oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Go Pomost! - prezentacja z okazji I rocznicy istnienia

wstecz

(aut. Mariusz Kołodziejski - Go Pomost!/dps.pl 5.05.2009)

 

"GO POMOST!" – to już rok WOLONTARYJNEGO TAŃCA (?)

Zespół taneczny "Go Pomost!" powstał w czerwcu 2007 r. z inicjatywy terapeuty zajęciowego, Mariusza Kołodziejskiego oraz niewielkiej grupy młodzieży uczęszczającej na warsztaty tańca, które prowadzone były wówczas przez Mariusza w Stowarzyszeniu "Pomost" (dwa razy w tygodniu).

Debiutem estradowym "Go Pomostu!" były letnie "Warsztaty Artystyczne" w 5 DPS im. J. Szustrowej w Łodzi, gdzie każda zgłoszona instytucja mogła zaprezentować własne warsztaty z wykorzystaniem dowolnej dziedziny sztuki (muzyki, plastyki, literatury i poezji, sportu, śpiewu, czy tańca). "Pomost" przygotował próbkę warsztatów choreoterapii z wykorzystaniem modnych elementów tańca nowoczesnego i salsy. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę! Zespół otrzymał wyróżnienie w postaci trofeum "Wesołego Jamnika" warsztatów oraz zyskał sympatię jednego z największych działaczy kulturalno-artystycznych i kierownika działu terapii zajęciowej, Pana Stanisława Średzińskiego, który od początku zauważył pozytywną energię oraz talent drzemiący w tańczącej młodzieży.

Współpraca szybko zaowocowała kolejnymi występami, a "Go Pomost!" zaczął ćwiczyć jeszcze więcej i przygotowywać nowe choreografie i ćwiczenia ruchowe, bazując na tańcu salsa, hip-hop, afro, funky, a nawet jazzu i tańcu współczesnym.

Występy Klubie Dąbrowa filii Centrum Kultury Młodych dostarczyły zespołowi kolejnych entuzjastów działań oraz sprawiły, że stał się już rozpoznawalny w środowiskach lokalnych oraz zapraszany na okoliczne uroczystości. Ludziom brakowało wtedy czegoś nowego, powiewu energii i żywiołowości w przedstawieniach artystycznych, a tego właśnie dostarczał "Go Pomost!" i szybko zapełnił brakującą lukę.

Od tej pory, prócz śpiewów, przedstawień parateatralnych i literackich, pojawiać zaczął się taniec z udziałem młodzieży z "Pomostu". Wszystkim tak bardzo się to podobało, że chcieli się czegoś nauczyć od Mariusza i jego grupy i prosili o takie warsztaty u siebie w placówkach, żeby wprowadzić podobne elementy we własne zajęcia i programy terapeutyczne. W niedługim czasie warsztaty pojawiły się w 5 DPS (pamiętne cotygodniowe spotkania pt. "Senioriada"), CKM, 4 DPS, a także w szkołach i innych ośrodkach, które zgłosiły się z podobną prośbą. Po wakacjach, w tym samym roku, prace ruszyły z większym jeszcze rozmachem. Zespół w powiększonym składzie przygotowywał się do pokazu podczas X Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wszelakich, a u boku Mariusza, jako prowadząca i partnerka taneczna pojawiła się Anna Bilska, która działała dotychczas w Stowarzyszeniu jako wolontariuszka.

Dzięki firmie PPHU "Karol" "Go Pomost!" wystąpił w swoich pierwszych zespołowych strojach - koszulkach z logo grupy. Nie było zatem żadnych złudzeń - z takim przygotowaniem sukces musiał być murowany!

I rzeczywiście, "Grand Prix" Festiwalu i wyrazy uznania przyczyniły się do jeszcze większej mobilizacji i pracy zespołu. Prócz tego nawiązana została współpraca z Przedszkolem Miejskim nr 208, gdzie kilkoro członków grupy prowadziło cotygodniowe zajęcia.

