oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

IX Festiwal Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych

wstecz

(mat. nadesłany - aut.Teresa Grzelczak ; dps.pl 16.01.2007)

 

W dniach 6-17 listopada 2006 r. odbył się w Łodzi IX Festiwal Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych.

Uroczysta inauguracja IX FSW miała miejsce w Teatrze Muzycznym. Uczestniczyli w niej m. in. Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Dorota Biskupska-Neidowska oraz dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej Anna Mroczek.

Zaproszonych gości powitał Przewodniczący Rady Programowej IX Festiwalu Sztuk Wszelakich Stanisław Andrzej Śledziński z DPS Podgórna.

Podczas uroczystego koncertu inaugurującego festiwal świętowano jubileusz 35-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej Podgórna w Łodzi. Podkreślono duże zaangażowanie byłej dyrektor Janiny Wrony oraz obecnej dyrektor Urszuli Wasik w codziennej pracy z podopiecznymi.

W pierwszym dniu Festiwalu został także rozstrzygnięty plebiscyt na najlepszego Opiekuna 2006. Z pośród dziesięciu zgłoszonych DPS jednogłośnie został wybrany DPS z Ozorkowa.

W koncercie inaugurującym udział wzięli podopieczni domów pomocy społecznej i ich opiekunowie, przyszli pracownicy socjalni jak również instytucje i stowarzyszenia działające na rzecz niepełnosprawnych.

Coroczna impreza jest świętem nie tylko niepełnosprawnych, ale również ich opiekunów i sympatyków. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali swój dorobek na wystawach prac plastycznych, rzemiosła artystycznego - Wspólna Europa i nie tylko - faktografia.

Wręczeniem honorowych statuetek Grand Prix za działalność na rzecz aktywności osób niepełnosprawnych rozpoczęła się II część Festiwalu Sztuk Wszelakich. Wśród 10 wyróżnionych osób znaleźli się m.in.: wiceprezydent Karol Chądzyński, Władysław Korowajczyk - pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych, firma ARISCO Sp. z o.o.- główny sponsor witryny dps..pl zajmujący się oprogramowaniem dla Domów Pomocy Społecznej, przez wiele lat opiekujący się Festiwalem Sztuk Wszelakich i innych imprez na rzecz osób niepełnosprawnych ,Teresa Grzelczak - wolontariuszka, Przedstawicielka Rady Programowej FSW ds. zagranicznych.

Godnym uwagi był przegląd form teatralnych i estradowych, który odbywał się w Stowarzyszeniu Robotników Chrześcijan w Łodzi.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu odbyła się już po raz czwarty Międzynarodowa Wystawa Prac Plastycznych i Rzemiosła Artystycznego, którą można było podziwiać w Teatrze Muzycznym i w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Tematyka prac odzwierciedlała nastroje, umiejętności, zainteresowania niepełnosprawnych twórców. Uczestnicy reprezentowali różne stopnie niepełnosprawności oraz różny przedział wiekowy. Faktografie przedstawiały prace nadesłane z Rosji, Słowenii, Słowacji ,Gruzji, Ukrainy, Węgier, Malawi, Indii i Białorusi.

Udział w festiwalu wzięło 100 podmiotów. Wystąpiły nie tylko zespoły z regionu łódzkiego. Mieliśmy przyjemność gościć i podziwiać zespół z Białegostoku, prowadzony przez Stowarzyszenie Jeden Świat One Word . Festiwal Sztuk Wszelakich staje się okazją wymiany doświadczeń terapeutów i opiekunów oraz prowadzi do integracji przez sztukę i zabawę.