oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej "CENTERKO" z Łodzi

wstecz

 (aut.Anna Bilska,Mariusz Kołodziejski - Centerko; dps.pl 26.08.2008) 

 

"Centerko" to biuro pośrednictwa pracy wolontarystycznej o zasięgu lokalnym. Powstało, by wspomóc osoby niepełnosprawne z powodu choroby psychicznej w zwiększeniu ich aktywności społecznej i - w konsekwencji - zawodowej poprzez kształtowanie w nich cech i umiejętności przydatnych na rynku pracy. Promuje wolontariat jako formę aktywizacji.

 

Krótka historia "Centerka":

 

Wszystko zaczęło się w czerwcu 2007 r., kiedy  zostaliśmy zaproszeni na Warsztaty Artystyczne przez 5 Dom Pomocy Społecznej. Nasz dorobek artystyczny nie był wówczas bogaty, ale od pół roku w "Pomoście" prowadzone były zajęcia choreoterapeutyczne, wykorzystujące nowoczesne elementy tańca salsa i hip-hop. Daliśmy zatem krótki pokaz zajęć, prowadzonych naszą metodą. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę - otrzymaliśmy wyróżnienie "Trofeum wesołego jamnika" i od tej pory staliśmy się ulubieńcami publiczności. Już tydzień później wystąpiliśmy z naszymi warsztatami w Centrum Kultury Młodych Klub Dąbrowa, tym  razem  jako zespół "Go Pomost!". Początkowo grupę tworzyło kilku uczestników Stowarzyszenia, stopniowo jednak się rozrastaliśmy, przyjmując również do naszego teamu wolontariuszy i sympatyków naszych działań. Kluczową postacią dla rozwoju naszego  zespołu był pan Stanisław Średziński (5 DPS), który tak "zakochał" się w naszych działaniach,  że poprosił na, abyśmy prowadzili zajęcia muzyczno-ruchowe dla pensjonariuszy  Domu oraz młodzieży w CKM. I w ten oto sposób osoby, które na co dzień potrzebowały  pomocy stały się wolontariuszami! Od tej  pory "Go Pomost!" wykorzystywał  taniec do celów wolontarystycznych - nie tylko występował na scenie, ale umilał innym czas prowadząc zajęcia, imprezy okolicznościowe oraz wieczorki  przy muzyce. Cały czas jednak ciężko pracowaliśmy-  przygotowywaliśmy układy na pokazy oraz uczyliśmy się jak prowadzić zajęcia dla  seniorów czy dzieci.

Ogromnym wyzwaniem był dla nas występ podczas X Festiwalu Sztuk Wszelakich. Stres, choroba i borykanie się własnymi problemami wcale nie ułatwiały nam zadania. Ale udało się! Nasz debiut został uhonorowany Grand Prix za działalność artystyczną na rzecz osób niepełnosprawnych. Nasze dokonania na tym polu sprawiły, że znalazły się kolejne instytucje chętne do współpracy i jeszcze w tym samym  miesiącu nawiązaliśmy kontakt z Przedszkolem Miejskim nr 208, gdzie kilkoro naszych kolegów - wolontariuszy rozpoczęło prowadzenie zajęć plastycznych dla dzieciaków. Coraz bardziej zaczął interesować nas temat wolontariatu, dlatego  postanowiliśmy uczęszczać na spotkania szkoleniowe organizowane przez "Regionalne Centrum Wolontariatu" w Łodzi. Teraz jako osoby przeszkolone mogliśmy profesjonalnie świadczyć swoje usługi. To niesamowite, że taniec sprawił, że odkryliśmy w sobie nowe powołanie - pomaganie innym. Jeszcze jakiś czas temu większość miała kłopot z wyjściem z domu, a teraz bez problemu organizujemy czas innym. Z dnia na dzień osób do współpracy przybywało, że w końcu staliśmy się małą społecznością, rozpoznawalną już w lokalnym otoczeniu.

Pomyśleliśmy też o nazwie dla naszego "wolontariatu". Nasza koleżanka, Aneta, wpadła na pomysł, że powinniśmy się nazywać "Centerko", bo jesteśmy małą grupą, ale sercem oddaną naszej pracy. Ponadto siedziba naszego Stowarzyszenia mieści się w centrum Łodzi. I tak już zostało. Wolontariusze "Centerka" na co dzień prowadzili zajęcia w różnych instytucjach, a w międzyczasie jako zespół "Go Pomost!" brali udział w rozmaitych przedsięwzięciach taneczno-artystycznych i okolicznościowych.

Dzięki ogromnym staraniom całego zespołu i przychylnej opinii Zarządu Stowarzyszenia "Pomost", postanowiono sformalizować "Centerko". Otrzymaliśmy dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych na uruchomienie Punktu Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej  i "rozkręcenie się". Naszą działalność rozpoczęliśmy formalnie od 1.04.2008 r., natomiast oficjalne otwarcie miało miejsce 26 maja.

