DPS_tlo
Śmiertelne ofiary w dps-ach powiatu bydgoskiego
DPS-y w powiecie bydgoskim walczą z koronawirusem. Najgorsza sytuacja jest teraz w Koronowie. Najpierw alarm podniesiono w DPS w Bożenkowie, gdy zakażenie koronawirusem stwierdzono u 24 pracowników i 30 pensjonariuszy. W DPS w Koronowie dodatni wynik testu stwierdzono u 23 osób (także z personelu). W obu placówkach są ofiary śmiertelne.
... zobacz więcej

2020-11-27

Zostań kierownikiem DPS w Raczkowej
Wójt Gminy Sanok ogłosił nabór na stanowisko kierownika nowego Domu Pomocy Społecznej w Raczkowej (Raczkowa 96). Wszelkie wymagania cytuje portal Korsosanockie.pl.
... zobacz więcej

2020-11-27

Zmiana dyrektora w DPS w Gorzycach
Zmiana na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Dotychczasowy szef placówki odchodzi na emeryturę, zaś na jego miejsce została powołana jego zastępczyni - Maria Janeta. Z placówką związana jest zawodowo od początku jej istnienia, czyli od 1994 r. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego.
... zobacz więcej

2020-11-27

Społeczeństwo bez dostępu do prawdy będzie spokojniejsze
Zmiany w sposobie raportowania przypadków covid-19 powodują, że dostępne stają się jedynie wątpliwe i ogólne informacje rządowe. Sanepid nie przekazuje już komunikatów, nie będzie więc i zestawień ognisk koronawirusa w domach pomocy społecznej. W kompletnym chaosie, który nam zafundowano, nie ukryje to prawdy, ale pozwoli wszystkim na pozytywne myślenie o świetlanej teraźniejszości i przyszłości.
... zobacz więcej

2020-11-26

Co piąta osoba nic nie wiedziała
Przebadano ponad pięć tysięcy pracowników systemu pomocy społecznej w Zabrzu. - Z tej grupy ponad 20 procent to są osoby, które były zakażone i nie zdawały sobie z tego sprawy. Są wśród nich asystenci rodzin, opiekunowie osób starszych, pracownicy noclegowni, domów pomocy społecznej i innych instytucji. Pieniądze na badania - półtora miliona złotych - przekazał samorząd województwa śląskiego. Akcja zakończy się 11 grudnia.
... zobacz więcej

2020-11-26

DPS w Koninie: 70 zakażonych, dwie osoby zmarły
70 zakażonych osób, dwie zmarły - tak wygląda sytuacja w DPS w Koninie po stwierdzonych tam zakażeniach koronawirusem. Cały ośrodek decyzją sanepidu został zamknięty. Wspólnie z podopiecznymi zamknięty został personel. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w konińskim DPS stwierdzony został półtora tygodnia temu.
... zobacz więcej

2020-11-26

Lubelskie: 33 ogniska covid w dps-ach
Sanepid obejmujący swym zasięgiem województwo lubelskie, informuje o 33 ogniskach zakażeń koronawirusem w domach pomocy społecznej i domach seniora. W tej grupie jest część placówek z wygasającym ogniskiem, a część w fazie rozwojowej...
... zobacz więcej

2020-11-25

Dwa ogniska koronawirusa w powiecie krakowskim
W powiecie krakowskim potwierdzono dwa ogniska, gdzie zakażonych jest w sumie 57 osób. 3 zmarły. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Karniowicach i Konarach. W Karniowicach wprowadzono pełny reżim sanitarny, wykorzystywane są własne urządzenia do dezynfekcji, jak ozonator, zamgławiacz czy sterylizator powietrza uvc. Mimo 25 zakażeń, w Konarach na razie nie ma problemów z personelem...
... zobacz więcej

2020-11-25

Robią coś dla środowiska i obniżają własne koszty
Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Łochyńsku nie od dziś stawia na ekologiczne rozwiązania. W 2009 roku na budynkach DPS zamontowano po 7 sztuk kolektorów słonecznych, dzięki czemu mieszkańcy ośrodka mają przez cały rok ciepłą wodę.Teraz na terenie ośrodka wykonano instalację fotowoltaiczną, by znacząco obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej i zrobić coś dla środowiska naturalnego.
... zobacz więcej

2020-11-25

Dramat w największym łódzkim DPS przy Przybyszewskiego
W DPS przy ul. Przybyszewskiego przybywa zakażonych koronawirusem - w poniedziałek było tu 159 zakażonych podopiecznych i 50 osób z personelu. Dziewięcioro podopiecznych jest w szpitalu, 10 osób już zmarło. Na zwolnieniach pozostaje ponad sto osób z załogi. Potrzebne są kombinezony ochronne, maseczki, rękawice oraz płyny do dezynfekcji - apeluje placówka.
... zobacz więcej

2020-11-24

Ognisko covid-19 w Grodkowie
Starostwo Powiatowe w Brzegu poinformowało o nowym ognisku koronowirusa w regionie. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Grodkowie. Pozytywny wynik Sars-Cov-2 potwierdzono u 37 pensjonariuszy oraz 16 pracowników. Od kilku dni placówka jest zamknięta wraz z częścią personelu. Większość zakażonych nie ma objawów covid-19.
... zobacz więcej

2020-11-24

Starosta zamojski o sytuacji w lokalnych dps-ach
W DPS w Szczebrzeszynie poradziliśmy sobie z koronawirusem – mówi Stanisław Grześko, starosta zamojski. – Niestety, nie wszędzie sytuacja się ustabilizowała. W DPS w Majdanie Wielkim COVID-19 stwierdzono ostatnio u 34 pensjonariuszy i 21 pracowników. W ub. tygodniu zakażenia stwierdziliśmy u 46 osób z personelu krasnobrodzkiego DPS-u.
... zobacz więcej

2020-11-24

Duże ognisko covid wykryto w Suchorączku (Pomorskie)
Duże ognisko koronawirusa wykryto w Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku koło Więcborka w powiecie sępoleńskim. Zakażone są łącznie 73 osoby: 61 podopiecznych placówki oraz 12 pracowników. Do pomocy w opiece nad pensjonariuszami skierowani mają być żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
... zobacz więcej

2020-11-23

Nowe ognisko covid w Białymstoku
Pod koniec minionego tygodnia ognisko koronawirusa pojawiło się w białostockim Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej. To jedna z największych tego typu placówek w regionie. Zakażonych jest 13 mieszkańców. Chorzy są także pracownicy, którzy przebywają w izolacji. Ciągle trwa pobieranie kolejnych wymazów, więc liczba zakażonych może wzrosnąć.
... zobacz więcej

2020-11-23

Największe ogniska koronawirusa na Podkarpaciu
Podkarpacki sanepid informuje o ośmiu ogniskach koronawirusa w regionie. Najwięcej zakażonych jest w Domu Pomocy Społecznej w Wysocku - to 10 osób z personelu i 27 pensjonariuszy. Ponad 30 przypadków koronawirusa wykryto też w Zakładzie Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym w Handzlówce i w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Rudzie.
... zobacz więcej

2020-11-23

Życzenia ministerialne z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
"21 listopada, w tym roku już po raz 30-ty, obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Tego dnia specjalne podziękowania kierujemy do wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych, zarówno tych zatrudnionych w jednostkach samorządowych, jak i tych działających w licznych podmiotach niepublicznych" - MRiPS
... zobacz więcej

2020-11-20

Koronawirus u sióstr poszedł na całość
Ognisko koronawirusa wykryto w Domu Pomocy Społecznej w Słupi w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie) prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Zakażenie wykryto u ponad stu pensjonariuszy i personelu (prawie wszystkie mieszkanki). Zmarły cztery osoby. Siostra dyrektor zapewnia, że jest w stanie poradzić sobie z tą sytuacją i wszyscy pensjonariusze będą mieli właściwą opiekę.
... zobacz więcej

2020-11-20

Masowe zakażenia w radomskim DPS
Gwałtowny wzrost zakażeń w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Holszańskiej w Radomiu. 64 z 79 pensjonariuszy ma zdiagnozowany COVID-19, a dostępny personel liczy 16 osób, w tym dyrektorka.
... zobacz więcej

2020-11-20

Praca dla opiekuna za 7000 złotych brutto
Sytuacja w DPS Młodzieszyn jest bardzo trudna, podopieczni jako osoby z grupy szczególnie narażonej na zakażenie COVID-19 chorują. Zaniepokojone sytuacją w DPS są też rodziny. Starostwo Powiatowe poszukuje pilnie pracownika na stanowisko opiekuna w tej placówce. Stawka to 7 tys. brutto i umowa zlecenie.
... zobacz więcej

2020-11-19

Wzrosła liczba zgonów mieszkańców dps
"- Od 20 października obserwujemy zauważalny wzrost liczby zgonów wśród pensjonariuszy DPS. Od początku pandemii jest 79 osób na 673 zgonów w woj. lubelskim. Co stanowi ponad 10 proc. Problem rozprzestrzeniania się zakażeń sygnalizowałem starostom i organom prowadzącym DPS-y" - informuje wojewoda lubelski.
... zobacz więcej

2020-11-19

Podkarpacie: nadal nowe ogniska koronawirusa
Najwięcej zakażeń na Podkarpaciu jest w ognisku w DPS im. Jana Pawła II w Rudzie. Tam badania potwierdziły zakażenie SARS CoV-2 u 28 pensjonariuszy. Koronawirus jest też u 9 pensjonariuszy Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu. Po pięć osób zakażonych jest natomiast w Zgromadzeniu Sióstr Kanoniczek w Leżajsku z Domem Opieki oraz w Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach.
... zobacz więcej

2020-11-19

12 mieszkańców dps-ów w Tomaszowie Maz. nie żyje
W trzech domach pomocy społecznej w Tomaszowie Mazowieckim do dzisiaj zakażonych koronawirusem zostało 96 podopiecznych oraz 23 pracowników. Dwunastu zakażonych mieszkańców domów niestety zmarło. Na razie udało się jednak uniknąć ewakuacji placówek, a sytuacja wydaje się stabilizować.
... zobacz więcej

2020-11-18

Koronawirus w Olsztynie i Nowej Wsi Ełckiej
Nowe ognisko SARS-Cov-2 znajduje się obecnie w DPS w Olsztynie, gdzie zakażonych jest 20 podopiecznych i 2 pracowników. Pozostają oni w izolacji. Z DPS w Nowej Wsi Ełckiej 4 spośród 73 zakażonych przewieziono do szpitala.
... zobacz więcej

2020-11-18

Źle w Łodzi, źle w okolicach
W swoim codziennym raporcie Urząd Miasta Łodzi informuje o 8 DPS-ach, gdzie utrzymują się ogniska koronawirusa (aż 156 przypadków przy ul. Przybyszewskiego!). Niestety, w powiatach graniczących z Łodzią sytuacja jest podobna. Nowe ognisko covid pojawiło się m.in. w DPS w Rąbieniu.
... zobacz więcej

2020-11-18

20 lat portalu DPS.pl!
W związku z przypadającą 13.11.2020 r. 20. rocznicą istnienia portalu postanowiliśmy udostępnić Państwu unowocześnioną wersję, wzbogaconą o nową szatę graficzną. Państwa opinie są dla nas bardzo ważne, dlatego prosimy o sugestie, w jakich kierunkach rozwijać tę stronę. Twórzmy ją razem! Dla naszych Sympatyków przygotowaliśmy także stronę na Facebooku - zapraszamy do polubienia, udostępniania i komentowania!
... zobacz więcej

