oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Osiągnięcia naukowe kosztowały setki istnień ludzkich

wstecz

Rodziny dzieci, wymordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistów w klinice w Wiedniu, domagają się pozbawienia odznaczeń państwowych ówczesnego dyrektora tej kliniki, 86-letniego dzisiaj Heinricha Grossa.

Rodziny domagały się odebrania Grossowi krzyża honorowego I klasy, przyznanego w 1966 roku za szczególne osiągnięcia naukowe.

"Jak to możliwe, że w naszym kraju ofiary nazizmu są poniżane, a kaci otrzymują od państwa zaszczyty" - napisał w liście do minister nauki i kultury Waltraud Haeupl, którego siostra zmarła w klinice Spiegelgrund.

W czasie drugiej wojny światowej, w ramach "procesu oczyszczania rasy aryjskiej" uśmiercono w Austrii 25 tys. ludzi, chorych lub upośledzonych. Było wśród nich 5-8 tys. dzieci.

Dzieci, uznane przez nazistów za "niegodne, by przynależeć do wspólnoty narodu niemieckiego", trafiały do kliniki Spiegelgrund. Niektóre były upośledzone, inne - zdrowe, ale pochodziły z rodzin alkoholowych, wszystkie "upokarzano i poddawano nieopisanym torturom" - przypomniał Waltraud Haeupl. W tej klinice zmarła jego czteroletnia siostra Anna Maria.

Po drugiej wojnie światowej w klinice znaleziono 700 pojemników z formaliną, w których znajdowały się główki dzieci. Podobno zanim zostały uśmiercone podawano im duże ilości leków i środków usypiających.

Niektóre zanurzano w lodowatej wodzie tak, że traciły świadomość, lub zawijano w mokre prześcieradła, które schły na ich ciałach. Innym robiono zastrzyki, które powodowały wymioty, a następnie zmuszano je do zjadania wymiocin.

Po wojnie dyrektor kliniki dr Gross został szanowanym członkiem Austriackiej Partii Socjalistycznej i ekspertem prawnym. W latach sześćdziesiątych otrzymał nagrodę państwową za szczególne osiągnięcia naukowe.

Eksperymenty naukowe w latach pięćdziesiątych - jak twierdzi historyk Herwig Czech - Gross przeprowadzał na mózgach dzieci z kliniki Spiegelgrund.

"Nie możemy tego wykluczyć" - uznał rzecznik Ministerstwa Nauki i Kultury, Wolf Fruehauf. I zaraz dodał: "Gross był naukowcem cenionym za swoje osiągnięcia i uznanym na forum międzynarodowym".

W marcu 2000 roku austriacki sąd odroczył proces przeciw dr Grossowi, oskarżanemu o współuczestnictwo w eksperymentach na dzieciach. Kolejna data procesu nie została podana. Powodem odroczenia było osłabienie czynności umysłowych u oskarżonego.