DPS.
... zobacz więcej

2022-08-03

Będą nowe windy w Biłgoraju i Teodorówce
Za blisko 900 tys. zł zamontowane mają zostać widny osobowo - łóżkowe w Domu Pomocy Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju i Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce. Dofinansowanie z ROPS w Lublinie wynosi w przypadku inwestycji w Biłgoraju 156 tys. zł, a w przypadku Teodorówki 189 tys. zł. Czas na realizację inwestycji jest do 2 grudnia, ale jest szansa na szybsze zakończenie.
... zobacz więcej

2022-08-03

Folusz z nową dyrektorką
Monika Wójcicka została p.o. dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Zastąpiła Karola Adamskiego, wieloletniego szefa placówki. Nowa szefowa DPS w Foluszu związana jest z tą placówką od 2011 roku. Najpierw pełniła stanowisko inspektora ds. kulturalno-oświatowych, później zajmowała się kadrami. Obowiązki p.o. dyrektora DPS sprawuje od 1 sierpnia.
... zobacz więcej

2022-08-03

W Opolu prace rozpoczęte
Nowoczesny, funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych - tak ma wyglądać Dom Pomocy Społecznej, który powstaje przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Budowa obiektu rozpoczęła się zaledwie kilka dni temu, a już widać pierwsze efekty prac wykonawcy. Zamontowano dźwigi, baraki biurowe oraz rozpoczęły się roboty ziemne. Koszt inwestycji to blisko 54 miliony złotych, z czego 30 milionów pochodzi z dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych. Dom Pomocy Społecznej będzie gotowy do zamieszkania w połowie 2024 roku.
... zobacz więcej

2022-08-02

Zmarła 103-letnia mieszkanka DPS w Ostrowie Wlkp.
W wieku 103 lat zmarła Aurelia Kwiatkowska - jedna z najstarszych mieszkanek Ostrowa Wielkopolskiego i całego powiatu. Miała wziąć udział w ceremonii otwarcia nowego budynku DPS, którego budowa jest już na ukończeniu. Od kilku lat mieszkała właśnie w tej placówce.
... zobacz więcej

2022-08-02

Bez miłosierdzia?
- Nie dość, że miałem w domu przemoc, to jeszcze tutaj jest przemoc – mówi Uwadze!TVN jeden z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Zdunach. Byli pracownicy placówki postanowili przerwać milczenie i napisali list do różnych instytucji, w którym opisują nieprawidłowości, do których miało dochodzić w tym DPS. Dom jest własnością Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Placówkę dofinansowuje gmina, a nadzór sprawuje PCPR.
... zobacz więcej

2022-08-02

Czy zyskają jedynie pielęgniarki?
O interwencję zgłosili się do senator Ewy Gawędy przedstawiciele opiekunów medycznych z pięciu placówek - DPS w Gorzycach, w Rybniku, w Kędzierzynie-Koźlu, Orzeszu i Raciborzu. Opiekunowie medyczni zatrudnieni w szpitalach i zakładach opiekuńczo-leczniczych są traktowani jako personel medyczny, ale już w domach opieki społecznej nie. Zmiany w ustawie nie gwarantują, że taka zmiana nastąpi, a podwyżki płac mogłyby dotyczyć jedynie pielęgniarek. Na ten problem zwracają uwagę interweniujący opiekunowie medyczni.
... zobacz więcej

2022-08-01

Konkursy na dyrektorów w Bielsku-Białej
Magistrat ogłosił konkurs na stanowiska dyrektorów dwóch Domów Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej. Kandydaci muszą mieć nieposzlakowaną opinię, wykształcenie wyższe ze specjalizacją z zakresu opieki społecznej oraz przedstawić koncepcję funkcjonowania ośrodka. Kandydaci mogą składać dokumenty w obu konkursach do 26 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej.
... zobacz więcej

2022-08-01

Połączenie
Powiatowi radni zdecydowali o połączeniu Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu i DPS w Rabce-Zdroju. Wspólna dyrekcja i wspólna obsługa placówek, które od tej pory będą Zespołem DPS-ów, staną się faktem od 1. września. Od trzech lat DPS-y zaskalański i rabczański miały już wspólną obsługę finansową.
... zobacz więcej

2022-08-01

Szczęśliwe zakończenie poszukiwań
Szczęśliwy finał mają poszukiwania zaginionego mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach. Mężczyzna został odnaleziony dzisiaj rano przez pracowników placówki w Nowym Sączu w okolicy Bulwaru Narwiku. Jest cały i zdrowy.
... zobacz więcej

2022-07-29

Sąd zakazuje strajku łódzkich pracowników socjalnych
Decyzję o zakazie prowadzenia strajku przez pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi wydał Sąd Okręgowy w Łodzi. Zakaz ma obowiązywać do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego o ustalenie, że trwający od ponad 13 tygodni strajk jest nielegalny. Przedstawicielki protestującego związku zawodowego zapowiedziały, że do momentu uzyskania od sądu oficjalnej informacji o jego postanowieniu nie będą przerywać akcji strajkowej.
... zobacz więcej

2022-07-29

Zmienią się przepisy o przerwach w czasie pracy
Niebawem w życie mają wejść przepisy wprowadzające unijną dyrektywę work-life balance. Pracownicy będą mogli zyskać dwie dodatkowe, 15-minutowe przerwy w pracy - pod pewnymi warunkami. Tak jak do tej pory, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to zatrudniony będzie miał prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut. W sytuacji, gdy jego czas pracy przekroczy 9 godzin, będzie przysługiwała mu dodatkowa przerwa, również trwająca co najmniej 15 minut. Natomiast osoby, których czas pracy jest dłuższy niż 16 godzin, zyskają prawo do kolejnej przerwy w pracy, trwającej co najmniej 15 minut.
... zobacz więcej

2022-07-29

"Anulki" - wspólna zabawa mieszkańców dps-ów
Mieszkańcy domów pomocy z Nowej Dęby, Tarnobrzega, Stalowej Woli i Cmolasu spotkali się po pandemicznej przerwie nad nowodębskim zalewem na organizowanych przez Dom Pomocy Społecznej w Nowej Dębie ”Anulkach”. Był program artystyczny, dobra muzyka, poczęstunek i wiele innych atrakcji. Dlaczego właśnie Anulki? Bo 26 lipca to dzień św. Anny i Joachima, patronów osób starszych. Przypomnieli o tym mieszkańcy nowodębskiego DPS w specjalnie przygotowanym programie.
... zobacz więcej

2022-07-28

"Złota Jesień" oferuje wolne miejsca
Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu jest placówką dla osób, które nie mogą samodzielnie funkcjonować we własnym domu. Obecnie posiadamy wolne miejsca i na bieżąco przyjmujemy osoby wymagające całodobowej opieki. Z oferty Domu mogą skorzystać zarówno mieszkańcy powiatu raciborskiego, jak również osoby z innych powiatów i województw, bez względu na sytuację finansową.
... zobacz więcej

2022-07-28

Zbyszyce: zaginął mieszkaniec
Zaginął 41-letni mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach, który znajduje się niedaleko rzeki Dunajec. Zaginionego szukają strażacy, policjanci i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poszukiwania są prowadzone na lądzie i w Dunajcu.
... zobacz więcej

2022-07-28

Wszystko dla oszczędności
Panele fotowoltaiczne mają pojawić się na dachu Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Legionowie. Zanim to się jednak stanie, inwestycja musi zostać zaprojektowana. Na tym etapie określona ma też zostać moc instalacji.
... zobacz więcej

2022-07-27

Samochód z windą dla Jedlanki
Dom Pomocy Społecznej w Jedlance w gminie Jedlińsk ma do dyspozycji nowego busa. Pojazd może przewozić 9 osób i jest wyposażony w windę umożliwiającą załadunek osób na wózkach inwalidzkich. Oficjalnego przekazania busa we wtorek, 26 lipca, dokonał starosta radomski Waldemar Trelka wraz z Haliną Janiszek-Stajniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.
... zobacz więcej

2022-07-27

Jeszcze nie koniec walki o podwyżki
Nasza sytuacja wciąż nie uległa poprawie – mówią pracownicy domów pomocy społecznej z regionu Lubelszczyzny. Związkowcy podsumowują trwającą od miesiąca akcję protestacyjną i zapowiadają, że wciąż będą walczyć o realizację swoich postulatów. Z zapowiedzi ustnych wynika, że szanse na – przynajmniej częściowe – spełnienie żądań są. Od starostów i prezydenta Lublina usłyszeli obietnice wzrostu wynagrodzeń, choć nie w takiej kwocie, o jaką walczą.
... zobacz więcej

2022-07-27

Winda na już!
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli będą mogli wkrótce korzystać z nowej, komfortowej windy. Stara winda grozi awarią, nie można do niej dostać części zamiennych i już przestaje spełniać coraz bardziej rygorystyczne kryteria bezpieczeństwa, stąd pilna konieczność wymiany.
... zobacz więcej

2022-07-22

Prokuratura analizuje sprawę Jordanowa
W Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie mogło dochodzić nie tylko do przemocy, ale też molestowania seksualnego. Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej będzie sprawdzać, czy siostry zakonne prowadzące ośrodek nie krzywdziły swoich podopiecznych. Poszkodowaną miała być 23-letnia Karolina, niepełnosprawna intelektualnie pensjonariuszka DPS, której historię niedawno opisywaliśmy. Prokuratura pisze m.in. o "wykorzystaniu bezradności i doprowadzeniu do poddania się innej czynności seksualnej".
... zobacz więcej

2022-07-22

Bez podania ręki i podziękowań
Niepełnosprawny dyrektor dolnośląskiego PFRON Marcin Sokołowski został bez słowa wyrzucony z pracy. W firmie pracował prawie dwie dekady. - Odwołanie dokonane w tym trybie nie wymaga zamieszczenia w jego treści uzasadnienia - powiedziała Interii Małgorzata Gaj, rzecznik Funduszu. Jak usłyszeliśmy, przyczyną były "zastrzeżenia do pracy" Sokołowskiego. On sam twierdzi, że nikt go o nich nie informował.
... zobacz więcej

2022-07-22

Żeglarski piknik z piosenką
Uczestnicy środowiskowych domów samopomocy z całego Podkarpacia świetnie bawili się nad Jeziorem Tarnobrzeskim, gdzie odbyła się VII edycja Pikniku Żeglarskiego i Przeglądu Piosenki Żeglarskiej Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie pod patronatem prezydenta Tarnobrzega zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy we współpracy z Jacht Klubem Kotwica w Tarnobrzegu. W pikniku brało udział 11 Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa podkarpackiego, w tym z Lubaczowa, Lipska, Cieszanowa, Tyczyna, Dębicy, Nowej Dęby, Knapów, Stalowej Woli, Niska, Bojanowa. Wśród gości byli także mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu.
... zobacz więcej

2022-07-21

Teleopaski dla seniorów z Legionowa
Teleopaski medyczne – warte po 280 zł każda – uroczyście wręczono 50 seniorom znajdującym się pod opieką Domu Dziennego Pobytu przy ulicy generała Józefa Sowińskiego w centrum Legionowa. Urządzenia będą obsługiwane całodobowo przez centrum monitoringu i mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego wśród ich użytkowników.
... zobacz więcej

2022-07-21

Pomagać w inny sposób
Gmina Zaręby Kościelne oraz powiat lipski otrzymały łącznie niemal 1 mln zł dofinansowania na prowadzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych dla niepełnosprawnych. Wsparcie otrzymają 44 osoby, 18 w ramach pobytu dziennego i 26 całodobowego – poinformował w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Centra opiekuńczo-mieszkalne mają pomóc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności poprzez zapewnienie mieszkania lub w formie pobytu dziennego.
... zobacz więcej

2022-07-20

ŚDS w Wolsztynie nabiera kształtów
Jeszcze w tym roku Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolsztynie ma przyjąć pierwszych podopiecznych. Budowa obiektu, który powstaje przy udziale dofinansowania z budżetu państwa w wysokości ponad 4 milionów złotych, już się rozpoczęła. Zaplanowano wybudowanie domu dla 30 uczestników, w tym 10 uczestników z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub spektrum autyzmu, posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz ze wskazaniem konieczności stałej i długotrwałej opieki lub pomocy osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Docelowo przewidziano zwiększenie liczby miejsc w placówce do 45 osób.
... zobacz więcej

2022-07-20

W krainie zmysłów
We wtorek, 19 lipca br. w sali wystaw Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbył się uroczysty wernisaż "W krainie zmysłów". Wystawa przedstawia prace graficzne, fotogramy i diaporamy zrealizowane podczas warsztatów artystyczno-sensorycznych. Autorami prac są Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Załęskiej w Rzeszowie. Dzieła w instytucji będą dostępne dla zwiedzających do 12 sierpnia 2022 roku.
... zobacz więcej

