oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wszelakich – relacja specjalna Centerka

wstecz

(aut. Centerko 6.12.2010; dps.pl 7.12.2010)
 

 Opracowanie zdjęć – dps.pl (niestety, nie mieliśmy wpływu na jakość oryginałów)
 
 Przejdź bezpośrednio do GALERII
 Oficjalne rozpoczęcie XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wszelakich poprzedziły imprezy towarzyszące, na których nie mogło nas zabraknąć. 04.11 uczestniczyliśmy w pełnym refleksji koncercie - Przeglądzie Piosenki Patriotycznej, zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 12. Następnego dnia udaliśmy się do Ośrodka Kultury "Górna", aby popodziwiać przepiękną Wystawę Prac Plastycznych domów dziennego pobytu. Były m.in. obrazy wykonane rozmaitymi technikami - malowane i haftowane, łabędzie z origami, domki z zapałek oraz niesamowite rzeźby i figurki, zrobione z szyszek, muszelek, liści i kasztanów.
 
Gości bawił twórca Festiwalu, p. Stanisław Średziński, który barwnie opowiadał o Wystawie oraz o kolejnych dniach zmagań ze sztuką oraz seniorzy, którzy przygotowali część artystyczną na ten dzień. Popołudniem udaliśmy się na Otwarcie wystawy autorskiej wolontariuszki "Centerka", Kamili Czerwińskiej na Wydziale Socjologiczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego, promowanej przez Rzecznika Osób Niepełnosprawnych UMŁ. Do kolejnego wydarzenia musieliśmy poczekać do poniedziałku ...
 
W dn. 08.11 w Galerii "Carte Blanche" miało miejsce uroczyste otwarcie XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wszelakich, corocznej wielkiej imprezy, propagującej twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych. Tu, w gronie specjalnie zaproszonych gości oraz przedstawicieli władz miasta, odbyło się podsumowanie plebiscytu "Opiekun 2010", organizowanego pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Włodzimierza Fisiaka, do którego nominowana była nasza koleżanka, Katarzyna Kubiak, koordynator wolontariatu PPPW. Obok innych wyróżnionych, z dumą odbierała dyplom z nagrodą za swoją dotychczasową pracę na rzecz osób niepełnosprawnych.
 
Następnie rozwiązany został konkurs pt. "Dyskobol 2010" - plebiscyt, organizowany przez Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych na najbardziej zaangażowane media i dziennikarzy w działaniach na rzecz społecznej integracji osób niepełnosprawnych, do którego typowana była p. Joanna Sikorzanka z Radia Łódź, współpracująca z naszą organizacją. Spotkanie prowadził, tradycyjnie p. Staszek, a swym cudownym głosem uatrakcyjniła je wolontariuszka, Emilia Kudra, która przygotowała na tę okazję specjalny recital.
 
Inaugurację zakończył wspólny poczęstunek, podczas którego można było podziwiać wystawę prac plastycznych mieszkańców 5 Domu Pomocy Społecznej, głównego organizatora Festiwalu. Po tym niezapomnianym wydarzeniu wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 11, gdzie miało miejsce Otwarcie Wystawy Prac Plastycznych i Rzemiosła Artystycznego (zobacz...).
 
 
Podziwialiśmy tam prace plastyczne Kamili Czerwińskiej, wystawę druków ulotnych oraz prezentację pracy wolontariuszy PPPW, a także prezentacje działań innych organizacji, zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Następny dzień festiwalowy przyniósł kolejne niespodzianki, obfitujące w wydarzenia artystyczne. Na początek odbył się Koncert Patriotyczny w reż. Sylwii Maszewskiej w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym, gdzie nasi koledzy-wolontariusze jako grupa integracyjna "Ton" przedstawiła swój program z okazji Narodowego Święta Niepodległości, obok grup z placówek takich, jak: DDP "Nasza Przystań", DDP "Wrzos", DPS - Kosynierów Gdyńskich, DPS - Ozorków i WTZ - Zgierz.
 
Dzięki ciężkiej pracy p. Sylwii Maszewskiej i p. Piotra Węgrzynowskiego, grupa "Ton" wypadła wprost profesjonalnie! Irenka, Wiesia i Emil - wolontariusze PPPW dali z siebie wszystko ... :-)
 
W tym samym czasie w Urzędzie Miasta Łodzi odbyła się konferencja pod patronatem Wiceprezydenta Miasta Łodzi, p. Marcina Bugajskiego pt. "O godne uczestnictwo w kulturze". Mimo niskiej frekwencji, program i poruszane tematy, bardzo zaciekawiły obecnych gości. Prelegenci zaprezentowali wspaniałe i godne naśladowania przykłady aktywności twórczej osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie Rodziców Opiekunów Chorych z Zespołem Downa przedstawiło satysfakcje i problemy, związane z prowadzeniem zespołu artystycznego "Mały Big Band", p. Teresa Grzelczak opowiadała o aktywności artystycznej i jej promocji w zaprzyjaźnionych krajach, natomiast p. Maria Maranda z synem Łukaszem z pasją przedstawili działalność PTTK.
 
"Centerko" w silnym składzie również zaprezentowało swoją działalność. Koordynator wolontariatu, p. Anna Pazera przytoczyła "dobre praktyki" artystyczno-kulturalnej pracy Punktu oraz wymieniła instytucje z nim współpracujące, które takie działania promują, p. Barbara Fibich-Ekiel przedstawiła pracę w Towarzystwie Aktywizacji Muzyczno-Teatralnej "Tam Ton", p. Daniel Skrzypczak opowiedział o Integracyjnym  Kole Pisarzy i Poetów "Kamena", natomiast p. Kamila Czerwińska rozważała na temat problemów, z jakimi zmagają się niepełnosprawni studenci.
 
