oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Dobre praktyki w Domu Opieki Prienai na Litwie

wstecz

 

(aut. Raimonda Sakalauskiene, Jelena Konovalova MEDI 4/2011; dps.pl 19.01.2012)

 

Raimonda Sakalauskiene, Jelena Konovalova - pracownicy socjalni Prienai Care Home, Litwa

 

Celem domu opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych Prienai na Litwie jest zapewnienie swoim rezydentom różnorodnych usług społecznych, adekwatnie do ich potrzeb, zainteresowań oraz upodobań. Pomagamy im poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności, żeby mogli być pomocni innym rezydentom, by zaangażować ich w działania na rzecz społeczności.

 

Nasza wizja to połączenie usług społecznych z edukacją osób starszych i niepełnosprawnych z naszego regionu. Nasi rezydenci biorą aktywny udział w wielu aktywnościach, min. artystycznych i kulturalnych. Podczas ergoterapii wykonują różne prace: rysują, lepią z gliny, robią na drutach, filcują wełnę, robią kolaże, a następnie dekorują nimi swoje pokoje.

 

Nowym rezydentom pomagamy przyzwyczaić się do nowego otoczenia, zintegrować z resztą grupy, by mogli poczuć się pełnoprawnymi mieszkańcami. W tym celu w 1999 roku został założony w naszym Domu Uniwersytet Trzeciego Wieku - oddział Uniwersytetu Wileńskiego.

 

W 2006 roku powstało na Litwie Stowarzyszenie, ang. Association of Careful Guardianship (ARG), a Dom Opieki Prienai stanowi centrum Stowarzyszenia. Nasz dyrektor jest prezesem ARG, a personel bierze aktywny udział w działaniach prowadzonych przez Stowarzyszenie.

 

Nasi rezydenci uczestniczą w wydarzeniach zarówno na terenie Litwy, jak i zagranicą. Od 2004 roku biorą udział w międzynarodowych projektach, m.in. w wymianie prowadzonej z polskim domem opieki, w którym nasi rezydenci prezentują litewskie tradycje i zwyczaje.

 

WOLONTARIAT W DOMU OPIEKI PRIENAI

 

Nasz personel pracuje z rezydentami w ramach różnych programów adaptacyjnych i integracyjnych, dlatego zdecydowaliśmy się także na udział w projekcie EVS (European Voluntary Service). Naszym celem - w ramach tego projektu - jest włączenie naszych rezydentów w działalność społeczną, promowanie ich inicjatyw i aktywizacja. Chcemy rozszerzyć usługi społeczne z uwzględnieniem stanu zdrowia, potrzeb i zainteresowań naszych rezydentów.

 

Dom Opieki Prienai jest otwarty na współpracę z wszelkimi organizacjami i wolontariuszami. W ten sposób możemy wymieniać się dobrymi praktykami, nowymi pomysłami i wiedzą. Nasza umiejętność współpracy, którą rozwinęliśmy we wspólnych projektach z polskim domem pomocy społecznej, pomaga nam zorganizować działania wolontariuszy w spójności z celami naszego Domu.

 

Obecnie mamy wolontariuszki z Ukrainy (Iryna Popowa) i z Hiszpanii (Ester Ruas Miguelez). Pracują one przy projekcie SALTO-YOUTH Program. Angażujemy je w rehabilitację socjalną, pracę z osobami cierpiącymi na demencję, chorobę Alzheimera, w programy działalności terapeutycznej. Wolontariuszki pracują z naszymi rezydentami w ramach terapii zajęciowej (ćwiczenia z piłką, wszelkie rodzaje rzemiosła, zajęcia na świeżym powietrzu dla rezydentów i personelu). Biorą też udział w międzynarodowych projektach integracyjnych, m.in. w polskich domach opieki.

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z naszymi zagranicznymi wolontariuszkami, zwłaszcza, że jedna z tych osób mówi w języku rosyjskim i angielskim, a druga w języku angielskim. Wielu naszych rezydentów zna język rosyjski, więc mogą się bezpośrednio komunikować.

 

OPINIE NASZYCH REZYDENTÓW:

 

Jokubas, 78:

„Jestem szczęśliwy, że mogę się komunikować z Iryną. To pozwala mi rozwijać moją znajomość języka rosyjskiego. Mam też okazję uczyć się języka angielskiego, dyskutować o polityce i literaturze. Dodatkowo, rozwijam moje umiejętności gry w szachy, bo gramy każdego dnia. Iryna jest dobrym graczem."

 

Violeta, 69:

"To miłe, że Esther bierze udział w zajęciach wokalnych naszego zespołu. Uczy się śpiewać po litewsku, a my poznajemy tradycyjne hiszpańskie pieśni. Uczestniczyliśmy w konkursie w Prudiskes (Litwa) i nagrodzono nas tytułem: „Najbardziej artystyczny zespół" i „Najbardziej międzynarodowy zespół".