2022-07-20

Setne urodziny w Łężeczkach
W poniedziałek mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Łężeczkach - pani Anna Trawczyńska - obchodziła swoje 100 urodziny. Pani Anna jest sama, ale nie samotna. Ma liczną rodzinę, która zjechała się, aby uczcić urodziny i uczestniczyć we mszy w intencji jubilatki. Oprócz rodziny, życzenia pani Annie złożyli również domownicy DPS w Łężeczkach i przedstawiciele lokalnych władz.
... zobacz więcej

2022-07-19

Nowy szef DPS w Jordanowie
Dobiegają końca procedury prowadzące do przejęcia przez Powiat Suski Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, który przez długie lata prowadziło Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Sióstr Prezentek. Jak ustalił portal Sucha24.pl nowym kierownikiem placówki, która stanie się filią powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Łętowni zostanie Sebastian Ingram - wieloletni kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zembrzycach..
... zobacz więcej

2022-07-19

Snoezelen w Zimnowidzie
Profesjonalna sala doświadczania świata (Snoezelen)- taką może pochwalić się teraz Dom Pomocy Społecznej w Zimnowodzie, który poszerzył swoje wsparcie dla podopiecznych. Istotą takiej sali jest umożliwienie pacjentowi kontaktu z różnymi zjawiskami i doznaniami za pomocą wszystkich zmysłów. Jest to forma poznawania otaczającej rzeczywistości, które składa się z dźwięków, zapachów, faktur i kolorów, jakich dostarcza wyposażenie sali doświadczania świata.
... zobacz więcej

2022-07-19

Wrocław: do kogo trafią zapowiedziane podwyżki płac?
"Obawiam się, że te pieniądze pójdą na pracowników administracyjnych. A my zasuwamy za dwie osoby i nie zobaczymy tych pieniędzy — mówi Gazecie Wrocławskiej Andrzej Gryglewicz, opiekun miejscowego DPS. - Zostaliśmy zdziesiątkowani i nie wiadomo dlaczego ludzie, którzy siedzą w biurach też dostają premię, a przy podopiecznych nie ma kto pracować. To jest jeden duży przekręt. Ludzie to widzą i będzie chryja" — dodaje. Opiekunowie dps-ów zwracają uwagę, że pieniądze na ich premie otrzymują kierownicy placówek i to od ich decyzji zależy, kto otrzyma pieniądze. Nie są odgórnie przyznane każdemu pracownikowi.
... zobacz więcej

2022-07-18

Kobyla Góra z nową dyrektorką
Ze stanowiskiem dyrektorki Domu Pomocy Społecznej w Kobylej Górze żegna się Małgorzata Dłubak, która odchodzi na emeryturę. Jej miejsce - w wyniku konkursu - zajmie od listopada Aneta Łuczak. Do tej pory Łuczak pracowała jako kierowniczka działu terapeutyczno-opiekuńczego w DPS w Kobylej Górze.
... zobacz więcej

2022-07-18

Będzie nowe ogrodzenie
Dom Pomocy Społecznej przy al. Juliusza Słowackiego w Zielonej Górze do ostatniej edycji budżetu obywatelskiego zgłosił zadanie pt. "Nasz piękny zakątek dla KAŻDEGO". Chodziło o wymianę ogrodzenia wokół budynku. DPS już wcześniej próbował wywalczyć tę inwestycję w BO, ale dopiero teraz się udało. Miasto w piątek ogłosiło przetarg na wymianę ogrodzenia. Firmy mają czas do 2 sierpnia na zgłaszanie ofert. Zwycięzca przetargu będzie musiał usunąć i zutylizować dotychczasowe ogrodzenie, a także dostarczyć i zamontować nowe. Będzie miało długość ponad 400 metrów.
... zobacz więcej

2022-07-18

100 lat Pani Anny
Pani Anna Laba, 17 lipca kończy 100 lat. Swoje urodziny świętowała już 15 lipca z wnuczką i prawnukiem oraz mieszkańcami DPS 1 przy ul. Żwirki i Wigury 4a w Krośnie. Jubilatkę odwiedził też prezydent Krosna Piotr Przytocki, życząc jej przede wszystkim dużo zdrowia. Pani Anna wiele lat pracowała jako listonosz. Jest wdową, dochowała się dwóch córek. Ma też jedną wnuczkę i 5-letniego prawnuka.
... zobacz więcej

2022-07-15

Oława do remontu
Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Lwowskiej w Oławie przejdzie gruntowną modernizację. Starostwo podpisało umowę z wykonawcą. Pieniądze na remont znalazły się w rządowym programie Polski Ład.
... zobacz więcej

2022-07-15

Pracownicy dps-ów we Wrocławiu z dodatkowymi wypłatami
Radni miejscy Wrocławia przegłosowali uchwałę pozwalającą na zwiększenie środków dla pracowników tamtejszych domów pomocy społecznej. Wypłata zwiększonej premii do wynagrodzenia zasadniczego będzie kosztować do końca roku ponad 1 mln złotych. Podniesienia wynagrodzeń tylko dla dwóch grup pracowniczych - opiekunów i pokojowych - od około dwóch miesięcy domagają się związkowcy z OZZ Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych.
... zobacz więcej

2022-07-15

Pojazd zakupiony i poświęcony
Mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Tyszowcach cieszą się z nowego nabytku – mikrobusa. Pojazd jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Ma 9 miejsc. Będzie służył na co dzień do różnego rodzaju wyjazdów, m.in. do przychodni, szpitali, a także na spotkania integracyjne wycieczki krajoznawcze oraz imprezy kulturalno-oświatowe. Został kupiony ze środków PFRON oraz za pieniądze od Samorządu Powiatu Tomaszowskiego. Uroczyste przekazanie i poświęcenie busa zorganizowano 12 lipca.
... zobacz więcej

2022-07-14

Miliony na rozwój cyfrowy (także dps-ów) ze środków UE
Na wsparcie rozwoju cyfrowego, wzmocnienie cyberbezpieczeństwa, do powiatów trafi ponad 63 mln zł - przewiduje program Cyfrowy Powiat, o którym poinformował sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński. Poinformowano, że dofinansowanie, zgodnie z zasadami konkursu, będzie można wydatkować m.in. na zakup sprzętu IT dla domów pomocy społecznej; szkolenia dla pracowników czy zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.
... zobacz więcej

2022-07-14

Trzecia droga
To prawda, że obecnie prawie nie ma innych form wsparcia niż rodzina albo duża instytucja. Wdrożenie innych form wsparcia osób z niepełnosprawnościami wymagałoby wyjścia poza aktualny schemat myślenia o niepełnosprawności, a zwłaszcza zapoznania się z możliwościami, które dają asystencja osobista i mieszkalnictwo wspomagane. (...) Warto sprawdzić, czy koszty mieszkań wspomaganych są rzeczywiście znacząco wyższe niż dps-ów. I warto odpowiedzieć na następujące pytania: czy w dps-ach mieszka się za darmo?; czy jako duże instytucje nie generują one dodatkowych kosztów, których nie byłoby w dobrze zorganizowanym wsparciu w środowisku życia osób z niepełnosprawnością?; czy na pewno duża instytucja odpowiada na większość podstawowych potrzeb tych osób, a zwłaszcza wymagających intensywnego wsparcia?
... zobacz więcej

2022-07-14

Domy pomocy muszą nastawić się na duże zmiany
Wprowadzenie opieki wytchnieniowej - czyli krótkie pobyty w domach pomocy społecznej; przejęcie finansowania wynagrodzeń pielęgniarek przez NFZ oraz tworzenie Środowiskowych Centrów Opieki to podstawowe zmiany zawarte w nowej Strategii Rozwoju Usług Społecznych. Przybliżyła je 11 lipca w Raciborzu dyrektor Justyna Pawlak z Ministerstwa Rodziny.
... zobacz więcej

2022-07-13

Kiedyś nazywali to patio
Klimatyczny ryneczek – tak będzie wyglądała centralna cześć nowego Domu Pomocy Społecznej, który powstaje w Ostrowie. We wrześniu placówka ma zostać oddana do użytku. To największa w tym roku inwestycja prowadzona przez powiat. Dom powstaje przy Staroprzygodzkiej i znajdzie się w nim miejsce dla 80 pensjonariuszy. To dwukrotnie więcej niż jest w obecnym budynku przy Partyzanckiej.
... zobacz więcej

2022-07-13

DPS w Jordanowie dzielony na kawałki
Radni powiatu suskiego jednogłośnie zgodzili się na to, aby Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie stał się filią DPS Łętownia. Przejęcie DPS Jordanów przez starostwo nastąpi w formie użyczenia na pięć lat z możliwością przedłużenia terminu, a umowa zostanie podpisana do 15 lipca. Z nieruchomości w Jordanowie dla starostwa użyczona zostanie powierzchnia 1501 metrów kwadratowych. Z kolei 854 metry kwadratowe pozostaną do dyspozycji dla Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, czyli sióstr Prezentek.
... zobacz więcej

2022-07-13

Drużyna z DPS w Grudziądzu zwycięża na Seni Cup
Piłkarze z Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu zwyciężyli w 20. Jubileuszowym Turnieju Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup. O zwycięstwo walczyło w Toruniu 36 drużyn z całego kraju. Było to ponad 320 zawodników i zawodniczek. Zawody rozegrano w dniach 5-7 lipca.
... zobacz więcej

2022-07-12

Siostrom z Mielżyna brakuje funduszy
Dzięki pomocy tysięcy ludzi wybudowano dom chłopaków w Broniszewicach. Teraz potrzeba podobnego, choć może nieco mniejszego cudu w DPS w Mielżynie (archidiecezja gnieźnieńska), gdzie pod opieką sióstr dominikanek przebywa ponad 80 dziewczyn i kobiet z różną, także głęboką, niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Siostry muszą wyremontować łazienki, które nie spełniają wymogów unijnych, a nie mają wystarczających środków
... zobacz więcej

2022-07-12

Warsztaty terapii też by chciały pieniędzy
Placówki ​prowadzące warsztaty terapii zajęciowej są na granicy wytrzymałości. Wiele z nich, zwłaszcza mniejsze, prawdopodobnie nie dotrwa do końca wakacji. Powód? Od kilku lat niezmieniany jest algorytm dofinansowania dla osób niepełnosprawnych. Ogólnopolskie Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej apeluje do PFRON-u i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o natychmiastowe zwiększenie nakładów na warsztaty. W całym kraju jest 726 tego typu placówek, obejmują wsparciem niemal 28 tys. dorosłych osób z niepełnosprawnościami, zatrudniaj około 10 tys. pedagogów, psychologów, trenerów pracy, instruktorów terapii, fizjoterapeutów i rewalidatorów.
... zobacz więcej

2022-07-12

Dobra inicjatywa DPS w Koninie ze wsparciem ministerialnym
Wsparcie rodzin i opiekunów osób starszych oraz niepełnosprawnych to podstawowy cel programu, którego tegoroczna edycja właśnie ruszyła w Koninie. Opiekę wytchnieniową zapewni Dom Pomocy Społecznej przy ul. Południowej. Osoby niesamodzielne będą mogły trafić do Domu Pomocy Społecznej w Koninie na maksymalnie dwa tygodnie w roku. Korzystający z pomocy będą mieli dostęp do usług pielęgnacyjnych, wyżywienia z uwzględnieniem diet, zajęć z terapii zajęciowej, czy rehabilitacji leczniczej. Opieka wytchnieniowa świadczona z projektu jest bezpłatna. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ze środków Funduszu Solidarnościowego.
... zobacz więcej

2022-07-11

Złoty medalista znany tylko z imienia
Krzysztof, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rudej w Przasnyszu wziął udział w XII Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. W biegach na 200 metrów zdobył złoty medal. Informuje o tym z dumą portal Infoprzasnysz.com, choć - co dziwne - nie podaje nazwiska zwycięzcy. Infantylizujemy dorosłych niepełnosprawnych w najlepsze...
... zobacz więcej

2022-07-11

Czy losy dyrektora Adamskiego są przesądzone?
Karol Adamski od 11 lat pełni funkcję dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Od kilku tygodni coraz mocniej słychać głosy, że być może jego dni na tym stanowisku są policzone. O tym, że temat nie jest wyssany z palca świadczą informacje płynące od władz powiatu jasielskiego. Sprawa ma podobno z jednej strony podłoże polityczne, a z drugiej czysto zawodowe - na Adamskiego skarżą się pracownicy...
... zobacz więcej

