oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

X Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych (Łódź)

wstecz

(mat. nadesłany; dps.pl 3.01.2008)


Festiwalowe plotki (aut. Stanisław Andrzej Średziński)

 

- " Dom, to nie tapety, nie meble…" - siedzę na "kompie" u Janusza Osińskiego (to wolontariusz znany z wystaw haftu ) i nucę hymn Festiwalu, powstały za przyczyną Wiktora Woroszylskiego (tekst ) i wielogodzinnej pracy mojego syna : Stanisława Tadeusza Średzińskiego (muzyka). Siedzę i zastanawiam się jak to wszystko opisać… Tyle się działo... Nie ma innego wyjścia tylko po kolei i od samego początku:

5 listopada 2007 roku:
W Teatrze Muzycznym w Łodzi trochę zamieszania. Niewiele, bo pani dyrektor Grażyna Posmykiewicz i kierownik biura widowni Jerzy Pintera znają nas już o wielu lat. Problem tylko w tym, że Wielka Sala w remoncie… Ale jak tu bez naszych przyjaciół obchodzić jubileusz? Więc, bez względu na wszystko, jesteśmy w naszym ukochanym Teatrze Muzycznym i razem z jego brygadami technicznymi czynimy co się da by otwarcie było eleganckie. Przecież festiwal objęli patronatem : Prezydent Miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki, Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak i… serdeczna przyjaciółka osób niepełnosprawnych Lidia Fido – obecnie dyrektor PFRON w Lodzi
Międzynarodowa Wystawa Faktograficzna: "Wspólna Europa i Nie Tylko …. - czyli obraz aktywności osób niepełnosprawnych" tworzona, w części międzynarodowej, przez Teresę Grzelczak - pełnomocnika Rady Programowej Festiwalu Sztuk Wszelakich ds. kontaktów zagranicznych znów przynosi wiele niespodzianek. Ustawiona w głównym hollu Teatru Muzycznego i aranżowana przez Agnieszkę Grygiel prezentuje dorobek wielu domów pomocy społecznej, domów dziennego pobytu, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, przedszkoli i szkól specjalnych oraz ośrodków i innych formacji opiekujących się osobami niepełnosprawnymi Wspomaga ją druga międzynarodowa wystawa: plastyki i rzemiosła artystycznego: aranżowana przez Marcina Kłysa a zawierająca oryginalne rękodzieła z "dawnych epok" festiwalu i obecne przejawy twórczości osób niepełnosprawnych. Ma ona swoje miejsce w Muzeum Historii Miasta Łodzi czyli w największym pałacu naszego miasta, przy ul. Ogrodowej nr 15.

Ale wróćmy do Teatru Muzycznego. Zainteresowanie festiwalem jest tak wielkie, że decydujemy się na dwa koncerty inauguracyjne. Zwariowany pomysł sprawdza się w praktyce. Podczas pierwszego gratulacje od Prezydenta Miasta Łodzi czyta pani Wiceprezydent Halina Rosiak a festiwal otwiera Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Krzysztof Makowski. A do tego serdeczne pozdrowienia i życzenia od dr Władysława Korowajczyka – pełnomocnika Prezydenta…

Przez kolejne trzydzieści minut Zespół Na Piątkę z DPS Podgórna prezentuję swoją historię festiwalu. To tworząc tą grupę i nawiązując współpracę z Zespołem Włókniarz ówczesna dyrektor DPS Podgórna - Janina Wrona podjęła inicjatywę wychodzenia na zewnątrz z twórczością artystyczną mieszkańców domów pomocy społecznej. I tak to się zaczęło….
Napięcie rośnie, bo oto na inauguracyjnym koncercie podsumowujemy Plebiscyt Opiekun Roku, zaprojektowany przez dyrektorkę DPS Podgórna – Urszulę Wasik i realizowany przez zespół terapeutów przy współpracy z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim. Wyróżnienia, nominacje… Z ogromnym wzruszeniem ogłaszam, że Opiekunem Roku 2007 została Barbara Bodek, asystentka pielęgniarska i opiekun, która przepracowała w swoim zawodzie ponad trzydzieści lat.