Rok 2008 to dla zespołu pasmo samych sukcesów, zapoczątkowanych wspólnymi występami z integracyjnym Kabaretem "Porozmawiajmy o …" oraz współorganizacją "Wiosny Artystycznej", podczas której przygotowane zostały specjalne zajęcia pod kierunkiem Ani. Spektrum podejmowanych działań o charakterze charytatywno-artystycznym oraz coraz większe grono zainteresowanych nimi, przy ogromnym wsparciu zarządu Stowarzyszenia, a zwłaszcza jego Prezes- p. Ewy Kaszyńskiej, sprawiły, że 01.04 powołany do życia został Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej "Centerko" przy Stowarzyszeniu "Pomost", którego kierowaniem zajął się Mariusz Kołodziejski.

Teraz młodzież działała już oficjalnie jako wolontariusze PPPW- część w zespole tanecznym, a niektórzy w wybranej przez siebie instytucji oraz funkcji. Wprowadzone też zostały dodatkowe (trzecie) zajęcia, za które odpowiedzialna została Paulina Wasilkowska- wolontariuszka, uczennica w szkole tańca "Project salsa". Nowymi wyzwaniami grupy były występy podczas "Spartakiady", gdzie przygotowane również zostały specjalne konkurencje sportowe dla pensjonariuszy, serii recitali pt. "Muzyka we mnie, w muzyce Ja" z inicjatywy CKM, czy też w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie "Go Pomost!" zaprezentował warsztaty choreoterapii podczas imprezy "Jesteśmy". Prócz tego zespół uświetnił Przegląd Twórczości Artystycznej "Moja Sztuka – Moje Życie" w BOK "Rondo", imprezę "Piramida Dobrej Woli" na Pasażu Schillera (ŁSON), "Warsztaty Artystyczne" w 5 DPS, festyn "Cieszmy się życiem" w DPS "Serce", "Festyn na Lokatorskiej" w CKM oraz "Spotkanie ze Sztuką" z okazji 8-ej rocznicy istnienia Stowarzyszenia "Pomost".

Talent grupy zauważyła również Pani Sylwia Maszewska - solistka i primadonna Teatru Wielkiego, która zaprosiła dwóch tancerzy do swojego spektaklu pt. "Alicja w Krainie Czarów", premiera którego miała miejsce 21.06 w Teatrze Nowym. Te wszystkie dokonania i coraz większe sukcesy skłoniły zespół do poczynienia kolejnego kroku- zaprezentowania swojego talentu poza Łodzią. W wakacje zespół dwukrotnie odwiedził Kutnowski Dom Kultury, gdzie, podczas konkursu pt. "I Ty możesz zostać gwiazdą" pokazał swoją klasę, zaś w trakcie "Letnich impresji muzyczno-artystycznych" w Ustroniach udowodnił, że nie ma sobie równych.

W tym samym czasie do "Go Pomostu!" trafia Marta Andrzejewska, która zajmuje się wizerunkiem scenicznym oraz charakteryzacją do poszczególnych choreografii. 14.09 z jeszcze większym powerem zespół postanawia uświetnić imprezę "Schizofrenia- otwórzcie drzwi" w Manufakturze. Oprócz występu na scenie, przygotowane zostały również plenerowe warsztaty z elementami salsy i afro dla przechodniów pod nazwą "Strefa Tańca". Na jesieni zespół organizuje bardziej kameralne występy we współpracy z CKM podczas recitali Magdy Rybak, Kasi Popowskiej, a także z okazji Dnia Seniora.

