dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkańcy recenzje oferty swiat extra
 

 

KSIĄŻKA:
Cela . Odpowiedź na zespół Downa - aut. Anna Sobolewska

(DPS Forum, 1.06.2002, na podstawie magazynu "Wysokie obcasy" z 18 maja 2002)

Okładka

W dodatku Gazety Wyborczej "Wysokie obcasy" z 18 maja 2002 roku ukazał się wywiad Anety Górnickiej - Boratyńskiej z autorką książki "Cela. Odpowiedź na zespół Downa" - Anną Sobolewską.

Anna Sobolewska jest matką dziewczynki z zespołem Downa i od jej wczesnego dzieciństwa myślała o napisaniu książki. Notowała powiedzonka, rozmowy z Celiną (córką) , opisywała etapy rozwoju.

W wywiadzie Anna Sobolewska przypomina sobie pierwszy okres po urodzeniu dziecka - kiedy to prysły aspiracje, oczekiwania posiadania pięknego, wspaniałego potomka. Dziecko dostaje etykietkę i natrafia na nieprzygotowane reakcje otoczenia społecznego.

Można się domyślić, że książka szerzej analizuje zagadnienie życia z dzieckiem i życia dziecka z zespołem Downa. Może być tym bardziej interesująca, że pisana jest na podstawie własnego doświadczenia. Będzie w niej też kilka zdań o o tzw. integracji. I to zdań krytycznych. "Integracja praktycznie nie istnieje - w najlepszym razie kończy się na żłobku i przedszkolu". Mimo nuty goryczy, książka ma raczej optymistyczny wydźwięk : pokazuje możliwości i cele do osiągnięcia. Nie powinna przygnębiać i skłaniać do rezygnacji.

Może się przydać w placówkach opiekuńczych, ale można ją przeczytać dla własnej satysfakcji i wiedzy.

Sponsorem wydawnictwa jest pismo Integracja i dodatek GW "Wysokie obcasy".

Wydawca: WAB


napisz do nas
- forum@dps.pl

Ankieta

wyniki

Klub
- forum
- terminarz
- tablica ołoszeń
- księga gości
- wirtualna kawiarenka
- wyniki ankiety


© I-business group 2000
Webmaster