oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Elektroniczny dom pomocy społecznej

wstecz

Naukowcy ostrzegają, że w ciągu najbliższych 50 lat trzykrotnie wzrośnie liczba osób po sześćdziesiątce i pojawi się problem nie tylko braku pieniędzy na emerytury, ale i braku personelu opiekuńczego.

Japończycy (ci to żyją długo...) już teraz przymierzają się do odpowiednich rozwiązań. Firma Matsushita Electric Industrial (Panasonic) otworzyła dom opieki społecznej dla osób starszych, w którym rolę opiekunów pełnią roboty. Ośrodek powstał w Neyagawa koło Osaki i jest przeznaczony dla 107 osób. Koszt pobytu to 135 tysięcy dolarów za przyjęcie i 1900 dolarów miesięcznie na utrzymanie i opiekę. Koszty muszą pokryć sami emeryci, bo nikt placówki nie dofinansowuje.

Matsushita traktuje go mniej jako placówkę eksperymentalną - jest to czysto komercyjna działalność. Koncern zamierza stworzyć całą sieć takich placówek w Japonii. Wyodrębiła się już firma - córka : Matsushita Nursing Care Service Company i to ona zajmować się będzie opieką nad ludźmi starszymi. Porażająco wysokie koszty utrzymania w takim domu trzeba przyrównać do japońskiego poziomu życia i lat pracy nad technologiami zastosowanymi w opiece nad ludźmi starymi niedołężnymi.

Przed rokiem na rynku pokazała się już inteligentna toaleta, która podczas rutynowych czynności higienicznych mierzy wiele parametrów ciała osoby z niej korzystającej. Ośrodek Sincere Korien (bo taką ma oficjalną nazwę) wyposażono w roboty Teddy wyglądające jak tradycyjne pluszowe misie (wysokości 80 cm). Wyposażone w najnowocześniejszą technikę Teddy reagują na dotyk, rozumieją 300 słów i mogą odpowiedzieć jedną z 2000 wgranych formułek. To mniej więcej poziom umysłowy małego dziecka. Robot jest połączony siecią ze szpitalem, a wspomagają go kamery i systemy monitorujące zainstalowane w każdym pokoju. Pacjent nie musi więc wychodzić z pokoju, by porozumieć się z personelem opiekuńczym czy lekarzami.

Rodzina może poznać stan zdrowia swojego krewnego z Sincere Korien przez internet. Dodatkowe metody monitoringu pozwalają natychmiast reagować, gdy podopieczny przewróci się w łazience. Miniaturowe urządzenie pozwala z każdego miejsca ośrodka przywołać kogoś z personelu.

Zabezpieczeniem dla pacjentów z demencją są czujniki obciążenia zainstalowane w łóżkach - jeśli taki chory wstanie, drzwi zamykają się automatycznie, by nie wyszedł na zewnątrz.

Jak to jest z kosztami ? W tej chwili funkcjonuje tylko jedna placówka Matsushity, ale gdy będzie ich więcej, koszty powinny ulec obniżeniu. Szacuje się, że będą wówczas niższe o ok. 40% niż w tradycyjnych domach opieki. Na Japonii się jednak nie skończy - przygotowywana jest ekspansja na wielki i bogaty rynek amerykański.

Europejczycy zachowują na razie dystans i nikt nie przymierza się do konkurowania z Japończykami. Ci ostatni są z tego bardzo zadowoleni. Za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będą na rynku prawie monopolistami z wielkim doświadczeniem, podczas gdy reszta świata będzie stawiała w sferze elektronicznej opieki dopiero pierwsze kroki...