2020-11-13

Aktualizacja systemu DOM
ARISCO - producent rozwiązań informatycznych dla pomocy społecznej, zapowiedział aktualizację systemu DOM, przeznaczonego dla Domów Pomocy Społecznej. Aktualizacja będzie dostępna w drugiej połowie listopada i będzie zawierała nowe funkcjonalności.
... zobacz więcej

2020-11-13

Skargi od mieszkańców DPS i szybka reakcja władz
Seniorzy z DPS przy ul. Emilii Plater w Nowym Sączu uskarżają się na posiłki i na to, że w pomieszczeniach jest po prostu zimno. Wszystko to przez wietrzenie pomieszczeń i brak ruchu. Na dodatek jest tam już 40 zakażonych covid. Rzecznik prasowy UM Nowy sącz przekazał wszystkie niepokojące sygnały kierownictwu MOPS. Temperatura w pomieszczeniach ma zostać podniesiona.
... zobacz więcej

2020-11-12

Legnickie Pole potrzebuje wolontariuszy
W DPS w Legnickim Polu w woj. dolnośląskim zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 147 pensjonariuszy. Pięć osób zmarło. Oczekiwane są wyniki testów kolejnych osób. Placówka potrzebuje pomocy wolontariuszy. Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu boryka się z poważnym brakiem personelu - część pracowników jest bowiem także zakażona.
... zobacz więcej

2020-11-12

Powiat kłodzki wyposaży dps-y w kabiny dezynfekcyjne
W powiecie kłodzkim we wszystkich powiatowych domach pomocy społecznej zostaną zamontowane kabiny do dezynfekcji osób. W sumie zakupionych zostanie 9 kabin za 215 tys. złotych. Jak dotąd w tego typu placówkach na terenie powiatu kłodzkiego pojawiały się pojedyncze ogniska. Na ten moment, jak zaznaczają dyrektorzy jednostek, sytuacja jest bezpieczna.
... zobacz więcej

2020-11-12

Duda nie chce pomocy z Niemiec, więc o pomoc prosi starosta!
Na propozycję prezydenta Niemiec, żeby Polska przyjęła pomoc w walce z koronawirusem, prezydent Andrzej Duda odpowiedział odmownie. Tymczasem starosta włodawski Andrzej Romańczuk w dramatycznym piśmie sam prosi Niemcy o wsparcie. Zwraca uwagę na dramatyczną sytuację największego na Lubelszczyźnie Domu Pomocy Społecznej w Różance.
... zobacz więcej

2020-11-10

Lubelszczyzna: spełnia się czarny scenariusz
Spełnił się najgorszy scenariusz. Zmarło już 6 pensjonariuszy z DPS-u w Teodorówce oraz jedna osoba z personelu. Nie udało się uratować także pensjonariusza DPS-u w Tyszowcach. Koronawirus zaatakował też inne domy pomocy w regionie. Budująca jest postawa personelu placówek.
... zobacz więcej

2020-11-10

Na Śląsku nadal poważna sytuacja
Ogniska zakażeń w kolejnych domach pomocy społecznej na Śląsku. Z ponad setki działających w tym województwie – chorują pracownicy i podopieczni niemal połowy. Nowe ogniska zakażeń wykryto w placówkach w Bielsku – Białej, Skoczowie, Zawierciu, Gliwicach, Mysłowicach, Chorzowie, Cieszynie i Częstochowie.
... zobacz więcej

2020-11-10

Stan wyjątkowy w Czechach przynosi powoli efekty
Poprawia się sytuacja w Czechach. Jednak w związku z brakiem personelu medycznego w szpitalach i placówkach pomocy społecznej, rząd czeski angażuje tam do pracy coraz większą liczbę żołnierzy. Nie wszyscy muszą mieć przeszkolenie medyczne – w szpitalach i DPS brakuje kierowców, pracowników w kuchniach i pralniach.
... zobacz więcej

2020-11-09

Dotlenianie pomogło!
Ustabilizowała się sytuacja w Domach Pomocy Społecznej w gminie Strzelce Opolskie, w których zakażenie koronawirusem wykryto wśród pracowników i pensjonariuszy. W leczeniu chorych na COVID-19 pomogła metoda dotleniania mieszkańców. W tym celu starostwo zakupiło 5 specjalnych zestawów, które już zostaną na stałe w powiatowych placówkach.
... zobacz więcej

2020-11-09

Jakościowa zmiana w pabianickim DPS
Podopieczni i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Pabianicach mają nowy samochód. To Renault Trafic, którym, oprócz kierowcy, będzie mogło podróżować osiem osób. Radość wśród pensjonariuszy jest ogromna, bo dotychczas placówka dysponowała jedynie ośmioletnią Dacią Logan, a więc osobówką. Główna część kwoty zakupu pochodzi z PFRON.
... zobacz więcej

2020-11-09

Personel DPS w Foluszu skrajnie wyczerpany
Do 60 wzrosła liczba zakażonych osób, którzy są pensjonariuszami DPS w Foluszu koło Jasła. Zakażony koronawirusem jest również personel placówki. Pracownicy DPS w Foluszu mówią wprost: sytuacja jest dramatyczna. "Sytuacja jest krytyczna. Jedna osoba z personelu przebywa na OIOM-ie. Ci, którzy zostali pracują w skrajnym wyczerpaniu."
... zobacz więcej

2020-11-06

Ewakuacja w Prudniku na Opolszczyźnie
W środę rozpoczęła się ewakuacja ponad 30 zdrowych podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Starosta prudnicki Radosław Roszkowski poinformował, że pozostała część z blisko 80 pensjonariuszy pozostanie w budynku. Decyzja zapadła, gdy zmarło kilku podopiecznych DPS.
... zobacz więcej

2020-11-06

Radomski DPS z oskarżeniem prokuratury
Pacjenci zastraszani i zmuszani do załatwiania się na zewnątrz budynku, wyzywani, szarpani i bici przez pielęgniarki - tak miała wyglądać w latach 2018-19 codzienność w DPS przy ul. Struga w Radomiu. Akt oskarżenia w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad pensjonariuszami skierowała do miejscowego sądu prokuratura. Wśród oskarżonych, ówczesny dyrektor Bogdan K.
... zobacz więcej

2020-11-06

Większość łódzkich dps-ów z koronawirusem
Do 101 podopiecznych oraz 31 pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul. Podgórnej wzrosła liczba zakażonych z potwierdzeniem COVID19. Inne placówki w Łodzi, gdzie odnotowano koronawirusa to: DPS Spadkowa, DPS Paradna, DPS przy ul. Narutowicza, DPS przy ul. Krzemienieckiej, DPS Sierakowskiego, DPS Przyrodnicza.
... zobacz więcej

2020-11-05

Śmierć przychodziła nagle
Po kwarantannie DPS w Skierniewicach od środy już funkcjonuje na normalnych zasadach. Wcześniej stwierdzono tam zakażenia koronawirusem 47 pensjonariuszy i 15 pracowników DPS. W ubiegłym tygodniu w placówce zmarło sześciu podopiecznych. wszyscy podopieczni DPS w Skierniewicach przechodzili zakażenie bezobjawowo, a śmierć następowała nagle.
... zobacz więcej

2020-11-05

Piotrków Tryb.: umierają ludzie, brakuje kadry
Dom Pomocy Społecznej w Piotrkowie znalazł się w dramatycznej sytuacji. W ostatnim czasie doszło tam do 4 zgonów z powodu COVID-19 (z czego 2 osoby zmarły w szpitalu). Aktualnie przebywa tam 92 pensjonariuszy, którymi opiekuje się 9 pracowników. Na kilka godzin dziennie do DPS przyjeżdżają też 2 pielęgniarki. Placówka szuka wolontariuszy.
... zobacz więcej

2020-11-05

Poważna sytuacja na Mazowszu
Największe ogniska covid na Mazowszu: DPS „Kombatant” w Ciechanowie, DPS św. Józefa w Mieni, DPS Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Przasnyszu, DPS „Na Przedwiośniu” w Warszawie, DPS „Charytatywne Dzieło Miłości ks. Kłopotowskiego”, DPS Sióstr Benedyktynek Samarytanek w Niegowie. Ponadto u mieszkańców ośmiu placówek całodobowej opieki stwierdzono obecnie wirusa SARS-CoV-2.
... zobacz więcej

2020-11-04

DPS w Rangórach koło Elbląga czeka na pomoc
W bardzo trudnej sytuacji znalazł się Dom Pomocy Społecznej w Rangórach. - Od tygodnia część z personelu jest zakażona, przebywa w izolacji domowej. Dziś po kolejnych testach w DPS okazało się, że mieszkanki i kolejni opiekunowie są zarażeni – informowało na swoim profilu facebookowym Regionalne Centrum Wolontariatu, które szuka dla DPS-u osób, które pomogą opiekunom.
... zobacz więcej

2020-11-04

Poważna sytuacja w Różance
W jednym z największych domów pomocy w województwie lubelskim, w DPS "Senior" w Różance w powiecie włodawskim, stwierdzono aktywne ognisko koronawirusa. Choruje 50 z prawie 200 pensjonariuszy i 25 pracowników tej placówki. "Największym problemem są pracownicy" – mówi dyrektor DPS. Pomaga wojsko, ale placówka szuka też wolontariuszy.
... zobacz więcej

2020-11-04

Starosta tarnowski informuje o kolejnych zakażeniach
Starosta tarnowski Roman Łucarz informuje o pojedynczych przypadkach koronawirusa w kolejnych dps-ach. "- W DPS w Stróżach mamy zakażenie. Tam wynik pozytywny ma jedna pensjonariuszka i pani dyrektor. Także w Wietrzychowicach jest zakażona jedna pracownica i jedna pensjonariuszka. Odizolowaliśmy te osoby. Na razie nie ma tam innych przypadków".
... zobacz więcej

2020-11-03

Warmińsko - Mazurskie z kolejnymi ogniskami covid
W rejonie Olsztyna pojawiły się nowe ogniska zachorowań, wśród nich niestety są DPS Jonkowo, DPS Olsztynek i DPS Misericordia w Ełku. Na Warmii i Mazurach są 582 zakażenia, najwięcej w Olsztynie – 112.
... zobacz więcej

2020-11-03

Sami zrobili sobie testy, bo inaczej by ich nie było
Trudna sytuacja zapanowała w DPS w Ślesinie (Wielkopolska). Na wykonanych 126 testów, zakażenie potwierdzono aż u 70 osób. Jedna osoba zmarła. Rozpoczęła się batalia dyrekcji placówki o wykonanie testów wszystkim podopiecznym i pracownikom. Dzięki pomocy konińskiego szpitala, przeszkolone zostały pielęgniarki z DPS, które przez weekend pobrały wymazy od wszystkich mieszkańców i pracowników.
... zobacz więcej

2020-11-03

Polki opiekują się Niemcami - czas by Niemcy zaopiekowały się Polkami
„Niemieckie domy opieki nad ludźmi niedołężnymi otwierane są w Polsce. A kto zaopiekuje się Polkami, które noszą niechcianą ciążę, a ich ojczyzna odmawia im prawa do aborcji? Niemieccy lekarze powinni pomóc – oferując bezpłatnie i bez biurokratycznych problemów aborcje zgodnie z prawem niemieckim – uważa komentator niemieckiego "Die Welt".
... zobacz więcej

