dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkancy recenzje oferty świat extra
 

wstecz

 

Kraków: "Lokomotywa" Tuwima na scenie teatralnej
w wykonaniu mieszkańców dps

(aut. Małgorzata I. Niemczyńska, Gazeta Wyborcza 3.10.2004; DPS Forum 10.10.2004)

 

Na "Scenie Moliere" młodzi widzowie mogli obejrzeć niecodzienną adaptację "Lokomotywy" Juliana Tuwima. Niecodzienną, gdyż w wykonaniu niepełnosprawnych umysłowo wychowanków domu pomocy społecznej.

Włożyli w nią dużo czasu i pracy. - Moi podopieczni bardzo angażują się w takie przedsięwzięcia - opowiada Krzysztof Flaszowski z DPS. - Cieszą się, że to robią, ale są zadziwiająco spokojni. Mają chyba mniejszą tremę niż zawodowi artyści.

Przez ostatnie trzy dni współpracowali w Moliere z profesjonalistami. Aktorzy, muzycy i plastycy pomogli im nie tylko w opanowaniu roli, ale też przygotowaniu dekoracji i muzyki. - Pracowało nam się bardzo przyjemnie - przyznaje Katarzyna Gładyszek, aktorka Teatru Ludowego. - Byli bardzo zdyscyplinowani.

Przedstawienie odbyło się przy pełnej sali. Dzieci żywo reagowały na wszystko, co działo się na scenie. Aktorów nie zjadła trema i przy pomocy pani Kasi zagrali swoje role bez najmniejszego potknięcia, za co nagrodzono ich długimi brawami. Po przedstawieniu wspólnie z młodymi widzami zasiedli do skromnego poczęstunku. Rozmawiali z nimi, a nawet rozdawali autografy. - Trochę się dziś rano bałem, ale było bardzo fajnie - przyznał jeden z wykonawców, który w przedstawieniu zagrał krowę. - Pani Kasia mnie pochwaliła - cieszył się inny. - Jeszcze nigdy nie widziałam, żeby tak byli z siebie zadowoleni - śmiała jedna z wolontariuszek. - Dzięki takim akcjom czują, że między nimi a resztą ludzi nie ma różnicy. To bardzo ważne.

Dochód ze sprzedaży biletów został w całości przekazany na warsztaty terapii zajęciowej. W Moliere można było też kupić wczoraj prace niepełnosprawnych. Byli bardzo dumni, że sami zarabiają pieniądze. Pojadą za nie na wycieczkę.


Ankieta© I-business group 2000
Webmaster