Liucija, 74: "Esther, z racji tego, że ćwiczy jogę, zaproponowała również nam takie ćwiczenia. Wcześniej opowiedziała nam o zaletach jogi i o swoich doświadczeniach. Te ćwiczenia sprawiają, że cieszymy się lepszym zdrowiem, możemy się zrelaksować i mamy lepsze samopoczucie."

 

Aurelija, 87:

"Cieszę się, że miałam możliwość rozpoczęcia nauki jeżyka angielskiego. Jest to dla mnie coś nowego i jestem z tego dumna. Lekcje pozwalają mi ćwiczyć moją pamięć. Moja »nauczycielka« Iryna tłumaczy mi wszystko w bardzo jasny sposób. Zrozumiałam też, że znajomość reguł języka francuskiego i niemieckiego pomaga mi w nauce angielskiego."

 

prof. Karolis Rimtautas, 78:

 "Nie mogłabym sobie wyobrazić tak miłej tłumaczki. Iryna pomaga mi przetłumaczyć moje litewskie teksty na język francuski, angielski i szwedzki. Jestem więc w stanie bardzo szybko przygotować wszystkie potrzebne dokumenty."

 

Aleksandra, 81:

"To takie miłe móc kontaktować się z osobą z innego pokolenia. Iryna mówi po rosyjsku i pomaga mi rozwijać moją znajomość tego języka. Ciekawie jest także poznać opinie wolontariuszy nt. różnych aspektów opieki w innych krajach."

 

Bronislava, 77:

"Nie myślałam, że bez znajomości angielskiego mogłabym nauczyć się hiszpańskich ściegów. Podczas naszych zajęć robiłyśmy z Esther na drutach według tradycyjnych litewskich i hiszpańskich wzorów. Jestem bardzo usatysfakcjonowana, że mogłam poszerzyć moją wiedzę."

 

Nasi pracownicy cieszą się z obecności wolontariuszy, są zainteresowani ich pomysłami dotyczącymi naszego Domu, usług społecznych, naszego kraju i miasta.

 

Nasza wolontariuszka Iryna twierdzi:

„Jeśli mówimy o wolontariacie ogólnie, myślę, że chodzi w nim o pomaganie ludziom na co dzień bez przerw i bez narzekania. Dlatego pracuję w Domu Opieki Prienai, gdzie mam możliwość przebywania wśród ludzi z różną przeszłością, różnymi doświadczeniami. Stawiam czoła wielu wyzwaniom, ale z drugiej strony dociera do mnie wiele pozytywnych komentarzy.

 

Po pierwsze, Dom Opieki Prienai to doskonała platforma do rozwijania się w zakresie komunikacji, pomocy i współpracy z uwagi na pracę z ludźmi z różnych pokoleń, z różnymi, a często przeciwnymi charakterami i temperamentami.

Po drugie, lubię szeroki wybór zajęć, w których biorę udział. Na przykład pracownicy socjalni umożliwili mi prowadzenie cotygodniowych lekcji języka angielskiego dla rezydentów i dla personelu. Uważam, że to bardzo pozytywna praktyka, ponieważ pomaga ludziom się zintegrować, otworzyć i przełamuje bariery międzyludzkie. Ponadto, cieszę się, że mogę rozwijać moje umiejętności gry w szachy, w które rezydenci lubią grać każdego dnia. Jednocześnie, w Domu Opieki Prienai nauczyłam się wielu rzeczy, w szczególności tego, jak być cierpliwą i pomocną bez względu na mój osobisty humor lub stan wewnętrzny.

 

Po miesiącach owocnych doświadczeń w Domu Opieki Prienai nauczyłam się też, że uśmiech i ciepła konwersacja może sprawić, że życie starszych ludzi staje się jaśniejsze i bardziej kolorowe."

 

Z kolei Esther mówi:

„Jestem bardzo zadowolona z wolontariatu w Domu Opieki Prienai. Cały personel był bardzo miły i szczery. Uważam, że w tej placówce usługi społeczne są bardzo dobrze rozwinięte. Jestem szczęśliwa, że tu pracuję, ponieważ rezydenci są bardzo mili. Jestem dumna, że podczas terapii zajęciowej mogę pomagać ludziom organizować ich czas wolny i spędzać go w użyteczny sposób. Z drugiej strony, czasami jest mi smutno, bo myślę że mogłabym zrobić dużo więcej, ale problemem jest język: rezydenci mówią coś do mnie, a ja nie mogę ich zrozumieć."

 

W czerwcu 2011 Mike Leigh Cooper - brytyjski reporter - odwiedził nasz Dom i stwierdził: „Jestem przeszczęśliwy, że odwiedziłem Waszą organizację. Jestem dumny, że mam możliwość robić tu reportaż - w Domu tej wielkości i o wysokiej jakości. Jestem przekonany, że wywiady z wolontariuszami i z rezydentami dobrze ukażą cel projektu: promować i szerzyć wolontariat w Europie w Europejskim Roku Wolontariatu 2011".