2022-07-11

Igrzyska Olimpiad Specjalnych za nami
W Kielcach i Suchedniowie - w ramach XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych - rywalizowało w badmintonie, koszykówce i lekkiej atletyce ponad 350 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju. Złote medale mogą im otworzyć drogę do Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. To ostatnia i największa z wszystkich dotychczasowych części Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022. Imprezę zainaugurował Rybnik (5-7 maja), za nami także zmagania w Bydgoszczy (20-22 maja), Poznaniu (28-30 maja) i Warszawie (3-5 czerwca).
... zobacz więcej

2022-07-08

DPS w Baszkowie ma powody do dumy
Dzieło pt. “Dary morza” autorstwa Władysława Stasiaka i Arkadiusza Marczaka, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie, zostało wyróżnione podczas Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Sztuka Osób Niepełnosprawnych" pt. "To, co kocham", organizowanego przez PFRON w Poznaniu. Natomiast obraz Władysława Stasiaka i Arkadiusza Marczaka zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, organizowanego przez PFRON w Warszawie.
... zobacz więcej

2022-07-08

Projekt systemowej rewolucji
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt zmiany ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o działalności leczniczej dotyczącej świadczenia ambulatoryjnej opieki w domach pomocy społecznej. Dps-y będą mogły stać się podmiotami leczniczymi, a sytuacja pracujących tam pielęgniarek i opiekunów ulegnie wtedy poprawie - pisze serwis Rynekzdrowia.pl
... zobacz więcej

2022-07-08

Turniej tańca w Czerminie
Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie zorganizował XII turniej tańca dla osób niepełnosprawnych. Impreza wróciła po przymusowej przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami. Goście mieli okazję obejrzeć układ taneczny zaprezentowany przez przedstawicieli ŚDS w Odolanowie oraz Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. W turnieju wzięli udział także przedstawiciele domów samopomocy z Czermina, Dobieszczyzny, Fabianowa, Jarocina, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku.
... zobacz więcej

2022-07-07

Piaseczno: czas na dokumentację
Zakończyły się już prace budowlane, ale w przygotowaniu jest dokumentacja, która pozwoli formalnie utworzyć Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Piasecznie. Chodzi m.in. o regulamin placówki oraz uchwałę, która włączy ją w struktury Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Kolejnym krokiem będzie wyposażanie budynku w niezbędny sprzęt, meble, materiały itp. w celu przygotowania jak najkorzystniejszej oferty usługowej dla naszych mieszkańców – informuje Hanna Kułakowska-Michalak, wiceburmistrz Piaseczna.
... zobacz więcej

2022-07-07

500 wybranych
500 mieszkańców Łodzi powyżej 65. roku życia otrzyma tzw. opaski życia. Zakładane na rękę urządzenia służą do wzywania natychmiastowej pomocy, są ponadto wyposażone m.in. w miernik tętna, detektor upadku i w lokalizator. Łódź będzie realizowała projekt "Teleopieka dla Łódzkich Seniorów" w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów – poinformowała Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu.
... zobacz więcej

2022-07-07

Piłkarska rywalizacja mieszkańców domów pomocy społecznej
Piłkarskie talenty z dps-ów rywalizują na turnieju Seni CUP w Toruniu. Na tych zawodach liczą się entuzjazm, radość i krzepa w nogach, a tego z pewnością nie brakuje graczom – sportsmenom z niepełnosprawnością intelektualną. 20. jubileuszowy turniej powrócił po dwuletniej, pandemicznej przerwie.
... zobacz więcej

2022-07-06

Zuchwały napad w łódzkim DPS
Dwaj podopieczni łódzkiego Domu Pomocy Społecznej odpowiedzą za kradzież portfela z użyciem siły innemu mieszkańcowi placówki. 43-latek i 45-latek upili się następnie alkoholem zakupionym za skradzione pieniądze. Grozi im do 12 lat więzienia. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Łódź-Bałuty zostali aresztowani na trzy miesiące. Nietypowe zgłoszenie z DPS działającego na łódzkich Bałutach trafiło do policji w sobotę wieczorem. Z relacji zawiadamiającej wynikało, że dwóch podopiecznych zaatakowało, a następnie okradło znajdującego się nieopodal ich pokoju innego mieszkańca placówki.
... zobacz więcej

2022-07-06

Świdnica: niekoniecznie dps
– Nie wszystkich stać na komercyjną, całodobową opiekę – wskazuje Jan Dzięcielski, przewodniczący świdnickiej Rady Miejskiej, który zwrócił się do władz miasta z propozycją utworzenia publicznego Domu Pomocy Społecznej. W udzielonej odpowiedzi prezydent Świdnicy przywołała opinię pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zdaniem których „kwestią wartą przemyślenia w pierwszej kolejności jest utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego”.
... zobacz więcej

2022-07-06

Tradycja wraca po pandemicznej przerwie
Zjazd Rodzin w Domu Pomocy Społecznej w Psarskiem powrócił po pandemicznej przerwie. Po dwóch latach mieszkańcy DPS mogli ponownie spotkać się ze swoimi najbliższymi podczas tradycyjnej imprezy. Zjazd Rodzinny organizowany w Psarskiem ma wieloletnią tradycję. Było to już dwudzieste ósme spotkanie.
... zobacz więcej

2022-07-05

Ostatnie pożegnanie dyrektora DPS w Sławięcicach
Jutro w kościele na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu pożegnanie Andrzeja Kowalczyka, wieloletniego dyrektora i budowniczego Domu Pomocy Społecznej w Sławięcicach. Jeszcze podczas niedawnej uroczystości z okazji 25-lecia sławięcickiej placówki wspominał jej trudne początki, mówił, że cała budowa należała do wielkich wyzwań i była eksperymentem, który się udał…
... zobacz więcej

2022-07-05

Kołobrzeg: klamka zapadła
Kołobrzeska filia Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu, przestanie działać jeszcze w tym roku – zapowiada starosta kołobrzeski. Na nic zda się poselska interwencja czy propozycja miasta Kołobrzeg, by budynek przekazać gminie miejskiej. W DPS we Włościborzu miałoby się znaleźć miejsce dla pensjonariuszy z Kołobrzegu. Dwa DPS-y, miałyby „wchłonąć” wszystkie zatrudnione w Kołobrzegu pielęgniarki. Dwie osoby z kołobrzeskiej filii niebawem przechodzą na emeryturę, brak pewności co do miejsca dalszej pracy ma dotyczyć pojedynczych osób, ale jak słyszymy, i to może się zmienić...
... zobacz więcej

2022-07-05

Dach wystawiony na słońce
Na dachu Domu Pomocy Społecznej w Foluszu zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Koszt to niespełna 188 tysięcy złotych. 1 lipca w Starostwie Powiatowym w Jaśle podpisano umowę z wykonawcą. To kolejna inwestycja ekologiczna w ośrodku, który opiekuje się osobami z zaburzeniami psychicznymi. W DPS funkcjonują już pompy ciepła z generatorem energii elektrycznej.
... zobacz więcej

2022-07-04

Można żyć bez dps
"Porozmawiajmy o Jarosławiu i o tym, jak żyć bez dps. Myślę o panu Wojtku, bo znam go od 30 lat. Jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną. W Jarosławiu żyje samodzielnie, pracuje. Ale gdyby nie my, aż strach pomyśleć. Trafiłby do dps pewnie. Ale w Jarosławiu dps to żadne rozwiązanie.(...) W domach, gdzie mieszka wiele osób ze specjalnymi potrzebami, nadużycia będą się zdarzać. To jest cecha miejsc zamkniętych, gdzie jedni mają władzę, a inni muszą ich słuchać." Pomóc może deinstytucjonalizacja...
... zobacz więcej

2022-07-04

Pikiety w Lubelskiem
W związku z trudną sytuacją pracowników domów pomocy społecznej w regionie Zespół NSZZ „Solidarność” dps-ów województwa lubelskiego podjął decyzję o zorganizowaniu pikiet przed siedzibami urzędów odpowiedzialnych za finansowanie DPS. Chodzi o dysproporcje w zarobkach między pracownikami zawodów medycznych w dps-ach i w szpitalach.
... zobacz więcej

2022-07-04

Dbajmy o seniorów
Polska może rozwijać się dzięki seniorom, dlatego musimy o nich dbać – powiedziała w Kaliszu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która wzięła udział w pikniku zorganizowanym dla osób starszych. Piknik "Dzień Seniora i Zdrowia" zorganizowało Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. W zabawie uczestniczyła ponad setka osób starszych z kilkunastu gmin Wielkopolski południowej.
... zobacz więcej

2022-07-01

Islandia: wielkie instytucje opiekuńcze to zły wybór
– Wielkie instytucje opiekuńcze ograniczają wolność i usuwają człowieka ze społeczeństwa. Tymczasem miejsca takie jak nasze – pomagają stawać się częścią społeczeństwa i sprawiają, że życie ich mieszkańców nabiera sensu – mówi Birgir Freyr Birgisson, administrator usług społecznych pracujący z mieszkańcami mieszkań wspomaganych w Reykiavíku. (...) Cała nasza praca sprowadza się do tego, że pomagamy im poprawić swoją jakość życia. Wielkie instytucje tego nie robią. Dlatego nikt z własnej woli nie wybrałby wielkiej instytucji. Gdy ludzie mają różne możliwości do wyboru, wybierają te, które dają im więcej wolności, prywatnej przestrzeni. Dlatego to jest lepsze dla całego społeczeństwa – dla mieszkańców i pracowników też.
... zobacz więcej

2022-06-24

Klamka zapadła: łódzki DPS do likwidacji
Nie pomogły prośby i transparenty. DPS przy Narutowicza w Łodzi zostanie zlikwidowany. W środę na sesji rady miejskiej przegłosowano uchwałę o jego likwidacji. Szymon Kostrzewski, zastępca wydziału zdrowia w łódzkim magistracie przekonywał, że miejsc w Domach Pomocy Społecznej w Łodzi jest wystarczająco dużo, a stan budynku przy ul. Narutowicza 114 zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców.
... zobacz więcej

2022-06-24

Lewica nie chce dps-ów
"Naszym zdaniem domy pomocy społecznej nie powinny istnieć. Fakt, że Rzecznik Praw Dziecka nie robi nic w tej sprawie i nie słyszymy codziennie głosu jego sprzeciwu wobec faktu, że te molochy istnieją i tego, że w tych instytucjach łamane są prawa człowieka, to jest skandaliczne" - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Magdalena Biejat, posłanka Lewicy.
... zobacz więcej

2022-06-24

Wreszcie się mówi o realiach pracy w dps-ach
W warszawskim Domu Pomocy Społecznej "Na Przedwiośniu" na dwóch mieszkańców przypada jeden pracownik - to sprawia, że zazwyczaj jest tu spokojnie. Rzadko, ale zdarza się, że mieszkaniec staje się agresywny w stosunku do kolegów lub pracowników - zdarza się, że jest autoagresywny. - Uderza głową z całej siły o ścianę, uderza głową o łóżko, wyrywa sobie włosy, szczypie policzki tak mocno, że krwawi – mówi dyrektorka DPS "Na Przedwiośniu" Katarzyna Komoń. Przymus bezpośredni, czyli na przykład przypięcie pasami, czy izolację ostatni raz zastosowano tu trzy lata temu - to zawsze ostateczność, zawsze skrupulatnie udokumentowana.
... zobacz więcej

2022-06-23

W Łodzi daleko od porozumienia
Około 200 pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej protestowało w środę przed Urzędem Miasta Łodzi. Domagali się 1200 złotych podwyżki. Urzędnicy przyznają, że do porozumienia jest daleko. I oferują protestującym inne rozwiązania. Te jednak ich nie satysfakcjonują, bo pracownicy socjalni zapowiadają kolejne protesty.
... zobacz więcej

2022-06-23

Kolizyjne uprawnienia
Trzeba zmienić przepisy, by skutecznie zabezpieczyć osoby starsze i z niepełnosprawnością przed powstaniem kolizyjnych uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Samo cyfrowe narzędzie pozwalające organom kontrolowanie tego, czy ktoś nienależnie pobiera świadczenie to - zdaniem RPO - za mało, aby całkowicie wyeliminować takie ryzyko. Tymczasem, zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny przysługują osobom starszym, które często nie zdają sobie sprawy z ograniczeń w tym zakresie.
... zobacz więcej

2022-06-23

40-lecie DPS w Muszynie
Wielka radość towarzyszyła mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Muszynie, którzy obchodzili jubileusz 40-lecia istnienia placówki. Wśród zaproszonych gości był m.in. wicestarosta Antoni Koszyk, burmistrz Miasta i Gminy Muszyna dr Jan Golba, radne powiatowe: Maria Barbara Szarota i Ewa Zielińska, proboszcz parafii w Muszynie ks. Paweł Stabach, dyrektorzy powiatowych dps-ów i Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Muszynie oraz Iwona Wachna – kierownik Referatu Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego w UMiG Muszyna. Gratulacje złożył burmistrz Muszyny dr Jan Golba, który przekazał na ręce dyrektor DPSu promesę na 5000 złotych oraz podziękował za dotychczasową pracę.
... zobacz więcej

