DPS_tlo
Ankieta - badanie średniego kosztu pobytu mieszkańca w domu pomocy społecznej
Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej średniego kosztu pobytu mieszkańca w domu pomocy społecznej. Uzyskane wyniki posłużą badaniu czynników wpływających na wysokość średniego kosztu pobytu mieszkańca w domu pomocy społecznej. Ankieta jest anonimowa. Pozostanie aktywna do 30 kwietnia 2023 roku. Każda poprawnie wypełniona ankieta zwiększa szanse na pomyślną publikację wyników badania, a zatem również na dotarcie z nimi zarówno do przedstawicieli środowiska akademickiego, praktyków polityki społecznej oraz decydentów. Link do formularza: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=DhtOFuXIqUGbu29-1A7vBGG9Ogv3oApBobUOad9CgPJUN0xBMFRBUUw2TEFNSjg4UTlZUFFEN1A1Vy4u
... zobacz więcej

2023-03-30

Wyjazd na basen
Pensjonariusze DPS “Leśny” w Zaskoczynie udali się na basen do Kościerzyny by móc się zregenerować po długiej zimie … Wyjazd okazał się przyjemną formą spędzenia wolnego czasu.
... zobacz więcej

2023-03-30

ACH TA WIOSNA
21 marca mieszkańcy DPS w Barczewie udali się do Grazym, by wspólnie powitać wiosnę. Miejscowość jest bardzo ładnie położona. Po drodze można było dostrzec wiele symptomów zbliżającej się wiosny. Na wycieczkę zabrano Marzannę, którą spalono w ognisku, jak nakazuje tradycja.
... zobacz więcej

2023-03-30

Wianek dla ZosiSamosi.
Dom Pomocy Społecznej w Wiśniowej Górze przygotował wianki na licytację wspierającą małą wojowniczkę - #ZosiaSamosia. Wianki wielkanocne zostały wykonane, w ramach zajęć terapii, z materiałów takich jak drewno, rośliny, pióra.
... zobacz więcej

2023-03-28

DPS Klisino
Nowy rekord!!! W 4 godziny, Panie z kuchni w filii w Klisinie, przygotowały 1500 pysznych pierogów. Pyszności, które przygotowuje znakomity zespół z Klisina, smakują wszystkim i codziennie odkrywamy nowe smaki.
... zobacz więcej

2023-03-27

Polska Akademia Nauk Dom Seniora
Miło nam poinformować, że 16 marca w Domu Seniora PAN, zostało oddane do użytku po generalnym remoncie, drugie piętro. Nowoczesne standardy, ułatwienia dla mieszkańców i bezpieczeństwo to zagadnienia na które postawiono podczas remontu. Otwarcia dokonały władze PAN. Więcej informacji Dom Seniora
... zobacz więcej

2023-03-24

Witaj Wiosno!
Śpiewającym krokiem i w bardzo miłej atmosferze pensjonariusze DPS w Bielawie Filia w Niemczy weszli w pierwszy dzień wiosny. Ten wyjątkowy dzień uświetnił występ zespołu Siwy Włos z Piławy Górnej.
... zobacz więcej

2023-03-24

Warsztaty kroszonkarskie
w Biadaczu
Na zaproszenie Seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Biadaczu mieszkańcy DPS w Prudniku mogli w cudownej atmosferze zdobić jajka - najbardziej charakterystyczny atrybut Wielkanocy.
... zobacz więcej

2023-03-23

XII Turniej Tenisa Stołowego
16 marca br. odbył się długo wyczekiwany przez Mieszkańców DPS Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu XII Turniej Tenisa Stołowego. Pensjonariusze przygotowywali się do niego systematycznie i pełni zapału przez cały rok. Turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
... zobacz więcej

2023-03-22

Dom Pomocy Społecznej "Dom Seniora" Kostrzyn nad Odrą
Dzięki Staroście Gorzowskiemu, Pani Magdalenie Pędziwiatr otwarto nową pracownię warsztatową. Mieszkańcy będą korzystać z pracowni, aby usamodzielniać się, odzyskiwać sprawność.
... zobacz więcej

2023-03-21

Warsztaty teatralne w DPS w Sobowie z Filią w Suchodółce
Korzystając z zaproszenia Pani kierownik warsztatu terapii zajęciowej mieszczącego się przy DPS, pensjonariusze mieli przyjemność uczestniczyć  w warsztatach teatralnych. Zajęcia prowadzili aktorzy impresariatu teatralno-filmowego Jafi-Art z Krakowa.
... zobacz więcej

2023-03-20

"Wierszem życie uchwycone"
Spotkanie z poezją mieszkańców DPS-ów, miało miejsce w DPS-ie w Szczawnie. Wiersze przeplatane zostały utworami z gatunku poezji śpiewanej, a także wierszami znanych polskich poetów. Spotkanie rozpoczął Starosta Krośnieński Grzegorz Garczyński oraz Dyrektor DPS Szczawno Aneta Bencar.
... zobacz więcej

2023-03-20

Palce lizać ;)
W Domu Pomocy Społecznej w Bobrku obchodzono Dzień Piekarza i Cukiernika. Mieszkańcy pod czujnym okiem personelu postanowili sprawdzić jak to jest być CUKIERNIKIEM. Ciasteczka i muffinki smakowały wszystkim. Brawo, w przyszłym roku będziemy też oczekiwać czekoladowych wypieków.
... zobacz więcej

2023-03-17

DPS Zgierz
W marcu, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej ze Zgierza uczestniczyli w kilkudniowej wycieczce na Dolny Śląsk. Wyjazd ten odbył się pod patronatem PFRON w ramach projektu "Od aktywności do samodzielności". Uczestnicy zwiedzali Jelenia Górę, Hutę Szkła Kryształowego JULIA, odwiedzili Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska.
... zobacz więcej

2023-03-17

Koncert Łukasza Zagrobelnego
W sobotę 11 marca 2023r. w godzinach wieczornych mieszkańcy DPS w Miliczu, wraz z opiekunami, uczestniczyli w koncercie Łukasza Zagrobelnego z okazji Dnia Kobiet. Organizatorem koncertu był Ośrodek Kultury w Miliczu.
... zobacz więcej

2023-03-16

Podwójny jubileusz
Dzienny Dom Pomocy w Wiśniowej Górze "Wisienka" oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wiśniowej Górze, obchodziły jubileusz działalności. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście a wśród nich: Starosta Powiatu Łódzkiego Wschodniego - Pan Andrzej Opala, Dyrektor PCPR Pani Urszula Łużniak, Dyrektor DPS w Lisowicach Pan Ryszard Hejchman oraz inne osoby.
... zobacz więcej

2023-03-15

Wycieczka na multimedialny spektakl
W poniedziałek, 13 marca, mieszkańcy DPS nr2 w Krośnie odbyli wycieczkę do miejscowości Rogi na multimedialny spektakl opowiadający o wybitnych polskich postaciach w ramach projektu „ Iskry Niepodległej”.
... zobacz więcej

2023-03-15

Dom Pomocy Społecznej "Dom Seniora" Kostrzyn nad Odrą
8 marca, Dzieci z Przedszkola nr2 odwiedziły mieszkańców DPS "Dom Seniora". Z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn dzieciaki przygotowały występy oraz obdarowały mieszkanki i mieszkańców okolicznościowymi kartkami i witaminowymi prezentami.
... zobacz więcej

2023-03-13

Kiermasz w Schronisku dla zwierząt w Słupsku.
12 marca 2023r. odbył się kiermasz prac (ozdób wielkanocnych) w Schronisku dla Zwierząt - TOZ w Polsce oddział Słupsk, wykonanych wspólnie przez Mieszkańców DPS Lubuczewo oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku - Gmina Słupsk.
... zobacz więcej

2023-03-13

Dzień Kobiet w DPS w Lubuczewie
Panowie dżentelmeni DPS w Lubuczewie nie zapomnieli o wyjątkowym święcie, jakim jest Dzień Kobiet. Tego dnia przedstawiciele płci męskiej złożyli kobietom szczere życzenia oraz obdarowali je kwiatami i słodkim poczęstunkiem.
... zobacz więcej

2023-03-10

Ciekawy pomysł z Krakowa
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie odbyła się FAMILIADA. Zabawa, przygotowana została przez panią psycholog, dała wiele radości i zabawy podopiecznym. Rywalizacja była bardzo zacięta a różnica w zdobytych punktach była bardzo minimalna.
... zobacz więcej

2023-03-09

Dzień Kobiet
W tym szczególnym Dniu, wszystkim pracownicom pomocy i opieki społecznej, składamy serdeczne życzenia zdrowia i dziękujemy, że jesteście z nami i pomagacie podopiecznym. Życzenia kierujemy też do wszystkich kobiet, dziękujemy, że jesteście.
... zobacz więcej

2023-03-08

Spotkanie z mieszkankami
DPS-u
W Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu odbyło się spotkanie autorskie Moniki Fibic z mieszkankami, które są bohaterkami książki pt.: „Wojna jest kobietą 2”.  Książka jest zbiorem czterdziestu pięciu historii opowiedzianych przez kobiety z całej Polski, które przeżyły okrucieństwo wojny i opisują swoje trudne doświadczenia z tamtych lat.
... zobacz więcej

2023-03-07

Zajęcia w DPS nr 2 w Krośnie.
02.marca 2023r. DPS nr2 w Krośnie rozpoczęła się próba krótkiej inscenizacji nawiązującej do zbliżających się Świąt Wielkanocnych, po czym odbyła się kolejna lekcja języka angielskiego. Następnie mieszkańcy spotkali się z pracownikiem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
... zobacz więcej

2023-03-06

Warsztaty z rękodzieła
W dniu 01.03. 2023 r. w DPS Rzeszów odbyły się warsztaty z paniami z Miejskiego Centrum Seniora w Rzeszowie. Mieszkańcy wykonywali kwiaty z krepiny, które potrzebne były do stworzenia pięknych palm wielkanocnych. Spotkanie odbyło się w miłej i radosnej atmosferze.
... zobacz więcej

2023-03-03

„Chłopska Szkoła Biznesu”
27.02.2023r., dzięki uprzejmości Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, wspólnie z Gośćmi z DPS z ul. Krakowskiej i DPS z Trzemeśni podopieczni MOPS w Krakowie grali w planszową grę ekonomiczną opracowaną przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.
... zobacz więcej

2023-03-01

Środa Popielcowa
Rozpoczęliśmy Wielki Post. W kaplicy DPS Rzeszów oraz Filii przy ul. Łabędziej odbyła się Msza Święta z okazji Środy Popielcowej. Eucharystię odprawił kanclerz kurii rzeszowskiej ks. Piotr Steczkowski wraz z proboszczem Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie ks. Dariuszem Gościmińskim.
... zobacz więcej

2023-02-27

Zabawa w Środowiskowym Domu Samopomocy
Mieszkańcy DPS w Dębicy, wraz z opieką, zostali zaproszeni na zabawę karnawałową przez Środowiskowy Dom Samopomocy. Impreza odbywała się w restauracji Polonez, gdzie wszyscy świetnie się bawili przy dobrym jedzeniu i muzyce.
... zobacz więcej