Na otwarciu nie zabrakło dyrektora PFRON-u, p. Władysława Skwarki oraz przedstawicieli placówek, z którymi na co dzień współpracujemy. Ponieważ uroczystość odbywała się w Dniu Matki, postanowiliśmy zaprosić nasze mamy, aby móc pochwalić się naszymi sukcesami i wspólnie świętować ten dzień. Oprócz ciekawej prezentacji "Centerka", przygotowaliśmy też część artystyczną, w której wystąpił "Go Pomost!" oraz Magdalena Rybak. Natomiast nad przygotowaniami i przebiegiem dzielnie czuwał Szkolny Klub Wolontariusza z I L.O. Wszystkim się bardzo podobało, nie brakowało również  łez wzruszenia. A przecież to dopiero początek...

 

"Spotkanie ze Sztuką" - nasza kolejna inicjatywa na okoliczność 8-urodzin Stowarzyszenia "Pomost"

Pod koniec czerwca w tym roku obchodziliśmy ośmiolecie Stowarzyszenia Pomost. Uroczystości przebiegały z niespotykanym rozmachem. W siedzibie Stowarzyszenia można było podziwiać prace plastyczne zarówno Pomostowiczów, jak i podopiecznych zaprzyjaźnionych placówek. Prace wykonane przeróżnymi technikami rozmieszczono w kilku pomieszczeniach i opatrzono odpowiednimi opisami. Zorganizowano także projekcje filmów dokumentujących historię i rozwój Stowarzyszenia. Na scenie prezentowali wyrafinowany program stali bywalcy tego typu imprez (jak V DPS, zespół taneczny "Go Pomost!") oraz debiutanci (m.in. dzieci z przedszkola miejskiego nr 208).

Można było zobaczyć formy teatralne i choreografie, a także posłuchać cudownych piosenek, które doczekały się już swoich fanów. Należy dodać, że uroczystość uświetniła swoim występem także Magda Rybak, co wniosło falę energii i uśmiechu. Bardzo podobał  nam się występ dzieci, którego tematem przewodnim było nadchodzące lato, a także choreografia teatru "Pomimo" utrzymana w konwencji początku ubiegłego stulecia. Ostatnim punktem programu był występ profesjonalnego zespołu tanecznego - szkoły "Project Salsa".

Przedstawiciele zaproszonych placówek przybywali z daleka i decydowali się zostać do końca imprezy (np. Ustronie), co świadczy o tym, jak miło wszyscy się bawiliśmy. Rzeczywiście, z jednej strony dzień ten obfitował w serdeczne uściski i widok uśmiechniętych, przyjaznych twarzy, a z drugiej - był obcowaniem ze sztuką o wielu obliczach.

 

Nasze akcje:

 • "I Ty możesz zostać gwiazdą" - KDK (03.08)
 • "Poezja i nic" - KDK (28.06)
 • "Spotkanie ze Sztuką" - Stowarzyszenie "Pomost" (27.06)
 • "Alicja w krainie Czarów" -Tam Ton/Teatr Nowy (21.06)
 • "Festyn na Lokatorskiej" - CKM (20.06)
 • "Cieszmy się  życiem" - DPS "Serce" (16.06)
 • "Warsztaty Artystyczne" - 5 DPS (13.06)
 • "Piramida Dobrej Woli" - 5 DPS/CKM (09.06)
 • "Moja sztuka - moje życie" - BOK "Lutnia" (06.06)
 • "Jesteśmy" - Polskie Stowarzyszenie Pomocowe "Pomost" (29.05)
 • "Targi Pracy" - WSHE (28.05)
 • Dzień Matki i otwarcie PPPW "Centerko" - Stowarzyszenie "Pomost" (26.05)
 • "Recital Magdaleny Rybak" - CKM (09.05)
 • "Spartakiada" - 5 DPS (07.05)
 • "Wiosna Artystyczna" - 5 DPS/CKM (25.04)
 • Kabaret "Porozmawiajmy o" - BOK "Lutnia" (23.02)
 • warsztaty dla Dziennego Ośrodka Terapeutycznego "Imbryk" - Stowarzyszenie "Pomost" (21.02)
 • "Festiwal Sztuk Wszelakich" - 5 DPS (05-18.09)
 • "Schizofrenia - otwórzcie drzwi" - TPN (09.09)
 • "Integracyjne Warsztaty Artystyczne" - 5 DPS (15.06)

 

Nasi przyjaciele:

 • Centrum Kultury Młodych Filia Klub Dąbrowa
 • Przedszkole Miejskie nr 208
 • 5 Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych im. Jadwigi Szustrowej
 • Dom Pomocy Społecznej dla Przewlekle Chorych
 • Kino Charlie - Stowarzyszenie "Łódź Filmowa"
 • Teatr Lalek Arlekin - Stowarzyszenie Lalkarzy UNIMA
 • Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich
 • Towarzystwo Aktywizacji Muzyczno -Teatralnej Osób Niepełnosprawnych
 • "Tam Ton" / Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze
 • Szkoła Podstawowa nr 114
 • Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, ich Rodzin i Przyjaciół "Pomost"

 

Serdeczne podziękowania dla Prezes Stowarzyszenia "Pomost", p. Ewy Kaszyńskiej, za wsparcie, inspirację oraz przychylność w realizacji (nawet najbardziej zwariowanych i niewiarygodnych) pomysłów!!!