2020-11-02

Kolejne ogniska koronawirusa w dps-ach na Lubelszczyźnie
W Domach Pomocy Społecznej w Szczebrzeszynie oraz Ruskich Piaskach wykryto dwa spośród 13 nowych ognisk koronawirusa na Lubelszczyźnie. Te 2 dps-y dołączyły do innych w województwie lubelskim, gdzie ogniska covid pojawiły się wcześniej. Na pocieszenie: choć w DPS "Pod Modrzewiami" w Szczebrzeszynie zakażone są 64 osoby, żadna nie wymaga hospitalizacji.
... zobacz więcej

2020-11-02

Masowość zakażeń w dps-ach przeraża!
Ogniska zakażenia pojawiły się już w 32 ze 106 zarejestrowanych na Śląsku domów pomocy społecznej. To niemal 1/3 placówek. Chorzy i zmarli są wśród mieszkańców i personelu. Służby wojewody są w kontakcie z tymi placówkami i informują, że zabezpieczono je w środki ochrony dla personelu. Niestety, coraz więcej jest też ognisk covid w jednostkach sanepidu.
... zobacz więcej

2020-11-02

Warszawa zakupiła testy dla pracowników i podopiecznych DPS
Miasto Warszawa kupiło ponad 10 tys. testów na koronawirusa dla pracowników i podopiecznych miejskich Domów Pomocy Społecznej i Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego - poinformowała na Twitterze rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. W sumie na ten cel wydano 3 mln zł. Badania wykonywać będą laboratoria, z którymi stolica ma podpisane umowy.
... zobacz więcej

2020-10-30

Podziękowania od prezydenta Gorzowa
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podziękował wszystkim pracownikom miejscowych Domów Pomocy Społecznej za ich heroiczną pracę. Jednym z wyrazów docenienia ich pracy jest decyzja o przyznaniu kolejnych środków na dodatki do wynagrodzenia.
... zobacz więcej

2020-10-30

"Błagała o pomoc, nikt nie przychodził" - dramat w domu opieki
- Mama przyjechała do szpitala odwodniona i niedożywiona. Jak to możliwe, skoro jak twierdzili pracownicy domu opieki jej stan pogorszył się tego samego dnia, kiedy zabrała ją karetka? O tym, jak wyglądała opieka nad pensjonariuszką ekskluzywnego domu seniora - Centrum Rehabilitacji Zielone Wzgórze w Koleczkowie na Pomorzu, opowiadają jej córki.
... zobacz więcej

2020-10-30

Unijne pieniądze dla domów pomocy powiatu zgorzeleckiego
Ponad pół miliona złotych grantu trafi łącznie do wszystkich domów pomocy społecznej zlokalizowanych w powiecie zgorzeleckim. To efekt umowy w ramach projektu pn. „Wsparcie Dolnośląskich DPS“, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wwsparciem zostały objęte: DPS OSTOJA w Zgorzelcu, DPS JĘDREK w Opolnie-Zdroju i DPS JUTRZENKA w Zgorzelcu.
... zobacz więcej

2020-10-29

Niewydolny personel wesprzeć musi wojsko
Dramatyczna sytuacja w domu seniora Atrium w Jarogniewicach. Na 32 pensjonariuszy aż u 21 zdiagnozowano koronawirusa. U 8 osób z personelu potwierdzono covid-19. W tej chwili osobami starszymi - tymi zdrowymi i chorymi - zajmują się zaledwie dwie osoby. - Jesteśmy na skraju wyczerpania - alarmują pracownicy. Ośrodek prowadzi fundacja Clarum Vita z Wrocławia, która nie przysłała pomocy.
... zobacz więcej

2020-10-29

Personel medyczny toruńskiego DPS elegancko upomina prezydenta
Personel medyczny Domu Pomocy Społecznej im. Leona Szumana w Toruniu pisze publiczny list do prezydenta Torunia, w którym domaga się szacunku dla pracy pielęgniarek. "Panie Prezydencie, albo Pan nie zna realiów naszej pracy, albo zasłania się Pan zarządzeniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które są krzywdzące dla Personelu Medycznego, wykluczając nas z potrzeb DPS-ów."
... zobacz więcej

2020-10-29

Unijne pieniądze dla 14 warszawskich DPS
Warszawa otrzymała granty finansowe na kwotę ponad 3,3 mln zł, które są wsparciem dla 14 Domów Pomocy Społecznej. Granty zostały przyznane z funduszy europejskich, w ramach projektu „Wsparcie dla Mazowsza”. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej, zakup sprzętu i na dopłaty do wynagrodzeń pracowników.
... zobacz więcej

2020-10-29

Druga fala w Legnickim Polu
Kilkanaście przypadków zakażenia COVID-19 w Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu na Dolnym Śląsku. Trwają badania kolejnych osób, które wykazują objawy zakażenia. DPS w Legnickim Polu nie pierwszy raz zmaga się z koronawirusem. Przy pierwszej fali pandemii Wojska Obrony Terytorialnej pobierały w placówce wymazy od kilkuset podopiecznych i ponad stu pracowników.
... zobacz więcej

2020-10-28

Idziemy na rekord!
Jak informuje pilskie starostwo, w Pile i w powiecie pilskim potwierdzono wczoraj 143 nowe zakażenia koronawirusem. Największą grupę stanowią, niestety, pensjonariusze DPS-ów: ogniska koronawirusa są w DPS w Chlebnie, w Dębnie i w Pile. W sąsiednim powiecie czarnkowsko-trzcianeckim potwierdzono 20 nowych zakażeń. Dotyczą one m.in. DPS w Wieleniu.
... zobacz więcej

2020-10-28

Klerycy pomagają zakonnicom w DPS w Wałbrzychu
Ponad 20 osób w placówce na wałbrzyskim Sobięcinie ma koronawirusa. Trudności dodaje fakt, że w placówce ciężko jest rozdzielić podopiecznych. Są pod opieką zaledwie kilku sióstr zakonnych. Pracownicy świeccy w większości musieli opuścić placówkę. Na pomoc przybyli klerycy z Seminarium w Świdnicy, którzy będą się zmieniać co 2 tygodnie.
... zobacz więcej

2020-10-28

Co zostało z polskiej służby zdrowia?
DPS im. Małżonków Terakowskich w Gnieźnie wezwał w niedzielę karetkę do pensjonariusza. Nie przyjechała. O pomoc zwrócono się do poradni działającej w niedzielę. Lekarz tam dyżurujący udzielił porady. Mimo to w nocy 73-letni mężczyzna zmarł. Nie był zakażony koronawirusem.
... zobacz więcej

2020-10-27

132 ogniska koronawirusa na Lubelszczyźnie
W województwie lubelskim są obecnie 132 aktywne ogniska koronawirusa. Wśród nich są wcześniejsze ogniska w domach pomocy społecznej, ale pojawiło się też nowe: w Zespole II DPS w Gościeradowie ( powiat kraśnicki).
... zobacz więcej

2020-10-27

Koronawirus w łódzkich domach pomocy
Już 99 podopiecznych oraz 28 pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul. Podgórnej ma potwierdzone zakażenie koronawirusem - informuje Urząd Miasta Łodzi. Zakażenia koronawirusem odnotowano także w DPS przy ul. Krzemienieckiej, DPS przy ul Sierakowskiego, w Centrum Rehabilitacyjno – Opiekuńczym (DPS) przy ul. Przyrodniczej i w DPS przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich.
... zobacz więcej

2020-10-27

Kraków: dane sanepidu nie odzwierciedlają sytuacji
Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już kilkoro podopiecznych krakowskich DPS-ów. Zakażonych jest w sumie ponad 400 mieszkańców i pracowników DPS oraz krakowskiego Urzędu Miasta. W krakowskim MOPS-ie zakażone są 32 osoby. Zakażenia wystąpiły też w Warsztatach Terapii Zajęciowej na os. Górali i przy ul. Za torem.
... zobacz więcej

2020-10-26

Coraz więcej województw zamyka placówki opieki dziennej i wtz
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju część wojewodów podjęła decyzję o ponownym zawieszeniu działalności placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Zawieszone zostały zajęcia w warsztatach terapii zajęciowej, środowiskowych domach samopomocy oraz dziennych domów i klubów seniora.
... zobacz więcej

2020-10-26

Dramatyczny apel dyrektora DPS w Zaskalu, Marcina Jagły
W związku z pojawieniem się ogniska koronawirusa w DPS „Smrek” w Zaskalu i coraz bardziej dynamiczną sytuacją wspólnie ze Starostą Krzysztofem Faberem zwracamy się z prośbą o pomoc dla podopiecznych „Smreka” w formie wolontariatu. Niestety nasze dotychczasowe starania pozyskania wolontariuszy wśród zgromadzeń zakonnych, osób duchownych, fundacji i stowarzyszeń pozostają bez odzewu.
... zobacz więcej

2020-10-26

Toruński DPS przy Szosie Chełmińskiej walczy o godność!
Prezydent Torunia wstrzymał podwyżki dla pracowników DPS zaplanowane na kwiecień w budżecie miasta. Przysłał też do placówki pismo, że trzeba szukać oszczędności i obciąć premię uznaniową z 20 proc. do 15 proc. Pokojowe zarabiają najniższą krajową, opiekunki o 100 złotych więcej. W wakacje Lidia Ciechomska z koleżankami założyła związek zawodowy „Konfederacja pracy”...
... zobacz więcej

2020-10-23

Duże ognisko koronawirusa w Warszawie
Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej „Na Przedwiośniu” w Warszawie. Z niemal stu mieszkańców zakażonych jest aż 76. Zakażeni nie mają żadnych objawów, nie mają gorączki. Trzy osoby mają lekki katar – mówi rzeczniczka stołecznego ratusza.
... zobacz więcej

2020-10-23

Wczorajsze informacje z Łodzi już nieaktualne
Podane przez nas wczoraj informacje o ogniskach covid w Łodzi są - niestety - już nieaktualne. Okazuje się, że również 1 mieszkaniec oraz 3 pracowników DPS przy ul. Krzemienieckiej ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. W izolacji przebywa ponadto 15 mieszkańców DPS przy ul Sierakowskiego (po potwierdzonym przypadku zakażenia u pracownika domu). Zakażonych jest 2 pracowników.
... zobacz więcej

2020-10-23

Niezwykłe zasługi polskiego rządu w zakupach szczepionek na grypę
Zbigniew Giżyński mówił w TOK FM, że cieszy się z tego, iż "rząd zakupił tak dużo szczepionek na grypę". I podkreślał, że to "ogromna zasługa" rządzących. Mateusz Morawiecki powiedział wczoraj, że Polska ma zagwarantowane trzy miliony dawek, czyli dwa razy więcej niż rok temu... Problem, że szczepionek nigdzie nie ma...
... zobacz więcej

2020-10-22

Placówki we Wrocławiu z ogniskami koronawirusa
Przybywa chorych na COVID-19 we Wrocławiu. Niestety, sporym ogniskiem koronawirusa okazał się Dom Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej. Zakażenie COVID-19 potwierdzono tam u 48 osób. Choroba rozprzestrzenia się też w innych placówkach. Nowe ognisko koronawirusa we Wrocławiu pojawiło się też w prywatnym domu opieki przy ul. Dyrekcyjnej.
... zobacz więcej

