dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkańcy recenzje oferty świat extra
 

 

JAPONIA

 

Elektroniczny dom pomocy społecznej

(DPS FORUM, na podst. Dziennika Łódzkiego,
aut. Krzysztof Pasikowski, 1.06.2002)

Naukowcy ostrzegają, że w ciągu najbliższych 50 lat trzykrotnie wzrośnie liczba osób po sześćdziesiątce i pojawi się problem nie tylko braku pieniędzy na emerytury, ale i braku personelu opiekuńczego.

Japończycy (ci to żyją długo...) już teraz przymierzają się do odpowiednich rozwiązań. Firma Matsushita Electric Industrial (Panasonic) otworzyła dom opieki społecznej dla osób starszych, w którym rolę opiekunów pełnią roboty. Ośrodek powstał w Neyagawa koło Osaki i jest przeznaczony dla 107 osób. Koszt pobytu to 135 tysięcy dolarów za przyjęcie i 1900 dolarów miesięcznie na utrzymanie i opiekę. Koszty muszą pokryć sami emeryci, bo nikt placówki nie dofinansowuje.

Matsushita traktuje go mniej jako placówkę eksperymentalną - jest to czysto komercyjna działalność. Koncern zamierza stworzyć całą sieć takich placówek w Japonii. Wyodrębiła się już firma - córka : Matsushita Nursing Care Service Company i to ona zajmować się będzie opieką nad ludźmi starszymi. Porażająco wysokie koszty utrzymania w takim domu trzeba przyrównać do japońskiego poziomu życia i lat pracy nad technologiami zastosowanymi w opiece nad ludźmi starymi niedołężnymi.

Przed rokiem na rynku pokazała się już inteligentna toaleta, która podczas rutynowych czynności higienicznych mierzy wiele parametrów ciała osoby z niej korzystającej. Ośrodek Sincere Korien (bo taką ma oficjalną nazwę) wyposażono w roboty Teddy wyglądające jak tradycyjne pluszowe misie (wysokości 80 cm). Wyposażone w najnowocześniejszą technikę Teddy reagują na dotyk, rozumieją 300 słów i mogą odpowiedzieć jedną z 2000 wgranych formułek. To mniej więcej poziom umysłowy małego dziecka. Robot jest połączony siecią ze szpitalem, a wspomagają go kamery i systemy monitorujące zainstalowane w każdym pokoju. Pacjent nie musi więc wychodzić z pokoju, by porozumieć się z personelem opiekuńczym czy lekarzami.

Rodzina może poznać stan zdrowia swojego krewnego z Sincere Korien przez internet. Dodatkowe metody monitoringu pozwalają natychmiast reagować, gdy podopieczny przewróci się w łazience. Miniaturowe urządzenie pozwala z każdego miejsca ośrodka przywołać kogoś z personelu.

Zabezpieczeniem dla pacjentów z demencją są czujniki obciążenia zainstalowane w łóżkach - jeśli taki chory wstanie, drzwi zamykają się automatycznie, by nie wyszedł na zewnątrz.

Jak to jest z kosztami ? W tej chwili funkcjonuje tylko jedna placówka Matsushity, ale gdy będzie ich więcej, koszty powinny ulec obniżeniu. Szacuje się, że będą wówczas niższe o ok. 40% niż w tradycyjnych domach opieki. Na Japonii się jednak nie skończy - przygotowywana jest ekspansja na wielki i bogaty rynek amerykański.

Europejczycy zachowują na razie dystans i nikt nie przymierza się do konkurowania z Japończykami. Ci ostatni są z tego bardzo zadowoleni. Za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będą na rynku prawie monopolistami z wielkim doświadczeniem, podczas gdy reszta świata będzie stawiała w sferze elektronicznej opieki dopiero pierwsze kroki...


Klub
- terminarz
- księga gości
- tablica ołoszeń
- wirtualna kawiarenka
- wyniki ankiety

Ankieta

Tresc?>

Opcja1)) echo " $Row_ankieta->Opcja1
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja2)) echo " $Row_ankieta->Opcja2
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja3)) echo " $Row_ankieta->Opcja3
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja4)) echo " $Row_ankieta->Opcja4
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja5)) echo " $Row_ankieta->Opcja5
"; if(strlen($Row_ankieta->Opcja6)) echo " $Row_ankieta->Opcja6
"; ?>

wyniki


© I-business group 2000
Webmaster