Łzy wzruszenia towarzyszą nie tylko tej nagrodzie . Dla wyróżnionych i nominowanych śpiewa przepięknie i ujmująco artystka z Przechowalni (na co dzień przyjaciółka festiwalu) Ewa Rutkowska. A potem przerwa na zdjęcia uściski i gratulacje…
W tym i w drugim koncercie inauguracyjnym kolejni przyjaciele od lat : Jan Łapka - historia amatorskich zespołów wokalnych z DPS Paradna włącznie, Anna Pietrzak (Partita ) z Krzysztofem Cwynarem i ich Studio Integracji, Sylwia Maszewska (primadonna Teatru Wielkiego w Łodzi) ze swoim integracyjnym Tatrem Muzycznym w asyście Piotra Węgrzynowskiego. Dalej: zespół DO - SOL – MI Grzegorza Jędrzejczaka, KRIM Zbigniewa Tomczaka i nieskromny kabaret Porozmawiajmy o… pod moim skromnym przewodnictwem. A na koniec, od rana oczekiwana przez uczestników Daniela, która poprzez swoje umiejętności i różnorodność repertuaru winna otrzymać honorowy tytuł: Śpiewającego Terapeuty Dwudziestolecia.

Trzecia wystawa Festiwalu Sztuk Wszelakich to uczta dla amatorów twórczości dzieci… Jak co roku, nad wszystkimi - bez wyjątku - czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Górna - Filia nr 8, niczym pranie na wietrze, roztacza się, bajkowy świat dziecięcych rysunków, wyklejanek, wydzieranek i innych prac… Pani kierowniczka Danusia Piasta i jej współpracownicy dbają by nie zabrakło tu najważniejszych twórców z wielu, wielu placówek.

Kolejna impreza realizowana w ramach Festiwalu to program kabaretu Porozmawiajmy o… realizowany w Bibliotece przy ul. Pięknej, tam gdzie poeci Koła Pisarzy i Poetów Niepełnosprawnych Kamena znaleźli sobie (obok Klubu Dąbrowa) drugi dom. Było łzawo, wesoło i jak zwykle ciepło, o co dbali nie tylko wykonawcy ale i ekipa pod opieką Joanny Szymczak – Ryczel. Tu trzeba koniecznie zaznaczyć, że Piękna, Lenartowicza, Kadłubka, "Matka Polka" to filie Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź - Górna - stałe i piękne miejsca zbiorowych i indywidualnych wystaw osób niepełnosprawnych z cyklu Poezja Barwy Kreski i Słowa.

Jak zwykle ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty zooterapii z udziałem małych zwierząt organizowane przez Centrum Kultury Młodych i Łódzki Ogród Zoologiczny. Zainteresowanie sprawiło, że organizatorzy zmuszeni byli zmienić terminy spotkań i przystosować je do dodatkowych grup uczestników.

Zmieniła się koncepcja koncertu integracyjnego organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 12 w Łodzi. Przyszli opiekunowie osób niepełnosprawnych postanowili w tym roku zorganizować konkurs piosenki patriotycznej.
Tradycyjny koncert odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 17 gdzie poezja osób niepełnosprawnych recytowana była przez młodzież w przepięknej oprawie Młodzieżowego Chóru Misyjnego Św. Mateusza z Parafii Ewangelicko –Augsburskiej. To jak zwykle wspaniałe preludium przed koncertami w kościele Św. Mateusza organizowanymi na wiosnę i jesień każdego roku.