2023-02-27

Ostatki w DPS św. Brata Alberta w Krakowie
21.02.2023r. pensjonariusze DPS bawili się podczas ostatków. Wysłuchali specjalnie dla nich przygotowanego koncertu, zajadali pysznościami, własnoręcznie przygotowanymi oraz tańczyli przy dźwiękach zespołu „Słoneczny Duet”.
... zobacz więcej

2023-02-23

Kino familijne
Dnia 21.02.2023 mieszkańcy DPS w Ząbkowicach Śląskich uczestniczyli w projekcji filmu w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystki.
... zobacz więcej

2023-02-22

ISTOTNE zmiany w przepisach
dla DPS-ów
Nadchodzą zmiany w Ustawie o Pomocy Społecznej: DPS będzie mógł zawierać umowy z NFZ i udzielać świadczeń medycznych dla podopiecznych. Projekt zmian znajdziecie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
... zobacz więcej

2023-02-21

Quiz muzyka filmowa, kalambury
Dnia 16.02.2023 r. w DPS w Czarnem odbył się quiz – ,,Muzyka filmowa”, w którym bardzo chętnie Panie brały udział. Były doskonale zorientowane w temacie – bezbłędnie odgadywały tytuły filmów .
... zobacz więcej

2023-02-20

Światowy Dzień Kota
Z okazji Dnia Kota czworonożni przyjaciele pensjonariuszy DPS w Kozarzach mogli liczyć na dodatkowe porcje głaskania i przytulania.
... zobacz więcej

2023-02-20

Tłusty czwartek w DPS w Czarnem
Zespoły DPS w Czarnem własnoręcznie przygotowały domowe wypieki. Aby tradycji stało się zadość Panie upiekły pyszne faworki, pączki oraz oponki. Wszyscy chętnie i ze smakiem zajadali się własnoręcznymi wypiekami.
... zobacz więcej

2023-02-16

14 lutego – dzień zakochanych
W Dniu Zakochanych DPS Dębica przygotował program muzyczno-taneczny „Walentynki 2023”. Na scenie wystąpił zespół „Integracja” oraz tancerze, w tej roli wystąpili mieszkańcy Domu.
... zobacz więcej

2023-02-16

Walentynki w DPS Rzeszów
14 lutego DPS Rzeszów, wspólnie z Filią, świętował Walentynki.  Nie zabrakło miłosnych wierszy, serc w różnej postaci czy pięknych piosenek o miłości. Mieszkańcy, podczas zajęć, wykonywali ozdobne serca z masy solnej, które będą ozdobą Domu.
... zobacz więcej

2023-02-15

Pizza - własne wypieki.
Koniec tygodnia DPS nr1 w Lęborku zakończył wspaniałą , własnoręcznie zrobioną pizzą. Mieszkańcy zaangażowali się w pracę, a następnie ze smakiem zjedli swój wypiek.
... zobacz więcej

2023-02-15

Wizyta Duszpasterska w DPS „Przyjaznych Serc”
W dniu 8 luty 2023r. w DPS „Przyjaznych Serc” odbyła się kolęda. Pensjonariusze, wspólnie z duchownym, modlili się o zdrowie i Boże Błogosławieństwo dla mieszkańców, ich rodzin i opiekunów.
... zobacz więcej

2023-02-15

Kto z rodziny płaci za DPS?
Kto płaci za pobyt pensjonariusza w DPS? Zgodnie z aktualnymi przepisami w pierwszej kolejności za pobyt w DPS powinien zapłacić sam pensjonariusz, a jeżeli nie jest to możliwe, to robi to jego rodzina lub gmina, jeżeli krewnych nie ma lub nie można wyegzekwować środków.
... zobacz więcej

2023-02-14

Światowy Dzień Chorego 2023 w DPS w Kozarzach
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. Tradycyjnie również w DPS w Kozarzach obchodzono uroczyście ten ważny dzień. Z tej okazji Podopieczni utworzyli „medyczną grupę wsparcia” składającą się z Mieszkańców DPS przebranych za pielęgniarki i lekarza, którzy odwiedzali leżących i chorych Pensjonariuszy Domu.
... zobacz więcej

2023-02-14

Kino domowe w DPS im. św. Brata Alberta w Krakowie
07.02.2023 DPS w Krakowie zaprosiło podopiecznych na świetlicę, gdzie wyświetlono ciekawy film. Pensjonariusze chętnie uczestniczyli w tym wydarzeniu.
... zobacz więcej

2023-02-08

Spotkanie z pracownikiem Biblioteki Publicznej
DPS Krosno Nr 2 ”Promyk Nadziei„ zorganizowało dla swoich podopiecznych spotkanie z pracownikiem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
... zobacz więcej

2023-02-07

Jubileusz 100-lecia urodzin Tadeusza Kamińskiego
W DPS Kombatant odbył się niecodzienny jubileusz 100-lecia urodzin Pana Tadeusza Kamińskiego „Miśko” – Członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Pan Tadeusz został odznaczony licznymi orderami i odznaczeniami, m. in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari w dniu 6 września 1946 roku.
... zobacz więcej

2023-02-06

Msza Święta z okazji Święta Matki Boskiej Gromnicznej
Dnia 02.02.2023 mieszkańcy DPS w Sopocie uczestniczyli w Mszy Świętej z okazji Święta Matki Boskiej Gromnicznej.
... zobacz więcej

2023-02-03

Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
Mieszkańcy oraz Pracownicy PDS „Przyjaznych Serc” chętnie włączyli się do zbiórki i wsparli finansowo działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
... zobacz więcej

2023-02-02

DPS w Czarnem wspiera 31. Finał WOŚP
31. Finał WOŚP zagrał 29 stycznia 2023 roku pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych! Dom Pomocy Społecznej i Warsztaty Terapii Zajęciowej ” Promyk ” jak co roku wspierają to ważne wydarzenie i przekazują na ten szczytny cel własnoręcznie wykonane rękodzieła.
... zobacz więcej

2023-02-01

INFORMACJA !
Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS- mLegitymację. Będzie ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym (np.smartfonie) z dostępem do internetu, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
... zobacz więcej

2023-01-31

Koncert chóru w DPS Kombatant
W styczniu w DPS Kombatant odbył się wzruszający Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru uczniów. Radosne aranżacje wykonywanych utworów wprawiły pensjonariuszy w entuzjastyczny nastrój.
... zobacz więcej

2023-03-31

Bal Karnawałowy
DPS Nr1 w Lęborku zorganizował dla swoich podopiecznych bal karnawałowy. Mieszkańcy byli ciekawie poprzebierani i świetnie się bawili.
... zobacz więcej

2023-01-27

Kolędowanie w DPS w Pleszewie
24.01.2023r. DPS w Pleszewie odwiedzili wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie. Pensjonariusze, przy akompaniamencie gitary, skrzypiec i fletów poprzecznych, śpiewali razem kolędy.
... zobacz więcej

2023-01-27

Wesoło świętujemy Dzień Babci i Dziadka
Pyszne ciasto, kawa, muzyka, tańce i występy – tak DPS w Sopocie wesoło świętował Dzień Babci i Dziadka! Wolontariusze, dzieci i grono pedagogiczne z Przedszkola nr 2 im. Jana Brzechwy w Sopocie przygotowali cudowny występ dla pensjonariuszy.
... zobacz więcej

2023-01-26

Kolędowanie z wolontariuszkami.
Wolontariuszka Julka oraz jej siostra Kasia umilały czas podopiecznym DPS w Miliczu odwiedzając ich w pokojach i wspólnie kolędując.
... zobacz więcej

2023-01-25

Kontrola zarządcza w DPS w Bornem Sulinowie
W czwartek 19 stycznia br. w borneńskim DPS odbyły się kolejne działania w ramach kontroli zarządczej jednostki. Pierwszym było spotkanie u dyrektora, następnie zaproszono mieszkańców i pracowników DPS na zebranie ogólne.
... zobacz więcej

2023-01-24

Dzień popcornu
19.01. 2023r. mieszkańcy DPS w Ząbkowicach Śląskich świętowali dzień popcornu uczestnicząc w prelekcji zorganizowanej przez dietetyka Emilię Bień. Dowiedzieli się jak powstaje popcorn oraz w jakich latach zyskał popularność.
... zobacz więcej

2023-01-20

Zabawa karnawałowa
W DPS „Przyjaznych Serc” w dniu 12.01.2023r. odbyła się huczna zabawa taneczna. Mieszkańcy licznie przybyli do przygotowanej sali integracyjnej. Podczas balu zostały wręczone nagrody i dyplomy dla Mieszkańców aktywnie uczestniczących w zajęciach  z rehabilitacji społecznej.
... zobacz więcej

2023-01-19

Słyszeliście kiedyś o dźwiękoterapii?
Mieszkańcy DPS w Sopocie poznawali jej dobroczynne działanie dzięki dźwiękom gongów i mis nepalskich. Wszyscy świetnie się bawili.
... zobacz więcej

2023-01-18

Program artystyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr3
17 stycznia w sali widowiskowej Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie spotkali się seniorzy z uczniami 2c i wychowawczynią Panią Ivettą Olińską. Uczniowie w pięknie przygotowanych strojach przedstawili programy artystyczne: „Zima”, „Jasełka”. Na zakończenie złożyły życzenia podopiecznym z okazji zbliżających się Dni Babci, Dziadka.
... zobacz więcej

2023-01-18

Kino Falenica
Dom Pomocy Społecznej  „Na Bachusa” informuje, że w dniu 10.11.2023r. w „Stacji Falenica” podopieczni obejrzeli film dokumentalny pod tytułem „Simona”. Wszyscy z dużym przejęciem oglądali dzikie zwierzęta dzielące życie z Simoną Kossakówną i jej partnerem.
... zobacz więcej

2023-01-16

Kolędy
Dnia 11 stycznia 2023r. DPS w Pleszewie odwiedzili podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Pleszewie. Podopieczni, przy akompaniamencie organ, zaśpiewali kolędy.
... zobacz więcej

2023-01-13

Koncert Bożonarodzeniowy w Kościele Św. Józefa
05.01.2023 r. pensjonariuszki DPS w Czarnem uczestniczyły w Koncercie Bożonarodzeniowym, który zorganizowało Stowarzyszenie ,,IDEA”. Dochód ze sprzedaży ciast przekazany został dla dziewczynki chorującej na SMA – Nadii.
... zobacz więcej

2023-01-12

Misja Piernik
W DPS w Miliczu zakończyła się MISJA PIERNIK, podczas której wolontariusze z całej Polski obdarowali mieszkańców upominkami, piernikami, opłatkami oraz pięknie wykonanymi kartkami świątecznymi. Misja Piernik powstała 2 lata temu w czasie pandemii Covid 19 i ma zasięg ogólnopolski.
... zobacz więcej

2023-01-11

Niedzielne śpiewanie kolęd
09.01.2023r. DPS w Sopocie gościł Sopocki Chór Kameralny CONTINU. Chórzyści zaśpiewali polskie, hiszpańskie oraz ukraińskie kolędy i pastorałki.
... zobacz więcej

2023-01-09

Grupa Kolędnicza Hej!
05.01.2023 r w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie grupa kolędników przeszła po oddziałach z pensjonariuszami. Mieszkańcy chętnie włączali się do wspólnej zabawy
... zobacz więcej

