dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkańcy recenzje oferty świat extra
 

 

UNIA EUROPEJSKA

Kierunki polityki społecznej w Unii Europejskiej

(na podstawie EUR-OP News 2/2000)

 

Unia Europejska zwraca uwagę na problem chorób psychicznych, które często wiążą się z bezrobociem, izolacją społeczną, bezdomnością czy alkoholizmem. W najbliższych latach skuteczne metody prewencji w tej dziedzinie mają nabrać większego znaczenia niż do tej pory. Rada EU zobowiązała kraje członkowskie do intensyfikacji działań, natomiast sama komisja ma uwzględnić problemy zdrowia psychicznego w przyszłym programie zdrowia publicznego dla całej Unii.

Istotne jest urzeczywistnienie nowego programu zdrowotnego Unii na lata 2001-2006, czyli z teoretyczną możliwością korzystania zeń Polski. Program obejmuje dofinansowanie w wysokości 300 mln €.

Komisja zauważa niepokojące zjawiska w zachowaniach zdrowotnych młodzieży. Pomimo generalnie dobrego poziomu zdrowotnego, obawy budzą niektóre schorzenia chroniczne, takie jak astma, alergie, cukrzyca. Dochodzi do tego coraz wcześniejszy kontakt z alkoholem i nikotyną (50-80% piętnastolatków miało już kontakt z papierosami, a 20% pali codziennie). Wzrasta liczba palących nastolatków powyżej piętnastego roku życia. Pocieszające jest obniżanie się liczby nowych zachorowań na AIDS (w latach 1992-1997 o ponad połowę mniej). Najczęstszą przyczyną śmierci młodych ludzi pozostają wypadki drogowe i samobójstwa.

Komisje EU w dalszym ciągu stawiają na likwidację barier utrudniających normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Dotyczyć to ma rynku pracy, dostępu do środków transportu i budynków, możliwości kształcenia. Zaleca się, by wszystkie instytucje EU oraz kraje członkowskie w ramach inicjatywy e-Europe dostosowały dostęp do oficjalnych witryn internetowy do możliwości ludzi niepełnosprawnych (program WAI). Ma to objąć zarówno stronę wizualną, jak i treści stron web.

Nasz komentarz:

Kierunki polityki społecznej Unii Europejskiej mogą się mieć dość odległy związek z naszymi bieżącymi problemami. Z pewnością nie prędko przeczytamy w dokumentach Unii (o ile w ogóle) cokolwiek na temat domów pomocy. Warto więc przyjrzeć się trendom generalnym. Wskazanie problemów oznacza bowiem, że Unia na ich rozwiązanie przeznaczy jakieś konkretne pieniądze, a już od nas tylko będzie zależało, czy "wpasujemy" się w ramy preferowanego zagadnienia. Naturalnie, o ile Polska znajdzie się wśród państw Unii Europejskiej w optymistycznie zakładanych terminach (2003-2004)...


Klub
- terminarz
- księga gości
- tablica ołoszeń
- wirtualna kawiarenka
- wyniki ankiety

Ankieta

Tresc?>

Opcja1)) echo " $Row_ankieta->Opcja1
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja2)) echo " $Row_ankieta->Opcja2
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja3)) echo " $Row_ankieta->Opcja3
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja4)) echo " $Row_ankieta->Opcja4
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja5)) echo " $Row_ankieta->Opcja5
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja6)) echo " $Row_ankieta->Opcja6
"; ?>

wyniki


© I-business group 2000
Webmaster