Teatr Muzyczny Sylwii Maszewskiej organizował jak co roku przepiękny koncert patriotyczny z udziałem zaproszonych zespołów wokalnych i instrumentalno wokalnych. Tak jak i w całym festiwalu i tu dało się zauważyć zmianę z ilościowej na jakościową. Przy mniejszej ilości zespołów poziom wykonawców był znacznie wyższy i niektóre propozycje mogą stanowić samodzielne programy edukacyjne w szkołach i przedszkolach.
Tylko zły los nie pozwolił mi choć przez chwilę śledzić przeglądu Przez Dziurkę Od Klucza organizowanego w Aleksandrowie Łódzkim przez Środowiskowy Dom Samopomocy. Jestem jednak pewny – a docierały do mnie takie miłe informacje – że ten przegląd to wspaniały "ambasador" Festiwalu w zachodniej części naszego województwa. Serdecznie za to dziękujemy.
Niezaprzeczalnie drugi etap Festiwalu Sztuk Wszelakich to Przegląd Teatralno – Estradowy organizowany od wielu lat w Klubie Garnizonowym a obecnie (bez zmiany miejsca)w Stowarzyszeniu Robotników Chrześcijan. Dawne kino Oka już po raz ósmy gościło nas przez cztery dni. I nawet wtedy gdy za oknem wiatr a na sali siedemnaście stopni, publika chętnie podglądała co robią inni. Jednak nie zawsze. Pozostanie nam w pamięci ładny występ jednego z zespołów i przykry fakt, że zaraz po występie zabrał on nagrodę i wyjechał… A przecież przegląd to nie tylko zaliczenie swojego występu, ale również obserwacja dokonań innych, wymiana doświadczeń, nawiązywanie więzi… Szanujmy siebie wzajem.
Każdy taki przegląd to fura niespodzianek. Zespoły zaskakują nas nowymi pomysłami, fachowością w zakresie rozwiązań adaptacyjnych, ruchu scenicznego choreografii, scenografii, charakteryzacji i wielu innych elementów z których składa się teatr, kabaret czy sztuka estradowa. I nawet wtedy gdy komuś na głowę spadnie wykonane przez niego drzewo to "nic to" pod warunkiem, że drzewo na scenie było uzasadnione. Jedno jest pewne - poziom Festiwalu stale rośnie i nie ma już zespołów przy których widzowie zaczynają dłubać w nosie lub co gorsza bawić się telefonami komórkowymi.

