dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkańcy recenzje oferty świat extra
 

 

UWAGA! DPS FORUM NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA TREŚĆ I JAKOŚĆ PREZENTOWANYCH OFERT - o ile nie zaznaczono inaczej

 

AUTO- LEKTOR 2

(na podstawie artykułu "Już nie tylko po polsku"
- aut. Adam Jamiołkowski, Rzeczpospolita 26.04.2001)

W czerwcu pojawi się w sprzedaży druga wersja urządzenia czytającego niewidomym i niedowidzącym polskie teksty. Właściwie nie jest to do końca prawda - Auto-lektor 2 czyta także teksty obcojęzyczne, dzięki wyposażeniu w nowy moduł rozpoznawania pisma.

Z tego co wiemy zakup urządzenia może być częściowo skredytowany przez PFRON, a pożyczka później umorzona (program "Komputer dla Homera - Okno na świat"). Jest to o tyle istotne, że Auto-lektor jest kosztowny (~16.000 zł).

Auto-lektor jest polskim produktem. Stanowi połączenie skanera i komputera wyposażonego w oprogramowanie do rozpoznawania pisma i syntezy mowy. Tak naprawdę, urządzenie będzie najbardziej przydatne niewidomym studentom, którzy mają wyjątkowo trudny dostęp do fachowej literatury. W systemie Braille'a opublikowano niewielką tylko część prac naukowych.

Gdyby nie cena, Auto-lektor przydałby się w placówkach opiekuńczych i służby zdrowia, a także w domach prywatnych czy bibliotekach. Osoby niewidome i słabowidzące mogą go obsługiwać samodzielnie i poznawać ulubione pozycje literackie.

Auto-lektor 2 jest drugą wersją przyrządu znanego na naszym rynku od 1998 roku. Wtedy to poznańska firma Harpo zaprezentowała jego pierwszą wersję. Udało się ją wprowadzić do sprzedaży dzięki Komitetowi Badań Naukowych i Fundacji "Praca dla Niewidomych".

Z wyglądu Auto-lektor przypomina małą kserokopiarkę. Waży 11 kilogramów i obywa się bez monitora czy klawiatury. Pierwszą stronę skanuje 12 sekund, a po 20 sekundach może zacząć czytanie. Można do pamięci wczytać całą książkę, by potem odsłuchiwać ją bez zbędnych przerw i czynności obsługowych. Możliwa jest regulacja siły dźwięku, szybkości czytania.

Ciekawostką jest fakt, że udoskonalenie wersji Auto-lektora nie pociąga za sobą konieczności wymiany posiadanej wersji 1. Wystarczy bezpłatny upgrade oprogramowania w posiadanym urządzeniu.

Na przekór monopolom Auto-lektor 2 bazuje na systemie operacyjnym Linux, a rozpoznawanie pisma przejął rosyjki FineReader. Skuteczność rozpoznawania tekstu ma wzrosnąc do 98%.

Urządzenie zaczęło obsługiwać też inne niż polski języki. Dostępne są już moduły: angielski, niemiecki i francuski. W planach także np. moduł do języka słowackiego - Auto-lektor rozpocznie bowiem swą handlową ekspansję poza naszym krajem.

 

 

 


Klub
- terminarz
- księga gości
- tablica ołoszeń
- wirtualna kawiarenka
- wyniki ankiety

Ankieta

wyniki


© I-business group 2000
Webmaster