2023-01-09

Веселого Різдва!
05.01.2023r. mieszkańcy DPS w Sopocie spotkali się, by wspólnie kolędować i poznać zwyczaje towarzyszące Bożemu Narodzeniu na Ukrainie. Z tej okazji wszystkim pracownikom i Mieszkańcom pochodzącym z Ukrainy złożono serdeczne życzenia
... zobacz więcej

2023-01-05

Zakończenie roku 2022 w DPS w Miliczu
30 XII 2022 r. mieszkańcy DPS w Miliczu uroczyście zakończyli stary rok. Bawiono się głównie przy muzyce biesiadnej, ale też był akcent bożonarodzeniowy w postaci wspólnego śpiewania kolęd.
... zobacz więcej

2023-01-03

Dom Pomocy Społecznej w Bramkach
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bramkach przygotowywali listy do Świętego Mikołaja, a potem z niecierpliwością czekali na świąteczne paczki. Ich radości z prezentów oraz kartek świątecznych nie da się opisać. Bezinteresowna pomoc wielu instytucji, dobre serce oraz wolny czas wielu ludzi pozwolił im po raz kolejny cieszyć się magią Świąt Bożego Narodzenia.
... zobacz więcej

2023-01-03

Szczęśliwego Nowego Roku! – 30.12.
Pensjonariusze DPS w Sopocie zaangażowali się w wykonanie sylwestrowych masek balowych oraz barwnych boa. Zabawie sylwestrowej towarzyszyła muzyka na żywo smakowite ciasto, żarty oraz tańce.
... zobacz więcej

2023-01-02

DPS im. L. i A. Helców „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”
Obfity w wydarzenia koniec roku. „Święty Mikołaj dla Seniora” 2022, „Miedzy Domowe Rozgrywki Barowe”, treningi pamięci, świąteczny koncert uczniów dla seniorów a 23 grudnia warsztaty tworzenia stroików i ozdób świątecznych. Warsztaty były prowadzone w pracowni terapii zajęciowej w dniach 21 i 22 grudnia
... zobacz więcej

2022-12-28

Dom Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu
Czas Świąt w wielu Domach Pomocy Społecznej to czas odwiedzin. Podobnie było w Kędzierzynie-Koźlu. Młodzież z ZS Nr 3 w wraz z opiekunami odwiedziła DPS. Uczniowie przygotowali i przeprowadzili różnego rodzaju konkursy, w czasie których nie zabrakło śpiewania kolęd. Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze.
... zobacz więcej

2022-12-28

Wigilia w DPS w Nasielsku
W DPS-ie im. Jana Pawła II. w Nasielsku, przy wigilijnym stole zasiedli mieszkańcy oraz pracownicy. Do tych, którzy nie mogli ze względów zdrowotnych zasiąść przy stole, opłatek, życzenia i upominki przynieśli Kapelan oraz Pani Kierownik
... zobacz więcej

2022-12-27

Dom Pomocy Społecznej we Wrześni
Starosta Dionizy Jaśniewicz odwiedził mieszkańców DPS i przywiózł ze sobą podarki. Przy poczęstunku przygotowanym przez mieszkańców śpiewano kolędy i rozmawiano o tym, jak mieszkańcy spędzają Święta.
... zobacz więcej

2022-12-22

Betlejemskie Światło Pokoju w DPS Nakło
Tradycyjnie, jak w latach poprzednich, dzięki harcerzom z 10. Drużyny Harcerskiej im. generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadki” dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze uczestniczyli w sztafecie, która niosła Betlejemskie Światło Pokoju z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez kraje na wszystkich kontynentach. 16 grudnia, DPS-ie zapłonęło w specjalnie przygotowanym lampionie.
... zobacz więcej

2022-12-21

Koncert „ Świątecznie z serca ”
Utwory o charakterze świątecznym, kolędy i pastorałki z różnych stron świata w wykonaniu Michała Matuszewskiego, Doroty Helbin z zespołem oraz przedszkolaków, mogliśmy wysłuchać na Koncercie przygotowanym dla mieszkańców DPS im. Jana Pawła w Krakowie.
... zobacz więcej

2022-12-20

Kolędowanie z SP nr 12 w Głogowie
16 grudnia 2022r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie, w ramach świątecznego prezentu, z wielkim zaangażowaniem zaśpiewali kolędy dla mieszkańców DPS "Magnolia" w Głogowie. Podopieczni otrzymali również piękne życzenia w postaci własnoręcznie przygotowanych kartek.
... zobacz więcej

2022-12-19

Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
16.12.2022r. w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie spotkali się członkowie Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Przy szopce i dźwiękach kolęd wszyscy życzyli sobie pomyślności w Nowym Roku.
... zobacz więcej

2022-12-16

Listy do Świętego Mikołaja
Osoby samotne z Domów Pomocy Społecznej w Łodzi napisali prawie dwa tysiące listów do Świętego Mikołaja. Oni też marzą o prezentach na Boże Narodzenie. Listy podopiecznych DPS są publikowane na FB akcji List do Mikołaja z DPS.
... zobacz więcej

2022-12-15

Finał akcji „Święty Mikołaj dla Seniora” - DPS Kombatant
Święty Mikołaj dla Seniora gościł w DPS Kombatant już po raz czwarty. Mieszkańcy zostali obdarowani paczkami, które sprawiły im ogromną radość.
... zobacz więcej

2022-12-14

Warsztaty Teatralne w DPS w Lęborku
9 grudnia 2022r. team z Agencji Artystycznej "Galana" odwiedził DPS nr 1 w Lęborku z warsztatami teatralnymi. Wszyscy świetnie się bawili.
... zobacz więcej

2022-12-13

Koncerty w Domu Pomocy Społecznej w Miliczu
6 grudnia koncert Mikołajkowy z udziałem Folklor Błonie z Krotoszyna a 9 grudnia wystąpił zespół Viatori z Cieszkowa. Podczas Koncertu Mikołajkowego DPS otrzymał okazały prezent od Starosty Powiatu Mileckiego. Ponieważ takie wydarzenia cieszą się dużą popularnością, zaplanowano już kolejne koncerty.
... zobacz więcej

2022-12-12

Wielka Gala Integracji
Misja Miłość - to temat przewodni tegorocznej Wielkiej Gali Integracji, która 5 listopada odbyła się w warszawskiej Arenie Ursynów. To było wielkie święto osób niepełnosprawnych. Podczas Gali odbył się panel dyskusyjny pt. " O miłości w działaniu". Zostały też wręczone medale Przyjaciel Integracji - wyróżnienia dla organizacji, firm i pojedynczych osób, które działają i wspierają w sposób wyjątkowy środowisko osób z niepełnosprawnościami.
... zobacz więcej

2022-12-09

Mikołajkowe Warsztaty
Piękne, świąteczne ozdoby to efekt pracy seniorów z DPS w Sopocie i młodzieży z Sopockiego Liceum Autonomicznego. Spotkanie urozmaiciły wspólne rozmowy, herbata z goździkami, miodem i owocami oraz świeżo upieczone pierniczki.
... zobacz więcej

2022-12-08

Inspirujące wtorki w DPS-ie w Krakowie
06.12.2022r., w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie, Pani Ewa przedstawiła fakty i mity związane ze Świętym Mikołajem. Pensjonariusze z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji, która przybliżyła im postać Mikołaja.
... zobacz więcej

2022-12-07

ZAPROSZENIE
W imieniu ARISCO zapraszam do udziału w prezentacji Systemu Opieki Długoterminowej ARISCO. Jest to nowatorskie rozwiązanie sprawdzające się w różnych jednostkach Opieki Długoterminowej. Link do rejestracji REJESTRACJA Więcej informacji o systemie na stronie SODARIS.PL
... zobacz więcej

2022-12-07

Zabawa ANDRZEJKOWA w Głogowie
Koniec listopada to zazwyczaj początek Adwentu. Jednak tuż przed, zanim nastąpi czas refleksji i wewnętrznego wyciszenia, DPS w Głogowie przygotował zabawę andrzejkową. Wtorek był dniem pełnym energii, dobrej zabawy, tańców i pozytywnych wróżb. Wszyscy mieszkańcy uczestniczyli w spotkaniu. Była to okazja do złożenia życzeń wszystkim Andrzejom. Był to czas mile spędzony.
... zobacz więcej

2022-12-06

Sala Doświadczeń Świata
W dniu 26 listopada odbyły się kolejne warsztaty z udziałem dzieci z Ukrainy, ich opiekunów i mieszkańców Domu. w Sali Doświadczania Świata przyjemnie spędziliśmy wspólny czas:). Na zajęciach plastycznych kolejne grupy uczestników malowały na podobraziach. Projekt finansowany przez UNICEF
... zobacz więcej

2022-12-05

Kolejna zabawa andrzejkowa
Na świetlicy Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie w dniu 25 listopada 2022 roku odbyła się zabawa andrzejkowa. W imprezie udział wzięli, poza mieszkańcami DPS w Gnojnie i uczestnikami miejscowych WTZ, zaproszeni goście z innych Domów Pomocy Społecznej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zabawa taneczna przerywana była różnymi konkursami z nagrodami.
... zobacz więcej

2022-12-02

Zabawa u chłopaków w Tarnobrzegu
Koniec listopada obfituje w wydarzenia. Pensjonariusze DPS w Irenie pojechali z wizytą do zaprzyjaźnionego Domu. Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, radosny klimat oraz wspólna zabawa.
... zobacz więcej

2022-12-01

Zabawa ostatkowa
Koniec listopada to czas hucznych zabaw i wróżb. W DPS w Dębicy również obchodzono Andrzejki w bardzo taneczny sposób. 23 listopada odbyła się impreza ostatkowa podczas, której wróżka  Kasandra przepowiadała przyszłość, były też okolicznościowe konkursy, słodki poczęstunek no i oczywiście TAŃCE!
... zobacz więcej

2022-12-01

Dzień Placków Ziemniaczanych w Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc”
W listopadzie, w ramach cyklicznych zajęć kawiarenki, w DPS „Przyjaznych Serc” obchodzono Dzień Placków Ziemniaczanych. Mieszkańcy wraz z instruktorami przygotowywali placki ziemniaczane. Smakowały zarówno na słono jak i na słodko.
... zobacz więcej

2022-11-30

X Turniej Tenisa Stołowego dla Osób Niepełnosprawnych w Zagórzanach
W dniu 24.11.2022 Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach zorganizował X edycję Turnieju Tenisa Stołowego dla Osób Niepełnosprawnych. Mieszkaniec DPS w Zagórzanach, Pan Janusz Sikorski, zajął I miejsce i został nagrodzony medalem oraz pucharem. Wspólna gra dostarczyła wszystkim niezapomnianych emocji.
... zobacz więcej

2022-11-30

Międzynarodowy Dzień Tolerancji
W listopadzie przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji - oznaczającej poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań. Panie z DPS w Pleszewie przedstawiły rodzaje tolerancji oraz zasady postępowania człowieka tolerancyjnego.
... zobacz więcej

