oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Samorząd lepiej rozdysponuje środki PFRON - omówienie
[2008-10-14] - Inne

wstecz

(aut. Mateusz Rzemek - PAP/ Rzeczpospolita 2.10.2008; dps.pl 14.10.2008)

 

Od początku przyszłego roku część działających lokalnie organizacji zajmujących się aktywizacją niepełnosprawnych będzie mogła uzyskiwać środki z PFRON tylko za pośrednictwem samorządów.

 

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej przewiduje, że od początku przyszłego roku część działających lokalnie organizacji zajmujących się aktywizacją niepełnosprawnych będzie mogła uzyskiwać środki z funduszu tylko za pośrednictwem samorządów.

 

- Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, żeby organizacje, które dotychczas współpracowały z PFRON, nie straciły na zmianach - oznajmił Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

 

Stwierdził jednak, że nie jest możliwe przesunięcie wejścia w życie nowych. Prace nad nimi prowadzono już od dwóch lat. Chodzi o to, by dostosować zasady udzielania przez państwo wsparcia niepełnosprawnym do zasad powszechnie obowiązujących związanych z pomocą publiczną. Ponadto skupienie udzielania pomocy w PFRON powoduje, że większość organizacji zajmujących się pomocą niepełnosprawnym nigdy nie otrzymałaby środków na ten cel.

 

- Ani minister, ani prezes PFRON nie wiedzą, gdzie najbardziej potrzebne jest wsparcie dla niepełnosprawnych w lokalnych społecznościach - zauważył Wojciech Skiba, prezes PFRON. - Samorządy są bliżej tych potrzeb i lepiej na nie zareagują. Pragnę jednocześnie uspokoić organizacje pozarządowe, że w połowie października ogłosimy postępowanie konkursowe dla tych o zasięgu ogólnopolskim, a także tych, które zajmują się pomocą niepełnosprawnym na lokalną skalę, jednakże robią to w sposób stały.