oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Niewidomi webmasterzy

wstecz

Dla wielu z nas tworzenie przez osoby niewidome własnych stron internetowych wydaje się czymś niemal niedorzecznym. Okazuje się, że sprawa jest całkiem realna i przynajmniej w Niemczech dostępna dla wszystkich od jakiegoś czasu.

Zajmuje się tym serwer pod adresem http://www.pro-blin.de . Usługa jest całkowicie bezpłatna i nie wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Dla nas niewątpliwie mało to atrakcyjne, gdyż strony z Niemiec ładują się bardzo powoli, a obsługa udogodnień wymaga doskonałej znajomości języka niemieckiego.

Jednak pomysł ten warto zauważyć. Osoba niewidoma, zakładająca samodzielnie stronę otrzymuje atrakcyjny adres w formacie nazwa.pro-blin.de .

Jak to wszystko jest możliwe. Podstawą rozwiązania jest zastosowanie głównie głosowego interfejsu i wizardów, prowadzących takiego nietypowego webmastera krok po kroku do celu. Nikt do tego nie każe dokładać reklam i bannerów, a odbiorca strony może być także osobą niewidomą. Można też zastosować specjalne oprogramowanie ; internautom zza Odry znany jest program Jogen, ale w sieci można znaleźć też wiele innych.

Dobre rozwiązania bazują przede wszystkim na systemie rozpoznawania mowy. Pod adresem http://www.handicap-zentrale.de stworzono możliwości założenia strony przez osoby niepełnosprawne z różnych przyczyn. Automatycznie powstają dwie strony : "mówiąca" strona graficzna i strona w wersji tekstowej. Metoda ta ma kilka ograniczeń i nie ma się co spodziewać, że strony stworzone w ten sposób zachwycą nas swoim wyglądem. Jednak początek został zrobiony i także osoby niepełnosprawne, a zwłaszcza niewidome stają się powoli pełnoprawnymi uczestnikami globalnej pajęczyny.