2022-06-22

Historia Maćka z Bydgoszczy
Maciek z DPS „Słoneczko” w Bydgoszczy czeka na adopcję. Po nagłośnieniu historii czterolatka, który trafił do bydgoskiego DPS-u, udało się przyśpieszyć termin operacji. Zabieg obejmie biodra i kości stóp. Maćka czekają też inne konsultacje. W sierpniu ma jechać do Warszawy. - Odezwały się życzliwe osoby, które poruszyła historia naszego Maciusia - mówi Emilia Nikodem-Boczek, dyrektor Zespołu Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia w Bydgoszczy.
... zobacz więcej

2022-06-22

Historia "tęczowego" Adama
"Siedem okaleczeń" (reportaż TOK FM, aut.Michał Janczura) to historia 20-letniego Adama, osoby interseksualnej, której błędnie wybrano płeć. Ubezwłasnowolnionej, pozbawionej bliskich i skazanej przez system na dożywocie - tak można traktować odebranie Adamowi wszelkich praw i umieszczenie go w dps-ie. Z placówki we Wrocławiu przy ulicy Okulickiego uciekł. W nowej, oddalonej o 500 km, nawet nie próbuje...
... zobacz więcej

2022-06-22

Kraków buduje nowy dps, a przecież ministerstwo zapowiada deinstytucjonalizację
150 miejsc jest w krakowskich domach pomocy społecznej. Mało, bo najstarszych krakowian przybywa i będzie coraz więcej. Miasto rozpoczyna budowę nowego DPS przy ul. Praskiej 25. Dla 100 podopiecznych.
... zobacz więcej

2022-06-21

Nie traktować pracy sióstr jednostronnie
"Domy pomocy dla osób w najtrudniejszym stanie psychofizycznym, gdzie potrzebne jest serce, prowadzą albo zgromadzenia zakonne, albo Caritas. Sprzeciwiam się jednostronnemu traktowaniu sióstr" – przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita w nawiązaniu do sprawy DPS-u w Jordanowie.
... zobacz więcej

2022-06-21

Koniec żartów: Lubelszczyzna protestuje
Wzrostu płac domagają się pracownicy 17 domów pomocy społecznej z terenu województwa lubelskiego, którzy tworzą zespół NSZZ „Solidarność” DPS w Lubelskiem. To placówki między innymi z Lublina, Kocka, Ostrowa Lubelskiego oraz Krasnegostawu. Zdesperowani pracownicy planują listy otwarte i pikiety pod starostwami. Żądania dotyczą m.in. wzrostu płacy zasadniczej pracowników domu w 2022 roku o 1000 złotych brutto, wzrostu średniej płacy w domu do kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w każdym roku na poziomie płacy osiągniętej w roku poprzednim. Jest też żądanie zrównania statusu pracowników medycznych pracujących w DPS z pracownikami medycznymi zatrudnionymi w placówkach ochrony zdrowia.
... zobacz więcej

2022-06-21

Zakon Maltański pozbył się Głodzia, o czym informuje w czerwcu
"Potwierdzam, że Arcybiskup Sławoj-Leszek Głódź od 9 lutego 2022 roku nie jest członkiem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i Zakonu Maltańskiego" - poinformował Tomasz Tarnowski, rzecznik ZPKM w rozmowie z portalem e-kai. Głódź był honorowym członkiem tego prestiżowego zakonu rycerskiego przez ponad 21 lat. Członkowie Zakonu zajmują się m.in. działalnością dobroczynną. Na co dzień służą w 120 krajach. Dzięki darczyńcom i pracy członków Związku Polskich Kawalerów Maltańskich funkcjonuje m.in. Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom w Krakowie, Dom Pomocy Społecznej w Szyldaku i Puszczykowie czy Centrum Pomocy Maltańskiej "Komandoria" w Poznaniu.
... zobacz więcej

2022-06-20

Protest we Wrocławiu trwa
Opiekunowie medyczni z wrocławskich domów pomocy społecznej uważają, że zarabiają zbyt mało i pracują za dużo, na czym tracą także ich podopieczni. Oprócz wyższych pensji i dodatkowych pracowników chcą lepszego sprzętu. Z żądaniami wystąpili oficjalnie, wchodząc z pracodawcą w spór zbiorowy. Przełożeni przyznają im rację, ale w tym roku podwyżki już dali i na więcej ich nie stać. Pieniędzy trzeba szukać gdzie indziej.
... zobacz więcej

2022-06-20

Niezapowiedziane kontrole, które zapowiedziała minister Maląg
W całej Polsce odbywają się kontrole w dps-ach. To efekt ujawnienia przez dziennikarzy, jak zakonnice z Jordanowa znęcały się nad swoimi podopiecznymi. Sprawdzane są m.in. warunki, w jakich żyją podopieczni placówek. - To są kontrole niezapowiedziane. Jest kilka punktów, które składają się na te kontrole. Wśród nich są rozmowy zarówno z osobami zarządzającymi placówką, jak i z pensjonariuszami, osobami, które tam na co dzień mieszkają – powiedziała Marzena Chodakowska, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego.
... zobacz więcej

2022-06-20

Jak zwał, tak zwał - Rzecznik praw obywatelskich zauważa problem
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek pisze do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie ustawowego uregulowania stosowania środków zabezpieczających (środków przymusu) wobec podopiecznych placówek opiekuńczych. Działający w BRPO Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wizytuje m.in. domy pomocy społecznej, placówki całodobowej opieki oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze. Zaobserwował tam stosowanie wobec pensjonariuszy nieuregulowanych w przepisach prawa "niestandardowych form opieki" i stwierdza systemowy problem stosowania przez personel placówek metod, które formalnie nie są przymusem bezpośrednim.
... zobacz więcej

2022-06-17

W Jordanowie też były kontrole...
Jestem dziwnie spokojny, że zarządzone w całym kraju kontrole dps-ów nic nie wykażą. Ot, jakieś drobne uchybienia, dla podkreślenia wrażenia, że było szczegółowo i z namaszczeniem. Powtórki z horroru zgotowanego przez siostry z Jordanowa ich podopiecznym - nie będzie. I nie chodzi wcale o to, że wyniki kontroli zostaną zamiecione pod dywan. W życiu o to bym kontrolerów nie podejrzewał, w życiu... W Jordanowie też były kontrole. Przed publikacjami o tym, jak siostry biją, wiążą i wyzywają swoich niepełnosprawnych pacjentów. I kontrole nic nie wykazały. Teraz okazuje się, że ograniczały się do rozmowy z... siostrą przełożoną.
... zobacz więcej

2022-06-17

Wymuszone odejście zakonnic z Jordanowa
Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie będzie miał nowego prowadzącego. Siostry, które zajmowały się placówką, zgodziły się, aby zajmował się nią powiat suski. Według informacji RMF FM, DPS albo pozostanie samodzielną placówką opiekuńczą, albo będzie filią innego domu pomocy. Ta decyzja należeć będzie do starosty. - Siostry przekazały takie stanowisko wojewodzie Łukaszowi Kmicie - powiedziała RMF24 rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo.
... zobacz więcej

2022-06-17

Kolejny protest: Wrocławskie DPS żądają podwyżek
Chcemy więcej pieniędzy i dodatkowych rąk do pracy – mówią pracownicy jednego z domów pomocy społecznej we Wrocławiu i nie wykluczają protestów. Związkowcy, którzy spotkali się z dyrekcją Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu mówią, że do porozumienia jeszcze długa droga. Związkowcy domagają się tysiąca złotych podwyżki i inwestycji w nowy sprzęt. Zapowiadają strajk podczas rady miasta 23 czerwca.
... zobacz więcej

2022-06-15

Maląg zleca kontrole. A gdzie ministerstwo było do tej pory?
W związku z doniesieniami medialnymi ws. nieprawidłowości w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, minister Marlena Maląg poprosiła wojewodów o dodatkowe kontrole w nadzorowanych przez nich dps-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i seniorami. Doniesieniami o dramacie podopiecznych DPS pod Krakowem zajął się także Rzecznik Praw Obywatelskich.
... zobacz więcej

2022-06-15

Przemoc wobec niepełnosprawnych to polska tradycja
- Przemoc wobec dzieci i osób niepełnosprawnych jest na porządku dziennym. W Warszawie są miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne intelektualne wyprowadza się na spacer na smyczach. I to jest uważne za normalną praktykę - mówiła w TOK FM pedagożka specjalna dr Joanna Ławicka. Jak oceniła prezeska Fundacji Prodeste, przemoc wobec niepełnosprawnych ma w Polsce bardzo długą tradycję, więc trudno oczekiwać, że to się nagle zmieni. Szczególnie w sytuacji przyzwolenia na tego typu zachowania. Dr Ławicka dopytywana, z czego wynika przyzwolenie na przemoc, wskazała na jeden główny czynnik. To, jak mówiła, efekt myślenia o osobach niepełnosprawnych czy to intelektualnie, czy z innymi niepełnosprawnościami, które zakłada, że "jeśli one są agresywne czy autoagresywne, to wynika to bezpośrednio z ich rozwoju".
... zobacz więcej

2022-06-15

Rząd bardziej elastyczny niż dotąd
O problemach domów pomocy społecznej rozmawiano podczas Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego, który odbywa się w Mikorzynie. - Obserwujemy pewien postęp, większą elastyczność i chęć słuchania argumentów przez stronę rządową – podkreśla Lech Janicki, przewodniczący konwentu i starosta ostrzeszowski. Domy pomocy stoją przed zmianami. Zapowiadana jest deinstytucjonalizacja, polegająca na rozluźnieniu ciasnego gorsetu usług i zasad, które obowiązują przy prowadzeniu tego typu jednostek – mówi Janicki. - Mówi się o działalności komercyjnej, działalności która spowodowałaby, że można zarobić dodatkowe pieniądze, o wsparciu wzrostu kosztów utrzymania, szukaniu nowych źródeł zasilania dps-ów w środki finansowe.
... zobacz więcej

2022-06-14

Bez błyskawicznych działań system opieki załamie się
Ustawa o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia doprowadzi do załamania systemu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi – ostrzegają szefowie ośrodków opiekuńczych. Przedstawiciele ośmiu organizacji skupiających dyrektorów prywatnych i publicznych zakładów opiekuńczych, DPS, a także Polskiego Towarzystwa Opieki Długoterminowej oraz Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" wystosowali apel o zwrócenie uwagi na sytuację w sektorze opieki nad osobami przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi. Chcą, by na opiekę długoterminową NFZ przeznaczał co najmniej 4 proc. swojego budżetu na świadczenia, czyli prawie dwukrotnie więcej niż obecnie.
... zobacz więcej

2022-06-14

Katowice też przyjazne starzeniu
W Globalnej Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia są obecnie 1333 miasta z 47 krajów. Do sześciu polskich miast i gmin będących w sieci jako pierwsze z województwa śląskiego dołączają Katowice. W sieci są już inne miasta i gminy z Polski: Gdynia, Poznań, Opole, Ostrów Wielkopolski, Stargard i Oborniki.
... zobacz więcej

2022-06-14

75 lat DPS w Resku
DPS w Resku obchodzi swoje 75. urodziny. To najstarszy Dom Pomocy Społecznej funkcjonujący na Pomorzu Zachodnim. W placówce obecnie przebywa 140 mieszkańców psychicznie chorych oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Do roku 2007, przy DPS funkcjonowało Gospodarstwo Pomocnicze Rolno-Hodowlane, w którym duża grupa mieszkańców realizowała się w pracach rolniczych i hodowlanych.
... zobacz więcej

2022-06-13

Inflacja i rządowe daniny pożerają coraz większą część samorządowych dochodów
- Chcemy, żeby polski rząd zajął się pomocą społeczną jako problemem centralnym i wspierał samorządy w utrzymaniu domów pomocy społecznej - mówią łódzcy radni miasta. Z ich wyliczeń wynika, że na utrzymanie dps-ów w mieście trzeba dołożyć 5 mln złotych. - Nasze budżety systematycznie kurczą się. Są obkładane kolejnymi daninami na rzecz rządu, a jednocześnie wzrost kosztów jest drastyczny. Czuje to zapewne każdy mieszkaniec, który co miesiąc zagląda do swojego portfela i widzi, jak jego pieniądze tracą na wartości - mówi radny miasta Marcin Hencz (PO).
... zobacz więcej