Jest jednak w amatorskiej twórczości artystycznej niejedna zasadzka. Przez dziesięć lat wywalczyliśmy sobie model zespołu w którym – jak przystało na integrację - występują obok naszych podopiecznych instruktorzy, wolontariusze, zapraszani są profesjonalni reżyserzy. To wszystko to prawdziwa integracja . Gorzej jednak, gdy instruktor-reżyser tak pokocha swoją wizję teatru, ze podopieczny – aktor staje się tylko przedmiotem jego działalności. Tam gdzie nie ma podmiotowości działań wobec podopiecznych, giną wszelkie wartości terapeutyczne i nawet najlepszy artystycznie spektakl nie ma znaczenia. Gorzej jeszcze gdy amator reżyser, tak bardzo polubi swoją rolę, że jego działalność staje się wobec podopiecznego wręcz niekorzystna. Wtedy koniecznie zamknijmy nasz teatr na kłódkę i róbmy coś innego co naprawdę nie przyniesie szkody.
Niemniej jednak warto odnotować, że występy cieszyły się ogromnym aplauzem i wiele grup wyraźnie podkreślało, że wykorzystają poznane techniki, pomysły w dalszej działalności . Może dlatego grupy z poza województwa też zapowiedziały przyjazd w następnym roku.
Warto podkreślić tu rolę fachowców wolontariuszy. Przykładem takiego działania niech będzie występ Alicja w Krainie Czarów ze Skierniewic, gdzie mimo problemów kadrowych (choroba głównej aktorki) spektakl toczył się gładko, a przygotowane przez przyjaciela zespołu rekwizyty zasługują na to by wręczyć mu Grand Prix w następnym roku. Jedno jest pewne, przegląd osiągnął swój cel: integruje i dopinguje.
Kolejnym wydarzeniem X Festiwalu było spotkanie Koła Pisarzy i Poetów Niepełnosprawnych Kamena. Od kilku lat, mimo zmian w obsadzie "kierownictwa" tego Koła, ale dzięki witrynie internetowej "dps.pl" Kamena żyje i rozwija się. Jej obecna siedziba – Klub "Dąbrowa" zapewnia możliwość późno godzinnych spotkań we własnej Sali. Może dlatego tomik – Antologia Dziesięciolecia prezentuje twórczość siedemdziesięciu czterech poetów z Łodzi, województwa a nawet z Warszawy i Torunia. Antologia przekazana do Wojewódzkiej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zostanie rozdysponowana do wszystkich bibliotek powiatowych. Trzeba koniecznie podkreślić, że Antologię zrealizowano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Łodzi pod patronatem pani Lidii Fido.
Patronem Turnieju Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej realizowanego w ramach Festiwalu przez DPS Podgórna i Regionalne Centrum Polityki Społecznej był Marszałek Województwa Łódzkiego. W tym konkursie, jury pod przewodnictwem dr W. Korowajczyka nagrodziło Wiesławę Hild za piosenkę Krzysztofa Cwynara do słów Wioletty Stasiak, Magdę Rybak i Daniela Skrzypczaka za piosenkę Zbigniewa Tomczaka do słów Daniela Skrzypczaka oraz Elżbietę Róża Janka za piosenkę Zbigniewa Tomczaka do słów wykonawczyni. W dziedzinie recytacji nagrodzono wiersz Barbary Karolczak (recytacja Agnieszka Strojna) z DPS Zduńska Wola, Krzysztofa Lipińskiego (recytuje autor) z DPS w Wiśniowej Górze oraz Dorotę Porczyńską (Kabaret " Porozmawiajmy o…" – tekst własny) i Joannę Janecką z NDPS Ustronie.
Kolejnym wydarzeniem, jak co roku, kierowanym do przyszłych opiekunów osób niepełnosprawnych były warsztaty Prawda czy Fałsz – czyli obraz osoby niepełnosprawnej w filmie fabularnym.

Nowością w tym roku był cieszący się dużym zainteresowaniem i realizowany przez Zespół Szkól Specjalnych Nr 7 pod patronatem Rady Osiedla Chojny – Dąbrowa Festiwalowy Tor Przeszkód, który tymczasowo zastąpił turniej dart, a który z pewnością stanie samodzielną częścią Festiwalu.
Rewelacją na skalę międzynarodową stał się Konkurs Dziesięciolecia Festiwalu Sztuk Wszelakich realizowany pod patronatem Państwowego Funduszu Rehabiliatcji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie i w Łodzi. Po raz pierwszy laureaci tego konkursu zostali objęci programem Pro Arte i otrzymali indywidualne nagrody pomagające im w dalszej aktywności artystycznej. Jury tego konkursu oceniało osiągnięcia zespołów i plastyków z uwzględnieniem obecnych rezultatów i dziesięcioletniej aktywności . W kategorii teatralno - estradowej pierwszą nagrodę zdobył zespół Na Piątkę z DPS Podgórna w Łodzi (15000 zł w podziale na wszystkich członków zespołu), drugą zespół Mały Big-Band (9000zł) trzecią zespół DO – SOL- MI z Wiśniowej Góry. W kategorii plastycznej pierwszą nagrodę otrzymał "Łódzki Nikifor" czyli Ryszard Zięba za dziesięcioletni udział w galeriach Poezja Barwy Kreski I Słowa, (DPS Podgórna), drugą Marek Ogonowski (Szpital. im . J. Babińskiego ) za twórczość w pracowni ceramicznej. Trzecie miejsce uzyskała 11-letnia niepełnosprawna Barborca Algayerowa ze Słowacji za cykl rysunków wykonanych pod opieką niepełnosprawnej matki.

