dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkancy recenzje oferty świat extra
 

wstecz

 

Chcieć, to móc... - Renata Galik pisze, gra i komponuje

(aut. Katarzyna Wilk, NaszeMiasto.pl 27.01.2006; dps.pl 5.02.2006)

 

Niepełnosprawna dziewczynka pokonuje przeszkody i osiąga sukcesy

Renata Galik od urodzenia zmaga się z nieuleczalną chorobą – porażeniem mózgowym. Jednak to nie przeszkadza jej w rozwijaniu talentu. Pisze wiersze i piosenki. Siedemnastolatka skomponowała nawet muzykę do przedstawienia teatralnego

"Nasz świat, czyli dziadku pobaw się z nami" to sztuka przygotowywana przez wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora, na podstawie tomiku poezji Renaty Galik, młodej mieszkanki Wlenia. Dziewczynka sama też skomponowała do przedstawienia muzykę.

Ale się ucieszyłam, gdy mnie o to poproszono. Zajęło mi to trzy tygodnie – uśmiecha się Renata Galik.Jej pasją jest pisanie wierszy, piosenek oraz komponowanie muzyki. Wszystkiego nauczyła się sama. Nigdy nie chodziła na naukę gry na pianinie. Nauczyła się grać na instrumencie ze słuchu, bez nut. Renata ma porażenie mózgowe. Codziennie zmaga się z chorobą. Odkąd jej twórczość zostaje doceniana na festiwalach i przeglądach, ma siłę, aby spełniać swoje marzenia. – Moja córka bardzo przeżywa każdy występ, ale w jej oczach widać taką radość, gdy śpiewa – zauważa Anna Galik.

Dziewczynka może się pochwalić m.in. autorskim recitalem w warszawskim teatrze "Ateneum", zwycięstwem w festiwalu "Widzieć muzykę" w Bytomiu Odrzańskim, a także pierwszym miejscem na Bolesławieckich Dniach Kultury Chrześcijańskiej.

Wszystkich osiągnięć nie sposób wymienić. – Każdy sukces dodaje mi energii. Kocham śpiewać i występować przed publicznością – przyznaje. W tym roku kończy gimnazjum. I marzy, aby kontynuować naukę w szkole muzycznej w Jeleniej Górze.

Renatka wypoczywa teraz w Kudowie Zdroju. Turnus rehabilitacyjny jest nagrodą za udział w festiwalu piosenki w Ciechocinku. Jednak nawet teraz młoda artystka nie folguje. – Piszę długie opowiadanie "Wszystko zależy od nas". To opowieść o tym, że bogaci ludzie nie zawsze są źli – mówi radośnie Renata.


Ankieta© I-business group 2000
Webmaster