2022-06-13

Co się działo u zakonnic w Jordanowie
Z ustaleń dziennikarzy Wirtualnej Polski wynika, że siostry zakonne i świeccy pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie niedaleko Krakowa mieli przez lata znęcać się nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Dzieci miały być zamykane w klatce, przywiązywane do łóżek, bite i wyzywane. - Wszystkie incydenty od dawna zgłaszane są siostrze dyrektor, jednak nie podejmuje ona żadnych działań. Kadra jest zastraszona, boi się siostry dyrektor i utraty prac - opowiada Wanda, była pracownica DPS. Ośrodek jest nadzorowany przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej i Urząd Wojewódzki w Krakowie. Prokuratura Okręgowa w Krakowie poinformowała, że prokurator rejonowy w Suchej Beskidzkiej prowadzi śledztwo ws. znęcania się nad dziećmi.
... zobacz więcej

2022-06-13

Kraków otwiera specjalistyczny DPS
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie otwiera jeden z pierwszych w Polsce domów pomocy społecznej dla dorosłych osób ze spektrum zaburzeń autystycznych. W domu pomocy społecznej przy ulicy Modrzewiowej znajdzie się miejsce dla około 20 dorosłych ze spektrum autyzmu. Przyjęcie pierwszych pensjonariuszy zaplanowane jest na jesień.
... zobacz więcej

2022-06-10

Najstarsza mieszkanka gminy mieszka w DPS
101 lat świętowała niedawno Helena Krawczyszyn, pensjonariuszka Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze. Wiek czyni ją najstarszą mieszkanką gminy Wapno. Pani Helena urodziła się w 1921 roku w Wągrowcu. Z okazji urodzin jubilatkę odwiedzili z życzeniami, kwiatami i prezentami wójt gminy Wapno, Maciej Kędzierski oraz burmistrz gminy Skoki, Tadeusz Kłos.
... zobacz więcej

2022-06-10

W Łyszkowicach wspominano 70 lat historii placówki
11 listopada 1951 roku, uchwałą Prezydium Rady Narodowej w Krakowie, część majątku rodziny Woźniakowskich (ponad 21 hektarów ziemi z zabudowaniami) przeznaczono na cele pomocy społecznej, a w maju następnego roku podpisano umowę ze Zgromadzeniem Sióstr Albertynek na prowadzenie Domu Opieki dla Dorosłych. W listopadzie 1952 roku w Łyszkowicach pojawili się pierwsi mieszkańcy, przeniesieni ze zlikwidowanego domu opieki w Krakowie. W końcu lat 90., po blisko pół wieku, swoją misję w Łyszkowicach zakończyły Albertynki. Teraz odbyły się obchody 70-lecia DPS w Łyszkowicach i choć zakłócone nieco przez deszcz, zgromadziły wielu gości i były okazją do wspomnień. Jubileusz został połączony z doroczną imprezą integracyjną „Dzień spełnionych marzeń”.
... zobacz więcej

2022-06-10

DPS w Skrzynnie kupi auto elektryczne
Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie (łódzkie) zamierza kupić samochód z napędem elektrycznym wraz z ładowarką. Pozyskano na ten cel dotację i pożyczkę w łącznej kwocie prawie 200 tys. zł. DPS w Skrzynnie będzie pierwszą instytucją powiatową, na której wyposażeniu znajdzie się samochód bez silnika spalinowego. Jak wyjaśnia starosta wieluński, planowany zakup pojazdu zasilanego bateriami wpisuje się w założenia przepisów o elektromobilności.
... zobacz więcej

2022-06-09

W Legnicy zagrożenie strajkiem
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Legnicy wszczęła spór zbiorowy. Od dyrekcji domaga się podwyżek wynagrodzeń i grozi strajkiem w razie nieuwzględnienia żądań. Delegacja pracowników MOPS-u i Domu Pomocy Społecznej pojawiła się w środę w urzędzie miasta.
... zobacz więcej

2022-06-09

Ćwiczenia i ewakuacja
W Domu Pomocy Społecznej w Życzynie (gm. Trojanów) rozpoczęto trzydniowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. W ćwiczeniach udział weźmie łącznie 9 zastępów OSP z gminy Trojanów oraz każdego dnia dwa zastępy PSP z każdej zmiany służbowej. Po zakończeniu ćwiczeń, omawiany i podsumowany jest przebieg działań, ze szczególnym zwróceniem uwagi na specyfikę obiektu. Rzeczywista ewakuacja osób z obiektu została przeprowadzona tylko pierwszego dnia.
... zobacz więcej

2022-06-09

Nie zabierać nam lasu!
Już prawie 1000 osób podpisało petycję Chojnickiego Alarmu dla Klimatu przeciw sprzedaży działki w Lasku Miejskim. Do burmistrza Chojnic zwrócił się przedsiębiorca, który chce wybudować na łące dom opieki. Sprawa nie jest przesądzona, ale burmistrz Arseniusz Finster nie kryje, że zależy mu na doprowadzeniu do tej transakcji. To ma być placówka dla ponad dwustu pensjonariuszy i drugie tyle osób personelu. W petycji protestujących mieszkańców znalazł się m.in. zapis, by dla całego obszaru Lasku Miejskiego utrzymać zachowanie wyłącznie funkcji lasu.
... zobacz więcej

2022-06-08

Dzień Godności w Brzezinach
W Brzezinach obchodzono Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką na pl. Jana Pawła II, skąd uczestnicy w Marszu Godności przeszli do kościoła parafialnego na uroczystą mszę. Później na terenie amfiteatru im. Jana Pawła II odbyła się pozostała część uroczystości. Zorganizowany został także piknik integracyjny, gdzie wśród wystawców byli m.in. ŚDS w Brzezinach, Domy Pomocy Społecznej w Brzezinach i Dąbrowie, stowarzyszenie Ja – Ty - My oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej „Blisko ciebie” w Brzezinach.
... zobacz więcej

2022-06-08

Sławięcice świętują swoje ćwierćwiecze
Dom Pomocy Społecznej w Sławięcicach ma 25 lat. Został wybudowany jeszcze nim na mapę Polski wróciły samorządy powiatowe. Teraz uroczyście dziękowano wszystkim, którzy przez lata współpracowali z placówką świadczącą całodobową opiekę dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Ośrodek przechodzi właśnie kompleksowy remont. Termomodernizacja kosztować będzie 7 mln zł, z tego aż 4 mln samorząd powiatowy zdobył z rządowego programu inwestycji strategicznych.
... zobacz więcej

2022-06-08

Spartakiada po pandemicznej przerwie
XV integracyjna Spartakiada Domów Pomocy Społecznej Polski Północno-Wschodniej została rozegrana w Ełku. Areną zmagań był tutejszy Zespół Szkół Sportowych. Jak mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej, z powodu pandemii przez trzy lata takiej imprezy nie można było zorganizować. Głównym organizatorem spartakiady było stowarzyszenie „Przystań” działające przy Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej.
... zobacz więcej

2022-06-07

Pojadą dary do Owidiopola
Kilkaset kilogramów darów dla mieszkańców ukraińskiego Owidiopola zebrano w powiecie tczewskim. To wsparcie dla wieloletniego regionu partnerskiego, położonego niedaleko Odessy, która nadal jest zagrożona działaniami wojennymi. – Dzięki pomocy darczyńców wspierających działalność Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie, zakupiono lekarstwa i produkty pierwszej pomocy – wyjaśnia rzecznik tczewskiego starostwa, Marcin Stolarski. – Ponadto, darczyńca ze Szwecji przekazał poprzez Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie, trzy kartony wypełnione apteczkami z artykułami pierwszej pomocy. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelką pomoc – podkreśla rzecznik starostwa.
... zobacz więcej

2022-06-07

Nie tędy droga
W poselskim projekcie ustawy o Specjalnym Funduszu Wynagrodzeń zakłada się przeznaczenie środków funduszu na zwiększenie w 2022 r. wydatków na wynagrodzenia w samorządowych jednostkach budżetowych. Związek Powiatów Polskich podwyżki popiera, ale uważa, że ich finansowanie nie powinno odbywać się za pomocą funduszu celowego. Zdaniem ZPP środki finansowe powinny zostać zagwarantowane np. poprzez zagwarantowanie samorządom dochodów własnych w wysokości pozwalającej na realizację zadań publicznych, w tym wynagrodzenia pracowników.
... zobacz więcej

2022-06-07

Festyn ekologiczny w Domu Seniora
Dom Seniora (Senior+) w Kwileniu zorganizował festyn i dzień otwarty. Wydarzenie było doskonałą okazją do zwiedzenia placówki i międzypokoleniowej integracji. „Ekologicznie, zdrowo i pokoleniowo” - takie było hasło imprezy, a jej uczestnicy zaprezentowali występ artystyczny. Były również tematyczne gry i zabawy. O atrakcje dla najmłodszych zadbali strażacy z miejscowej jednostki. Oprawę muzyczną zapewnił Gerard Studziński. Nie zabrakło ekologicznego napoju i smacznego jedzenia.
... zobacz więcej

2022-06-06

Policjanci i strażacy w brzeskim DPS
Jak co roku, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku biorą udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Dziecka. W tym roku zaproszenie na świętowanie tej uroczystości policjanci otrzymali od Sióstr Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny służących w Domu Pomocy Społecznej w Brzesku. Dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji, m.in. mogli z bliska zobaczyć sprzęt policyjny i usiąść za kierownicą policyjnego radiowozu. Do policjantów dołączyli strażacy prezentując wóz bojowy.
... zobacz więcej

2022-06-06

Zabawa pod Kutnem
Przedstawiciele Powiatu Kutnowskiego uczestniczyli w pikniku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Woli Chruścińskiej (gmina Łanięta). Wydarzenie umiliły występy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-06-06

DPS na miarę czasów
Największa inwestycja w tej kadencji powiatu ostrowskiego będzie samowystarczalna energetycznie. Mowa o nowym DPS, który powstaje w Ostrowie przy ul. Staroprzygodzkiej. Parterowy budynek został tak zaprojektowany, aby był maksymalnie energooszczędny i ekologiczny – będzie miał panele fotowoltaiczne, zbiorniki na deszczówkę i gruntowy wymiennik ciepła. DPS przy Staroprzygodzkiej ma być gotowy we wrześniu. Budowa będzie kosztować ponad 18 milionów złotych.
... zobacz więcej

2022-06-03

O Żyrzynie słów kilka
Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na Lubelszczyźnie, z doskonałym wyposażeniem rehabilitacyjnym oraz zapleczem mieszkaniowym. Schronienie otrzymuje tutaj kilkadziesiąt osób z problemami zdrowotnymi oraz w trudnej sytuacji życiowej. Placówka cały czas się rozwija i szuka nowych rozwiązań, mających ułatwić codzienne życie. W tym celu w Domu Pomocy Społecznej pojawiła się delegacja z Japonii, która zaprezentowała sprzęt dedykowany osobom niepełnosprawnym. Firma chce przekazać nowatorskie urządzenia na potrzeby niepełnosprawnych przebywających w placówce.
... zobacz więcej

2022-06-03

Nominacja dla Anity Czerwińskiej
Anita Czerwińska została powołana na stanowisko wiceministra w resorcie rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnika rządu ds. ekonomii społecznej – poinformował resort. Będzie odpowiadała m.in. za projektowanie rozwiązań służących reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz realizacji usług społecznych. Czerwińska należy do PiS i jest związana ze środowiskiem "Gazety Polskiej"
... zobacz więcej

2022-06-03

140-lecie DPS w Łomży
Dom Pomocy Społecznej w Łomży istnieje już 140 lat. Wczoraj odbyły się oficjalne jubileuszowe uroczystości rozpoczęte mszą świętą w łomżyńskiej katedrze. Obecnie w obiektach przy ul. Polowej 39 mieszka 108 osób młodych i starszych z różnymi stopniami niepełnosprawności intelektualnej.
... zobacz więcej

2022-06-01

Krach opieki w dps-ach na horyzoncie
W związku z kolejnymi podwyżkami płac - od lipca - dla służby zdrowia domom pomocy społecznej grozi fala odejść pracowników. To może pozbawić pensjonariuszy dps-ów profesjonalnej opieki i doprowadzić do załamania systemu - przestrzega Śląski Związek Gmin i Powiatów. Dlatego Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje do rządu o „działania wyprzedzające”. Brak wyprzedzającej reakcji na tę sytuację ze strony rządu doprowadzi do „znaczącego ograniczenia, a być może pozbawienia mieszkańców domów pomocy społecznej profesjonalnej opieki, a w ostateczności załamania systemu”.
... zobacz więcej

2022-06-01

Czy stary budynek DPS w Ostrowie pójdzie pod młotek?
Dotychczasowy budynek DPS przy Partyzanckiej w Ostrowie ma trafić na sprzedaż. To jedno z rozwiązań, jakie biorą pod uwagę władze powiatu. Sytuacja o tyle jest trudna, że jest to budynek wpisany na listę zabytków. Wszystko w związku z przeprowadzką ośrodka do nowego budynku, który powstaje przy Staroprzygodzkiej. Nowy DPS ma zostać oddany do użytku we września. Budowa będzie kosztować ponad 18 milionów złotych.
... zobacz więcej