2022-11-30

Jesienne zajęcia
Pokaz filmowy, tańce na siedząco, artystyczne aktywności oraz wizyta dzieci z Przedszkola Świat Dziecka Rakietników – tak DPS Kombatant spędza listopadowe dni. Przedszkolaki odwiedziły pensjonariuszy w ramach Dnia Tolerancji i uraczyły pysznym ciastem. W zamian za to Pani Basia przeczytała im bajkę o tolerancji.
... zobacz więcej

2022-11-30

Święta Bożego Narodzenia z Fundacją Biedronki
DPS w Miliczu składa serdeczne podziękowania dla „Fundacji Biedronki” za kolejne już przekazanie darów z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W ramach tej pomocy podopieczni otrzymali: kremy do ciała, żele pod prysznic, szampony, śliwki w czekoladzie, czekolady, chałwy, herbaty, ciastka, pierniki oraz gotowe torebki prezentowe.
... zobacz więcej

2022-11-29

Galeria prac bożonarodzeniowych.
DPS Czarne zaprasza do obejrzenia galerii prac bożonarodzeniowych wykonywanych w tut. WTZ „Promyk” . Rękodzieła powstają w poszczególnych pracowniach zawodowych, są wspaniałą ozdobą i niepowtarzalnym świątecznym upominkiem.
... zobacz więcej

2022-11-29

Terapia dla społeczność w zespole opiekuńczo – terapeutycznym
23.11.2022 r., ramach terapii psychologicznej, DPS Czarne zorganizowało dla Pań spotkania społeczności. Tematem zajęć była agresja. W czasie zajęć Panie wymieniały różne jej formy oraz brały udział w ćwiczenia aktywizujących.
... zobacz więcej

2022-11-29

Nagrody z okazji „Dnia Pracownika Socjalnego”
18 listopada w Pałacu Prezydenckim minister Marlena Maląg wręczyła nagrody pracownikom ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centr pomocy rodzinie, domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy oraz innym pracownikom socjalnym. Wyróżnienia dotyczyły nowatorskich rozwiązań w zakresie pomocy społecznej w roku 2021. W imieniu portalu DPS.PL nagrodzonym życzymy kolejnych sukcesów, a wszystkim pracownikom socjalnym dziękujemy za ich pracę i składamy najlepsze życzenia w dniu Ich święta
... zobacz więcej

2022-11-21

Przedstawienie w DPS w Kozarzach
Z okazji Święta Niepodległości Koło Zainteresowań Artystycznych „Kreatywni” DPS w Kozarzach przygotowało spektakl słowno-muzyczny pt. „Retro”. Artyści wprowadzili widownię w okres dwudziestolecia międzywojennego. Pokaz mody „Retro” przypomniał styl i modę lat 20.
... zobacz więcej

2022-11-21

Konferencja dla pracowników opieki długoterminowej
Zapraszamy do udziału w konferencji "DEMOGRAFICZNA SREBRNA ERA - CO DALEJ Z OPIEKĄ DŁUGOTERMINOWĄ?" Organizatorem jest Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym". Poruszane będą tematy związane z przyszłością opieki długoterminowej, zagadnieniami finansowymi. Zaproszeni goście przedstawią też nowoczesne technologie informatyczne w opiece długoterminowej.
... zobacz więcej

2022-11-18

Pchli Targ w DPS-ie?
TAK! DPS Kombatant zorganizował w listopadzie, cykliczny już, pchli targ w duchu LESS WASTE. Impreza przyciągnęła wielu chętnych, którym bliska jest idea ograniczenia ilości śmieci i dawanie drugiego życia rzeczom niepotrzebnym i zapomnianym.
... zobacz więcej

2022-11-18

Bitwa na słowa, czyli ćwiczenia językowe w praktyce.
15.11.2022r. w ramach zajęć z psychologiem DPS w Czarnem zorganizował dla swoich podopiecznych bitwę na słowa. Pensjonariusze mieli możliwość wykazania się znajomością słownictwa oraz poprawnej polszczyzny.
... zobacz więcej

2022-11-17

Konkurs DPS Lębork
Konkurs z okazji Dnia Niepodległości w DPS nr 1 w Lęborku odbył się konkurs tematyczny oraz pogadanka. Mieszkańcy wykazali się dużą wiedzy na ten temat :)
... zobacz więcej

2022-11-16

Bal Seniora w DPS SOPOT
14 listopada z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora odbył się Pierwszy Sopocki Bal Seniora, w którym uczestniczyli pensjonariusze DPS w Sopocie. Na sali hotelu Sheraton bawiło się 260 gości. To był wyjątkowy wieczór, pełen muzyki i rozmów!
... zobacz więcej

2022-11-16

25-lecie DPS-u w Bochni
Dom Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Bochni obchodzą w tym roku okrągły jubileusz dedykowany, przede wszystkim, pracownikom, którzy codziennie troszczą się o osoby starsze, chore i niepełnosprawne. Była to doskonała okazja do wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
... zobacz więcej

2022-11-15

Wycieczka do muzeum
W dniu 10 listopada 2022 r.  pensjonariusze DPS „Przyjaznych Serc”, wraz z opiekunami, udali się do pobliskiego Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.
... zobacz więcej

2022-11-14

20 lat DPS.PL
Miło nam poinformować, że 13 listopada mija 20 rocznica powstania DPS.PL. Zapraszamy do odwiedzania naszego serwisu.
... zobacz więcej

2022-11-13

Dzień Niepodległości w DPS-ach
W wielu Domach Pomocy Społecznej przygotowano uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Mieszkanki i mieszkańcy uczestniczą w przygotowaniach do tego szczególnego dnia. 11 listopada jest dniem, o którym powinien pamiętać każdy Polak. Panie z DPS w Czarnem przygotowywały program muzyczno–teatralny oraz pracowały nad dekoracją na tę okazję. Więcej informacji
... zobacz więcej

2022-11-11

"Mam talent" w WTZ - "Promyk"
Dnia 9 listopada w WTZ Promyk odbył się konkurs „ Mam Talent!”, podczas którego uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Tego dnia każdy uczestnik miał na scenie swoje „5 minut” sławy. Mimo towarzyszącej tremy wszyscy spisali się świetnie wykazując przed publicznością i jury nieprzeciętny talent.
... zobacz więcej

2022-11-10

Kotyliony z okazji Święta Niepodległości
W dniu 9 listopada 2022r ., z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości, Mieszkańcy DPS "Przyjaznych Serc" wykonywali biało – czerwone kotyliony, wykorzystując znane metody plastyczne. W tle słychać było dźwięki pieśni patriotycznych. Dodatkowo podczas zajęć rozmawiano na temat polskich symboli narodowych jakimi są flaga, hymn i Godło Polski.
... zobacz więcej

2022-11-09

Spotkanie w bibliotece - DPS Milicz
4 listopada 2022 r. w DPS w Miliczu odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu Seniora. Patronatem klubu jest Biblioteka Publiczna w Miliczu. Na spotkaniu omawiano najnowszą książkę biograficzną o P. Danucie Stence.
... zobacz więcej

2022-11-09

Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.
07.11.2022r. DPS „Na Bachusa” zorganizował dla swoich podopiecznych wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z trudną tematyką powstania. Dla podopiecznych DPS-u było to ciekawe wydarzenie, które na długo zostanie w pamięci.
... zobacz więcej

2022-11-08

Zabawa Hallowinowa w DPS Psary
Mieszkanki DPS Psary wzięły udział w zabawie Hallowinowej. Wśród czarownic, upiorów, diabłów i strasznych postaci odbył się taniec w liściach oraz pokaz mody. Wszystkim dopisywały znakomite humory przy różnych konkursach i tańcach. Na wszystkich czekał suto zastawiony stół z przysmakami jesiennymi.
... zobacz więcej

2022-11-07

Specjalna projekcja filmu 3D dla Mieszkańców DPS-u
Dom Pomocy Społecznej „Na Bachusa” zorganizował w październiku wyjście do kina. W związku z zapowiadaną w grudniu premierą drugiej części „Avatara” postanowiono obejrzeć jej pierwszą część.  Była to projekcja zorganizowana specjalnie dla DPS i nie zawiodła oczekiwań mieszkańców, ponieważ wyświetlano go w technologii 3D i za pomocą okularów do tego przeznaczonych można było poczuć niesamowite efekty specjalne.
... zobacz więcej

2022-11-05

Dzień Seniora - DPS Milicz
31 października 2022r. DPS w Miliczu obchodził Dzień Seniora. Instruktor KO oraz Terapeuta Zajęciowy przygotowały poetycko-muzyczną niespodziankę. Każdy mieszkaniec otrzymał kartkę z życzeniami oraz czekoladę.
... zobacz więcej

2022-11-05

Małe formy artystyczne
„Pan kotek był chory” to tytuł przedstawienia, które zaprezentowały dzieci z Przedszkola „Słoneczne” dla seniorów z DPS Psary, Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie oraz podopiecznych Dziennego Domu „Senior +” w Pleszewie. Dzieci z zaangażowaniem zaprezentowały inscenizację znanego przez wszystkich wiersza o tym samym tytule. Było to kolejne spotkanie, które zintegrowało różne pokolenia.
... zobacz więcej

2022-11-04

Spacer po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Coroczna wizyta mieszkańców DPS Kombatant na Cmentarzu Wojskowym Powązki dostarcza, jak zawsze, wielu wzruszeń. Spacer po alejach zasłużonych przywołał wspomnienia o bliskich, kolegach którzy zginęli walcząc za Ojczyznę, a także Podopiecznych, którzy odeszli na wieczną wartę. Informacja ze strony DPS
... zobacz więcej

2022-11-03

Dzień Wszystkich Świętych
01.11.2022 r., tak samo jak w latach ubiegłych, grupa Pań z DPS w Czarnem miała możliwość odwiedzenia swoich zmarłych współmieszkańców na cmentarzu. Mieszkanki Domu złożyły na grobach kwiaty i zapaliły światełko dla nieobecnych. Informacja ze strony DPS
... zobacz więcej

2022-11-03

XX Przegląd Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej w Łomży
DPS w Bramkach uczestniczył w XX Przeglądzie Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej. Na scenie można było ujrzeć prezentacje domów m.in. z województwa podlaskiego, warmińsko – mazurskiego oraz mazowieckiego. Bramkowska grupa teatralna Oskar zaprezentowała występ muzyczno – taneczny pt. „Anioły są wśród nas”. Źródło informacji.
... zobacz więcej

2022-11-02

Listopad - miesiąc zadumy
W wielu Domach Pomocy Społecznej odbyły się spotkania poświęcone pamięci tych, którzy odeszli. Mieszkańcy i opiekunowie odwiedzali groby i jeśli było to konieczne a siły pozwalały na to - porządkowali je. Tak było również w DPS-ie w Karwodrzy. Informację o przygotowaniach do 1. listopada można znaleźć na stronie DPS - Karwodrza
... zobacz więcej

2022-10-31

Trening pamięci w Zespole IV DPS Czarne
28.10.2022 r. w ramach zajęć z psychologiem DPS w Czarnem zorganizował dla Pań trening pamięci. Celem zajęć było usprawnianie zdolności pamięciowych, koncentracji, uwagi, a także poprawa jakości codziennego funkcjonowania.
... zobacz więcej

