dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkancy recenzje oferty świat extra
 

wstecz

 

II Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej

(aut. Jarosław Podsiadły, Gazeta Poznańska 4.10.2004; DPS Forum 10.10.2004)

 

II Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej był m.in. okazją do wymiany doświadczeń 15. placówek, które gościły w murach liceum.

Jednym z celów imprezy jest pokazanie, że osoby niepełnosprawne mają w sobie bardzo duży potencjał. Trzeba go tylko odkryć i ukierunkować - tłumaczy ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, organizator przeglądu. W holu I LO prace swych podopiecznych zaprezentowało aż 15. placówek szkolno-wychowawczych.

Pomóc odnaleźć to coś

- Takie prezentacje są potrzebne. Ludzie z zewnątrz mogą zobaczyć co potrafią niepełnosprawni - twierdzą siostry Dominikanki, Rafała i Dariana. - Naszym zadaniem jest pomóc im odnaleźć w sobie to coś. Każdy ma jakiś talent. Jedni haftują, inni wyszywają czy malują - przekonują siostry, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie i Broniszewicach. Podobnego zdania są panie Aleksandra Jędrys i Elżbieta Łaniecka, nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Gnieźnie. - Kształcimy blisko stu uczniów. Do każdego trzeba podejść indywidualnie, pomóc mu znaleźć coś czym będzie mógł się pasjonować. Wiele z tych pasji możemy dziś pokazać - mówią.

Scena pełna uśmiechu

Podczas, gdy w holu można było obejrzeć barwne prezentacje gości, na scenie w auli trwał program artystyczny. Dwudziestominutowe występy pełne były uśmiechu i radości młodych ludzi. - Dziś zaprezentuje się kilkanaście zespołów wokalnych i grup teatralnych. Prowadzimy też loterię, z której dochód pozwoli zakupić komputer. Będzie on dostępny dla niepełnosprawnych w Ośrodku Miłosiernego Samarytanina w Gnieźnie - opowiada Bartek Witowski z Caritas AG.

Na finał "Pomocna dłoń"

Przegląd był również okazją do uczczenia 15. rocznicy odrodzenia Caritas AG i wręczenia ogólnodiecezjanych nagród "Pomocna dłoń". - W kategorii sponsoring kapituła uhonorowała Przedsiębiorstwo "Metax". Piekarnio-cukiernia Przemysława Roszaka codziennie dostarcza niesprzedany chleb, który rozdajemy potrzebującym w ramach akcji "Chleba naszego powszedniego". Stefania Eldemar, Polka mieszkająca od ponad 20 lat w Szwecji, została nagrodzona w kategorii współpraca. - Dzięki Jej pomocy dziś oficjalnie otwieramy wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, pomaga nam też organizować wyjazdy studyjne do Skandynawii. Jesteśmy pani Stefanii bardzo wdzięczni za wszystko co dla nas robi. "Pomocną dłoń" w kategorii świadectwo przyznaliśmy nauczycielce i wolontariuszce Marii Malińskiej z Chodzieży - mówił ksiądz Dziel. Nagrody wręczał podczas uroczystej gali ks. arcybiskup Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński.

Wystawcy

Warsztaty Terapii Zajęciowej we Wrześni, WTZ Zagórowo, Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie, DPS w Broniszewicach, DPS w Łopiennie, Koło Pomocy Dzieciom o Niepełnej Sprawności Ruchowej, Dom Dziecka Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Kołdrąbiu, DPS w Gnieźnie, WTZ Caritas AG w Kłecku, Grupa Sprawni Inaczej przy Parafii św. Wawrzyńca, Integracyjne Centrum Aktywności Caritas AG Inowrocław, WTZ Gniezno, Ośrodek Miłosiernego Samarytanina Caritas AG, Dom Matki i Dziecka Gniezno, Zakład Poprawczy w Kcyni.


Ankieta© I-business group 2000
Webmaster