2022-05-31

Powstaje DPS w Gorysławicach
Rozpoczęły się prace związane z utworzeniem Domu Pomocy Społecznej w Gorysławicach w gminie Wiślica. Na ten cel zostanie zaadaptowany tamtejszy biurowiec przejęty przez gminę od Spółdzielni Usług Rolniczych. Obiekt będzie się składał z pięciu pokoi w tym jedno, dwu i trzy - osobowych. Podopieczni będą zakwaterowani na parterze. Z kolei pomieszczenia administracyjne, biurowe, gospodarcze będą się znajdować na piętrze
... zobacz więcej

2022-05-31

Powrót do przeszłości
W związku z mniejszym ryzykiem zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa oraz powrotem pracowników urzędów do pracy stacjonarnej resort rodziny postanowił znowelizować rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności wrócą do zasad wydawania oceny stanu zdrowia sprzed pandemii, czyli - co do zasady - nie będzie możliwe wydanie orzeczenia bez osobistego badania - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia MRiPS.
... zobacz więcej

2022-05-31

Zaśpiewali na Dzień Matki
W piątek, 27 maja, z okazji Dnia Matki, dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Radomsku wystąpił chór Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszystko w ramach programu „Aktywizacja osób starszych w DPS”. Na podopiecznych DPS, poza występami artystycznymi, czekał również słodki poczęstunek.
... zobacz więcej

2022-05-30

90-lecie uhonorowane medalem
Działający w Pruszkowie DPS, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, obchodził jubileusz 90 lat istnienia. W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik, który wręczył prowadzącym placówkę Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski i pełnomocnik zarządu województwa ds. osób z niepełnosprawnościami Artur Świercz.
... zobacz więcej

2022-05-30

Mieszkańcy protestują, magistrat tłumaczy
Na piętrach w oknach DPS przy ul. Narutowicza w Łodzi transparenty: "Stop likwidacji domu" "Sprzeciw likwidacji DPS-u". Pani Ania opiera się na lasce i nie ukrywa smutku: - Nie przesadza się starych drzew. Łódzki magistrat tłumaczy, że wszystko przez stan techniczny budynku. Bo obiekt, jak się okazuje, nie należy do miasta. - Mimo że miasto płaci ponad 250 tys. zł rocznie za najem pomieszczeń, właściciel nie remontuje budynku, czym stwarza zagrożenie dla jego mieszkańców seniorów - słyszymy w biurze prasowym Urzędu Miasta Łodzi. - Dlatego miasto zdecydowało się przenieść wszystkich pensjonariuszy do innych, bezpiecznych miejskich domów pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2022-05-30

Nowe prawo w ślamazarnym tempie
W ciągu dwóch tygodni projekt przepisów, które umożliwią domom pomocy społecznej jako podmiotom leczniczym udzielanie świadczeń zdrowotnych swoim mieszkańcom, ma być przedstawiony kierownictwu resortu rodziny. Problem jest palący, bo mają być uregulowane zasady udzielania pomocy lekarskiej oraz status pielęgniarek zatrudnionych w dps-ach. Prace nad jego założeniami i koncepcją trwają już co najmniej kilka lat, ale do tej pory bez efektu w postaci zmiany przepisów.
... zobacz więcej

2022-05-27

"Czuję się poniżana przez państwo"
– Osoby z niepełnosprawnościami są skazane za życia na życie w nędzy i w biedzie – mówiła w "Onet Rano." posłanka Platformy Obywatelskiej Iwona Hartwich, która uczestniczyła w słynnych protestach opiekunów osób niepełnosprawnych w 2018 r. – Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji ma żyć za 1217 zł – dodała.
... zobacz więcej

2022-05-27

Po Łodzi protestuje Lublin
Podwyżki wynagrodzenia o tysiąc złotych domagają się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, którzy uczestniczyli w czwartek w proteście przed lubelskim ratuszem. Jak przekazał urząd miasta, roczny koszt wzrostu wynagrodzeń w MOPR przy postulowanej kwocie wyniósłby ok. 7,2 mln zł.
... zobacz więcej

2022-05-27

Nie odmówili pomocy
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach odnaleźli pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie. Mężczyzna leżał na poboczu i nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Patrol Straży Granicznej 24 maja napotkał opiekunki ośrodka, które poprosiły o pomoc w odszukaniu 60-letniego pensjonariusza. Funkcjonariusze SG natychmiast ruszyli na poszukiwania i już po 10 minutach odnaleźli mężczyznę.
... zobacz więcej

2022-05-26

Przetarg unieważniony, powiatu nie stać
Powiat Stalowowolski unieważnił przetarg na pierwszy etap modernizacji Domu Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli. W postępowaniu wpłynęła jedna oferta opiewająca na prawie 5 milionów złotych. To blisko 2 mln zł więcej niż powiat planował wydać na realizację tego zadania.
... zobacz więcej

2022-05-26

Dyrektorskie spotkanie
W Dąbiu spotkali się dyrektorzy domów pomocy społecznej z województwa lubuskiego. Dyskutowali o problemach, które stoją przed kierownictwem tego typu placówek. Wskazywali, że problemy stale się zmieniają i konieczna jest reakcja władz na szczeblu ogólnopolskim. Bogdan Macina, prezes Stowarzyszenia Organizatorów i Menadżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia w Lubuskiem podkreślił, że wzrost cen nośników energii znacząco nadszarpnął budżety domów pomocy społecznej. Dyrektorzy dyskutowali też o niskich zarobkach personelu placówek i wskazywali, że w przypadku braku reakcji na ten problem, mogą pojawić się braki kadrowe w DPS.
... zobacz więcej

2022-05-26

DPS w Kamieniu ma powód do dumy
„Nie wszyscy wielcy już przestali grać...” – pod takim tytułem w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie odbył się koncert piosenek Krzysztofa Krawczyka. Największe przeboje artysty wykonały sekcje wokalne ośrodków kultury z całego powiatu sępoleńskiego. Projekt przy współpracy z instytucjami kultury został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Pomóż sobie, pomagając innym” działający przy Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu.
... zobacz więcej

2022-05-25

Podziękowania za walkę z pandemią
20 maja 2022 roku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja "Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki". W konferencji uczestniczyli m.in. dyrektorzy domów pomocy społecznej z terenu województwa. Wojewoda wręczył przedstawicielom wybranych placówek podziękowania dla dyrekcji i pracowników za zasługi i poświęcenie w walce z pandemią COVID-19. Podziękowanie otrzymała także Ewa Kistowska dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią.
... zobacz więcej

2022-05-25

Kucharz poszukiwany (w Wadowicach)
Dom Pomocy Społecznej Sióstr Nazaretanek, mieszczący się w Wadowicach przy ulicy Lwowskiej 31 przyjmie do pracy na stanowisko KUCHARZ. Wymagania: wykształcenie min. zawodowe, kierunek: kucharz; min. 5 lat doświadczenia w zawodzie.
... zobacz więcej

2022-05-25

Trzecie piętro po remoncie
Starosta Pabianicki wraz z radnymi powiatowymi uroczyście otworzyli wyremontowane trzecie piętro w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łaskiej 86 w Pabianicach. Seniorzy mieszkający w DPS przy ul. Łaskiej w Pabianicach skorzystają z odnowionego korytarza, pokoi i łazienek na wyremontowanym trzecim piętrze. W nowych pomieszczeniach znajdzie lokum 18 osób. Całkowity koszt remontów w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łaskiej 86 w Pabianicach wraz z wyposażaniem dla seniorów to ok. 2 mln zł.
... zobacz więcej

2022-05-24

Ciekawe statystyki GUS
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane podsumowujące sytuację w zakładach stacjonarnych pomocy społecznej w 2021 roku. Pod tym pojęciem kryje się wiele form zakładów, ale aż 45 proc. wszystkich placówek stanowią domy pomocy społecznej. Wśród danych opublikowanych przez GUS są informacje o przypadkach zachorowań na COVID-19. Jak podaje GUS, według stanu na 31 grudnia 2021 r. na terenie całego kraju działało 2015 zakładów stacjonarnych pomocy społecznej, w których było łącznie 127,3 tys. miejsc i przebywało w nich 114,3 tys. mieszkańców. W zeszłym roku co czternasty mieszkaniec (11,4 tys.) zachorował na COVID-19. Najwięcej przypadków pojawiło się w środowiskowych domach samopomocy, gdzie zachorowało 21,9 proc. wszystkich mieszkańców. W placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku w ramach działalności gospodarczej lub statutowej, zachorowało 9,3 proc., w domach pomocy społecznej 7,1 proc., a w rodzinnych domach pomocy 6 proc. wszystkich mieszkańców tych placówek. Wyniki te są lepsze niż w 2020 r.
... zobacz więcej

2022-05-24

Strategia, której boją się nawet jej autorzy
Chcemy przeprowadzić proces deinstytucjonalizacji usług społecznych do 2035 r. Zależy nam na otwieraniu rodzinnych domów pomocy społecznej i rozwoju opieki asystenckiej dla osób z niepełnosprawnościami - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. "Zależy nam na tym, żeby domy pomocy były jak najmniejszymi jednostkami, żeby świadczyły usługi dla jak najmniejszej grupy, żeby to były świadczenia rodzinne." W ministerstwie trwają prace nad projektem strategii mającej wspomóc proces deinstytucjonalizacji usług społecznych w Polsce.
... zobacz więcej

2022-05-24

Dyskusyjne rozporządzenie weszło w życie
W sobotę 21 maja weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych wraz z nowelizacją. Na liście znalazły się domy pomocy społecznej. "- Te przepisy dla dps-ów kompletnie nic nie zmieniają, może jedynie dla takich, które miałyby swoje apteki. Jednak nikt z dyrektorów zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu nie prowadzi w swojej placówce apteki. Chodzi o to, że my jako dps nie kupujemy mieszkańcom leków, a jedynie pomagamy im w realizacji recept, koszt pokrywają oni sami - mówi Sylwia Kamińska-Tereszkiewicz, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej i dyrektor DPS w Skęczniewie w Wielkopolsce.
... zobacz więcej

2022-05-23

Pożar w Lesznowoli
Chwile grozy przeżyli pensjonariusze i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Lesznowoli w powiecie grójeckim. W nocy z piątku na sobotę (20-21 maja) wybuchł pożar. Niestety trzy osoby zostały ranne. Pracownicy DPS częściowo ugasili ogień gaśnicami. Pożar wybuchł w jednym z pokoi. Mieszkały w nim trzy osoby, które doznały poparzeń.
... zobacz więcej

2022-05-23

Jeszcze więcej pieniędzy na placówki Senior Plus w woj. świętokrzyskim
W województwie świętokrzyskim powstanie kolejnych dziesięć placówek "Senior Plus". W tym roku woj. świętokrzyskie na realizację programu otrzymało 3,5 mln złotych – poinformował w piątek Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski. To sprawi, że w regionie nie będzie problemów z dostępem do tego typu placówek - powiedział wojewoda.
... zobacz więcej

2022-05-23

Dni Godności w Jaworznie
Uroczystym przemarszem przez jaworznicki rynek zainaugurowano 21. edycję Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie. Dla uczestników tego wydarzenia, na Hali Widowiskowo – Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przygotowano wiele atrakcji. W wydarzeniu udział wzięli uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczniowie szkół z klasami integracyjnymi i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-05-20

Nielegalny wzorzec dla innych
Historia Domu Spokojnej Starości "Baśniowe Zacisze" w Głogowie pod Toruniem jest dość niewiarygodna, ale wydarzyła się naprawdę. Warunki pensjonariusze naprawdę mają tu jak z bajki, a za sprawą unijnej dotacji płacą za pobyt tylko nieco ponad 500 zł miesięcznie. Ktoś jednak napisał donos do Urzędu Wojewódzkiego... Kontrola wykazała, że placówka działa nielegalnie. Ta sama jednak kontrola ustaliła, że warunki w opisywanym domu są wręcz wzorcowe!
... zobacz więcej

2022-05-20

Ogólnopolskie igrzyska wstępem do berlińskich
Trwają zawody XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych - największej tego typu imprezy w kraju. Jeszcze w maju impreza zawita do Bydgoszczy (20-22 maja) i Poznania (28-30 maja), czwarta część odbędzie się w Warszawie (3-5 czerwca), a ostatnia odsłona Ogólnopolskich Igrzysk będzie miała miejsce od 4 do 7 lipca w Kielcach i Suchedniowie. Warto podkreślić, że spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 wyłoniona zostanie Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2023 roku odbędą się w Berlinie.
... zobacz więcej