2022-10-28

Jasna Góra
W dniach 23 i 24.10.2022 r. 9 osób z  DPS w Irenie odbyło pielgrzymkę do Czarnej Madonny w Częstochowie. Był to czas modlitwy, spotkania i miłego zwiedzania. źródło informacji
... zobacz więcej

2022-10-27

Stroiki na Wszystkich Świętych
W ramach zajęć terapeutycznych 28.10. pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Lęborku przygotowali stroiki na groby najbliższych. Wszyscy byli mocno zaangażowani w swoją pracę.
... zobacz więcej

2022-10-26

Łapię (jesienny) Dzień.
W ramach kontynuacji projektu „Łapię Dzień” w środę 19.10.2022 r. odbyło się drugie spotkanie  z Mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej „Chemik”. Tematem przewodnim była jesień. Seniorzy rozpoczęli zajęcia od układania bukietów z kolorowych liści.
... zobacz więcej

2022-10-25

ZAPROSZENIE dla pracowników DPS-ów
Akademia Opieki Długoterminowej 2022 zaprasza na kolejny webinar "Nowoczesne technologie wsparciem opieki długoterminowej". Zaprezentowane zostaną rozwiązania informatyczne stosowane w Domach Pomocy Społecznej w celu usprawnienia pracy opiekunów. Likn do rejestracji
... zobacz więcej

2022-10-24

Łódzka Tytka Seniora
"Łódzka Tytka Seniora" - projekt realizowany przez Urząd Miasta Łodzi od 2019r. w ramach działań służących aktywizacji seniorów. Celem działania jest informowanie seniorów o wydarzeniach i promowanie wydarzeń, które dedykowane są dla osób 60+. Obecnie publikowana jest kolejna "tytka", którą można pobrać w miejscach odwiedzanych przez seniorów. Lista tych miejsc znajduje się na stronie UMŁ , Można też pobrać kalendarz wydarzeń bezpośrednio LIKN
... zobacz więcej

2022-10-24

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Miliczu
W dniu 6.10.2022r. z okazji Dnia Seniora, w Domu Pomocy Społecznej w Miliczu, odbył się koncert uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia. Młodzi artyści swoim występem sprawili podopiecznym wiele radości. Była to akcja Samorządu Uczniowskiego z okazji Dnia Seniora.
... zobacz więcej

2022-10-24

Europejski Dzień Seniora w Domu Pomocy Społecznej w Czarnem
20.10.2022 r. 20 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji w Domu Pomocy Społecznej w Czarnem w Zespole III zorganizowano dla Pań zajęcia sensoryczne. Ich celem było aktywizacja Pań oraz rozwój zmysłów i wzbogacenie doznań. Panie chętnie brały udział w zajęciach, które sprawiły im dużo radości.
... zobacz więcej

2022-10-20

W przyszłym roku najniższa emerytura i renta wzrośnie co najmniej o 250 zł
Od marca 2023 roku najniższa emerytura i renta wyniesie 1588,44 zł. Wtedy świadczenia te mają wzrosnąć o 13,8 proc., jednak nie mniej niż o 250 zł. "Staramy się, by waloryzacja nie była symboliczna. Chodzi o to, by zapewnić najstarszemu pokoleniu godne życie" – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Pełny tekst artykułu
... zobacz więcej

2022-10-18

75-lecie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Sopot.
13.10.2022 DPS w Sopocie świętował 75-lecie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jubileusz umilił występ artystyczny podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sopocie oraz muzycy tenor Arkadiusz Wanat i Włodzimierz Ivanec baryton.
... zobacz więcej

2022-10-18

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, który przypada 10 października. Z tej okazji w Domu „Przyjaznych Serc” odbyło się spotkanie Mieszkańców z instruktorami terapii zajęciowej i pielęgniarką. Przeprowadzono pogadankę dotyczącą zdrowia i higieny psychicznej, quiz dotyczący piramidy potrzeb. Mieszkańcy rozmawiali na temat warunków życia szkodliwych dla zdrowia psychicznego.
... zobacz więcej

2022-10-18

Spotkanie z Przedstawicielami ZUS
W ramach akcji „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” organizowanej w ramach Dni Seniora Mieszkańców Domu Kombatant odwiedziły Przedstawicielki ZUS. Na spotkaniu Seniorzy mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji z zakresu rent i emerytur, czekała na nich także miła niespodzianka w postaci gadżetów promocyjnych.
... zobacz więcej

2022-10-14

Pożegnanie lata w DPS Kombatant.
Podczas październikowego jarmarku DPS Kombatant pożegnał lato i przywitał jesień. Pensjonariusze licznie odwiedzili stoisko z polskim jadłem, kawiarnie Caffe Kombatant czy kiermasz odzieży. Chętnych nie brakowało także w studio tatuażu oraz na bazarku Różyckiego, ale największą atrakcją była fotobudka.
... zobacz więcej

2022-10-11

OPIEKA DŁUGOTERMINOWA W POLSCE.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem przygotowanym przez KOALICJĘ NA POMOC NIESAMODZIELNYM. Raport przygotowany pod redakcja Piotra Błędowskiego. RAPORT
... zobacz więcej

2022-10-10

Dzień Gier Planszowych w WTZ
Ciekawa inicjatywa na terapii zajęciowej - Dzień Gier Planszowych. 10 października w Dniu Gier Planszowych cała Polska gra w planszówki. Uczestnicy WTZ również dołączyli do wspólnej zabawy. Gry planszowe posiadają wiele korzyści i zalet- rozwijają logiczne myślenie, kreatywność, umiejętność współpracy w grupie oraz odstresowują.
... zobacz więcej

2022-10-06

Bezpłatny dostęp do leków dla osób 75+
Według Głównego Urzędu Statystycznego liczba osób starszych w Polsce dynamicznie rośnie. Tych w wieku 75+ jest około 3,5 mln, ale osób po 60. r.ż. już prawie 10 mln. I są oni grupą, która najboleśniej odczuwa zmiany w domowych budżetach. Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że zaległości osób po 65 r.ż. w czerwcu br. wynosiły już prawie 10,4 mld zł. Ponad 60 proc. emerytów wskazuje, że najbardziej ich budżet uszczuplają wydatki na leki. Strona projektu
... zobacz więcej

2022-10-04

Telewizja, udana akcja i winda dla DPS
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu mogą już korzystać z windy przy przejściu z budynku do zewnętrznego ogrodu. Nowością, która mieszkańcom sprawia dużo radości są także nowe nasadzenia na rabatach, w przydomowym ogrodzie. Wszystko za sprawą Fundacji Telewizji Puls "Pod Dębem", która od kilku lat współpracuje z placówką oraz sandomierskiego starostwa.
... zobacz więcej

2022-09-30

"Rząd pracuje intensywnie" od 8 lat
W październiku 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją. Obecnie osoby opiekujące się dorosłą osobą niepełnosprawną w tym samym wieku mogą być różnie traktowane, zależnie od tego, czy niepełnosprawność ich podopiecznego powstała przed, czy po osiągnięciu przez niego dorosłości. Wyrok TK do tej pory nie został wykonany. Rząd twierdzi, że obecnie "intensywnie nad tym pracuje".
... zobacz więcej

2022-09-30

Znaczne pogorszenie wartości płac pracowników samorządowych
Sytuacja płacowa pracowników samorządowych uległa w tym roku znacznemu pogorszeniu, z uwagi na wysoki wskaźnik inflacji – alarmuje Związek Powiatów Polskich. „W związku z szalejącą inflacją, pracownicy samorządowi, skarżą się na dramatycznie niskie wynagrodzenia, nieadekwatne do ich poziomu wykształcenia oraz zakresu obowiązków. Niestety samorządy, pomimo szczerych chęci, nie są w stanie samodzielnie, bez dodatkowych środków, podnieść wynagrodzeń swoich pracowników, z uwagi na fakt, że same zmagają się z ogromnymi problemami natury finansowej” – czytamy w piśmie ZPP do Pawła Szefernakera, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Krzysztofa Matyjaszczyka, prezydenta Częstochowy, którzy są współprzewodniczącymi zespołu administracji publicznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
... zobacz więcej

2022-09-30

Biegi, rzuty i ...emocje
W Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie zapanowała sportowa atmosfera. Wszystko za sprawą zorganizowanej Paraolimpiady. Do sportowej rywalizacji stanęli zaproszeni goście z Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” w Płocku, Środowiskowego Domu Samopomocy, mieszczącego się przy ul. Kochanowskiego w Płocku, Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyninie oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gostyninie. Gospodarze przygotowali dla swoich gości szereg konkurencji. Były to m. in. rzut piłką lekarską, czy bieg z przeszkodami. Najwięcej emocji u wszystkich wzbudzał jednak biegi w workach.
... zobacz więcej

2022-09-29

Pusta kasa i dziwne pomysły
Sytuacja finansowa dps-ów jest zła, ale pomysły wynikające z drastycznych podwyżek cen np. prądu bywają co najmniej dziwne. Docierają do nas doniesienia o placówkach, które zabierają podopiecznym prywatne czajniki, by ograniczyć zużycie energii. Nie wiadomo, jak to się ma do praw mieszkańców i logiki, chyba że podopieczni własną kawę lub herbatę zastąpią zimną wodą...
... zobacz więcej

2022-09-29

Dotacja będzie, ale i tak niewystarczająca
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zatwierdziła 27 września podział rezerwy subwencji. 100 mln zł trafi do powiatów, które w 2021 r. otrzymały z budżetu państwa dotacje celowe na realizację bieżących zadań własnych z zakresu domów pomocy społecznej. Dotację celową na realizację bieżących zadań z zakresu domów pomocy społecznej otrzymują te powiaty, w których DPS-ach przebywają mieszkańcy umieszczeni na tzw. starych zasadach, do których nie stosują się określone w ustawie o pomocy społecznej zasady odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej. Jednocześnie wysokość tej dotacji celowej nie jest wystarczająca do tego żeby pokryć rzeczywiste koszty utrzymania pensjonariuszy.
... zobacz więcej

2022-09-29

Na razie w planach, ale bliżej celu
W Dobiegniewie powstanie nowy Dom Pomocy Społecznej. W nowoczesnej placówce miejsce znajdzie 50 pensjonariuszy. Obecnie Dom Pomocy Społecznej ma swoją siedzibę w budynku z lat 80-tych, który powstał z zupełnie innym przeznaczeniem. Budynek ten jest już przestarzały i nie spełnia dzisiejszych wymagań, dlatego też od jakiegoś czasu powiat mówił, że budowa nowego obiektu jest konieczna. W końcu udało się. Jeśli wszystkie prace przebiegać będą zgodnie z planem, to jest szansa na to, że nowy Dom Pomocy Społecznej w Dobiegniewie powstanie już za dwa lata.
... zobacz więcej

2022-09-28

Odpust w biłgorajskim DPS
W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju odbył się odpust ku czci św. Ojca Pio. Na uroczystości złożyła się suma odpustowa, wspólny obiad oraz część artystyczna w wykonaniu podopiecznych domu. Mieszkańcy odśpiewali pieśni regionalne.
... zobacz więcej