2020-10-22

Partia rządząca krytyków nie znosi
Znany ekspert w dziedzinie immunologii i zdrowia publicznego dr Paweł Grzesiowski nie jest już pracownikiem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, podlegającego Ministerstwu Zdrowia. Wcześniej często wypowiadał się krytycznie na temat działań partii rządzącej w tej sprawie. "Nie wolno sprzedawać dobrych wiadomości, gdy wszystko jest tak naprawdę nie tak" - mówił dr Grzesiowski w RMF FM.
... zobacz więcej

2020-10-22

11 groźnych ognisk koronawirusa w Łodzi
O 11 groźnych ogniskach koronawirusa w Łodzi informuje miejscowy sanepid. W większości są to prywatne domy opieki. Na liście jest też DPS przy ul. Podgórnej i Zakład Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Pieniny. - Nie mamy wątpliwości, że będzie więcej. I że te, które badamy, są rozwojowe - mówi Urszula Jędrzejczyk, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
... zobacz więcej

2020-10-22

Umierają czekając na szpital
Trudna sytuacja w jaworznickim domu seniora “Jesień na Letniej”. Obecnie (stan na poniedziałek, 19 października) zakażonych jest 41 pensjonariuszy domu, a 9 zmarło. Zmagający się w ogniskiem koronawirusa próbują umieścić zakażonych seniorów w szpitalach zakaźnych, lecz te nie są w stanie zapewnić opieki wszystkim chorym pacjentom, bo miejsc w szpitalach nie ma.
... zobacz więcej

2020-10-21

Miejsce w szpitalu dopiero po śmierci innego pacjenta!
- Jest naprawdę źle, zapewnienia, że wszystko jest pod kontrolą, nijak mają się do prawdy - tak do sytuacji epidemicznej w kraju odnosi się starosta płocki Mariusz Bieniek. Ostra wypowiedź wynika z problemów w DPS w Goślicach i Brwilnie. Zakażony mieszkaniec z Brwilna dostał miejsce w szpitalu dopiero, gdy zmarł inny pacjent.
... zobacz więcej

2020-10-21

Kolejne masowe zakażenia u sióstr zakonnych
Koronawirusa potwierdzono w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży intelektualnie niepełnosprawnej w Zdunach koło Krotoszyna. DPS prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a' Paulo. Jak informuje rzeczkrotoszynska.pl obecnie zakażonych jest 14 pracowników oraz 58 z 70 mieszkańców.
... zobacz więcej

2020-10-21

Maląg: zachorowania w dps-ach, tak jak w całym kraju...
Zachorowania w domach pomocy społecznej są, tak jak są w całym kraju. 18 proc. pensjonariuszy zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach, większość przechodzi COVID-19 bezobjawowo i przebywa w DPS-ach - poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg.
... zobacz więcej

2020-10-20

Koronawirus w prowadzonym przez Franciszkanki Rodziny Maryi DPS w Wałbrzychu
Prośbę do wiernych wystosował biskup Marek Mendyk, biskup świdnicki. "Zwracam się z serdecznym apelem o pomoc zamieszkującym w DPS w Wałbrzychu osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Pilnie potrzebni są opiekunowie, pielęgniarki, wolontariusze, zwłaszcza osoby z przygotowaniem medycznym.
... zobacz więcej

2020-10-20

Ognisko koronawirusa w DPS Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Kędzierzynie-Koźlu
Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej św. Karola w Kędzierzynie-Koźlu. Po tym jak zakażenie wykryto u jednego z pracowników placówki, testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny w sumie u 24 podopiecznych i 4 pracowników. Jak przekazała dyrektor Domu św. Karola, wszyscy czują się dobrze, nikt z chorych nie wymaga hospitalizacji.
... zobacz więcej

2020-10-20

W Kamesznicy na Śląsku masowe zakażenie w zakonnej placówce
Już 67 osób w prowadzonej przez zakonnice Placówce Całodobowej Opieki - Domu Opieki im. Jana Pawła II w Kamesznicy dotkniętych jest koronawirusem Sars-Cov-2. Zgromadzenie Zakonne na chwilę obecną skierowało do pomocy w Kamesznicy 5 sióstr i planowane są kolejne osoby do pomocy w miarę potrzeb.
... zobacz więcej

2020-10-19

Ewakuacja DPS u sióstr w Borkach Wielkich (Opolskie)
Wojewoda opolski podjął decyzję o ewakuacji kilkudziesięciu zakażonych koronawirusem z Domu Pomocy Społecznej w Borkach Wielkich, gdzie zakażenie stwierdzono niemal u wszystkich z 40 podopiecznych. DPS jest prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. W woj. opolskim ogniska koronawirusa stwierdzono w 13 domach pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2020-10-19

Masowe zakażenia u sióstr Orionistek w Kole
W związku z potwierdzonymi przypadkami zachorowania na COVID-19 u pracowników i mieszkańców DPS dla Dorosłych Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistek), przy ul. Blizna 55 w Kole, w sobotę odbyło się zwołane przez Starostę Kolskiego posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Pozytywne wyniki potwierdzono u 55 osób, na ogólną liczbę 97 osób.
... zobacz więcej

2020-10-19

Zamknięto DPS w Inowrocławiu
W związku z powiększającym się ogniskiem koronawirusa Dom Pomocy Społecznej w Inowrocławiu został zamknięty. Do tej pory odnotowano tam 40 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (34 u pensjonariuszy i 6 u personelu). Jedna z tych osób jest hospitalizowana. Pracownicy świadczą pracę w systemie stacjonarnym.
... zobacz więcej

2020-10-16

Zakonnice - opiekunki zarażone koronawirus
Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Nysie. Zakażenie potwierdzono u dwóch zakonnic opiekujących się pacjentami w placówce przy alei Wojska Polskiego. Jak wskazuje starostwo, w placówce przebywa około 60 pensjonariuszy.
... zobacz więcej

2020-10-16

Koronawirus w kolejnych placówkach na Limanowszczyźnie
Po jednym zachorowaniu wśród personelu wykryto w placówkach w Limanowej i Szczyrzycu. W Domu Pomocy Społecznej w Kasinie Wielkiej zakażonych jest 11 pensjonariuszy i 6 pracowników. Z kolei w placówce w Mszanie Dolnej potwierdzono koronawirusa u 4 podopiecznych i 4 opiekunów. Natomiast w Domu Pomocy Społecznej w Rabie Niżnej zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 2 pracowników i 1 pensjonariusza.
... zobacz więcej

2020-10-16

Minister dziękuje pracownikom i deklaruje ciągłe wsparcie dla dps-ów
Minister Marlena Maląg podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem 24, że pracownikom DPS-ów, którzy są "na pierwszej linii frontu, należą się wielkie podziękowania". - My, jako rząd, mamy obowiązek wspierać te osoby, aby mogły swoje zadania realizować jak najbardziej bezpiecznie - powiedziała.
... zobacz więcej

2020-10-15

Siostry dominikanki apelują o pomoc dla dps-ów
Siostry dominikanki z Broniszewic apelują o pomoc dla DPS-ów. "Wciąż zwracają się do nas DPS-y z prośbą o wsparcie. Budżet większości z nich wywrócony jest do góry nogami i się już dawno skończył." – tłumaczą siostry. Potrzebne są przede wszystkim środki ochrony osobistej: płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki. Ale też leki i żywność.
... zobacz więcej

2020-10-15

Dramatyczny apel starosty sieradzkiego
"Rzadko was o coś proszę, ale tym razem sprawa jest naprawdę poważna. Potrzebna jest każda para rąk" - napisał Mariusz Bądzior, starosta sieradzki. Przez koronawirusa w DPS w Biskupicach z dnia na dzień zabrakło pielęgniarek.
... zobacz więcej

2020-10-15

Wysłać polskie władze na nauki do Danii
Już 120 tysięcy osób z grup ryzyka zostało zaszczepionych przeciw grypie – poinformował Duński Związek Farmaceutów. Dania chce zapobiec blokowaniu łóżek "covidowych" przez pacjentów z grypą. U nas problemu nie ma, bo władze przegapiły zamawianie szczepionek i - z niewielkimi wyjątkami - są one niedostępne.
... zobacz więcej

2020-10-14

Kujawsko - Pomorskie: coraz trudniej w DPS-ach
Szczególnie trudna jest sytuacja w DPS-ach i Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych w Kujawsko-Pomorskiem. Koronawirus wdarł się już tam do sześciu placówek tego typu. Do obiektów dostarczany jest sprzęt ochrony bezpośredniej, zabezpieczana jest opieka pielęgniarsko-lekarska. - Nowe ognisko to DPS w Inowrocławiu - poinformował wojewoda, Mikołaj Bogdanowicz.
... zobacz więcej

2020-10-14

Kolejne dziwne tłumaczenia rządu
Pod koniec kwietnia w Sejmie pojawił się projekt rozporządzenia wprowadzający obowiązkowe i regularne testy na COVID dla pracowników DPS-ów. Do dziś jednak nie weszło ono w życie. Resort rodziny tłumaczy teraz, że nie ma dowodów na to, że testy ograniczają zagrożenie. Cykliczne wykonywanie testów ograniczyłoby możliwości przeprowadzania badań dla osób ze wskazaniami lub z objawami.
... zobacz więcej

2020-10-14

Odpowiedź posła Lewicy na głupotę posła Konfederacji
- Nikomu nie powinno się życzyć choroby. Ale jeżeli ma pan jaja, niech pan idzie do DPS-u i bez maseczki, bez ubioru ochronnego zajmie się choć jedną starszą osobą - powiedział Andrzej Rozenek z Lewicy do Jakuba Kuleszy z Konfederacji. Ten przekonywał w programie "Debata Dnia", że noszenie maseczki nie jest konieczne.
... zobacz więcej

2020-10-13

Dwie placówki powiatu miechowskiego z ogniskami koronawirusa
W ostatnich dniach w powiecie miechowskim odnotowano szybki wzrost zakażeń koronawirusem. Ogniska pojawiły się m.in. w Domu Pomocy Społecznej „Betania” i w DPS przy ul. Warszawskiej. Niestety nie są to przypadki bezobjawowe.
... zobacz więcej

2020-10-13

Łódzkie dps-y już nie są bezpieczne
"Na 160 mieszkańców DPS-u przy ul. Podgórnej mamy na dzisiaj 40 pozytywnych testów na zakażenie koronawirusem" - informuje Urząd Miasta Łodzi. COVID-19 wykryto też u pięcioro pracowników, wśród których zapanowała panika. Jednostkowe przypadki zakażenia koronawirusem pojawiły się także w innych łódzkich placówkach. Magistrat szykuje się na objęcie Łodzi strefą czerwoną.
... zobacz więcej

2020-10-13

Bohaterki z Bobrka!
Renata, Urszula, Bożena, Irena, Wioletta i Bożena – to sześć bohaterskich pracownic Domu Pomocy Społecznej w Bobrku. Podczas odbywania kwarantanny mogły pozostać w swoich domach. Zamiast tego od ubiegłego tygodnia postanowiły wrócić do pracy i przez kolejne doby opiekować się niepełnosprawnymi mieszkańcami oddziału, na którym stwierdzono COVID-19.
... zobacz więcej