2022-05-20

Odnaleziono zaginionego podopiecznego
W czwartek rano po całonocnych poszukiwaniach opatowscy policjanci wspierani przez strażaków odnaleźli zaginionego dzień wcześniej 61-letniego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej w Czachowie. Mężczyzna został odnaleziony przez patrol policji w lesie w odległości około 5 kilometrów od DPS-u. Mężczyzna wrócił pod opiekę pracowników Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-05-19

Nowa dyrektorka w Barcinie
Uchwałą Zarządu Powiatu w Żninie z dniem 1 lipca 2022 r. na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Barcinie została zatrudniona Beata Żołnierowicz. Od 2003 r. pracowała w Środowiskowym Domu Samopomocy w Żninie, a potem od 2014 r. była dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze (powiat wągrowiecki).
... zobacz więcej

2022-05-19

22. Wystawa Prac Plastycznych Mieszkańców DPS w Ślesinie
Dzisiaj w ślesińskim M-GOK wernisaż prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Wystawę będzie można oglądać do końca maja. Na tegoroczną ekspozycję składa się ponad sto dzieł wykonanych za pomocą różnorodnych technik i środków warsztatowych. Prace trzydziestu podopiecznych stanowią zapis ich emocji oraz indywidualnego postrzegania otaczającej rzeczywistości.
... zobacz więcej

2022-05-19

Radom zaprasza dziś na darmowy spektakl
Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" przy ulicy Żeromskiego 56 zaprasza dziś (18 maja) o godzinie 17 na spektakl grupy teatralnej ,,Eksperyment" z Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach pod tytułem "Kandydatki na żonę". Jak w dobrej sztuce, komizm sytuacji przybiera różne odcienie i to one trzymają publiczność w skrajnych emocjach! Wstęp wolny.
... zobacz więcej

2022-05-18

Wsparcie PFRON dla placówek Caritasu Diecezji Kieleckiej
Wsparcie od PFRON na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej w Rudkach otrzyma Caritas Diecezji Kieleckiej. Ta placówka w gminie Szydłów oferuje 40 miejsc stacjonarnych dla osób chorych psychicznie. Środki te w całości zostaną wykorzystane na poprawę dostępności do rehabilitacji leczniczej i innych świadczeń zdrowotnych oraz bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami. Dom Pomocy w Czachowie otrzyma dofinansowanie w wysokości 104 tys. zł, z kolei 349 tys. zł trafi do Domu Pomocy Społecznej w Pęcławicach Górnych.
... zobacz więcej

2022-05-18

Kameralna placówka
Gmina Pniewy pozyskała środki zewnętrzne z programów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Samorząd otrzyma w sumie ponad 400 tys. zł wsparcia, które przeznaczone zostaną na dofinansowanie utworzenia Rodzinnego Domu Pomocy oraz mieszkań chronionych w Pniewach. Rodzinny Dom Pomocy dla 8 podopiecznych w formie placówki „kameralnej”, stanowić ma alternatywę dla Domów Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-05-18

Bogatynia buduje nowy DPS
Wczoraj uroczyście wmurowano kamień węgielnego pod budowę Domu Pomocy Społecznej „Jędrek” wraz z Powiatowym Ośrodkiem Wsparcia w Bogatyni. Projekt obejmuje kompleksową budowę energooszczędnego obiektu przeznaczonego dla 70 niemogących samodzielnie funkcjonować podopiecznych. Rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia było możliwe dzięki otrzymaniu dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.
... zobacz więcej

2022-05-17

Miasto dziękuje pracownikom DPS przy okazji 50-lecia
1972 rok – dokładnie wtedy w Zielonej Górze powstał Dom Pomocy Społecznej. Placówka mieści się przy alei Juliusza Słowackiego. W ciągu ostatnich kilkunastu lat instytucja doczekała się między innymi dobudowania nowego skrzydła, które pozwala między innymi na prowadzenie ćwiczeń rehabilitacyjnych. 50 lat działalności to przede wszystkim jednak czas podsumowań. Janusz Kubicki, prezydent miasta Zielona Góra: "Miejsce ewoluowało, zmieniało się. Dziękujemy pracownikom, dzięki którym DPS jest miejscem kolorowym i wesołym. Dużo się tu dzieje".
... zobacz więcej

2022-05-17

Łódzka pomoc społeczna na krawędzi paraliżu
W związku z trwającym od 26 kwietnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi strajkiem pracowników, zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg o wnikliwą analizę sytuacji. Personel ośrodka domaga się podwyżek wynagrodzeń. Ponad 65 proc. terenowych pracowników socjalnych łódzkiego ośrodka - jak podkreśla RPO - otrzymuje najniższe wynagrodzenie.
... zobacz więcej

2022-05-17

Miał trafić do dps za nadmierne zbieractwo
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chciał, aby sąd umieścił w Domu Pomocy Społecznej mężczyznę, który w mieszkaniu gromadził wiele różnych rzeczy. Mężczyźnie wyznaczono pełnomocnika z urzędu. Na jego prośbę Biuro RPO we Wrocławiu skontaktowało się telefonicznie z tym pełnomocnikiem. Wskazano, że wnioskodawca jest stałym petentem RPO, że na co dzień bardzo dobrze funkcjonuje, radzi sobie w życiu codziennym, a jego zbieractwo wynika z oszczędności oraz zamiłowania do posiadania „potrzebnych rzeczy”. Biegła sądowa, która opiniowała skarżącego, uznała, że nie ma podstaw do umieszczenia go w DPS. W związku z tym sąd oddalił wniosek MOPS.
... zobacz więcej

2022-05-16

Robią, co mogą, by zmieścić się w budżecie
W Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej (powiat tucholski) borykają się z coraz większymi kosztami utrzymania placówki. Dyrektorka Katarzyna Bronikowska podkreśla jednak, że załoga nie zamierza się poddać. Problemem są gigantyczne podwyżki cen używanego do ogrzewania oleju opałowego, ale nie tylko. Są kłopoty z zatrudnieniem nowych osób. W DPS, by zmieścić się w budżecie, planują przeprowadzić reorganizację i poprzesuwać pracowników na inne stanowiska.
... zobacz więcej

2022-05-16

Mglista przyszłość podwyżek płac w dps-ach
Po uregulowaniu statusu pielęgniarek powinna zmniejszyć się liczba pracowników dps finansowanych przez samorządy. W efekcie gminy będą miały większe możliwości urealnienia wynagrodzeń pozostałych pracowników – ocenił wiceminister rodziny Stanisław Szwed. W Ministerstwie Zdrowia - w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej - są prowadzone prace legislacyjne dotyczące umożliwienia domom pomocy społecznej, jako podmiotom leczniczym, udzielania świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców tych domów i w konsekwencji uregulowania statusu pielęgniarek zatrudnionych w tych placówkach.
... zobacz więcej

2022-05-16

W Gdańsku na Polanki świętowano 106. urodziny
100 lat to za mało! Dlatego pani Stanisławie Opalińskiej z Gdańska, która obchodziła swoje 106 urodziny, goście życzyli 200 lat. Był szampan, tort i niespodzianka w postaci sentymentalnej podróży do dawnych czasów. Pani Stanisława Opalińska to najstarsza mieszkanka Domu Pomocy Społecznej "Polanki".
... zobacz więcej

2022-05-13

Pożar w Domu Pomocy Społecznej w Woli Czaryskiej
Pożar w Domu Pomocy Społecznej w Woli Czaryskiej w gminie Secemin, w powiecie włoszczowskim. Paliło się poszycie dachu w budynku DPS. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. W budynku było 5 osób personelu oraz 56 mieszkańców, w tym ponad 20 osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Wszyscy opuścili budynek przed przybyciem strażaków.
... zobacz więcej

2022-05-13

Prokuratura uznała zeznania za niewiarygodne
„Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego, stwierdzić należy, że brak jest podstaw do kontynuowania śledztwa w tej sprawie i przyjęcia, aby dochodziło do zdarzeń odpowiadających znamionom przestępstwa znęcania się lub pozbawienia wolności” – czytamy w uzasadnieniu Prokuratury Rejonowej w Gryficach. Do wielu incydentów miało dojść w sierpniu ubiegłego roku w Domu Pomocy Społecznej w Gryficach. Zdaniem niektórych pracowników, część personelu miała znęcać się nad podopiecznymi. Padały wówczas oskarżenia o przemoc, wulgarne wyzwiska, szarpanie i brak należytej opieki. W placówce miało również dochodzić do mobbingu.
... zobacz więcej

2022-05-13

Sto lat Pana Stanisława!
W Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy swoje setne urodziny obchodził pan Stanisław Konopa. Był tort, życzenia i łzy wzruszenia. Życzenia jubilatowi złożyli m.in. Przemysław Grabarczyk - dyrektor DPS w Łęczycy, a także burmistrz i starosta miasta.
... zobacz więcej

2022-05-12

Jeszcze w tym roku zakończenie budowy nowego DPS
W Przepiórowie w gminie Iwaniska powstaje Dom Pomocy Społecznej. Trwają właśnie prace wykończeniowe. Będzie on przystosowany do całodobowej opieki nad osobami starszymi i schorowanymi. Łącznie mieszkać tam będzie mogło aż 50 osób. Zakończenie budowy zaplanowane zostało na drugą połowę 2022 roku. Pierwotnie budowa placówki miała się zakończyć w 2020 roku, jednak plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.
... zobacz więcej

2022-05-12

Diety nieco w górę
Pierwszą od ponad 9 lat podwyżkę stawki diety przysługującej m.in. pracownikom samorządowym z tytułu podróży służbowej przewiduje projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przewidziano zwiększenie stawki diety z 30 zł do 38 zł, co oznacza wzrost o 26,66 proc.
... zobacz więcej

2022-05-12

Biskup patronem DPS w Kolsku
Dom Pomocy Społecznej w Kolsku w woj. zachodniopomorskim nosi teraz imię śp. ks. bp. Stanisława Stefanka, biskupa łomżyńskiego. W niedzielę odbyła się uroczystość poświęcenia placówki. Uczestnicy przeszli po mszy świętej do Domu Pomocy Społecznej, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronowi placówki.
... zobacz więcej

2022-05-11

Pieniądze z PFRON dla DPS w Głownie
DPS w Głownie ma już zatwierdzone fundusze na nową windę oraz remont szybu windowego. Samorząd powiatowy w Zgierzu uzyskał finansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
... zobacz więcej

2022-05-11

Ograniczone możliwości zatrudniania Ukraińców w dps-ach
Grupa posłów opozycji wystosowała niedawno interpelację w sprawie możliwości zatrudniania obywatelek i obywateli Ukrainy w domach pomocy społecznej, które od dłuższego czasu borykają się z brakami personelu. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazało w odpowiedzi nowe przepisy, które to ułatwiają, ale muszą być spełnione pewne warunki.
... zobacz więcej

2022-05-11

Początek prokuratorskiego śledztwa
Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do których miało dochodzić w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie. Chodzi między innymi o pieniądze, które miały znikać z kont podopiecznych. Śledztwo jest na razie w początkowej fazie. Na razie prokurator nikomu nie postawił zarzutów. Własną kontrolę prowadzi także płockie starostwo, które nadzoruje DPS. W jej wyniku zostały zawieszone dwie osoby z kierownictwa placówki.
... zobacz więcej

2022-05-10

"Nie" dla członków rodziny osoby niepełnosprawnej
Stale rośnie zapotrzebowanie na usługi asystentów osób z niepełnosprawnościami. Asystentami nie mogą jednak zostać członkowie ich rodzin. "Ich wykluczenie z grona kandydatów może uniemożliwić znalezienie osoby, która będzie odpowiadała potrzebom i preferencjom wnioskodawcy" - uważa RPO. "Osoba z niepełnosprawnością może być uzależniona od członka rodziny, a to może obniżać jakość usługi" - odpowiada Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
... zobacz więcej

2022-05-10

Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę
Organizacja pomocy dla uchodźców wojennych z niepełnosprawnościami opiera się przede wszystkim na działalności organizacji pozarządowych. NGO-sy zwracają uwagę, że wiele działań nadal podejmowanych jest oddolnie, co wymaga sprawnego systemu koordynacji. Powinien on obejmować właściwe rozpoznawanie potrzeb tych osób, wsparcie sprzętem ortopedycznym czy rehabilitacyjnym, lekami czy precyzyjnych informacji o formach pomocy. Trudnością jest m.in. konieczność starania się przez te osoby o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności w Polsce, mimo że mają równoważne orzeczenia z Ukrainy.
... zobacz więcej