2022-09-28

W Żyrzynie doczekali się własnego samochodu
Częścią pikniku integracyjnego, który kilka dni temu odbył się w DPS w Żyrzynie było uroczyste przekazanie samochodu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych. "Dotychczas gmina Żyrzyn użyczała nam auta, ale był to kilkunastoletni samochód.(...)Jeździmy z naszymi mieszkańcami do specjalistów do Puław, ale także do Lublina, więc niebywale jest to ważne, bo mamy teraz komfort." mówi dyrektor placówki Elżbieta Seredyn.
... zobacz więcej

2022-09-28

Morskie klimaty w Glińsku
Dom Pomocy Społecznej w Glińsku stał się małą przystanią portową. W ostatni piątek w placówce odbył się III Zjazd Rodzin i Przyjaciół Domu „Morskie klimaty”. Jest to największe wydarzenie w roku w DPS w Glińsku, które teraz powróciło po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Sceneria spotkania odbyła się w atmosferze morskich opowieści, marynarskiej muzyki i wzbogaconego rybami menu.
... zobacz więcej

2022-09-27

Orkiestra i mażoretki w trasie
Nadeszła jesień, ale muzycy z orkiestry dętej w Gostyniu nie zamierzają zwalniać tempa. W niedzielę wyruszyli w całodniową trasę koncertową przez powiat gostyński. Ze swoim repertuarem odwiedzili m.in. mieszkańców oraz personel trzech domów pomocy społecznej. Wydarzenie nazwano "Weekendowy Rajd Orkiestrowy – Trasa Koncertowa Interpowiatowa", czyli w skrócie WROTKI. Koncerty nie mogły się odbyć bez niezastąpionych Mażoretek "Big Bang" Gostyń, które towarzyszyły muzykom podczas wszystkich występów.
... zobacz więcej

2022-09-27

Dom opieki w centrum Zgorzelca?
Nieruchomość w centrum Zgorzelca jest do kupienia za mniej niż pół miliona złotych. Wymaga generalnego remontu, ale właściciel obiektu posiada projekt budowlany polegający na nadbudowie budynku o 2 kondygnacje, wraz ze zmianą sposobu użytkowania na dom opieki dla osób starszych. Cena ofertowa wraz z projektem i pozwoleniem na budowę wynosi: 450 000 zł. Powstaje pytanie, czy znajdzie się ktoś, kto w centrum Zgorzelca zainwestuje obecnie w dom opieki...
... zobacz więcej

2022-09-27

Na etapie postulatu
Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie domagają się podwyżek płac. Postulat złożyli na ręce dyrektor placówki, ale ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie starosta szczycieński. Dorota Kępa (szefowa Solidarności w DPS): "Nasze płace są naprawdę na niskim poziomie. Netto zarabiamy 2 700 zł. Zrobiłam rozeznanie i w większości dps-ów w naszym województwie pracownicy zarabiają ponad 3 000 zł netto."
... zobacz więcej

2022-09-26

Etap za etapem, a podwyżek brak
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w MOPS w Legnicy poinformowała, że 13 września br. odbyły się kolejne spotkania z pracodawcami w ramach wszczętych sporów zbiorowych w tamtejszych MOPS i DPS. Przeprowadzone rokowania nie doprowadziły do porozumienia. Spór zbiorowy wszedł w etap mediacji. Chodzi oczywiście o zarobki.
... zobacz więcej

2022-09-26

Każdy liczy po swojemu
Zakończyła się pierwsza tura mediacji pomiędzy pracownikami wrocławskich Domów Pomocy Społecznej i Urzędem Miasta. Opiekunowie żądają 1000 złotych podwyżki, ale porozumienia nie ma. Urząd Miasta twierdzi, że najniższa płaca opiekuna po podwyżce 500 złotych będzie wynosiła 4020 złotych brutto, a zdaniem pracowników osiągnie po podwyżce jedynie 3700 złotych brutto.
... zobacz więcej

2022-09-26

Hakerzy wykorzystali niefrasobliwość
Jest kolejna osoba pokrzywdzona przez hakerów, którzy zaatakowali konta bankowe mieszkańców DPS w Brwilnie w powiecie płockim. Na policję zgłosiła się kolejna osoba, która poinformowała o kradzieży 117 tysięcy złotych. Do ataku doszło w wakacje. Pracownica DPS dała się namówić oszustom na zakup akcji Orlenu za 900 zł.
... zobacz więcej

2022-09-23

Huczny jubileusz
Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Łomżyńskiej w Bydgoszczy istnieje już 45 lat. Mieszkańcy i pracownicy placówki obchodzili jubileusz połączony ze spotkaniem z rodzinami. Zaproszonych zostało około 350 osób. Uroczystość uświetnili występami artyści ze studia wokalnego i sekcji gitary klasycznej Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy. Była też młodzież z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Wychowawczego nr 1 im. Braille'a w Bydgoszczy. Pokaz taneczny zaprezentowali wykonawcy ze studia Bailamos.
... zobacz więcej

2022-09-23

Integracja przy grillu
Podopieczni WTZ przy Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w spotkaniu integracyjnym. Były tańce, słodki poczęstunek oraz grill. Dodatkowo prowadzący zajęcia mogli pochwalić się pracami wykonanymi przez uczestników warsztatów. Przedstawiono też plan działania na kolejny rok.
... zobacz więcej

2022-09-23

Definitywnie to już koniec lata
Integracyjne spotkanie z okazji zakończenia lata odbyło się w Domu Pomocy Społecznej z w Rożdżałach w gminie Warta. Główną atrakcją spotkania w filii DPS w Sieradzu był występ artystyczny przygotowany przez podopiecznych. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych.
... zobacz więcej

2022-09-22

Do niezadowolonych dołącza "Solidarność"
Przedstawiciele zakładowych organizacji Solidarności w domach pomocy społecznej z całego kraju spotkali się 22 września w warszawskiej siedzibie KK NSZZ „Solidarność” z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisławem Szwedem oraz dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MRiPS Justyną Pawlak. - Dla podopiecznych jesteśmy jak rodzina. Gdyby nie my, nie miałby się kto nimi zająć. Tylko dlatego nie wyszliśmy jeszcze na ulice – mówią pracownicy dps-ów. Domagają się zmiany systemu pomocy społecznej, który jak twierdzą, obecnie jest w zapaści i choć minimalnych regulacji ich płac, których podstawy często są poniżej płacy minimalnej.
... zobacz więcej

2022-09-22

Marzyciele z Chodzieży
8 września, w Dniu Marzyciela, w Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży wyrosło symboliczne drzewo, pod którego liśćmi ukryte są marzenia mieszkańców domu. Pragnienia trzech osób już udało się spełnić. Na drzewie zostało jeszcze ponad 100 liści z marzeniami. Wspólnie z mieszkańcami DPS-u ustalono, że ósmego dnia każdego miesiąca będzie losowane jedno marzenie do spełnienia. Organizatorzy zakładają, że akcja może potrwać przez rok. Oczywiście do akcji można się przyłączyć.
... zobacz więcej

2022-09-22

Żebyśmy nie utonęli we własnych śmieciach
W weekend 16-17 września 2022 roku (przypadała wtedy 29. edycja akcji sprzątania świata), drugi raz w tym roku przeprowadzono wielkie sprzątanie gminy Krobia. Była to czwarta edycja wydarzenia organizowanego pod hasłem „Czysta gmina” mającego na celu oczyszczenie terenów publicznych z wszelkiego rodzaju odpadków. Nie zabrakło na akcji reprezentantów seniorów, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy czy Domów Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-09-21

Personel toruńskiego DPS odrzuca oskarżenia medialne
"Jesteśmy oburzeni oskarżeniami, jakie pojawiają się w sieci. Mieszkańcy DPS są w pełni zaopiekowani, bo codziennie rzetelnie wykonujemy swoje obowiązki" - piszą w liście do prezydenta miasta Michała Zaleskiego pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Toruniu. Pod listem podpisało się nim prawie 50 osób. To pokojowe, opiekunki, pielęgniarki, terapeutki zajęciowe, pracownicy socjalni, rzemieślnicy, administracja, fizjoterapeutki, kierownicy, pracownicy kuchni i inni. "Wszystkie zarzucane nam czyny lub braki nie mają miejsca. To jest normalnie pracująca placówka, z harmonogramem pracy, zamówieniami potrzebnych do opieki materiałów (rękawiczek, pieluchomajtek etc.). Gdyby ktokolwiek chciał to zweryfikować, to wystarczy podejść do magazynu i zobaczyć, że nie brakuje środków. Mieszkańcy są umyci i zaopiekowani".
... zobacz więcej

2022-09-21

Zbierają podpisy, by uzyskać podwyżki
Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych poinformował w mediach społecznościowych o zbiórce podpisów w sprawie podwyżek dla pracowników domów pomocy społecznej, a dokładnie opiekunek i pokojowych. Podwyżki w kwocie 1000 zł dla pojedynczego pracownika miałoby zapewnić wejście w życie uchwały, której projekt stworzyła rada miasta Wrocławia. Jak zapowiadają związkowcy, "głosowanie na radzie miasta będzie okazją do protestu".
... zobacz więcej

2022-09-21

Zamieszanie w Toruniu
"- Nagłośnijmy to. Może uda się coś razem zrobić dla pensjonariuszy i personelu" - mówią pracownicy DPS w Toruniu i krewni podopiecznych. Relacjonują dramatyczne braki kadrowe. Dyrekcja odpowiada, że obsada rośnie, a "dostawa papieru toaletowego spóźniła się tylko raz". Dyskusja o tym, co dzieje się w Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu rozgorzała najpierw na popularnym forum dla torunian i okolicy. Stąd przeniosła się dalej. Dramatycznych opisów warunków pracy, płacy, ale i sytuacji pensjonariuszy przybywa.
... zobacz więcej

2022-09-09

Atak hakerski na konta mieszkańców DPS w Brwilnie
"– W odpowiedzi na liczne zapytania medialne informujemy, że konta bankowe kilku mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Błogosławionego Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego w Brwilnie padły ofiarą ataku hakerskiego i bezprawnej działalności cyberprzestępczej. DPS w Brwilnie złożył natychmiastowo zawiadomienie do prokuratury, która zajmuje się tą sprawą – informuje Starostwo Powiatowe w Płocku.
... zobacz więcej

2022-09-09

Jest źle, bardzo źle czy nie tak źle?
Kilkudziesięciu pracowników domów pomocy społecznej protestowało na sesji Rady Miasta w Lublinie. Domagali się podwyżek płac. - Nie stać nas na nic więcej niż jedzenie i opłaty za mieszkanie. Jeśli ktoś ma jeszcze kredyt, to jest tragedia - mówili. Katarzyna Fus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublinie przyznaje, że zna postulaty protestujących. - Z sześciu funkcjonujących domów na terenie Lublina, przedstawiciele trzech związków zawodowych są już w sporze zbiorowym z pracodawcą. Oczywiście, mamy świadomość drożyzny i skoku cen, ale nie zgadzamy się z hasłami, które widnieją na transparentach, że nasze domy są zapomniane i biedne, bo tak nie jest - stwierdza Fus.
... zobacz więcej

2022-09-09

Tym razem czytano Mickiewicza
W Domu Pomocy Społecznej „Dom Nauczyciela” w Bielsku-Białej czytano fragmenty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wszystko działo się w ramach akcji Narodowe Czytanie, której patronuje Para Prezydencka RP.
... zobacz więcej

