oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Flesz - kwartalnik Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowodworzu

wstecz

(mat. nadesłany; dps.pl 20.01.2008)

Zawsze bardzo się cieszymy, gdy otrzymujemy od Was kolejne prezentacje. Szczególnie podoba się nam każda idea tworzenia czasopisma, gazetki czy regularnego biuletynu związanego z konkretną placówką.

Tak jest w przypadku "Flesza" - kwartalnika Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowodworzu. Pismo - jak się domyślamy - jest efektem działań grupy zapaleńców. Na dodatek, w przedsięwzięciu biorą udział podopieczni ŚDS. W efekcie otrzymujemy pismo, które "da się czytać". To banalne stwierdzenie nie jest wcale taką oczywistością. Mamy przykłady wydawnictw, które czyta się nie wychodząc ze stanu permanentnej konsternacji. Nie chodzi przecież o to, by pochwalić się faktem wydania pisma (w tej chwili to raczej mały problem). Ważne, by mieć świadomość konieczności utrzymania pewnego minimalnego poziomu pisma.

Z reguły spotykamy się z tekstami przesłodzonymi i bezkrytycznymi. Można odnieść wrażenie, że czytamy gazetkę propagandową, przygotowaną głównie z myślą o wywołaniu zachwytu ze strony kierownictwa placówki. Co najdziwniejsze, zakłada się z góry, że dyrektorzy i kierownicy uwielbiają hektolitry wazeliny wylewającej się z łamów własnego periodyku.

Na szczęście, we "Fleszu" wszystko dawkowane jest z umiarem. W związku z czym "wazelinę" przełyka się z lekkością, a artykuły poświęcone wydarzeniom z życia ŚDS mogą zainteresować ludzi niezwiązanych z Nowodworzem. Z pisma wynika, że Dom nie ma żadnych problemów, ale też że dzieje się tam dużo ciekawego, a pracownicy i podopieczni mogą budzić sympatię. W środku znajdziemy także "Życie Nowodworza", które - jak rozumiemy - jest zalążkiem pisma społeczności lokalnej.

Pismo nie jest monotonne i śmiertelnie poważne. Jeśli będzie wydawane dalej, ma szansę utrwalić swą pozycję w czołówce (tych nielicznych) ukazujących się z inicjatywy placówek w różnych regionach naszego kraju.


Zapraszamy do zapoznania się z dwoma numerami "Flesza" z 2007 roku. Obydwa są w formacie .pdf i wymagają programu do ich otwarcia np. programu Foxit Reader, który można pobrać tutaj...