oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Bezpłatne audiobooki dla placówek pomocy społecznej (+ odtwarzacz "Czytak")

wstecz (aut. Magdalena Raczyńska - Spółdzielnia NPN; dps.pl 19.11.2010)
Wstęp


Witam,
jestem przedstawicielką Spółdzielni "NPN" producenta odtwarzacza cyfrowej książki mówionej o nazwie Czytak. Wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix, zajmujemy się nagrywaniem i nieodpłatnym udostępnianiem książki mówionej odtwarzanej za pomocą Czytaka. Urządzenie jest w pełni przystosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku jak i mających innego rodzaju schorzenia np. mniej sprawnych manualnie. Adresatami projektu były jak dotąd przede wszystkim osoby niewidome i słabowidzące.

W ostatnim czasie pojawiła się prawna możliwość udostępnienia naszych publikacji osobom starszym a także niepełnosprawnym mającym problemy z czytaniem książek drukowanych ze względu na różnego rodzaju schorzenia.

W chwili obecnej posiadamy 4500 nagranych publikacji, a ich liczba stale rośnie. Tak więc posiadacze Czytaka zyskują dostęp do szeregu ciekawych lektur bez potrzeby kupowania płyt z nagranymi książkami.

Zależy nam na dotarciu do instytucji działających na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych oraz, na tyle, na ile to możliwe, bezpośrednio do tych osób. Ufam, że informacja o książce mówionej będzie mogła, za pośrednictwem Waszego portalu, dotrzeć do tych, którzy byliby zainteresowani naszą inicjatywą.

W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam
Magdalena Raczyńska
22 559 09 71 lub 72
e-mail: m.raczynska@npn.com.pl
Co to jest audiobook? Co to jest Czytak?

Do dziś wielu z nas hasło książka mówiona kojarzy się tylko i wyłącznie z osobami niewidomymi. Jednak w chwili obecnej jest ona nagrywana z myślą o dużo szerszym gronie odbiorców. Dzisiaj mało kto może sobie pozwolić na to, żeby usiąść w wygodnym fotelu, wziąć do ręki książkę i oddać się tylko i wyłącznie lekturze. Alternatywą dla tych, którzy są wiecznie zabiegani i zajęci swoimi sprawami stała się Książka audio.

Okazało się bowiem, że im bardziej jesteśmy zajęci, tym więcej czasu mamy na słuchanie książek. Dzięki możliwościom, jakie daje nam technika, nie musimy dokonywać wyboru pomiędzy robieniem porządków a ciekawą lekturą. Sprzątanie podobnie jak np. gotowanie obiadu, zmywanie naczyń czy prasowanie nie wymaga skupienia całej naszej uwagi.

Możemy więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Jednak pośród czytelników książek audio znajdują się nie tylko osoby, które z powodu licznych obowiązków nie mają czasu na czytanie książek wydawanych w tradycyjnej formie.

Audiobooki są doskonałym rozwiązaniem również dla ludzi, których stan zdrowia bądź wiek nie pozwalają na czytanie druku.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix" pragnie wyjść na przeciw potrzebom osób starszych, które chętnie sięgają po dobrą lekturę, ale coraz częściej z powodu chociażby coraz słabszego wzroku mają problemy z jej czytaniem. Stowarzyszenie działa od kilku lat nagrywając i nieodpłatnie udostępniając książki  osobom niewidomym i niedowidzącym.

Książki są odtwarzane za pomocą specjalnego urządzenia o nazwie Czytak, które od kilku lat służy z powodzeniem osobom z dysfunkcją wzroku. Prosty układ klawiatury znacznie ułatwia korzystanie z niego nie tylko im, ale również osobom starszym, jak i mniej sprawnym manualnie. Składa się ona z 12 dużych przycisków w układzie znanym z klawiatury telefonicznej z oznaczonym klawiszem nr 5. Każdy przycisk ma jedną, ściśle określoną funkcję.

