oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów - omówienie
[2008-06-12] - Inne

wstecz

(aut. Rzeczpospolita/ firmainfo.pl 11.06.2008; dps.pl 12.06.2008)

 

 

Podczas upałów pracownicy mają prawo zwrócić się do szefa o dostarczenie im napojów dopasowanych do warunków pracy oraz wzbogaconych w sole mineralne i witaminy.

 

Wodę mineralną należy dostarczyć zatrudnionym w plenerze w temperaturze otoczenia przekraczającej 25° C, a w biurach, magazynach czy halach produkcyjnych 28° C.

 

Według ogólnej zasady zimne napoje przysługują osobom pracującym w warunkach szczególnie uciążliwych, czyli zatrudnionym (oprócz wymienionych) w gorącym mikroklimacie o wartości wskaźnika obciążenia termicznego powyżej 25° C, m.in. hutnikom i odlewnikom oraz robotnikom narażonym na efektywny wydatek energetyczny organizmu ponad 1000 lub 1500 kcal (w zależności od płci) w ciągu swojej zmiany.

Pracodawca musi ustalić listę stanowisk uprawniających do darmowej wody na podstawie badań technicznych różnych parametrów pomieszczenia, np. jego temperatury czy wilgotności. Należy je przedyskutować ze związkiem zawodowym, a gdy go nie ma, z reprezentantem załogi. Tego wymaga rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279).

Przepisy mówią o płynach chłodnych, dopasowanych do warunków pracy oraz wzbogaconych w sole mineralne i witaminy. Pracownicy nie mogą wybrzydzać. Musi im wystarczyć woda mineralna. Nie wolno również napojów dawkować, przydzielać np. jednej butelki na trzy godziny. Pracownik ma mieć je pod ręką przez cały roboczy dzień.

 

O tym jak i kiedy walczy się z upałami, mówi rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650). Najpierw trzeba sprawdzić stan techniczny okien i świetlików, czy są wyposażone w odpowiednią aparaturę chroniącą przed słońcem, np. żaluzje, rolety, specjalne okapy. Należy je również zaopatrzyć w sprzęt pozwalający na łatwe i bezpieczne otwieranie z poziomu podłogi. Ułatwioną sprawę będą miały firmy, w których są odpowiednie systemy klimatyzacyjne czy wentylacyjne. Przed nadejściem lata trzeba je oczyścić i odgrzybić, a w sezonie zapewnić odpowiedni serwis techniczny.

Szef powinien tez zadbać o pracowników miewających problemy ze zdrowiem, np. z ciśnieniem np. wysłać ich na badania. Jeżeli lekarz zakaże komuś pracy w wysokiej temperaturze, to należy taką osobę natychmiast przenieść do pracy w odpowiednich warunkach. Inaczej, gdy zasłabnie i trafi do szpitala, szef będzie miał kłopoty. Podobnie jak innych nieprzestrzegających opisanych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli dopuści się w tym względzie naruszeń lub nie dopilnuje czegoś, grozi za to mandat nawet do 5 tys. zł.