Spotkanie zamknął panel dyskusyjny pt. "Nowe możliwości twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych" z udziałem rzecznik, p. Ewy Ściborskiej oraz Międzynarodowa Wystawa Faktograficzna obrazująca aktywność artystyczną osób niepełnosprawnych pt. "Wspólna Europa i Nie Tylko", na której nie mogło zabraknąć "planszy" z działaniami wolontariuszy "Centerka".
 
W środę 10.11 odbył się "Turniej Recytatorski i Poezji Śpiewanej" w Klubie Dąbrowa - filii Centrum Kultury Młodych, w jury którego zasiedli: dr Władysław Korowajczyk z opiekunem, kierownik DDP "Nasza Przystań", p. Maria Piechota oraz kierownik PPPW "Centerko", p. Mariusz Kołodziejski. I tu znowu sukcesy ... W przeglądzie Poezji Śpiewanej zwyciężyły: p. Elżbieta Róża Janka (I miejsce) i p. Wiesława Hildt (II miejsce), natomiast wyróżnienie przypadło p. Danielowi Skrzypczakowi.
 
W Turnieju Recytatorskim wyróżnienie otrzymała p. Irena Rybak oraz p. Katarzyna Kubiak i p. Aneta Grzyb, które recytowały wiersze podopiecznych. Jesteśmy dumni, że mamy tak utalentowanych wolontariuszy!!!! Ale to nie koniec kontaktu z poezją ...
 
Po południu w Naleśnikarni "Kusijadło" odbyło się spotkanie literackie, połączone z promocją najnowszego tomiku poetyckiego pt. "Jesień z Kameną" (Kamena Dziękuje) z inicjatywy p. Daniela Skrzypczaka. Goście mogli się posilić smacznym naleśnikiem oraz nasycić swoje zmysły twórczością zgromadzonych poetów, a także przepiękną wystawą fotograficzną "Odmładzamy nasze miasto", do zdjęć których pozowały wolontariuszki z tanecznej grupy "Go Pomost!".
 
Po tych wszystkich przyszedł czas na odpoczynek - długi weekend przydał się do "naładowania akumulatorów", gdyż kolejny tydzień zapowiadał się pracowicie!!!
 
W dn. 15.-18.11 w Centrum Kultury Młodych odbył się Przegląd Teatralno-Estradowy i Filmowy. Pierwszego dnia odbyło się wręczenie "Grand Prix" za działalność na rzecz aktywności artystycznej osób niepełnosprawnych. Wśród wyróżnionych znalazły się wolontariuszki- p. Irena Rybak i p. Magdalena Haładyn, które otrzymały dyplomy z podziękowaniami oraz "statuetki"- łabędzie wykonane techniką origami :-)
 
Drugi dzień Przeglądu zdecydowanie należał do "Centerka", który przygotował nowe prezentacje taneczne oraz filmowe. Choreografie pod okiem p. Mariusza Kołodziejskiego powstały we współpracy z wolontariuszami: choreograf, Justyną Stopnicką oraz Sylwią Bednarowicz i Krzysztofem Jankowskim. Stroje do występów uszyły Magda i Ula, dzięki firmie Interprint, która udostępniła nam bezpłatnie materiały do ich wykonania. W połączeniu ze stylizacją p. Anny Pazery, sukces był murowany!!!
 
Nasze choreografie utrzymane w stylu salsy, hip-hopu, afro oraz kontakt-improwizacji zrobiły ogromne wrażenie i zaskoczyły publiczność, która aktywnie śledzi nasze poczynania. Występ został nagrodzony certyfikatem udziału w Festiwalu oraz nagrodą rzeczową- czajnikiem i zestawem kosmetyków dla tancerzy na pokazy. Ale to nie koniec niespodzianek ...
 
W finale zespół "Go Pomost!" wykonał oprawę taneczną do piosenki Magdaleny Rybak i wiersza Daniela Skrzypczaka pt. "Droga", którą porwał do wspólnej zabawy całą widownię. Ale wszystko, co dobre szybko się kończy ....
 
I tak 19.11 nadszedł czas ostatniego dnia Festiwalu. W Ośrodku Kultury "Górna" - filii "Energetyk" odbył się koncert podsumowujący pt. "Jesień z Kameną - Kamena dziękuje" w reż. Stanisława Średzińskiego, dedykowany pamięci ks. bpa Mieczysława Cieślara. Pan Marcin Bugajski, wiceprezydent Miasta Łodzi, w imieniu Koła "Kamena" wręczył dyplomy z podziękowaniami za dotychczasową współpracę, m.in. na ręce kierownika PPPW, Mariusza Kołodziejskiego oraz wolontariuszy: Magdaleny Haładyn, Krzysztofa Haładyna i Krzysztofa Jankowskiego.
 
Bardzo jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć tak ważne przedsięwzięcie i działania na rzecz osób niepełnosprawnych oraz, że nasza praca została doceniona i wyszczególniona podczas tegorocznej edycji :-)/p>


 

GALERIA


występy festiwalowe

otwarcie FSW

recital

koncert patriotyczny

konferencja

turniej

prowadzący - St. Średziński

wystawa

przegląd

Go Pomost!

zakończenie FSW

no, no...

wolontariusze (młodzi, piękni
i uśmiechnięci...)

konkurs na opiekuna

wystawa prac