Taneczny rok zamyka przegląd form artystycznych podczas XI Festiwalu Sztuk Wszelakich, gdzie wolontariusze PPPW "Go Pomostu!" ponownie otrzymują Grand Prix za działalność kulturalno-artystyczną. Na tę okazje zaprezentowane zostały nowe choreografie i wizerunki członków zespołu, a także specjalny wieczór z "Pomostem", na który Ania z Mariuszem przygotowali ciekawe niespodzianki dla przybyłych gości. Stroje dla "Go Pomostu!" tym razem zasponsorowała firma Pfizer Polska, a na potrzeby festiwalu przerobiła Aneta Szustak, która do tej pory pozostawała w cieniu, ale od początku pomagała w przygotowaniach do poszczególnych pokazów, wspierając podejmowane przedsięwzięcia i inicjatywy.

Początek roku 2009 to działania nakierowane na pracę z dziećmi - prowadzenie warsztatów i pomoc podczas ferii zimowych (CKM, SP nr 64, SP nr 173, SOSW nr 3, NEO). Powrót grupy w nowym składzie i wizerunku ponownie następuje 20.03 podczas uroczystego spotkania "Kobiety Niezwykłe", gdzie "Go Pomost!" występuje obok Danieli Zabłockiej oraz zespołu tanecznego "Kabaret 130" Ilony Stasiak-Żureckiej. Po odejściu z zespołu Marty, za wizerunek odpowiada Joanna Cabała, stażystka. Z okazji pierwszej rocznicy istnienia "Centerka" i pierwszego oficjalnego roku działania, zespół pokazuje się ze strony organizacyjnej, przygotowując program artystyczny na tę okazję, w którym, prócz choreografii, goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną z filmem o "Go Pomoście!", wziąć udział w warsztatach tańca salsa oraz integrować się podczas poczęstunku, na którym nie zabrakło tortu urodzinowego.

I tak "Go Pomost!" zatoczył koło … Minął rok działalności … Czy w najbliższym czasie też czekają sukcesy, nieoczekiwane zmiany...? Jedno jest pewne- zespół nadal będzie ciężko pracował, aby cieszyć innych i dawać radość ludziom, którzy oglądają występy! Przedsmak nowego etapu w rozwoju grupy można było podziwiać w Konstantynowie Łódzkim, gdzie w charakteryzacji aniołów przedstawiony został perform z okazji spotkania "Między nami Aniołami" w dn. 24.04 w Miejskim Ośrodku Kultury.

Jeżeli Ty też kochasz taniec, tak jak "GO POMOST!", dołącz do grupy!!! Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godzinie 19.00 w PPPW "Centerko" przy Stowarzyszeniu "Pomost".

Kontakt:

Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystcznej "Centerko"

Przy Stowarzyszeniu "Pomost"

Łódź, ul. Próchnika 7 (I piętro)

tel.: (042) 6320866

e-mail: wolontariat.centerko@op.pl

www.pomost.org.prv.pl/CENTERKO

Mariusz Kołodziejski – kierownik Punktu

 

GALERIA (kliknij miniaturkę, by zobaczyć zdjęcie w powiększeniu)

Alicja w krainie czarów
Aneta Szustak i Marta Andrzejewska
Aniołki z GoPomost!
Anna Bilska
Podczas charakteryzacji
GoPomost!
I Ty możesz zostać gwiazdą!
Jesteśmy! - Aleksandrów Łódzki
Joanna Cabała
Kobiety niezwykłe
Laleczki
Letnie Warsztaty Artystyczne
Mariusz Kołodziejski
Między nami aniołami
Muzyka we mnie, w muzyce ja...
Próby do występu
Punkt kulminacyjny
Spartakiada
Urodziny Centerka
Warsztaty choreoterapii w 5 DPS
Warsztaty w 4 DPS
Warsztaty w SOSW
Warsztaty w SP 64
Warsztaty z Pauliną Wasilkowską
W BOK Lutnia
W CKM
W garderobie
W rytmie house i hip hop
Występ w Manufakturze
Występy plenerowe
Występy w Kutnie
X Festiwal Sztuk Wszelakich
XI Festiwal Sztuk Wszelakich
Z Danielą