2020-10-12

Malbork: gorzko-słodka radość z nowej stołówki
W DPS w Malborku do użytku oddana została nowa stołówka. Taki „prezent” na 75-lecie placówki, które przypada w bardzo trudnym dla niej roku. DPS od dawna funkcjonuje w reżimie sanitarnym. Mieszkańcy DPS spożywali więc posiłki w swoich pokojach, ale z początkiem października to się zmieniło. Stoliki są 4-osobowe, ale siedzą przy nich po dwie osoby. Mieszkańcy jedzą w kilku turach.
... zobacz więcej

2020-10-12

Za heroiczną pomoc w DPS w Bochni
Gala Nagród TOTUS TUUS to m.in. tzw. „Katolickie Noble” przekazywane osobom głęboko zaangażowanych w promocję nauczania św. Jana Pawła II bądź też przyczyniającym się do obrony godności człowieka. W tym roku w kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzone zostały siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożecki za heroiczną pomoc chorym w DPS-ie w Bochni.
... zobacz więcej

2020-10-12

Mieszkańcy mają mieć prawo do kontaktu z bliskimi
Zgodnie z nowymi wytycznymi i instrukcjami w domach pomocy społecznej aktywność podopiecznych poza placówką powinna być ograniczona, ale mają mieć prawo do kontaktów z bliskimi. Ewentualne spotkania wewnątrz domu powinny być organizowane w stałych i małych grupach.
... zobacz więcej

2020-10-09

Coraz gorsza sytuacja w Łodzi
- Zakażeń jest tak dużo, że to jest nie do przerobienia - mówi Urszula Jędrzejczyk, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w łodzi. W czwartek napłynęły kolejne zgłoszenia ze szkół i instytucji. Z wyliczeń inspektorów wynika, że już w ponad 60 szkołach są przypadki zakażeń, a w czwartek od rana pojawiły się alarmujące doniesienia z łódzkich DPS-ów.
... zobacz więcej

2020-10-09

Masowe zakażenie w Krakowie, ale bez objawów
Krakowski sanepid podał informację o masowym zakażeniu koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej. Jest tam aż 97 zakażonych pracowników i podopiecznych. Osoby, u których stwierdzono obecność wirusa, nie wykazywały żadnych objawów chorobowych charakterystycznych dla COVID-19.
... zobacz więcej

2020-10-09

Zmiana dyrektora w DPS w Tyszowcach
Z dyrektorowaniem w Domu Pomocy Społecznej w Tyszowcach pożegnał się z końcem września Antoni Wawryca, który przeszedł na emeryturę. Jego miejsce - w wyniku konkursu - zajęła Ewa Kielar. Wcześniej była kierownikiem Działu Pomocy Społecznej w tomaszowskim MOPS-ie. Zapowiada, że chce na miarę możliwości finansowych DPS-u i starostwa poprawić warunki finansowe pracowników.
... zobacz więcej

2020-10-08

Domy pomocy to pułapki dla mieszkańców
Opieka nad osobami starszymi i niesamodzielnymi musi zostać zreformowana. Zamiast zamkniętych ośrodków i instytucji trzeba zapewnić wystarczającą opiekę w miejscu zamieszkania. Pandemia koronawirusa pokazała, w jakim stopniu np. domy pomocy społecznej stały się pułapkami dla mieszkańców - mówił w programie "Newsroom" Adam Zawisny, wiceprezes Stowarzyszenia Instytutu Niezależnego Życia.
... zobacz więcej

2020-10-08

Zaktualizowane rekomendacje ministerialne dla dps-ów
W DPS należy zapewnić ciągłość usług, zapewnić środki dezynfekcji na bazie alkoholu oraz dostępność mydła i bieżącej wody w każdym pomieszczeniu wspólnego użytku. Pracownicy, oprócz osłony ust i nosa, powinni m.in. promować wśród mieszkańców zasady higieny, a także właściwej etykiety postępowania prewencyjnego. To fragment nowych instrukcji rządowych dla domów pomocy.
... zobacz więcej

2020-10-08

Zimnokrwisty morderca z Polski
Nieprzyjemny i leniwy, a w opinii niemieckiej prokuratury także "zimnokrwisty seryjny morderca". Polak Grzegorz W. został uznany przez sąd w Monachium za winnego trzech zabójstw i skazany na dożywotnie więzienie. Ofiarami mężczyzny byli jego podopieczni, którym, jako opiekun, wstrzykiwał śmiertelną dawkę insuliny.
... zobacz więcej

2020-10-07

Ministerstwo liczy po swojemu
Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 204 mieszkańców domów pomocy społecznej i 99 mieszkańców prywatnych placówek całodobowej opieki - poinformowała we wtorek w Sejmie wiceminister rodziny Iwona Michałek. W sumie w Polsce zmarło 2717 pacjentów z COVID-19. Zakażonych jest 890 oraz 339 pracowników.
... zobacz więcej

2020-10-07

Coraz gorzej na Ziemi Łódzkiej
W Łódzkiem są nowe ogniska koronawirusa – najnowsze w DPS w Biskupicach pod Sieradzem, gdzie już w tej chwili stwierdzonych jest 14 zakażeń. Coraz trudniejsza sytuacja jest jednak w szpitalach, gdzie brakuje wolnych łóżek i personelu, by opiekować się chorymi.
... zobacz więcej

2020-10-07

Kolejne placówki informują o przypadkach koronawirusa
Z różnych źródeł docierają informacje o kolejnych dps-ach, gdzie odnotowano przypadki covid-19. Coraz trudniej zebrać w naszym serwisie wszystkie placówki, gdzie ma to miejsce. Wiemy o koronawirusie w dps-ach w: Brwilnie, Batowicach, Lelowie, w DPS sióstr Serafitek w Poznaniu, Domu dla Niepełnosprawnych Caritas w Piekoszowie, Domu Opieki Dla Seniorów „Wigor” w Legionowie.
... zobacz więcej

2020-10-06

Koronawirus przy Baranowickiej w Białymstoku
Pierwszy przypadek zakażenia wirusem Sars-CoV-2 potwierdzono u jednego z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej w Białymstoku. Mieszkaniec czuł się na tyle źle, że wymagał hospitalizacji i trafił do szpitala. Teraz w DPS zostały wdrożone procedury, które mają nie dopuścić do powstania ogniska.
... zobacz więcej

2020-10-06

Ognisko koronawirusa w DPS w Gnojnie
Nowe ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie. Odnotowano tam 59 przypadków zakażenia COVID-19. Starosta zwołał sztab kryzysowy. Sanepid ustala w tej chwili listę osób, które miały kontakt z zakażonymi. Jak na razie u żadnego z pensjonariuszy choroba nie przebiega w sposób ciężki.
... zobacz więcej

2020-10-06

Skandaliczne zaniedbania w zielonogórskim DPS
Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiego szpitala, pilnie zwołuje konsylium konsultantów wojewódzkich, by zdecydowali, jak leczyć mieszkańców zielonogórskiego DPS-u. Są w złym stanie, mają otwarte rany, odleżyny. - Stan pacjentów wskazuje na zaniedbania w opiece pielęgniarskiej - napisał prezes w piśmie do wojewody.
... zobacz więcej

2020-10-06

Podkarpacie: koronawirus w Prałkowicach i w Rzeszowie przy ul. Sucharskiego
Dom Pomocy Społecznej w Prałkowcach – tu potwierdzono zakażenie u sześciu osób w tym u trzech osób z personelu, trzech pensjonariuszy oraz osoby z kontaktu. Osoby ze styczności objęto kwarantanną. Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie ul Sucharskiego – do dnia 4 października potwierdzono łącznie w ognisku 84 wyników dodatnich w tym: 55 pensjonariuszy i 29 osób z personelu.
... zobacz więcej

2020-10-05

Ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze
Z powodu braku wystarczającej liczby personelu do zapewnienia odpowiedniej opieki, wszyscy pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze zostaną ewakuowani - zdecydował wojewoda lubuski. W DPS-ie koronawirus rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie. Służby sanepidu potwierdziły zakażenie koronawirusem u 72 pensjonariuszy i 35 pracowników.
... zobacz więcej

2020-10-05

Koronawirus zaatakował DPS-y w Olsztynie
Koronawirus nie oszczędził DPS w Olsztynie. Chodzi o placówkę znajdującą się przy ul. Paukszty przeznaczoną dla osób niewidomych. Źródłem zakażenia ma być kapelan tych osób. Koronawirus pojawił się także w DPS Kombatant w Olsztynie. Tam zakażoną okazała się kucharka, ale personel kuchni nie miał kontaktu z podopiecznymi.
... zobacz więcej

2020-10-05

Masowe zakażenia w DPS w Łące koło Rzeszowa
W Domu Pomocy Społecznej w Łące (pow. rzeszowski) potwierdzono 67 zakażeń koronawirusem. Trwa dochodzenie epidemiologiczne.Zarażeni są zarówno pensjonariusze jak i personel placówki.
... zobacz więcej

2020-10-02

Zakażenia w DPS Kalina w Suwałkach, ale...
W Domu Pomocy Społecznej Kalina w Suwałkach zakażenia potwierdzono u czterech pracowników pralni. - Te osoby nie miały kontaktu z mieszkańcami domu i sytuacja jest opanowana - mówi Barbara Burba, dyrektor placówki. Dom funkcjonuje normalnie.
... zobacz więcej

2020-10-02

Zakażenia w DPS w Płazie
W Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Płazie pod Chrzanowem z niepokojem czekają na wyniki badań, które mają otrzymać jutro (2.10.2020). Obecnie zakażonych Covid - 19 jest sześć osób, pięciu mieszkańców i pracownik. 50 kolejnym pensjonariuszy jest w kwarantannie.
... zobacz więcej

2020-10-02

Koronawirus w DPS w Srebrnej Górze (Wielkopolska)
Epidemia koronawirusa dotarła także do DPS w Srebrnej Górze pod Wapnem. Koronawirusem jest zarażony jeden z pracowników DPS. Wirusa nie stwierdzono u pensjonariuszy placówki. Będą oni jednak objęci kwarantanną.
... zobacz więcej

2020-10-02

Koronawirus w Modliborzycach i Krzesimowie (Lubelskie)
W dziennym domu seniora w Modliborzycach przebadano do tej pory 12 osób, z czego u dziesięciu potwierdził się koronawirus. Pięć z nich wymaga hospitalizacji. Na liście nowych ognisk koronawirusa w województwie lubelskim znajduje się też DPS w Krzesimowie. W lubelskich szpitalach ubywa niestety wolnych łóżek dla pacjentów z chorobami zakaźnymi.
... zobacz więcej

2020-10-01

Zakażenie w DPS w Międzyrzeczu (Wielkopolskie)
Informacje o aktualnej sytuacji epidemicznej w pow. międzyrzeckim przekazała w środę, podczas sesji rady powiatu, Magdalena Szczurek z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Międzyrzeczu. Poinformowała o zakażeniu jednej z opiekunek DPS w Międzyrzeczu.
... zobacz więcej

2020-10-01

Koronawirus w DPS w Iławie
Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego, poinformował o nowym ognisku koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Iławie.
... zobacz więcej

2020-10-01

Koronawirus w DPS w Leśnicy (Opolskie)
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Pracownicy placówki, którzy mieli kontakt z chorym czekają teraz na badania. - DPS funkcjonuje normalnie, zachowaliśmy reżim sanitarny - informuje Jolanta Osuch, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich, któremu podlega filia w Leśnicy.
... zobacz więcej