Poza nagrodami urok pożegnania festiwalu zapewnili: Iza Warzecha oraz przedstawiciele zespołów : Mały Big–Band, Na Piątkę, WTZ Pokój oraz Szwagry ( Elbląg) i Folkowianie (Pszczyna)

X Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wszelakich już za nami. Kiedy to piszę mam świadomość, że zrobiliśmy wspólnie kawał dobrej roboty. Bo taka impreza to wysiłek wszystkich i bez dobrej woli współorganizatorów (współuczestników) nie byłoby nic.
Jedni mówią "dosyć", inni mówią ‘dalej " a ja mam kolejną kopertę, teraz nadawcy z Węgier i prace, które chce nam pokazać….

Dziękuję wszystkim za wszystko

Stanisław Andrzej Średziński

P.S.
W X Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wszelakich udział wzięli :
Centrum Kultury Młodych, Centrum Kultury Młodych -Filia Klub Dąbrowa,
Centrum Rehabilitacyjno Opiekuńcze, DDP Kościuszki, DDP Lelewela, DDP Narutowicza
DDP Obywatelska, DDP Senatorska, DPS Konstantynów Bechcice 3, DPS "Włókniarz"
DPS Biskupice, DPS Chróścin Wieś, DPS Ciołkowskiego, DPS Dąbrowa, DPS Jana Pawła II- Tomaszów Maz., DPS Kosynierów Gd.(Służebniczek NMP), DPS Krasickiego- Głowno,
DPS Łęczyca, DPS Miłosierdzia Jezusa i Maryi w Koluszkach, DPS Ozorków, DPS Paradna,, DPS Piotrków Trybunalski, DPS Podgórna, DPS Przatówek, DPS Przyrodnicza, DPS Radziechowice, DPS Rąbień, DPS Rojna, DPS Sierakowskiego, DPS Spadkowa, DPS Stemplew, DPS Strzelców Kan., DPS Wiśniowa Góra, DPS Wojszyce, DPS Zabłoty, DPS Zduńska Wola, DPS Złotnicza, Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży, Kabaret Integracyjny Porozmawiajmy o..., Kasyno "GKO", Koło Pisarzy i Poetów Niepełnosprawnych KAMENA, Łódzkie Hospicjum dla Dzieci, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Bałuty - Filia Żubardzka 3, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Górna – Filia nr 8, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Górna- Filia nr 11, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Górna – Filia nr 10, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Górna – Filia nr 11, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Górna, Muzeum Historii Miasta Łodzi, NAVICUlA, NDPS "Pod Klonami"(Medax), NDPS Narutowicza, NDPS Ustronie, O.K. "Lutnia"
Ośrodek Adaptacyjny Dzieci i Młodzieży- Rojna, Ośrodek Adaptacyjny Dzieci i Młodzieży - Filia ul. Piotrkowska, Ośrodek Kultury "Górna"- Klub Seniora, Parafia Ewangelicko – Augsburska Młodzieżowy Chór Misyjny, Poradnia Genetyczna - Szpital im. Sterlinga w Łodzi, Przedszkole 185 w Łodzi, Przedszkole 71 w Łodzi, Przedszkole Integracyjne nr221
Przedszkole nr 131 w Łodzi, Przedszkole Specjalne nr 1, PSt na R O z UU Koło w Łodzi ŚDS – Karolewska, Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 3, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. J. Tuwima Stemplew, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Nasza Rada, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Wspólne Gniazdo, Stowarzyszenie Pomost ŚDS "Przystań", Stowarzyszenie Robotników Chrześcijan, Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci z Zespołem Downa, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Osób Specjalnej Troski, Stowarzyszenie Źródło, Studio Integracji, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 187, Szpital ZOZP – Świetlica, Szpital ZOZP- Przędzalniana, ŚDS Sędziejowice, ŚDS Aleksandrów Łódzki, ŚDS Czapów, ŚDS Głowno, ŚDS Łask, ŚDS Pszczyna, WTZ TKACKA, WTZ Elbląg, WTZ Skierniewice, WTZ TPD Plantowa, Zakład Rehabilitacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 17, Zespół Szkół Specjalnych Wieluń
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 12, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Zespół Szkół Specjalnych nr 3, Zespół Szkół Specjalnych nr 4, Zespół Szkół Specjalnych nr 5, Zespół Szkół Specjalnych nr 6, Zespół Szkół Specjalnych nr 7, ŚDS Rozdżały, Gimnazjum nr 38 w Łodzi, Stowarzyszenie Pokój, DPS Gostków.


