oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Chełmnie

wstecz

Prezentację domu pomocy w Chełmnie nadesłała p. Anita Wawerek - pedagog tej placówki. Dom Pomocy Społecznej nr 1 dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św.Wincentego a Paulo. Na terenie klasztoru działają dwie placówki - dzisiaj prezentujemy jedną z nich. Wszystkie zdjęcia można obejrzeć w powiększeniu, po kliknięciu na miniaturkę...

W skład DPS nr 1 wchodzą dwa odrębne budynki :

widoczny na zdjęciu po lewej, budynek główny, który zamieszkują dziewczęta,
oraz zmodernizowany ostatnio - dom dla chłopców, tzw. "konwikt" /zdjęcie z prawej/.


Dom Pomocy Społecznej Nr 1 prowadzony przez Siostry Miłosierdzia jest placówką przeznaczoną dla dzieci "ze specjalnymi potrzebami".Niewątpliwym walorem DPS jest jego lokalizacja na pięknych wzgórzach chełmnińskich.

Obecnie zamieszkuje tu 60 dziewcząt oraz 33 chłopców z niepełnosprawnością umysłową i fizyczną.

Dla nich ten dom jest miejscem stałego pobytu. W Domu organizowane są zabawy, imprezy sportowe, a także wystawiane teatrzyki.

Placówka zapewnia mieszkańcom wyjazdy na wycieczki krajoznawcze, turnusyrehabilitacyjne,dzieci biorą udział w imprezach dla osób niepełnosprawnych, spartakiadach sportowych, przeglądach artystycznych oraz konkursach plastycznych.

Celem Domu jest zaspokajanie potrzeb bytowych, opiekuńczych, edukacyjnych mieszkańców, a także umożliwienie rozwoju ich osobowości.

Z uwagi na zróżnicowanie pod względem upośledzenia dzieci, duży nacisk kładzie się na usprawnianie ruchowe oraz umysłowe mieszkańców. Panie rehabilitantki czuwają nad prawidłowym procesem usprawniania ruchowego, zaś terapeuci, nauczyciele i opiekunowie, korzystając m.in. z aktywizującej i pobudzajacej zmysły Sali Doświadczeń Świata "Snoezelen", koncentrują się na usprawnianiu umysłowym i psychofizycznym.

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Chełmnie jest Domem z tradycjami. Od wielu lat Siostry służą pomocą osobom dotkniętym przez los i starają się tworzyć Dom, którego dla wielu z ich podopiecznych zabrakło.

Wraz z mieszkańcami Domu, prowadzące go Siostry serdecznie zapraszają do siebie wszystkich zainteresowanych.