2020-10-01

Dziwny prezydent o dymisji dziwnego dyrektora
Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry, ogłosił na Facebooku, że dyrektor DPS dla Kombatantów zrezygnował z pracy. W placówce jest duże ognisko koronawirusa, z którym nie radził sobie dyrektor, śledztwa i kontrole prowadzą prokuratorzy i służby wojewody. Mimo to prezydent uważa, że odejście dyrektora to wina dziennikarzy.
... zobacz więcej

2020-10-01

Koronawirus w DPS w Grodzicznie
Potwierdziły się wcześniejsze, nieoficjalne informacje na temat zakażeń w Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie. Jak informuje Krzysztof Guzek, z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, w Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie odnotowano zakażenia. Jest to nowe ognisko zakażeń w powiecie nowomiejskim.
... zobacz więcej

2020-10-01

Koronawirus w DPS w Pucku
Koronawirusa stwierdzono u jednej z rezydentek puckiego DPS. Do kobiety wezwano karetkę, która zabrała ją do Szpitala Puckiego. Tam, po wykonanych testach okazało się, że pacjentka ma koronawirusa. Szpital w Pucku natychmiast poinformował o tym Dom Pomocy Społecznej w Pucku, który z kolei skontaktował się z sanepidem i wdrożył kolejne obostrzenia sanitarne.
... zobacz więcej

2020-10-01

Koronawirus w DPS w Lesznie
Badania przeprowadzone w Domu Pomocy Społecznej w Lesznie wykazały obecność koronawirusa u dwojga pracowników placówki. - Wszyscy podopieczni otrzymali wyniki ujemne - poinformowała dyrektor MOPR Donata Majchrzak-Popławska. DPS jest zamknięty, mieszkańcami opiekują się pracownicy, którzy pozostaną w placówce 24 godziny na dobę.
... zobacz więcej

2020-10-01

Koronawirus w Nowym Dworze Gdańskim i dziwne statystyki
W Szpitalu Miejskim w Elblągu zmarł dzisiaj w nocy 74-letni pacjent, który miał choroby współistniejące. Nie ma go w wykazie wojewody warmińsko-mazurskiego, ale jest ujęty w statystykach Ministerstwa Zdrowia. Co ciekawe, ujęta jest kobieta, a nie mężczyzna. Został przewieziony do szpitala z Domu Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gdańskim, stąd zapewne rozbieżności w statystykach.
... zobacz więcej

2020-09-30

Dramat w parafii św. Katarzyny w Radzikach Dużych w województwie kujawsko-pomorskim
Najpierw proboszcz sam dowiedział się, że jest chory. Potem okazało się, że zakaził się także pensjonariusz DPS, którego proboszcz przygarnął na plebanii na początku epidemii, żeby uchronić przed koronawirusem. Mężczyzna zmarł. W chwili kiedy chory był w stanie krytycznym, w żadnym ze szpitali w okolicach Torunia nie znaleziono dla niego miejsca na intensywnej terapii.
... zobacz więcej

2020-09-30

W Rzeszowie ognisko covid rośnie błyskawicznie
Jeszcze kilka dni temu rzeszowski sanepid twierdził, że to nie żadne ognisko, tylko pojedynczy przypadek. Teraz 66 osób jest zarażonych koronawirusem, z tego 40 pensjonariuszy i 26 pracowników. To połowa podopiecznych. Taka dramatyczna sytuacja jest w Domu Pomocy Społecznej w Rzeszowie.
... zobacz więcej

2020-09-30

Koronawirus w Borówku koło Łowicza
Dom Pomocy Społecznej w Borówku w powiecie łowickim pracuje w trybie awaryjnym. U jednej z pensjonariuszek we wtorek stwierdzono zakażenie COVID-19. Kobieta znalazła się na oddziale zakaźnym szpitala w Łodzi.
... zobacz więcej

2020-09-30

W Baszkowie (Wielkopolska) 101 zakażonych!
Kolejny Dom Pomocy Społecznej ogniskiem koronawirusa. Testy potwierdziły zakażenie u ponad 100 osób w placówce w Baszkowie w powiecie krotoszyńskim. Chorzy są mieszkańcy i pracownicy, ale na razie nikt nie wymaga hospitalizacji. Sanepid zdecydował, że kwarantanną zostanie objętych 230 osób. W większości miały one kontakt z pracownikami DPS, u których wykryto koronawirusa.
... zobacz więcej

2020-09-29

Szczepionkowy dramat w wykonaniu polskiego rządu
Nie było dotąd roku, by szczepionka przeciw grypie nie była dostępna w II połowie września. To najlepszy czas na zaszczepienie się. Szczepionek obecnie nie dostają ani pracownicy służby zdrowia, ani podopieczni i personel domów pomocy społecznej. Jak rząd RP mógł taką sprawę zaniedbać, nie wiadomo. Obecne i skandaliczne tłumaczenie PiS jest takie, że najlepiej szczepić się w grudniu.
... zobacz więcej

2020-09-29

Częściowa ewakuacja DPS w Bełchatowie
Od dziś, przez dwa dni, przeprowadzana będzie ewakuacja ponad 30 zakażonych koronawirusem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie. Osoby te trafią do szpitali w Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim i Łagiewnikach. Akcja przetransportowania podopiecznych do szpitali związana jest z trudną sytuacją placówki, w której ponad tydzień temu wykryto ognisko koronawirusa.
... zobacz więcej

2020-09-29

Koronawirus w Lublinie i Chodlu
Sanepid potwierdził, że pojawiło się ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Archidiakońskiej w Lublinie. Ognisko jest w fazie rozwojowej (6 zakażeń). Większe ognisko jest w Domu Seniora w Chodlu koło Opola Lubelskiego - tam jest 26 zakażeń, z tego w szpitalu jest 8 osób.
... zobacz więcej

2020-09-28

Ognisko koronawirusa w DPS w Krzesimowie (Lubelskie)
Sanepid w najnowszym komunikacie poinformował o ognisku koronawirusa w DPS w Krzesimowie. Ognisko jest w fazie rozwojowej.Liczba osób potwierdzonych w ognisku: 6, w tym 3 pensjonariuszy i 3 pracowników. Liczba osób w kwarantannie: ponad 50 osób
... zobacz więcej

2020-09-28

Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Rzeszowie
Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie informuje, że trwa dochodzenie epidemiologiczne w sprawie zakażenia wirusem Covid-19 w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Sucharskiego w Rzeszowie. - To nie jest żadne ognisko, tylko pojedynczy przypadek. Prawdopodobnie zarażony jest jeden z pracowników rzeszowskiego DPS.
... zobacz więcej

2020-09-28

Koronawirus w DPS w Płocku
Po wykryciu zakażenia koronawirusem u jednej z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Płocku testy wykazały wynik dodatni także u pięciu innych pensjonariuszy i czterech osób z personelu – wszyscy przebywają w izolacji. Z kolei 13 pracowników placówki skierowano na kwarantannę.
... zobacz więcej

2020-09-28

Czarne scenariusze dla zielonogórskiego DPS
Prawie wszystkie nowe przypadki w Zielonej Górze dotyczą DPS-u dla Kombatantów. Koronawirusem zakaziło się tam 13 pracowników. Strach pomyśleć, co będzie, gdy będą wyniki wszystkich badań podopiecznych. Co dalej? W grę wchodzi pomoc wojska, ewakuacja do innych DPS-ów, utworzenie oddziału zakaźnego na terenie placówki.
... zobacz więcej

2020-09-28

Koronawirus w DPS w Ostródzie
Kolejna placówka dołącza do grona tych, gdzie pojawił się koronawirus. Tym razem to DPS w Ostródzie. Potwierdzono tam przypadek zakażenia wśród jednego z podopiecznych. Wszyscy członkowie personelu oraz podopieczni zostaną przebadani, łącznie około 150 osób.
... zobacz więcej

2020-09-25

Koronawirus w DPS w Stężycy
Jak informuje Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, 6 osób zakażonych koronawirusem powiązanych jest z nowym ogniskiem w DPS w Stężycy koło Kartuz.
... zobacz więcej

2020-09-25

Ognisko koronawirusa u sióstr w Białce Tatrzańskiej
Nowe ognisko koronawirusa powstało w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Białce Tatrzańskiej. Dom jest przeznaczony dla 66 podopiecznych. Aktualnie potwierdzono tu aż 12 przypadków zachorowań. 7 przypadków to podopieczni, a kolejne 5 dotyczy personelu. Stan chorych jest stabilny i nie wymaga hospitalizacji.
... zobacz więcej

2020-09-25

Kolejne ognisko covid-19 w Małopolsce
Znów wykryto koronawirusa w domu opieki na Limanowszczyźnie (Małopolska). Tym razem chodzi o prywatną placówkę w Rabie Niżnej. COVID-19 stwierdzono tam u dwóch pensjonariuszy. W ośrodku mieszka aż 88 osób. Na kwarantannę trafiło 6 pracowników.
... zobacz więcej

2020-09-25

Koronawirus w DPS w Krzesimowie
Jest pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Krzesimowie koło Świdnika (Lubelskie). Chodzi o jednego z podopiecznych tego domu.
... zobacz więcej

2020-09-25

Ognisko covid-19 w DPS "Trzy dęby" w Choroszczy
W Domu Pomocy Społecznej "Trzy dęby" w Choroszczy zakażonych jest pięć osób: czterech mieszkańców oraz jeden pracownik. To najświeższe dane. Zakażeni mieszkańcy przebywają obecnie w Szpitalu MSWiA oraz na oddziale Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej w Białymstoku.
... zobacz więcej

2020-09-24

Koronawirus w Mszanie Dolnej
Limanowski sanepid objął kwarantanną już 40 pensjonariuszy i 18 pracowników, czyli połowę personelu DPS-u w Mszanie Dolnej. Wcześniej u dwóch pensjonariuszy wykryto zakażenie COVID-19. Obecnie przebywają w szpitalach w Krakowie i Dąbrowie Tarnowskiej. Niestety u sześciu kolejnych seniorów występują objawy zakażenia. Zostali oni odizolowani od reszty mieszkańców DPS-u.
... zobacz więcej

2020-09-24

Koronawirus "w domu pomocy koło Ostródy"
W jednym z domów pomocy społecznej w powiecie ostródzkim wykryto przypadek zakażenia koronawirusem. Konieczne jest przetestowanie ponad stu osób. Kolejnych kilka osób ma objawy sugerujące możliwość zakażenia się koronawirusem
... zobacz więcej

2020-09-24

Koronawirus w Wilkowiczkach koło Włocławka
11 zakażeń koronawirusem potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach (powiat włocławski). Wymazy zostaną pobrane od kolejnych 85 mężczyzn z upośledzeniem umysłowym, którzy przebywają w tym DPS-ie. Być może zapadnie decyzja o transporcie chorych osób do szpitali.
... zobacz więcej

2020-09-24

Ognisko koronawirusa w DPS w Zielonej Górze
Na początku września koronawirusa wykryto u pensjonariuszki DPS-u dla kombatantów w Zielonej Górze. Kobieta nie miała objawów choroby i była w izolatce. Kilka dni temu w DPS-ie pojawił się jednak kolejny przypadek. Tym razem ciężki. Również u trzech osób z personelu testy na obecność koronawirusa potwierdziły zakażenie.
... zobacz więcej