Zestaw zdjęć opracowała: Anna Maria Bilska- wolontariuszka Stowarzyszenia "POMOST"

Ponadto Festiwal wspomagali wolontariusze:

  • Ewa Spychała
  • Katarzyna Redo
  • Katarzyna Binder
  • Jakub Sobieraj
  • Agnieszka Szaruga
  • Monika Mikołajczyk
  • Magdalena Borkowska

Pozdrawiam serdecznie!

Mariusz Kołodziejski- koordynator wolontariatu


Wolontariusze Stowarzyszenia "Pomost" o Festiwalu Sztuk Wszelakich:

(aut.Anna Maria Bilska)


X JUBILEUSZOWY MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WSZELAKICH

05.11 - Początek Festiwalu: Międzynarodowa Wystawa Faktograficzna "Wspólna Europa i nie tylko"

Część I: 05.11- koncert jubileuszowy i wystawa "Aktywność artystyczna osób niepełnosprawnych" - Teatr Muzyczny

Wraz z ekipą Pomostu i Przystani wybraliśmy się na koncert inauguracyjny Festiwalu. Zróżnicowany i bogaty repertuar, sprawił, że młodzież i kadra, wyśmienicie się bawili. Szczególne ożywienie i zastrzyk pozytywnej dostarczyła widowni Daniela ze swoim energetycznym show (niektórzy nazywają ją "Śpiewającym Terapeutą Dwudziestolecia"). Niemile jednak zaskoczyli mnie przedstawiciele innych placówek, którzy wychodzili z przedstawienia okazując tym samym brak szacunku dla osób występujących, jak i odbiorcom, którym to po prostu przeszkadzało. Na zakończenie można było obejrzeć wystawę dzieł podopiecznych z ośrodków biorących udział w Festiwalu. Nie zabrakło i antyramy obrazującej działalność Pomostu, która prezentowała się bombowo!

Część II: 06.11- Międzynarodowa Wystawa Prac Plastycznych i Rzemiosła Artystycznego- Muzeum Historii Miasta Łodzi

Można tu było obejrzeć ciekawe prace plastyczne oraz rękodzieła, wykonane przez pacjentów i uczestników Festiwalu z różnych placówek i instytucji. Wystawa dostarczyła nam wielu inspiracji do tworzenia oraz uwrażliwiała na piękno sztuki. Większość osób oglądających wystawę stwierdziła, że prace nie różnią się od dzieł profesjonalnych artystów. Z przyjemnością stwierdziliśmy bogactwo zastosowanych technik i różnorodną tematykę.
Pomostowy kącik też zwracał na siebie uwagę, czego dowodem były liczne pytania do młodzieży oraz chęć otrzymania informacji o naszym Stowarzyszeniu. Zainteresowaniem cieszył się głównie nasz tomik poezji, ale i prace plastyczne znalazły swoich fanów.
Szkoda tylko, że niewiele osób przyszło podziwiać tak wspaniałą wystawę. Ale to już ich strata - a mają czego żałować!!!

