dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkancy recenzje oferty świat extra
 

wstecz

 

Niepełnosprawne dzieci robią film

(aut. Irk, Dziennik Zachodni 14.10.2004; DPS Forum 20.10.2004)

 

Pracujemy nad wizualizacją pomysłu. Dzisiaj będą wybierać narzędzia — mówi operator Krzysztof Tusiewicz, instruktor grupy, która bierze udział w projekcie "Animowana Debata" Bielskiego Stowarzyszenia Teatr Grodzki."

Właśnie ruszył drugi etap projektu i pracę rozpoczęły trzy nowe grupy. Pierwszy rok był pilotażowy. Na zajęciach z animacji komputerowej uczestnicy tworzyli własny film. Powstał scenopis, scenorys, plansze z całą historią, wreszcie postacie z plasteliny, filmowane kamerą cyfrową, która stała na kartonowym pudle. A wszystko to w jednym niedużym pomieszczeniu.

Teraz nad filmem pracują 9-12-letnie dzieci, grupa wtorkowa. Projekt przygotowują wspólnie z Włochami. Filmik będzie stanowił część opowieści o Herkulesie. Pracę dwóch pozostałych grup niekoniecznie musi finalizować krótkometrażowy filmik animowany, ale np. inna forma animacji, baner, który będzie można umieścić na stronie internetowej. Grupa poniedziałkowa współpracuje z Rumunami, a jej hasłem przewodnim jest "Szczęście". Środowej pomagają Brytyjczycy i to oni wymyślili hasło ich projektu — "Podwórko". — Nie ograniczamy ich w pomysłach. Zobaczymy, co będą chcieli robić — dodaje Tusiewicz.

2-letni projekt "Animowana Debata — warsztaty animacji komputerowej dla grup dysfunkcyjnych w perspektywie rozwijania europejskiej współpracy" jest jedyną polską inicjatywą, która została wyróżniona w zeszłorocznej edycji konkursu programu Minerva (Socrates) i jest przez niego finansowany. Realizacja rozpoczęła się w październiku 2003 roku. W zajęciach uczestniczą dzieci i młodzież upośledzone fizycznie, psychicznie, społecznie.

— Projekt Teatru Grodzkiego różni się od kilkuset innych, realizowanych w ramach Socratesa. Wykorzystuje teatr, animację, sztukę. Inne w większości skupiają się na najnowszych technologiach. Został bardzo dobrze przygotowany, angażuje do ciekawych działań wielu młodych ludzi — mówi Gareth Long z biura programu Socrates, który razem z dwójką innych przedstawicieli Unii Europejskiej przyjechał przyjrzeć się "Animowanej Debacie" z bliska. A później zaprezentować bielski pomysł na forum Europy.


Ankieta© I-business group 2000
Webmaster