2022-09-08

Czterdziestoletni "Wrzos"
Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Wrzos” w Tychach powstał 1 kwietnia 1982 roku, od tego czasu w tym miejscu tyscy seniorzy mogli skorzystać z opieki, wyżywienia, różnych zajęć i rehabilitacji. 5 września br. pensjonariusze, pracownicy i zaproszenie gości wzięli udział w uroczystym spotkaniu z okazji 40-lecia ośrodka.
... zobacz więcej

2022-09-08

Kaplica pobłogosławiona i z imieniem
W poniedziałek, 5 września, we wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty, miało miejsce pobłogosławienie i nadanie imienia św. Matki Teresy z Kalkuty kaplicy w Domu Pomocy Społecznej w Nowej wsi Ełckiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni pensjonariusze wraz z personelem medycznym DPS oraz swoim dyrektorem, delegacja ze Starostwa Powiatu Ełckiego ze starostą, delegacja z PCPR z dyrektorką, kapłani i inni goście.
... zobacz więcej

2022-09-08

Emocje czy rzeczywistość
Czy w jednym z toruńskich Domów Pomocy Społecznej dochodzi do nadużyć i nieprawidłowości dotyczących opieki nad pacjentami? "Odwiedzając krewną w niedzielę prosiłem o pomoc. Zjawiła się przepocona, przemęczona opiekunka. Blada na twarzy" - pisze Internauta i prosi o wyjaśnienia. Do tego typu sytuacji miałoby dochodzić w DPS przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu. Zarzutów ze strony Internauty jest więcej, a wyjaśnienia dyrektorki DPS i toruńskiego magistratu szczegółowo się do nich odnoszą.
... zobacz więcej

2022-09-06

Olsztyn: Budżety DPS-ów pękają w szwach
Inflacja wpływa nie tylko na nasze mieszkaniowe wydatki, ale również na utrzymanie domów pomocy społecznej. Ich budżety pękają w szwach. Stawki są stałe, a wydatki rosną. Jak to wygląda w Olsztynie? "— Trudno jest określić skalę potrzeb finansowych DPS-ów spowodowanych przez inflację, ponieważ potrzeby te będą najbardziej widoczne w okresie drugiej połowy roku. Z pewnością wzrost cen żywności, opłat za media, cen paliwa znacząco wpłynie na konieczność zwiększenia potrzeb finansowych gminnych domów pomocy społecznej w Olsztynie" — mówi Patryk Pulikowski z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna.
... zobacz więcej

2022-09-06

Tragiczna ofiara pożaru u cieszyńskich Bonifratrów
Po wybuchu pożaru we wtorek rano w w Domu Pomocy Społecznej Bonifratrów w Cieszynie z budynku ewakuowano sto osób. Jeden z lokatorów zmarł. Cztery osoby trafiły do szpitala: dwaj pensjonariusze, ksiądz oraz pracownik, który próbował ratować lokatora. Pozostali mają już zapewnione lokum. Na miejscu obecni są między innymi biegły do spraw pożarnictwa oraz prokurator.
... zobacz więcej

2022-09-06

"Złota jesień" pożegnała lato
Wraz z końcem wakacji w ogrodzie raciborskiego Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Zakończenie lata”. Głównym celem spotkania była integracja środowisk działających na terenie powiatu raciborskiego w zakresie opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Podczas spotkania odbyły się m.in. warsztaty ze śmiechoterapii i pokaz trenerski psich sztuczek.
... zobacz więcej

2022-09-05

Tablety dla Młodzieszyna
Możliwość rozwoju, głównie osób starszych, umożliwiła Fundacja Biedronki z siedzibą w Poznaniu, która mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie ufundowała dwa tablety. Placówka i jej mieszkańcy są za ten dar bardzo wdzięczni darczyńcom.
... zobacz więcej

2022-09-05

Pożar u uchodźców
W starym budynku DPS w Drzykozach w gminie Daszyna (łódzkie) zapalił się dach budynku, w którym przebywają obecnie uchodźcy z Ukrainy. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Nie ma osób poszkodowanych.
... zobacz więcej

2022-09-05

Podwyżka płac od września
Po kilku rundach negocjacji związkowcy z NSZZ „Solidarność” zawarli kolejne porozumienie płacowe ze Starostą Zielonogórskim, tym razem obejmujące pracowników Powiatu Zielonogórskiego. Na mocy podpisanego porozumienia pracownicy otrzymają od 1 września 2022 r. podwyżkę w średniej wysokości 600 zł brutto na etat z uwzględnieniem kryterium stażu pracy według zasad i wysokości uzgodnionych w tabeli stanowiącej załącznik do porozumienia. Porozumienie obejmie m.in. Dom Pomocy Społecznej Filia Bełcze.
... zobacz więcej

2022-09-02

W Pruszczu już pożegnali lato
W Międzygminnym Ośrodku Opiekuńczym w Pruszczu spotkali się mieszkańcy kilku Domów Pomocy Społecznej z regionu. Do Pruszcza zawitali mieszkańcy Domu Seniora „Tucholanki” z Tlenia, Domu Pomocy Społecznej ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Świeciu oraz z DPS w Gołuszycach. Wszyscy wzięli udział w imprezie przygotowanej przez gospodarzy z Pruszcza, zatytułowanej „Pożegnanie lata”.
... zobacz więcej

2022-09-02

Polskie smaki w Żelaznej Górze
W Środowiskowym Domu Pomocy w Żelaznej Górze odbył się Wojewódzki Konkurs Kulinarny dla Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy z całego regionu zmagali się przygotowując dania obiadowe oraz słodkie desery. "Jest to trzecia edycja konkursu kulinarnego, którego tematem przewodnim były polskie smaki. To są podopieczni z osiemnastu domów z całego województwa. Udział w konkursie brało 100 osób" - mówi kierowniczka placówki Kalina Jakimczuk. Zwycięzcą konkursu kulinarnego zostali członkowie Środowiskowego Domu Pomocy Caritas we Fromborku, którzy przygotowali dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami.
... zobacz więcej

2022-09-02

"Jutrzenka" z nową dyrektorką
Anna Czerwińska została nową dyrektorką Domu Pomocy Społecznej "Jutrzenka" w Zgorzelcu. Przedstawiciele władz lokalnych wręczyli wręczyli jej dziś akt powołania. Podczas powitania z ust gości, mieszkańców i personelu padły życzenia pomyślności, a przede wszystkim wielu sukcesów w pracy.
... zobacz więcej

2022-09-01

Powolne gonienie inflacji
Podniesienie o 3,6 tys. zł kwoty dofinansowania w Warsztatach Terapii Zajęciowej w 2023 r. - przewiduje projekt nowego rozporządzenia, który jeszcze w III kwartale ma trafić pod obrady rządu. Wzrośnie też kwota dofinansowania w Zakładach Aktywności Zawodowej. Celem nowelizacji jest zwiększenie wysokości dofinansowania kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w WTZ oraz dofinansowania kosztów rocznego pobytu osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zatrudnionej w ZAZ.
... zobacz więcej

2022-09-01

Wraca stare
- Małymi kroczkami mamy powrót do stanu sprzed pandemii - mówi o nowych zasadach orzekania o niepełnosprawności dr Janusz Iwanicki. Kończy się czas podejmowania decyzji wyłącznie na podstawie dokumentacji. Teraz - tak jak dwa lata temu - trzeba będzie się stawiać przed komisją osobiście. 13 września wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady orzekania o niepełnosprawności. Chodzi o powrót do reguł obowiązujących przed pandemią. Oznacza to, że wydanie orzeczenia będzie się odbywało wyłącznie z udziałem osoby zainteresowanej.
... zobacz więcej

2022-09-01

Mural o radości życia
Na terenie Zespołu Dziennych Domów Pomocy na Ogrodach powstał już drugi mural przedstawiający tańczących seniorów. Twórcy chcieli wyrazić swoją chęć do życia oraz zachęcić do wzięcia udziału w prowadzonych przez nich zajęciach. Seniorzy uczestniczący w zajęciach prowadzonych w Zespole Dziennych Domów Pomocy Filii nr 2 Klub Ogrody wykonali na ścianie budynku garażu mural, który jest nową wizytówką ośrodka.
... zobacz więcej

2022-08-31

Inauguracja DDP w Orli
Uroczyście otwarto Dzienny Dom Pomocy w Orli. Z obiektu korzystać będą seniorzy z terenu całej gminy. Samorząd zapewni im nawet dojazd. Dom Pomocy powstał w dawnej siedzibie ośrodka zdrowia. Gmina otrzymała dotacje na jego kompleksową przebudowę, wyposażenie, a nawet na funkcjonowanie w początkowym okresie. Dalej oczywiście samorząd sam będzie musiał utrzymywać obiekt.
... zobacz więcej

2022-08-31

DPS placówką medyczną?
Domy Pomocy Społecznej mają zostać zakwalifikowane jako jednostki medyczne. Dyrekcja DPS w Biskupicach, w powiecie sieradzkim, czeka na takie rozwiązanie. Może ono wpłynąć na ograniczenie rezygnacji z pracy pielęgniarek. Obecnie budżet placówki nie pozwala na zwiększenie wynagrodzeń, którego domaga się personel. Projekt zmian procedowany jest w rządzie – jego wejście w życie planowane jest na przyszły rok.
... zobacz więcej

2022-08-31

Pomyłka kosztująca życie
93-letnia Gertruda Elizabeth Murison Maxwell była jedną z podopiecznych domu opieki dla seniorów w San Mateo w Kalifornii. W sobotę kobieta trafiła do szpitala. Jej stan był bardzo poważny - miała poparzenia i pęcherze na ustach, gardle i przełyku. Jak się okazało, seniorka zmarła z powodu pomyłki personelu ośrodka, w którym mieszkała. Według wstępnych ustaleń śledczych, jeden z pracowników placówki pomylił sok winogronowy z płynem do naczyń o podobnym kolorze i podał go seniorom.
... zobacz więcej

2022-08-30

Na ludową nutę
Dom Pomocy w Kaliszu zaprosił gości na imprezę pod hasłem „Na ludową nutę”. W wydarzeniu wzięli udział także mieszkańcy i pracownicy z kilku podobnych placówek w regionie. Dla uczestników imprezy wystąpiła młodzież ze Studia ArtMuz połączona z grupą seniorów "Jarzębinki" z kaliskiego DPS oraz zespół Złote Kłosy z Iwanowic. Były też konkursy, smaczne jedzenie i przejażdżki bryczką.
... zobacz więcej

2022-08-30

Kielce: w naszych DPS-ach jest najgorzej!
"Dyrektorzy zmuszani są do podpisywania budżetów rocznych, które nie są możliwe do zrealizowania. Domy nie są remontowane, nie ma zakupów sprzętu.(...)Jesteśmy najgorzej opłacanymi pracownikami w całym kraju" - napisali w alarmującym liście pracownicy kieleckich DPS-ów. Dyrekcja MOPR-u nie zgadza się z ich zarzutami.
... zobacz więcej