12.11- Przegląd Teatralno-Estradowy- Stowarzyszenie Robotników i Chrześcijan

Młodzież bardzo długo czekała na ten dzień! Przez 4 miesiące przygotowywała z instruktorami układ taneczny, stanowiący mieszankę tańca nowoczesnego, hio-hopu i r'n'b. Pomimo dużego stresu, wystąpiliśmy w 10-cioosobowym składem (co w przypadku specyfiki przypadłości i problemów naszych uczestników już jest ogromnym sukcesem!!!!!!_) i daliśmy czadu. Publiczność domagała się nawet bisu (J), który wypadł nawet lepiej niż pierwszy występ - byliśmy już na luzie. Natomiast Mariusz Kołodziejski - nasz wspaniały opiekun otrzymał zasłużone wyróżnienie - Grand Prix za działania na rzecz aktywności artystycznej osób niepełnosprawnych.
W tym samym dniu odbył się Wieczór Poetycki Koła Pisarzy i Poetów Kamena. Ponieważ nasza młodzież słynie także w działaniach na tym polu, toteż nie mogło ich zabraknąć tego wieczora. Nasi reprezentanci recytowali utwory przez siebie stworzone oraz wiersze swoich kolegów, które walczyły o nagrody w Turnieju Recytatorskim.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie nadsyłane na Festiwal wiersze zostaną opublikowane w formie Antologii. Książeczka ta zostanie następnie rozprowadzona wśród wszystkich bibliotek powiatowych i dzielnicowych w Łodzi.

13.11- Kabaret Integracyjny "Porozmawiajmy o", CKM

Z chęcią udaliśmy się na kabaretowy wieczór, gdyż lubimy się czasem dobrze pośmiać i trochę rozerwać. Skecze prezentowane przez kabaret pod przewodnictwem pana Stanisława Andrzeja Średzińskiego wywoływały salwy śmiechu i okrzyki radości.
Na zakończenie wykonaliśmy swój popisowy numer z Przeglądu Estradowego oraz próbkę improwizacji, wykorzystującej popularny ostatnio taniec salsa! Pan Staszek zaprosił nas na scenę, bo - jak sam mówi "lubi tych, co zawracają głowę nogami". I znowu zostaliśmy poproszeni o bis!!!! Wniosek: jesteśmy świetni!!!

14.11- warsztaty zooterapii, CKM ul. Lokatorska

Na zakończenie "zafundowaliśmy" sobie terapię zwierzętami, przygotowaną przez Łódzkie Zoo- super zabawa! Oglądaliśmy i głaskaliśmy zwierzęta egzotyczne (agama australijska, pyton królewski "dla odważnych" i ulubieniec wszystkich, choć nieco "posikujący", lemur z Madagaskaru) oraz te bardziej swojskie (tchórzofretka i królik "baranek francuski"). Dowiadywaliśmy się gdzie występują te gatunki, czym się odżywiają, od jak dawna w naszym Ogrodzie Zoologicznym przebywają te osobniki.
Fajnie było spędzić godzinkę w towarzystwie tych niecodziennych zwierząt i pośmiać się wraz z innymi. A dotyk miękkiego futra lemura i gładkiej skóry węża jest niezapomnianym, wspaniałym przeżyciem.

Festiwal był świetnym pomysłem, pouczającym doświadczeniem i cudownym sposobem na produktywne spędzenie czasu. Dlatego dziękujemy jego organizatorom za trud włożony w przygotowanie tak wielkiej imprezy i jednocześnie możemy z przyjemnością stwierdzić, że sporo z tego skorzystaliśmy (i pewnie jeszcze skorzystamy, bo Pomost miał szansę się trochę popromować). Ludzie, którzy od początku są z Festiwalem z dumą przyznają, że poziom prezentowanych prac i dorobku placówek stale rośnie i z coraz większą przyjemnością i zainteresowaniem ogląda się takie dzieła.

Można też powiedzieć, że cel Festiwalu został spełniony, bo udało się rozwinąć i pogłębić integrację między osobami zdrowymi i chorymi. Musieliśmy brać pod uwagę każdego z osobna i jednocześnie wszyscy razem współpracować, żeby osiągnąć efekty. Widać to szczególnie wyraźnie, gdy oglądamy występ taneczny naszego stowarzyszenia - tutaj każdy ma swoje miejsce na scenie i swój "kawałek" do zrobienia: instruktor - terapeuta, podopieczni i wolontariusze; a jednocześnie wszystko razem musi dobrze działać. Można powiedzieć, że jest to metafora funkcjonowania Pomostu - wszyscy tworzymy harmonijną całość, ale i każdy ma tutaj swoją indywidualną rolę do odegrania.