dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkańcy recenzje oferty świat extra
 

 

UWAGA! DPS FORUM NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA TREŚĆ I JAKOŚĆ PREZENTOWANYCH OFERT - o ile nie zaznaczono inaczej

MYSZONKA - coś dla osób z dysfunkcją kończyn górnych
(na podstawie artykuły Beaty Winkler)

Czasopismo komputerowe ENTER (strona internetowa pisma : www.enter.pl ) w numerze 1'2001 prezentuje urządzenie o nazwie przedziwnej, ale też o wyjątkowych zaletach dla osób z dysfunkcją kończyn górnych.

Myszonkę, która kosztuje aż 1830 złotych stosuje się przede wszystkim jako zastępnik komputerowego urządzenia wskazującego (np. myszy). Jak pokazuje obrazek, urządzenie przypomina słuchawki z dołączonym "gwizdkiem".

Ów "gwizdek" jest w rzeczywistości specjalnym ustnikiem z rurką, poprzez które osoba niepełnosprawna komunikuje się z komputerem wykorzystując do tego głównie zróżnicowane dmuchnięcia powietrza. Od razu można się domyślić, że nauka obsługi Myszonki musi trochę potrwać. W nagrodę można opanować większość podstawowych funkcji programów działających w systemie Windows, z uwzględnieniem klawiatury, która jako ekranowa aplikacja dołączana jest w zestawie. Niektóre funkcje związane są z ruchem głowy (lewo-prawo, góra-dół). Można sobie wyobrazić, że zastosowanie Myszonki da się rozszerzyć na komunikację z otoczeniem, poprzez komunikaty tekstowe na ekranie. Oznaczałoby to, że grupa odbiorców urządzenia może być liczniejsza.


Cena tej niewielkiej "protezy" może być traktowana jako bardzo wysoka albo akceptowalna. Jej przydatność dla mieszkańców domów opieki także jest względna. Dla jednych będzie to kosztowna fanaberia, dla innych podstawowy artykuł ułatwiający rehabilitację zawodową czy społeczną. Jest całkiem prawdopodobne, że w uzasadnionych przypadkach dałoby się otrzymać dofinansowanie do takiego zakupu ze strony PFRON lub organizacji społecznych. Może taki wydatek zaakceptowałaby kasa chorych. W każdym razie urządzenie warte jest dłuższego zastanowienia, jeśli mamy osobę, której potencjalnie mogłoby się przydać...

Zamówienia:
Zakład Teleelektroniczny NET
os. Pod Lipami 14/38
61-638 Poznań
tel. (61) 823 20 91
internet: www.gumny.com.pl


Klub
- terminarz
- księga gości
- tablica ołoszeń
- wirtualna kawiarenka
- wyniki ankiety

Ankieta

wyniki


© I-business group 2000
Webmaster