2022-08-30

DPS w Prószkowie z wielkim parkingiem
50 samochodów zmieści się na oddanym właśnie parkingu przy prószkowskim zamku, w którym zlokalizowany jest Dom Pomocy Społecznej przeznaczony dla 216 osób. Powstał w miejscu wyburzonych, zniszczonych zabudowań gospodarczych. Na parking czekali od dawna odwiedzający i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie. Znalazło się także miejsce na trochę zieleni. W zakresie prac było też wykonanie nowego oświetlenia, naprawa ogrodzenia i wykonanie nowych elementów bramy.
... zobacz więcej

2022-08-29

Przymusowa ewakuacja
Na budowie szeregowców przy ul. Jagiellońskiej w Legionowie znaleziono niewybuch. Podjęta została decyzja o ewakuacji mieszkańców w promieniu 400 metrów. Konieczne okazało się także ewakuowanie budynku DPS Kombatant, który znajduje się pod drugiej stronie ul. Jagiellońskiej. Ze względu na stan zdrowia, budynku nie byli w stanie opuścić wszyscy mieszkańcy. Zostali oni przeniesieni do pomieszczeń znajdujących się jak najdalej ul. Jagiellońskiej.
... zobacz więcej

2022-08-29

Spóźniona kontrola nakazuje siostrom zakonnym dużo zmian
Siostry zakonne prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Zdunach muszą do 3 września wprowadzić zmiany i wyeliminować nieprawidłowości, które stwierdzili kontrolerzy z urzędu wojewódzkiego. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą karę. W zaleceniach pokontrolnych wydanych przez Monikę Donke-Cieślewicz, dyrektorkę wydziału polityki społecznej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, napisano, że należy „bezzwłocznie zaprzestać zakupów na potrzeby funkcjonowania DPS ze środków własnych mieszkańców zgromadzonych na ich indywidualnych kontach depozytowych”. Zgodnie z zaleceniami, pracownicy ośrodka nie mogą stosować przymusu bezpośredniego przy pomocy mieszkańców. Mają też zaprzestać karania poprzez ograniczanie dostępu do telefonów komórkowych. Kontrolerzy zwrócili uwagę, że 48 dorosłym mieszkańcom zabroniono samodzielnie opuszczać teren DPS-u tylko na podstawie zaświadczeń wydanych przez psychiatrę. To nielegalna praktyka, ponieważ z wnioskiem o tego rodzaju zakaz należy się zwrócić do sądu, który orzeknie, czy zachodzi taka konieczność.
... zobacz więcej

2022-08-29

Dziel z nami swój chleb
Tradycyjnie już w Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań” w Głogowie odbywają się uroczyste obchody Święta Chleba. W tym roku ta uroczystość odbyła się po raz osiemnasty. Hasło tegoroczne to: "Dziel z nami swój chleb". Hasło nawiązuje do wojny w Ukrainie. Przesłaniem jest dzielenie się wszystkim, co człowiek ma w swoim życiu. Dzielenie się tym, co mamy najlepsze, daje dużo satysfakcji i przyjemności - mówi Agnieszka Dyk, kierownik Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań”. Razem z DDP świętowali zaproszeni gości i placówki zajmujące się opieką nad seniorami, m.in. Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom nad Strumykiem, Centrum Dzwoni oraz seniorzy ze wschowskiego Domu Dziennego Senior Plus.
... zobacz więcej

2022-08-26

Żołnierskie piosenki i strzelanie z wiatrówki
25 sierpnia odbyła się XVIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej organizowanego przez DPS w Bornem Sulinowie. Na scenie, oprócz gospodarzy, zaprezentowały się następujące zespoły: Jarzębiny z Jelenia, Borneńskie Wrzosy, Stokrotki z Juchowa, Klub Senior + z Bornego Sulinowa, a także z placówek z innych powiatów: DPS z Wałcza, DPS z Włościborza, DPS z Nowogardu, DPS z Dębna, DPS z Gościna, DPS ze Szczecina, DPS z Kolska.
... zobacz więcej

2022-08-26

Podzielili się swoimi przepisami
Niezwykła książka powstała w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie. Nosi tytuł "Jak zostać pasibrzuchem, czyli kombatancki zaradnik",a zgromadzone tam przepisy zostały wypróbowane podczas zajęć terapii zajęciowej w pracowni - kuchni Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-08-25

Muzyka na pomoc w walce z demencją
Koncertem zespołu „Stalowianki” mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu podsumowali cykl spotkań pod nazwą. „Terapia dźwiękiem i wszystko gra!”. Spotkania z muzyką i śpiewem zorganizowano w ramach projektu "Nowoczesne, pozafarmakologiczne metody terapeutyczne w walce z demencją", który zorganizowano dzięki wsparciu sandomierskiego starostwa.
... zobacz więcej

2022-08-25

Setne urodziny Pani Adelajdy
Pani Adelajda Glinkowska, mieszkanka zgorzeleckiego Domu Pomocy Społecznej "Ostoja, obchodziła we wtorek piękny jubileusz 100 lat życia. Seniorka swoje urodziny świętowała w miłej atmosferze wśród bliskich oraz mieszkańców i pracowników. W uroczystości wziął udział także Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz.
... zobacz więcej

2022-08-25

Dwa mroczne motywy
(...) Ta historia łączy w sobie dwa mroczne motywy. Jednym z nich jest fakt, że los dzieci i dorosłych w sytuacji wymagającej państwowego wsparcia to temat niepopularny i – poza momentami uniesienia społecznych emocji po kolejnym upublicznionym skandalu – zbyt chętnie odkładany na bok. Drugim – fakt, że polityka społeczna to obszar, w którym państwo przekazało część swoich zobowiązań do realizacji Kościołowi katolickiemu, co w kontekście niezdrowej relacji między państwem a Kościołem w Polsce może negatywnie wpływać na standardy opieki nad dziećmi.
... zobacz więcej

2022-08-24

W Tursku fala remontów
Zmiany w Domu Pomocy Społecznej w Tursku. Starostwo powiatowe w Sulęcinie przeprowadza gruntowny remont, na który składa się m.in. termomodernizacja budynku DPS. Wymienione zostaną także dwie windy, które nie spełniają już współczesnych norm transportowych. Zmodernizowana zostanie także oczyszczalnia ścieków przy placówce.
... zobacz więcej

2022-08-24

Reakcja rządu na dramatyczny wzrost kosztów energii w samorządach
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wśród najważniejszych rozwiązań wymieniono przekazanie samorządom prawie 13,7 mld zł m.in. na poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczenie kosztów zakupu ciepła ponoszonych przez odbiorców. Poza tym ustawa wprowadza zmiany, które mają uelastycznić zarządzanie budżetami samorządów. Mają funkcjonować czasowe preferencje dotyczące zasady zrównoważenia części bieżącej budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz limitu spłaty długu.
... zobacz więcej

2022-08-24

W Falmierowie letnie klimaty
"FA - LATO" - pod takim hasłem odbyła się coroczna impreza w Domu Pomocy Społecznej w Falmierowie, podczas której spotkało się ok. 170 osób. Oprócz mieszkanek DPS przybyli liczni goście, m.in. z zaprzyjaźnionych DPS-ów - z Chlebna, Dębna, Rzadkowa oraz z warsztatów terapii zajęciowej. Zabawa odbyła się w plenerze, pogoda dopisała. Były gry, tańce, spacery, pyszny poczęstunek, a przede wszystkim znakomita atmosfera.
... zobacz więcej

2022-08-23

Stalowa Wola: coraz gorsza sytuacja finansowa DPS
W najbliższym czasie będzie potrzeba debata nad funkcjonowaniem Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Powodem brak pieniędzy i coraz większe koszty funkcjonowania ośrodka. To właśnie dlatego władze powiatu zdecydowały o termomodernizacji obiektu, aby po remoncie koszty utrzymania budynku zmalały. Ale wykonawcę jest obecnie trudno wyłonić, bo kwota robót budowlanych znacznie przekracza tę, którą powiat założył w swoim budżecie. Niepokojące jest słabe wykorzystanie miejsc, a zatem i dochody placówki...
... zobacz więcej

2022-08-23

Powiaty apelują o ochronę przed drakońskimi podwyżkami
Związek Powiatów Polskich wnosi o wprowadzenie rozwiązań chroniących samorządy przed drastycznymi podwyżkami cen energii oraz ogrzewania sieciowego. Apeluje o zastosowanie mechanizmu ochrony taryfowej, jaki obowiązuje w związku z sytuacją na rynku gazu. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu umożliwiła tzw. podmiotom wrażliwym ubiegać się o ochronę taryfową dla odbiorców paliw gazowych. Naliczanie rekompensaty przysługuje na wniosek odbiorcy. Mogą się o nią ubiegać m.in. domy pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2022-08-23

Zmarł Stanisław Rudnik - rzeźbiarz i przyjaciel DPS w Ełku
Stanisław Rudnik był bez wątpienia unikalnym artystą z wyjątkowym podejściem do ludzi. Rzeźbiarz samouk, a przede wszystkim dobry, ciepły człowiek, który swoją pasją obdarował kilka generacji młodzieży. Artysta zmarł w nocy z 12 na 13 sierpnia. Pozostawił po sobie mocne dziedzictwo artystyczne oraz wdzięczną pamięć w sercach ełczan. "— Wielki Przyjaciel naszych chłopców. Regularnie chodzili do niego na zajęcia rzeźbiarskie. Miał dla nich zawsze uśmiech i ogrom cierpliwości. Cieszył się każdym naszym sukcesem. Panie Stanisławie DZIĘKUJEMY! "— napisał na FB Tęczowy Dom. Dom Pomocy Społecznej w Ełku.
... zobacz więcej

2022-08-22

Radna oburzona
Na nowosądeckim Rynku odbył się briefing medialny z udziałem Iwony Mularczyk, radnej miasta Nowego Sącza (PiS). Tematem przewodnim spotkania była sytuacja pracowników Domów Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Radna przedstawiła korespondencję z prezydentem Nowego Sącza Ludomirem Handzlem i uznała wyjaśnienia prezydenckie za żenujące i bulwersujące. Dodatkowo poinformowano o kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która w najbliższym czasie będzie miała miejsce w ośrodkach.
... zobacz więcej

2022-08-22

Z godnością panie i panowie!
Do obowiązków pracownika samorządowego należy w szczególności zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim – podkreślił Sąd Rejonowy w Puławach. Zdaniem sądu, godne zachowanie należy rozumieć m.in. jako wykonywanie pracy z respektem dla reguł współżycia społecznego i kultury osobistej, przy poszanowaniu godności innych osób, życzliwości wobec ludzi i zapobieganiu powstawaniu konfliktów. Oznacza to także powstrzymywanie się od zachowań, które obrażają czyjeś uczucia, postawy, naruszają ogólnie przyjęte normy społeczne, jawnie naruszają dobre obyczaje, a także wszelkie zachowania, które negatywnie wpływają na wizerunek jednostki samorządu terytorialnego, jej postrzegania przez społeczeństwo.
... zobacz więcej

2022-08-22

Biłgoraj pamiętał o Bitwie Warszawskiej
15 sierpnia każdego roku w Polsce świętujemy rocznicę zwycięskiej bitwy z bolszewikami - Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju wraz z zaproszonymi gośćmi z miejscowego Klubu Seniora upamiętnili poległych bohaterów poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich.
... zobacz więcej

2022-08-19

strzałka do góry