W malowniczym zakątku Kraju Krasnojarskiego, w otoczonej borem sosnowym miejscowości Bierezowka, znajduje się dom opieki „Bieriezowskij". Niepełnosprawni chłopcy i dziewczęta odnajdują ciepło i czułość w domu, gdzie czują się chronione i komuś potrzebne.
Celem domu opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych Prienai na Litwie jest zapewnienie rezydentom różnorodnych usług społecznych, adekwatnie do ich potrzeb, zainteresowań oraz upodobań.
Rola wolontariuszy w życiu mieszkańców Sunnyside (RPA)
Sunnyside cieszy się ogromną popularnością w Pietermaritzburgu i całym Kwazulu Natal. Rodziny zabiegają o nasz dom nie tylko z powodu niskich kosztów utrzymania, ale także z powodu przyjemnej, rodzinnej atmosfery tworzonej przez pensjonariuszy.
AGE Platform - Europejski projekt Eustacea w ramach programu Unii Europejskiej Daphne
Przemoc wobec osób starszych jest przestępstwem. Skończmy z tym teraz! Oto, co mówiła ulotka z Wielkiej Brytanii. "Skończmy z tym teraz!" jest hasłem, które stara się realizować większość państw członkowskich Unii Europejskiej.
Opieka nad osobami starszymi w Wielkiej Brytanii i w Polsce - Subiektywne porównanie
...wydaje się, że ogólny obraz polskich ośrodków w stosunku do brytyjskich odpowiedników jest co najmniej przygnębiający. Powodem tego stanu rzeczy są na pewno kwestie finansowe, ale wydaje się, że brak pieniędzy nie może tłumaczyć wielu niedociągnięć.
Społeczeństwo wszystkich - polsko-rosyjsko-niemiecki projekt CKiWM Światowid
"Społeczeństwo wszystkich" to projekt adresowany jest do takich grup docelowych, jak: młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne, rodzice, opiekunowie, terapeuci, pracownicy opieki społecznej i administracji samorządowej, wolontariusze...
Dzisiaj Grzegorz Kalla, razem z Michaelem Gomollą prowadzą firmę w Strzelcach Opolskich i w Poznaniu. Zatrudniają 10 osób. Dla klientów w Niemczech pozyskali już kilkaset opiekunek i opiekunów osób starszych…
Seniorzy w Bambergu wyglądają na ludzi spełnionych, szczęśliwych i pełnych energii. Mimo zaawansowanego wieku nie rezygnują z aktywności fizycznej, co przekłada się na ich dobrą kondycję oraz nienaganny wygląd…
Studenci opiekują się ludźmi potrzebującymi opieki i mieszkają np. w jednym budynku np. obok siebie. Studenci płaciliby za swój pobyt umiarkowanie niski czynsz a w zamian poświęcaliby czas wolny na opiekę nad pensjonariuszami...
Ludzie, którzy stracili słuch w dorosłym życiu potrafią prawidłowo mówić przez wiele lat po tym zdarzeniu ponieważ umieją wykorzystać informacje i bodźce niesłuchowe z przewodu głosowego do zrekompensowania zaburzeń mowy...
Zrozumieć świat demencji - Transfer doświadczeń z Niemiec
Diakonia prowadzi kształcenie dla opiekunek ze specjalizacją geronto-psychiatryczną, dzięki czemu w większości diakonijnych domów opieki pracują wykształceni specjaliści...
Unia Europejska apeluje o poszanowanie zdrowia psychicznego
Ministrowie i eksperci z całej Europy zobowiązali się do wspólnej pracy, koncentrując się na pięciu głównych aspektach: zapobieganiu samobójstwom i depresji, zdrowiu psychicznym młodzieży (również w kontekście edukacji), zdrowiu psychicznym w środowisku zawodowym, zdrowiu psychicznym ludzi starszych oraz zwalczaniu uprzedzeń i wykluczenia społecznego.
Pracujące w Niemczech polskie opiekunki koniecznie powinny założyć związek zawodowy. Bo są notorycznie wykorzystywane, wręcz okradane - grzmi Werner Huptas, Niemiec spod Sttutgartu...
Tylko w dps.pl: Pożary w domach spokojnej starości nie są czymś wyjątkowym. Austriacka prasa z niepokojem przygląda się pożarowi w Egg i analizuje przebieg zdarzeń w domu, gdzie wszystkie przepisy i zalecenia straży były - jak się wydaje - przestrzegane.. . Ku przestrodze!
Szwajcaria: organizacja charytatywna wpadła na wyjątkowo kontrowersyjny pomysł, jak uprzyjemnić życie niepełnosprawnym. Organizacja ta poszukuje ochotników, którzy za pieniądze będą uprawiać seks z osobami kalekimi.
Fabs to jedyna organizacja w Szwajcarii zajmująca się problemem seksualności niepełnosprawnych. Nie ogranicza się do wydawania broszurek czy organizowania warsztatów. Od dwóch lat zatrudnia trzech mężczyzn i kobietę, którzy
Struktury społeczne funkcjonujące w Europie przed rewolucją przemysłową, zwaną też rewolucją techniczną, były zupełnie inne niż te, które znamy obecnie. W okresach poprzedzających rewolucję techniczną, liczba starych i jednocześnie samotnych osób wymagają
Tysiące niepełnosprawnych fizycznie lub intelektualnie Duńczyków mieszka w nieodpowiednich warunkach - tak przynajmniej wynika z ostatnio przeprowadzonych badań.
Zjazd IFSW - sprawozdanie Kopenhaga, 24-29 Maja 2003
Jeśli chcemy zbudować społeczeństwo stabilne i otwarte, w tak bardzo podzielonym i zagmatwanym świecie XXI wieku, politycy i urzędnicy państwowi muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji podejmowanych przez siebie decyzji.