2020-09-24

Pomorze wskazuje ogniska zakażeń
Koronawirus na Pomorzu: 3 osoby z Sopotu związane są z ogniskiem zakażeń - wycieczką klubu seniora; ognisko związane z Domem Pomocy Społecznej w powiecie starogardzkim – 8 przypadków zakażenia; ognisko związane z DPS w powiecie bytowskim – 89 przypadków; tamże ognisko związane z wtz; ognisko związane z zakładem opiekuńczo–leczniczym w powiecie bytowskim – 31 przypadków.
... zobacz więcej

2020-09-23

Mieszkanka DPS zakażona w szpitalu
Lekarzom z Krakowa nie udało się uratować życia 71-letniej kobiety. Mieszkała w Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim przy ul. Żeromskiego. Kilka tygodni temu została przewieziona do Szpitala Specjalistycznego w Andrychowie i to właśnie tam zakaziła się koronawirusem. Następnie w celu leczenia kobieta została przetransportowana do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
... zobacz więcej

2020-09-23

Ogniska koronawirusa na Opolszczyźnie
Oprócz ogniska w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach, Opolszczyzna zmaga się z dużym ogniskiem koronawirusa w DPS w Gierałcicach. Covid-19 wykryto u 64 pensjonariuszy i pracowników personelu. Z tej grupy siedem osób trafiło do szpitali zakaźnych ze względu na choroby współistniejące.
... zobacz więcej

2020-09-23

Kolejne ognisko covid-19 na Podkarpaciu
W DPS w Piskorowicach w pow. leżajskim łącznie uzyskano 9 dodatnich wyników, w tym u 5 pensjonariuszy i 4 osób z personelu medycznego. Jest to więc kolejne ognisko koronawirusa na Podkarpaciu.
... zobacz więcej

2020-09-23

Chciał wyskoczyć przez okno
Chwile grozy przeżyli opiekunowie jednego z Domów Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Wściekły pensjonariusz najpierw zdemolował swój pokój, a następnie chciał wyskoczyć przez okno. Mężczyzna niedawno wrócił ze szpitala, gdzie wykryto u niego zakażenie koronawirusem. Zanim na miejsce dotarły służby ratunkowe personel podał mężczyźnie środki uspokajające i sytuacja została opanowana.
... zobacz więcej

2020-09-23

Ognisko koronawirusa w Czarnym Dunajcu
Informację o nowym dużym ognisku koronawirusa w powiecie nowotarskim potwierdziła w rozmowie z Radiem Kraków rzeczniczka małopolskiego sanepidu. Jak mówi Dominika Łatak-Glonek w domu seniora w Czarnym Dunajcu, w ciągu ostatniej doby odnotowano 28 nowych zakażeń.
... zobacz więcej

2020-09-23

Koronawirus w ŚDS w Strzelcach Opolskich
Czterech terapeutów Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Opolskich trafiło na kwarantannę po tym, jak u jednego z nich rutynowe badanie przed zabiegiem chirurgicznym dało pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Kwarantanną objęto także pięciu uczestników zajęć w ŚDS. Pracownik ośrodka zakażenie przechodzi bezobjawowo.
... zobacz więcej

2020-09-22

Koronawirus w Górze Kalwarii
Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii. Zakażenie potwierdzono u jednej z osób z personelu. Na kwarantannie jest 110 osób. Na razie żadna z osób w izolacji nie ma objawów choroby. Zakażona pracownica Covid-19 przechodzi bezobjawowo. Choruje w domu.
... zobacz więcej

2020-09-22

Koronawirus w DPS w Mszanie Dolnej
Ognisko koronawirusa pojawiło się w Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej. Obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u dwóch pensjonariuszy. Sześć kolejnych osób zaobserwowało u siebie w ostatnich dniach objawy choroby. Kwarantanną objęto połowę personelu placówki.
... zobacz więcej

2020-09-22

Zakażenie pracownicy w DPS w Bobrku
10 pracowników i 33 mieszkańców DPS-u w Bobrku (powiat oświęcimski, gmina Chełmek) zostało w ubiegłym tygodniu wysłanych na kwarantannę po tym, jak dwie pracownice DPS-u otrzymały decyzje o obowiązku poddania się kwarantannie w związku z kontaktem z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Był to kontakt zewnętrzny, nie związany z DPS.
... zobacz więcej

2020-09-21

Ognisko koronawirusa w Bełchatowie
Ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie. To już druga taka sytuacja w tej placówce. Na razie potwierdzonego testami koronawirusa ma 56 pensjonariuszy i 6 osób z personelu. Nieoficjalnie mówi się o planach ewakuacji placówki.
... zobacz więcej

2020-09-21

Kolejne ognisko covid u sióstr
Zakażenie koronawirusem, powiązane z ogniskiem zakażeń w DPS w Wielkiej Wsi w pow. wolsztyńskim, potwierdzono łącznie u 75 osób – poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie i Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie w Wielkiej Wsi prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej.
... zobacz więcej

2020-09-21

Koronawirus w DPS w Jędrzejowie
W Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie mieszka ponad 90 mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną oraz chorobami współistniejącymi. Teraz u jednego z podopiecznych potwierdzono już pozytywny wynik testu na koronawirusa, a cztery kolejne osoby z objawami czekają na transport do szpitala. Początkowo były problemy z przyjęciem zakażonego do szpitala.
... zobacz więcej

2020-09-18

DPS w Borzęcinie - kolejne ognisko koronawirusa w Małopolsce
DPS w Borzęcinie (pow. brzeski, Małopolska) jest kolejnym ogniskiem koronawirusa. Do wczoraj potwierdzono tam 10 przypadków zachorowań.
... zobacz więcej

2020-09-18

Covid-19 w DPS w Piskorowicach
Nowe ognisko COVID-19 jest w Domu Pomocy Społecznej w Piskorowicach na Podkarpaciu. W ognisku potwierdzono trzy pozytywne przypadki, w tym u dwóch pensjonariuszy i jednej osoby z personelu medycznego. Dochodzenie epidemiologiczne i testowanie jest w toku.
... zobacz więcej

2020-09-18

Śmiertelne pobicie w domu opieki w Warszawie
Między pensjonariuszami stołecznego domu opieki na Białołęce doszło do awantury. W jej trakcie, 68-latek śmiertelnie pobił starszego o siedem lat mężczyznę. Został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące, a policjanci w chwili zatrzymania wykryli ponad promil alkoholu w jego organizmie.
... zobacz więcej

2020-09-17

90 lat kieleckiego DPS
- Tu osoby starsze i chore znajdują ciszę, spokój i opiekę. Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. To jest nasz dom, dom z sercem – mówią podopieczni. Mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej imienia Florentyny Malskiej w Kielcach świętowali 90-lecie powstania placówki. Uroczystość ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa sanitarnego odbyła się w plenerze.
... zobacz więcej

2020-09-17

Siostry z Parchowa proszą o kombinezony dla pracowników
DPS w Parchowie prowadzi Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek. Po wykryciu ogniska koronawirusa, siostry proszą o wsparcie. Powoli zaczyna brakować kombinezonów ochronnych dla pracowników. Siostry byłyby bardzo wdzięczne, gdyby placówce przekazać kombinezony. Adres: ul. Kasztanowa 2, 77-124 Parchowo (woj. pomorskie), tel: 59 821 44 83.
... zobacz więcej

2020-09-17

Pożegnali wakacje z koronawirusem?
Powodem wzrostu zachorowań w powiecie miechowskim jest pojawienie się ogniska w Klubie Seniora w Mostku. Wszystkie ostatnie przypadki pochodzą właśnie z tego miejsca. Rozwój ogniska mógł mieć miejsce 1 września, kiedy to odbyło się wspólne pożegnanie wakacji. Co prawda, wydarzenie to miało miejsce w ogrodzie na świeżym powietrzu, jednak przed wirusem, prawdopodobnie, nie udało się ustrzec.
... zobacz więcej

2020-09-16

O bohaterach czasu zarazy
Żadne pieniądze nie wynagrodzą tego poświęcenia - mówi Krystyna Matysek, dyrektorka DPS przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi, największej takiej placówki w regionie i jednej z większych w kraju. - Koronawirus pokazał, jacy ludzie pracują w domach pomocy. Zdecydowana większość to bohaterowie.
... zobacz więcej

2020-09-16

Koronawirus w DPS w Lelowie
Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Lelowie (powiat częstochowski). Zakażonych jest 14 osób. - Sytuacja jest pod kontrolą, zmierza w dobrym kierunku. Zostały zastosowane wszelkiego rodzaju procedury, które zaleca Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - informuje Michał Dzwonnik z biura prasowego częstochowskiego starostwa.
... zobacz więcej

2020-09-16

DPS w Strzałkowie - pracownica z koronawirusem
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie otrzymał informację o stwierdzeniu u jednej z zatrudnionych w placówce opiekunek, koronawirusa. Zarażona ma ok. 40 lat i jest mieszkanką powiatu wrzesińskiego. Kobieta przebywa w domu, jest na kwarantannie. Część mieszkańców, z którymi miała kontakt bezpośredni też jest objęta kwarantanną.
... zobacz więcej

2020-09-15

Radni PiS kpią i żartują z problemów w zielonogórskim DPS
Janusz Rewers (KO) i Dariusz Legutowski (KO) przedstawili 22 pytania, które przekazali im pracownicy DPS w Zielonej Górze, gdy dowiedzieli się o sesji rady miejskiej. Pytano o niewystarczającą opiekę medyczną, romanse, alkohol w pracy, o wulgarne wypowiedzi dyrektora. Nikt jednak nie starał się na nie nawet odpowiedzieć. Były natomiast kpiny ze strony radnych PiS.
... zobacz więcej

2020-09-15

Nowe ognisko covid19 w Parsowie koło Koszalina
85 osób, w tym w większości pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Parsowie w powiecie koszalińskim zostało objętych kwarantanną. To po tym, jak jeden z mieszkańców zaraził się koronawirusem w kołobrzeskiej stacji dializ. Badania na koronawirusa wykonano też pięciu osobom z personelu, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym mężczyzną. Jedna z nich ma wynik pozytywny.
... zobacz więcej

2020-09-15

Zakażone wszystkie zakonnice prowadzące DPS
Trudna sytuacja zapanowała w Domu Pomocy Społecznej w Parchowie koło Bytowa (woj. pomorskie). Zakażonych jest tam już w sumie 65 osób. DPS prowadzi Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. Wszystkie zakonnice prowadzące DPS są zakażone koronawirusem.
... zobacz więcej

2020-09-14

Ognisko koronawirusa w Pieczonogach
W powiecie proszowickim utworzyło się duże ognisko w Domu Pomocy Społecznej w Pieczonogach im. Świętej Matki Teresy z Kalkukty. Proszowicki sanepid poinformował nas, że na ten moment zakażonych jest 13 pensjonariuszy oraz 5 pracowników placówki.
... zobacz więcej

2020-09-14

DPS w Chumiętkach i 46 zakażonych
37 pensjonariuszy i 9 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach (pow. gostyński, woj. wielkopolskie) jest zakażonych SARS-CoV-2 – poinformował w sobotę Powiatowy Sztab Zarządzania Kryzysowego w Gostyniu. DPS pracuje w systemie rotacyjnym w stanie izolacji. Utworzono wewnątrz placówki dwie strefy - w jednej umieszczane są osoby z wynikiem dodatnim, a w drugiej z ujemnym" - podano.
... zobacz więcej

