dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkancy recenzje oferty świat extra
 

wstecz

 

Żyjemy wśród was

Ulotka reklamowa wystawy kliknij, by powiększyć!

(DPS Forum 24.06.2001)

 

Witold Michałowski  "Koty" - DPS RąbieńWystawy Twórczości Artystycznej Sprawnych Inaczej organizowane są w stolicy już od kilku lat. Tegoroczna jest już siódmą i towarzyszy jej zwyczajowo tytuł "Żyjemy wśród was".

Głównym organizatorem wystawy jest Fundacja "Zdrowie Publiczne", ale rangi imprezie dodają Ministerstwo Kultury i Sztuki, Biblioteka Narodowa czy Wydział Kultury i Sztuki Miasta Stołecznego Warszawy. To dzięki temu nie obyło się bez honorowego patronatu prezydenta stolicy Pawła Piskorskiego czy ministerialnych dyplomów z wytłaczanym orłem.Wyjątkowy w Warszawie jest też sposób nagradzania zdobywców pierwszych miejsc . W przeciwieństwie do innych tego typu przeglądów, otrzymują oni przede wszystkim nagrody pieniężne. Dla osób niepełnosprawnych to wielka gratka - materiały plastyczne są bardzo drogie, a i pobyt w stolicy do tanich nie należy.Marcin Oldyński "Kwiaty" - DPS Białystok

Dziw bierze, że tak renomowaną imprezą słabo interesują się domy pomocy społecznej, gdzie nie brakuje pracowni plastycznych. Mieszkańcy dps-ów otrzymują tu nagrody co roku, ale stanowią mniejszość pośród warsztatów terapii zajęciowej, kół plastycznych czy niepełnosprawnych mieszkających indywidualnie.

Warto więc skontaktować się z organizatorami, by za rok konkurencja była bardziej wyrównana.

Tymczasem komisja konkursowa podzieliła w tym roku uczestników na dwie grupy wiekowe : do 25 roku życia i powyżej 25 roku życia. Wśród młodszych wyróżniono I nagrodą Martę Idźkowską z DPS w Białymstoku, wśród starszych Witolda Milczarka z DPS w Rąbieniu i Krystynę Brzezińską z DPS w Miłowicach. To trójka mieszkańców domów pomocy na 24 osoby uhonorowane I nagrodami.

Katarzyna Iwanicka "Portret" - DPS BiałystokKomisja przyznała też 4 specjalne nagrody zespołowe po 1000 złotych, z których aż 3 przypadły warsztatom terapii.

Jak pisze we wstępie do pokonkursowego albumu prezes Fundacji Zdrowie Publiczne - dr Roman Fiutko: "Na wystawę przesłano prace ze wszystkich zakątków kraju. Wystawiane prace, tworzone są przez ludzi z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, postępującym zanikiem mięśni, schizofrenią, padaczką, zespołami paranoidalnymi, z porażeniem kończyn dolnych i górnych, słabowidzących i niesłyszących, w różnym wieku ".

Również od strony technicznej prezentowane prace są dowodem dużej różnorodności. Jest naturalnie malarstwo i rysunek, ale nie brakuje ceramiki, grafiki, tkaniny czy rzeźby... Dozwolone są różne sposoby wyrażania sienbie i uczestnicy konkursu skwapliwie z tego korzystają.

Witold Michałowski "Koty" - DPS Rąbień Splendoru imprezie dodaje fakt wystawienia prac (od 3 lat) w Bibliotece Narodowej (można oglądać do 13 lipca 2001) i kolorowy mini - album pokazujący najciekawsze prace. Kilka z nich prezentujemy obok - miniaturki można kliknąć, by zobaczyć reprodukcję w powiększeniu. Jedną wybraliśmy do zaprezentowania w formie tapety pulpitu, którą możecie Państwo pobrać z naszej strony ( więcej...)

Wystawa Twórczości Artystycznej Sprawnych Inaczej "Żyjemy wśród was" jest bliźniaczą wersją akcji plastycznej "Świat moich marzeń", która od 1990 roku promuje twórczość artystyczną niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Finał tej ostatniej odbywa się tradycyjnie w Zamościu. Warszawska wystawa odbywa się w ramach programu "Terapia poprzez sztukę", będącego swego rodzaju wizytówką Fundacji "Zdrowie Publiczne".

Henryk Żarski "Hejnalista" - DPS PakówkaKontakt :

Fundacja Zdrowie Publiczne
ul. Hoża 66/68
00-682 Warszawa
telefony (22) 621 73 58 , 628 70 81 (do -89) wew. 134

Kontakt z organizatorami imprezy dla dzieci i młodzieży "Świat moich marzeń":

Zamojski Dom Kultury
ul. Partyzantów 13
22-400 Zamość
telefony : (84) 639 20 21, 639 20 22
fax: (84) 639 32 87


Ankieta© I-business group 2000
Webmaster