Całkiem nieźle - Raport specjalny o niepełnosprawnych
W Niemczech żyje około 6,6 miliona ludzi z oficjalnie uznaną niepełnosprawnością. Chociaż ich sytuacja indywidualna jest bardzo zróżnicowana, wydaje się, że Niemcy są na dobrej drodze, by ludzi tych w odpowiedni sposób zintegrować.
Zjazd IFSW - Europejskie Spotkanie Pracowników Socjalnych
Kolejne Europejskie Spotkanie Pracowników Socjalnych odbędzie się w tym roku w Kopenhadze pod koniec maja. Ze strony polskiej tworzona już jest grupa inicjatywna, która może pomóc w udziale w spotkaniu.
Obecne szacunki wskazują, że około roku 2050 Hiszpania będzie miała najwyższy na świecie średni wiek mieszkańców. Już teraz wzrasta popularność placówek opiekuńczych, mimo silnej tradycji rodzin wielopokoleniowych w tym kraju.
W każdym społeczeństwie jest spora liczba ludzi, których możliwości zachowania niezależnego sposobu życia są ograniczone. Na skutek różnych urazów, wrodzonych lub nabytych chorób, zmian wiekowych obserwuje się utratę albo osłabienie różnych funkcji organizmu.
Ze zdziwieniem przyjmujemy do wiadomości, że w unijnej w końcu Belgii niemal 200 osób z upośledzeniem umysłowym przebywa bez wyroku w więzieniach. Przyczyną jest brak miejsca w ośrodkach psychiatrycznych i opiekuńczych.
Niedomagania niemieckiego systemu pomocy niepełnosprawnym
Sytuacja osób niepełnosprawnych jest w Niemczech nadal trudna do zaakceptowania. Tak przynajmniej oceniają to środowiska miejscowych działaczy stowarzyszeń działających na rzecz osób z upośledzeniem i chorobami psychicznymi.
Osiągnięcia naukowe kosztowały setki istnień ludzkich
Rodziny dzieci, wymordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistów w klinice w Wiedniu, domagają się pozbawienia odznaczeń państwowych ówczesnego dyrektora tej kliniki, 86-letniego dzisiaj Heinricha Grossa.
Znaczną pomoc w opiece nad osobami niepełnosprawnymi i starymi stanowią młodzi ludzie "odpracowujący" w Niemczech tzw. Dobrowolny Rok Socjalny. Prawie 13200 ludzi pomiędzy 17 a 27 rokiem życia jest gotowych każdego roku angażować się na rzecz ludzi wymagających opieki.
Naukowcy ostrzegają, że w ciągu najbliższych 50 lat trzykrotnie wzrośnie liczba osób po sześćdziesiątce i pojawi się problem nie tylko braku pieniędzy na emerytury, ale i braku personelu opiekuńczego.
W czerwcu 2001 r. opublikowano wytyczne UE (2001/29/EG) dotyczące harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym. Wytyczne zawierają też pewne odniesienia do osób niepełnosprawnych.
W Heidelbergu (RFN) otwarto Muzeum Sztuki Osób Chorych Psychicznie bazujące na zbiorach Hansa Prinzhorna. Około 5000 prac plastycznych będzie pierwszy raz miało szansę znaleźć się w stałej ekspozycji.
W Polsce często narzekamy na pracę służby zdrowia. Drażni chociażby długi okres oczekiwania na zabieg w szpitalu. Okazuje się, że podobne zjawisko występuje również w krajach Unii Europejskiej.
Dla wielu z nas tworzenie przez osoby niewidome własnych stron internetowych wydaje się czymś niemal niedorzecznym. Okazuje się, że sprawa jest całkiem realna i przynajmniej w Niemczech dostępna dla wszystkich od jakiegoś czasu.
Zaangażowanie osób niepełnosprawnych w charakterze wolontariuszy jest dość niecodzienną inicjatywą. Jak się okazuje, pomysł ten zatacza coraz większe kręgi. Na razie staje się popularny w USA, ale z pewnością wkrótce dotrze także do do Europy i w konsekwencji także naszego kraju.
Czy Polska chociaż częściowo będzie w stanie rozwiązać problemy osób niepełnosprawnych przed rokiem 2003 pozostaje sprawą wątpliwą. Dlaczego ten akurat rok wydaje się istotny ?
Mało kto uświadamia sobie, że Finlandia jest krajem i... rajem przede wszystkim dla turystów. Własnych i zagranicznych... Centra rehabilitacyjne znajdują sie więc głównie tam, gdzie skupia się ruch turystyczny - na obrzeżach jezior, w cieniu lasów i na zboczach dzikich gór.
Pośród wielu koncepcji pracy z osobami, które z innego punktu widzenia, nadają się na mieszkańców placówek opiekuńczych, popularność od jakiegoś czasu zdobywa lansowana w Stanach Zjednoczonych koncepcja niezalezności i osobistego programu asystenckiego.
Nie chce się wierzyć, ale w tak małym kraju jak Szwecja istnieje związek aż ponad 35 organizacji zajmujących się sprawami niepełnosprawnych. To właśnie HSO i jego około 400000 członków.
W wielu krajach przyjęło się określenie "ombudsman" jako nazwa stanowiska rzecznika praw obywatelskich. Pochodzące z języka szwedzkiego, nabiera w ostatnich latach coraz większej liczby znaczeń.
Unia Europejska zwraca uwagę na problem chorób psychicznych, które często wiążą się z bezrobociem, izolacją społeczną, bezdomnością czy alkoholizmem. W najbliższych latach skuteczne metody prewencji w tej dziedzinie mają nabrać większego znaczenia niż do tej pory.