Czytak działa podobnie jak magnetofon, odtwarza książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna ponowne odtwarzanie nagrania. Można je przewijać, a także przemieszczać się pomiędzy odcinkami danej książki lub między poszczególnymi książkami. Przy słuchaniu można korzystać z wbudowanego głośnika lub słuchawek, urządzenie można również podłączyć do sprzętu audio. Jest ono zasilane z zasilacza lub akumulatorów. Można więc przenosić je w dowolne miejsce, słuchać książek niezależnie od tego, gdzie się jest.

Książki są zapisywane na kartach pamięci Compact Flash o pojemności 2 GB, co daje około 140 godzin spędzonych z dobrą lekturą.

Stowarzyszenie współpracuje z kilkudziesięcioma bibliotekami w całej Polsce posiadającymi działy książki mówionej. Przesyła również bezpośrednio  czytelnikom wybrane przez nich książki nagrane na kartach bądź płytach.
W chwili obecnej katalog nagranych książek liczy 4500 pozycji o bardzo szerokiej tematyce, a ich liczba stale rośnie. Nie wątpimy w to, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wszystkich, którzy chcą posłuchać dobrej lektury w ciekawej interpretacji doświadczonych lektorów i dowiedzieć się czegoś więcej na temat książki mówionej zapraszamy na stronę Stowarzyszenia "Larix".

http://www.stowarzyszenielarix.pl/Czytak NPN

Prezentowany Czytak NPN to urządzenie które:

  1.  jest niewielkie i proste w obsłudze. Posiada funkcje podobne do magnetofonu kasetowego
  2.  przy słuchaniu można korzystać z wbudowanego głośnika lub słuchawek, urządzenie można również podłączyć do sprzętu audio.
  3.  jest zasilane z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza, który służy jednocześnie jako ładowarka
    
Jest to pierwszy model urządzenia, które już od kilku lat znajduje się na rynku. Wszystkie nagrywane książki są obecnie zapisywane cyfrowo.

Czytak umożliwia ich odtwarzanie i obsługuje najczęściej stosowane dziś formaty. Książki zapisywane są na małych kartach elektronicznych. Na jednej, o pojemności 1 GB, mieści się do 70 godzin nagrania. Po skończeniu czytania, kartę można zapełnić nowymi nagraniami.

W komplecie z Czytakiem znajduje się jedna karta. Osoby, które posiadają komputer mają możliwość za pomocą zwykłego czytnika do kart typu Compact Flash, same nagrywać i kasować książki, czy muzykę w formacie mp3.Czytak działa podobnie jak magnetofon, odtwarza więc książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna ponowne odtwarzanie nagrania. Można przewijać nagranie, a także przemieszczać się pomiędzy odcinkami danej książki lub między poszczególnymi książkami. Na jednej karcie może być zapisanych kilka książek i odtwarzając każdą z nich urządzenie zapamiętuje miejsce w którym nagranie zostało zatrzymane. Czytak odtwarza też muzykę w popularnym formacie mp3. Nagrań odsłuchuje się z wbudowanego głośnika lub przez słuchawki. Można też podłączyć Czytaka  do domowego zestawu audio. Jest on zasilany z zasilacza lub akumulatorów. Można więc przenosić go w dowolne miejsce, słuchać książek w podróży czy na urlopie.

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest bardzo prosty układ klawiatury znany z układu klawiatury telefonicznej z oznaczonym klawiszem nr 5. Przyciski są duże tak więc osoby starsze bądź mniej sprawne manualnie nie powinny mieć problemów z obsługą Czytaka. Każdy klawisz ma jedną, ściśle określoną funkcję.
 
 
Zestaw zawiera:
  • Czytak NPN wraz z wbudowanym akumulatorem
  • zasilacz/ładowarkę
  • pamięć CF o pojemności 2 GB
  • płytę CD z nagraną instrukcją obsługi
  • broszurę zawierającą instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną