dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkancy recenzje oferty świat extra
 

wstecz

 

Przeprowadzka samotnych matek odbyła się bez ekscesów

(Gazeta Krakowska, sierpień 2001, aut. ana)

 

Głośne protesty mieszkanek Domu Pomocy Społecznej dla Samotnych Matek przy ul. Łanowej przeciw przeprowadzce do Domu Matki i Dziecka im. bł. Bernardyny Jabłońskiej na ul. Żywiecką zakończyły się spokojnym opuszczeniem przez nie budynku.

Zgodnie z planami MOPS dom samotnej matki został przekwalifikowany na DPS o profilu psychiatrycznym. Teraz tam mieszka 20 osób przywlekle chorych psychicznie. Decyzję MOPS o reorganizacji DPS dla Samotnych Matek spowodował brak miejsc w krakowskich DPS dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dzisiaj w Krakowie funkcjonuje 17 domów pomocy.

Z 2196 niepełnosprawnych korzystających z całodobowej opieki, 523 to osoby psychicznie chore. W maju na umieszczenie w DPS o profilu psychiatrycznym oczekiwało150 osób. Biorąc pod uwagę, iż osoby z zaburzeniami psychicznymi są w większości przypadków zdrowe somatyczne, naturalny proces zwalniania miejsc przebiega bardzo powoli. Okres oczekiwania na umieszczenie w tego typu placówkach wynosi 5 lat.

Miesiąc temu do DPS przy Łanowej 43 b wprowadziło się 20 osób z zaburzeniami psychicznymi. Będzie więcej jeszcze o 22 osoby.

- Reorganizacja domu pomocy społecznej cały czas trwa. Pokoje wymagają remontu. Chcemy też zreperować meble. W dwóch budynkach przy Łanowej zamieszka w sumie 103 osoby. Samotne matki zaś przeniosły się na Żywiecką. Niektóre wróciły do środowiska, z którego wyszły, kilka skorzystało z pomocy finansowej MOPS na wynajem mieszkania w kwocie 400 zł - mówi Krystyna Chrobak, dyrektor DPS.

 


Ankieta© I-business group 2000
Webmaster