2022-05-10

Kolejny DPS otwarty i poświęcony
W Kolsku w gminie Bierzwnik oficjalnie otwarto Dom Pomocy Społecznej im. bpa Stanisława Stefanka, podlegający pod Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie. W placówce przebywa 87 osób chorych psychicznie. Uroczyste poświęcenie budynku, odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz mszę w intencji za przebywających tam pacjentów odprawił metropolita szczecińsko-kamiński abp. Andrzej Dzięga.
... zobacz więcej

2022-05-09

Spotkanie religijne w DPS w Legnickim Polu
5 maja mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu mogli poznać słowo Boże w formie czytanej, słuchowiska i ilustracyjnej. Placówkę odwiedził ks. Tomasz Filipek, katecheta w Zespole Placówek Specjalnych w Legnicy oraz wieloletni opiekun Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych im. św. o. Pio. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu uczestniczą w Eucharystii, którą w DPS sprawuje dla nich ich kapelan ks. Włodzimierz Gucwa, który jest również kustoszem mieszczącej się tuż obok bazyliki mniejszej pw. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej, dokąd również przychodzą mieszkańcy.
... zobacz więcej

2022-05-09

Ukwiecony taras w Koszalinie
Ponad 50 liliowców, kilkadziesiąt irysów oraz róż zdobi taras przy koszalińskim domu pomocy społecznej. Zasadzili je uczniowie ze szkół podstawowych oraz przedszkoli, a pomagali im podopieczni placówki. Grażyna Sienkiewicz, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej „Zielony Taras” w Koszalinie, podkreśliła, że dla seniorów obecność dzieci jest niezwykle ważna: - Słyszymy dźwięki, których bardzo nam brakowało - śmiech dzieci i harmider związany z ich obecnością. Obserwujemy jak dzięki ich pracy, zmienia się zielona przestrzeń wokół domu.
... zobacz więcej

2022-05-09

Referent poszukiwany w Rzeszowie
Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rzeszowie, ul. Załęska 7a ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy samodzielnego referenta do spraw osobowych. Konieczne wykształcenie wyższe na kierunkach prawo lub administracja oraz spełnienie całej listy innych wymagań.
... zobacz więcej

2022-05-06

Wózki i podnośnik w darze
Sześć specjalistycznych wózków i podnośnik transportowy. Taki sprzęt dzięki mieszkance Konina trafił do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Południowej w Koninie. – W historii naszego domu nie było jeszcze nigdy takiego daru – podkreśla Magdalena Gielniak-Sobczak, dyrektor placówki.
... zobacz więcej

2022-05-06

Pilne sprawy Jordanowa
W Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie myślą o nowym busie do przewozu podopiecznych. – Mamy wprawdzie taki pojazd, ale jest już stary i nigdy nie wiadomo, kiedy odmówi posłuszeństwa – informuje Barbara Daukszewicz, dyrektor DPS w Jordanowie. Drugą tegoroczną inwestycją w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie będzie gruntowna przebudowa zaplecza kuchennego placówki. W tej chwili trwają prace projektowe.
... zobacz więcej

2022-05-06

W Karolinowie z rządowym dofinansowaniem
Powiat płoński otrzyma ponad 2,7 mln zł rządowego dofinansowania na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Jak już informowaliśmy - powiat planuje budowę takiej placówki przy Domu Pomocy Społecznej w Karolinowie. Obiekt o powierzchni blisko 500 mkw. zapewni pobyt 20 osobom niepełnosprawnym z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym 18 osobom na pobyt dzienny i 2 osobom na pobyt całodobowy.
... zobacz więcej

2022-05-05

Marsz Godności w Białymstoku
Ponad tysiąc osób przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyli w nim niepełnosprawni, ich opiekunowie, uczniowie szkół integracyjnych i przedstawiciele organizacji działających na rzecz tego środowiska. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapewnił, że miasto od lat likwiduje bariery architektoniczne, nowe inwestycje są już przyjazne niepełnosprawnym, ale zwrócił uwagę również na bariery mentalne.
... zobacz więcej

2022-05-05

Nowy DPS za 36 miesięcy
W Zdziarach powstanie nowy DPS. Placówka powstanie w przebudowanym budynku byłej szkoły podstawowej. Gmina zarezerwowała na inwestycję aż 12 523 260 zł. Istniejący obiekt zostanie przebudowany wewnątrz i na zewnątrz (zmieni się nieco jego wygląd), a tuż przy nim powstanie nowy dwukondygnacyjny pawilon. Oba budynki zostaną połączone przewiązkami komunikacyjnymi. Obecna powierzchnia zabudowy po inwestycji zwiększy się z 424,23 m² do 1011,51. Powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 1930 m². Inwestycja realizowana jest dzięki dofinansowaniu z Funduszu „Polski Ład” - Program Inwestycji Strategicznych. Inwestycja potrwa 36 miesięcy.
... zobacz więcej

2022-05-05

Banerami walczą o placówkę w Kołobrzegu
Na ogrodzeniu kołobrzeskiej filii Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu pojawiły się banery protestujące przeciwko zamknięciu placówki. Znajdowały się na nich hasła m.in. "Łapy precz od DPS!", "Każdego czeka starość - walczmy o dobro seniorów", czy odezwa skierowana bezpośrednio w stronę kołobrzeskiego starosty z napisem "Starosto, kto następny?". To właśnie Zarząd Powiatu zarekomendował zamknięcie placówki, jako powód podając wysokie koszty utrzymania obiektu oraz wolne miejsca w innych dps-ach.
... zobacz więcej

2022-05-04

Niekochane nowe przepisy
Od 21 maja 2022 r. domy pomocy społecznej będą mogły kupić leki bezpośrednio w hurtowni farmaceutycznej, ale nie wszystkie. Według Ministerstwa Zdrowia dzięki temu będą kupować taniej niż dotąd, ale przedstawiciele dps-ów uważają, że nowe przepisy nie mają dla nich większego znaczenia i niewiele zmienią. Aptekarze zaś obawiają się obniżenia rentowności aptek i uszczuplenia ich budżetów o miliony złotych. Przestrzegają także przed otworzeniem kanału nielegalnego wywozu leków.
... zobacz więcej

2022-05-04

Niezwykle ostrożnie
W połowie maja planowane jest zniesienie stanu epidemii, natomiast ma pozostać stan zagrożenia epidemicznego. W domach pomocy społecznej, gdzie przebywają osoby starsze oraz w placówkach służby zdrowia odejście od restrykcji jest jednak bardzo ostrożne. – Mamy nawet prośbę wojewody o powrót do stanu sprzed pandemii – mówi Barbara Daukszewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie.
... zobacz więcej

2022-05-04

O Japonii w Nakle nad Notecią
26 kwietnia 2022 roku w Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią gościliśmy Pana Grzegorza Perlika, który przeprowadził prelekcję dla Mieszkańców pt. „Japonia”. Pan Grzegorz przybliżył najważniejsze informacje dotyczące Japonii – kraju który odwiedził dwa razy (w którym jak to mówi „się zakochał”) i do którego planuje wybrać się w kolejną podróż. W podziękowaniu za bardzo interesujący wykład Pan Grzegorz Perlik otrzymał m.in. obraz namalowany przez Pana Mirosława Janowiaka – mieszkańca Naszego Domu. Obraz ukazuje przepiękny obiekt architektury japońskiej – Bramę Torii – częściowo zanurzoną w wodzie.
... zobacz więcej

2022-05-02

Prudnik dostosowywany do obecnych standardów
Władze powiatu prudnickiego planują w tym roku kolejny etap modernizacji budynku Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Powstanie nowa elewacja, a także zmodernizowane zostanie poddasze i dach budynku. Dotychczas w Domu Pomocy Społecznej w Prudniku dokonano m.in. nadbudowy pomieszczeń i montażu windy, ułatwiającej pensjonariuszom przemieszczanie się. Zakończenie obecnych prac planowane jest w czasie tegorocznych wakacji. Koszt przebudowy Domu Pomocy Społecznej to ponad 1,2 mln złotych.
... zobacz więcej

2022-05-02

Ministerstwo przekaże fundusze dla środowiskowych domów samopomocy
W 2022 r. przeznaczymy ponad 30 mln zł na ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Cieszymy się, że możemy uruchomić nowe jednostki, m.in. w tych województwach, gdzie do tej pory były tzw. białe plamy – poinformował w piątek wiceminister rodziny Stanisław Szwed. „W tym roku z rezerwy naszego ministerstwa przeznaczamy na środowiskowe domy samopomocy ponad 30 mln zł. Utworzonych zostanie 450 nowych miejsc” – przekazał Szwed. Środki będą także przeznaczone na funkcjonowanie, wyposażenie i remonty dotychczasowych ośrodków. W Polsce funkcjonuje łącznie 840 środowiskowych domów samopomocy. Zapewniają one 32 tys. miejsc.
... zobacz więcej

2022-05-02

Nietypowa sytuacja przynosi nietypowe rozwiązania
W Domu Pomocy Społecznej Bankowiec w Sieradzu, zamieszkałym przez seniorów, stanęło niemowlęce łóżeczko i wózek. Po raz pierwszy w placówce trwają przygotowania do przyjęcia noworodka. Zdrowego chłopca urodziła Ukrainka, która uciekając przed wojną, znalazła schronienie w DPS. By ułatwić młodej mamie opiekę nad noworodkiem i starszym synem, zarząd DPS odszukał i pomógł w sprowadzeniu do Sieradza krewnych kobiety. W „Bankowcu” schronienie znalazło 70 uchodźców, ponad połowa to dzieci.
... zobacz więcej

2022-04-29

Przygotowanie do remontu w Stalowej Woli
Powiat stalowowolski ogłosił przetarg na pierwszy etap modernizacji Domu Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli. Oferty w przetargu można składać do 24 maja. Zadanie realizowane będzie przy udziale środków z Polskiego Ładu.
... zobacz więcej

2022-04-29

Remont w Sławęcicach
Rozpoczyna się gruntowny remont Domu Pomocy Społecznej w Sławięcicach. Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji, jaką powiat kędzierzyńsko-kozielski otrzymał z rządowego programu Polski Ład. Prace są podzielone na 3 etapy i kosztować będą łącznie ponad 7 mln zł. W pierwszej kolejności zaplanowana jest modernizacja całego budynku z zewnątrz. Chodzi o docieplenie, wymianę okien, zewnętrznych drzwi, fotowoltaikę.
... zobacz więcej

2022-04-29

DPS prawie zduplikowany
Dobra wiadomość dla opolskich seniorów. Za blisko dwa lata będą mogli zamieszkać w nowoczesnym Domu Pomocy Społecznej, który powstanie przy ulicy Chmielowickiej w Opolu. Usytuowany zostanie obok już istniejącego. Stworzonych zostanie tam 100 miejsc, z czego większość będzie zajęta przez seniorów mieszkających w dotychczasowym budynku. Zanim budowa ruszy, potrzebna jest zgoda radnych na zwiększenie budżetu.
... zobacz więcej

2022-04-28

O krok od nieszczęścia
Nietypowe i niebezpieczne wezwanie odebrały wczoraj służby ratunkowe z Domu Pomocy Społecznej w Mielcu. Około 9:50 na dachu budynku DPS pojawił się jeden z pensjonariuszy. Nie jest jasne jakie miał zamiary. Służbom ratunkowym jednak dosyć sprawnie udało się mężczyznę sprowadzić w bezpieczne miejsce, trafił pod opiekę zespołu pogotowia.
... zobacz więcej

2022-04-28

Niepełnosprawni sportowcy nie pojadą do Rosji, ale...
Komitet Krajowy Olimpiad Specjalnych Polska podjął decyzję, że nasi zawodnicy nie wezmą udziału w Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które mają odbyć się w styczniu 2023 roku w Kazaniu w Rosji. Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną i ich trenerzy nie przyjadą do państwa, które dokonało bezwzględnego ataku na niepodległą Ukrainę. Zwracamy jednak uwagę, że jednym z głównych partnerów Olimpiad Specjalnych Polska jest Marriott Warszawa, hotel z sieci, która - mimo deklaracji - nadal działa w Rosji.
... zobacz więcej

2022-04-28

Najstarsza kobieta świata mieszka we francuskim domu opieki
Lucile Randon została najstarszą żyjącą osobą na świecie. 118-letnia zakonnica z Francji nazywana siostrą Andre przejęła tytuł po dopiero co zmarłej Japonce Kane Takanaki. Lucile Randon urodziła się 11 lutego 1904 roku. Francuzka jest również najstarszą osobą, która przeżyła zakażenie koronawirusem oraz najstarszą zakonnicą. W swoim życiu przetrwała dwie pandemie i dwie wojny światowe. Obecnie zamieszkuje dom opieki w Tulon.
... zobacz więcej

2022-04-27

strzałka do góry