2020-09-14

Sanepid wystawi zlecenie na test
Nowa strategia walki z COVID-19 zawiera m.in. schemat postępowania w przypadku zlecania testu w kierunku COVID-19 pacjentom, którzy otrzymali skierowanie do placówek opieki długoterminowej oraz osobom - samodzielnym i niesamodzielnym - ze skierowaniem do domów pomocy społecznej. Zlecenie na wykonanie testu tym osobom wystawiać ma powiatowa stacja sanepidu.
... zobacz więcej

2020-09-11

Coraz trudniejsza sytuacja w Rogowie
Potwierdzono kolejnych 40 zakażeń wśród pensjonariuszy i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Rogowie w powiecie gostyńskim. Sytuacja placówki staje się coraz trudniejsza. Łącznie jest tam już ponad 50 zakażeń. Ma zapaść decyzja, czy zaostrzone zostaną rygory funkcjonowania placówki.
... zobacz więcej

2020-09-11

Otwock sprawdza niepokojące doniesienia
Niepokojące doniesienia z Otwocka. W ostatnich dniach do ratusza wpłynęła tajemnicza wiadomość mówiąca o nieprawidłowościach w domach opieki zarówno w tej miejscowości, jak i sąsiednim Wawrze. Jak poinformował prezydent Jarosław Margielski, nadawca przedstawił się jako pracownik jednego z DPS-ów. Sprawa została niezwłocznie przekazana do sanepidu i prokuratury.
... zobacz więcej

2020-09-10

Ognisko koronawirusa W DPS w Parchowie
Ognisko koronawirusa w powiecie bytowskim na Pomorzu, które objęło już 13 osób związane jest z Domem Pomocy Społecznej w Parchowie. Trwa dochodzenie epidemiologiczne – mówi państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Bytowie Anna Krefft. Od pracowników i mieszkańców pobierane będą wymazy.
... zobacz więcej

2020-09-10

Dramat w DPS to zemsta za ujawnienie ogólnoświatowego spisku
W "Dużym Formacie" ukazał się reportaż o śledztwach prokuratury w zielonogórskim Domu Opieki Społecznej dla Kombatantów. Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry (któremu podlega placówka), uważa, że reportaż o dramacie mieszkańców to zemsta mediów za to, że opisał ogólnoświatowy spisek, czyli "koronaściemę" z udziałem... Rafała Trzaskowskiego i Chińczyków.
... zobacz więcej

2020-09-10

Dwa jubileusze w Popkowicach
Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach świętował jubileusz 70-lecia oraz 50-lecia powstania Pawilonu imienia Sue Ryder. W placówce odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem pensjonariuszy, pracowników oraz władz samorządowych. Poprzedzono ją mszą świętą. Był też występ grupy teatralnej „Wrzosy”, pyszny tort i wspólne grillowanie.
... zobacz więcej

2020-09-10

Łódź zdobyła unijne fundusze na dodatki do pensji
Do pracowników dps-ów w Łodzi trafią dodatkowe pieniądze. "-To nie nagroda. To podziękowanie za odwagę i poświęcenie." - podkreśla prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. "Złożyliśmy wniosek do Unii Europejskiej i uzyskaliśmy pieniądze, które wykorzystamy jako dodatek do pensji. Pieniędzy wystarczy, aby przez trzy miesiące 800 pracowników łódzkich DPS-ów dostało dodatek w wysokości 1450 zł.
... zobacz więcej

2020-09-09

Ognisko covid w DPS w powiecie bytowskim
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że zakażenie SARS-CoV-2 zostało stwierdzone u 13 osób z powiatu bytowskiego. Osoby te związane są z ogniskiem zakażeń w DPS-ie w tym powiecie. Więcej szczegółów nie podano.
... zobacz więcej

2020-09-09

Zalecane procedury
Odizolowanie chorego od innych pracowników oraz ustalenie listy osób, z którymi miał bezpośredni kontakt – zaleca Centralny Instytut Ochrony Pracy–Państwowy Instytutu Badawczy (CIOP-PIB) w przypadku wystąpienia u pracownika objawów COVID-19. Lista zaleceń jest dłuższa.
... zobacz więcej

2020-09-09

Przedłużenie kwarantanny w DPS w Psarach
Do 11 września wydłużono kwarantannę w Domu Pomocy Społecznej w Psarach, w powiecie ostrowskim. Wyłączony jest jeden z budynków, tzw. pawilon. Ośrodek od kilku tygodni znów walczy z koronawirusem. Patogen potwierdzono u 15 pensjonariuszy i 10 pracowników. Dwie osoby zmarły. Część chorych przebywa w szpitalu jednoimiennym w Poznaniu. ​
... zobacz więcej

2020-09-08

Śledztwo w sprawie śmierci mieszkańców domu opieki w Czernichowie
Bielska prokuratura okręgowa przedłużyła do 21 października śledztwo w sprawie zakażenia koronawirusem w ośrodku opieki w Czernichowie. Zmarło w nim kilkudziesięciu pensjonariuszy. "Śledztwo prowadzone jest w sprawie sprowadzenia w okresie od 15 marca do 17 kwietnia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia pensjonariuszy i pracowników ośrodka".
... zobacz więcej

2020-09-08

Sprawa DPS w Zielonej Górze zatacza coraz szersze kręgi
Zielonogórska prokuratura prowadzi śledztwo w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. I uważa je za wybitnie rozwojowe. Istnieje uzasadnione podejrzenie nieprawidłowości w sprawowaniu opieki przez personel medyczny nad pacjentami DPS-u w Zielonej Górze. Mogą dojść też inne wątki.
... zobacz więcej

2020-09-08

Koronawirus w DPS w Rogowie (Wielkopolska)
Badania laboratoryjne na COVID19 potwierdziły obecność koronawirusa u jednej z mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. W placówce podjęto już odpowiednie działania. Zarówno pracownicy jak i podopieczne Domu zostaną poddane testom. Placówka zachowuje ciągłość działania.
... zobacz więcej

2020-09-07

Pracownica DPS w Wysokiej zakażona
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy podał, że na terenie powiatu tucholskiego potwierdzono dwa kolejne zachorowania na COVID-19. "Tygodnik Tucholski" dotarł do informacji, z których wynika, że jedna z zakażonych osób jest pracowniczką Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej. Tę informacje potwierdził oficjalnie starosta tucholski Michał Mróz.
... zobacz więcej

2020-09-07

Ognisko covid-19 w DPS Gierałcice
Na terenie województwa opolskiego stwierdzono stwierdzono rekordowe 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Aż 28 dotyczy mieszkańców powiatu kluczborskiego. Wszystkie osoby chore zaraziły się w tamtejszym DPS Gierałcice. W tej grupie 25 przypadków to zakażenia podopiecznych, a 3 to zakażenia u personelu. 3 osoby trafiły do szpitala.
... zobacz więcej

2020-09-07

Akt oskarżenia w sprawie morderstwa w Nowym Sączu
Prokuratura skierowała akt oskarżenia w sprawie morderstwa do jakiego doszło 13 września ubiegłego roku w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Według śledczych jeden z pensjonariuszy dotkliwie pobił innego mieszkańca tej placówki, przyczyniając się tym samym do jego śmierci.
... zobacz więcej

2020-09-04

Chciał się zobaczyć ze znajomym
W środę na alarmowy numer 112 wpłynął sygnał, że jakiś mężczyzna tak dobijał się do zamkniętych drzwi domu pomocy na Czarnowie, że wybił w nich szybę. Policjanci podjechali na miejsce i zatrzymali podejrzewanego 39-latka. Mężczyzna był trzeźwy. Twierdził, że chciał zobaczyć się ze znajomym. Placówka wyceniła straty na 700 złotych. Zatrzymanemu może grozić nawet pięć lat więzienia.
... zobacz więcej

2020-09-04

Po dwóch tygodniach informują o koronawirusie w DPS w Lublinie
O potwierdzonym wystąpieniu koronawirusa w jednym z domów pomocy społecznej poinformowała Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych. –25 sierpnia mieliśmy przypadek zakażenia w filii DPS im. Matki Teresy z Kalkuty, ale sytuacja jest opanowana – zapewniła Lipińska. Taka filia mieści się przy ul. Mierniczej.
... zobacz więcej

2020-09-04

Koronawirus w DPS w Kamieniu Krajeńskim i i DPS w Suchorączku
Trzy przypadki koronawirusa wykryto u personelu domów pomocy społecznej w Kamieniu Krajeńskim i Suchorączku koło Więcborka w powiecie sępoleńskim. Powiatowy sanepid w Sępólnie Krajeńskim prowadzi obecnie w tej sprawie intensywne działania.
... zobacz więcej

2020-09-03

Prokuratura stawia zarzuty personelowi radomskiego DPS
Prokuratura przedstawiła zarzuty kierownikowi pielęgniarek oddziału psychiatrycznego i dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej przy Struga w Radomiu - zarzuty usłyszały także dwie pielęgniarki. Sprawa znęcania się nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej przy Struga ujrzała światło dzienne w ubiegłym roku. Zarzuty dotyczą także niedopełnienia obowiązków.
... zobacz więcej

2020-09-03

Koronawirus w Wadowicach
W Wadowicach w lokalnym Domu Pomocy Społecznej stwierdzono w środę zakażenie koronawirusem. Zakażona jest pracownica administracyjna. Od tygodnia miała jednak nie pracować w ośrodku, ponieważ przebywała na zwolnieniu lekarskim. Zdecydowano się na wysłanie na przymusową kwarantannę 12 osób, które pracowały z kobietą przed jej przejściem na zwolnienie.
... zobacz więcej

2020-09-03

Ponowne testy w DPS w Lipsku
Zmarły trzy osoby z Domu Pomocy Społecznej w Lipsku pod Radomiem, w którym w połowie sierpnia odnotowano ognisko koronawirusa. Dzisiaj zostaną ponownie pobrane wymazy od wszystkich mieszkańców i pracowników. Tydzień temu dodatnie rezultaty testów w tej placówce miało 85 osób. Cały powiat lipski jest w strefie czerwonej.
... zobacz więcej

2020-09-02

Zakonnica przekonała się, co znaczy mówić prawdę
Siostra Tymoteusza Gil zaapelowała w internecie do osób negujących istnienie koronawirusa, by zgłosiły się na wolontariat do jednego nowosądeckich DPS-ów. Spotkała się z falą hejtu. Siostra usunęła swój wpis i dziś twierdzi, że nie będzie już szukać wolontariuszy. Mówi, że to, co ją spotkało, ją przerasta. Zakonnica opowiadała, że na Facebooku nie znalazła ani jednego pozytywnego komentarza.
... zobacz więcej

2020-09-02

Wstrzymane wizyty
W związku ze zwiększoną liczbą zakażeń koronawirusem w regionie wstrzymano do odwołania odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Ostrołęce.
... zobacz więcej

2020-09-02

Koronawirus w DPS w Lelowie
Zarząd Powiatu Częstochowskiego poinformował, że w dniach 28-30 sierpnia wykryto ognisko zakażeń w Domu Pomocy Społecznej w Lelowie. Po przebadaniu 98 mieszkańców i 41 pracowników - koronawirusa stwierdzono u 21 mieszkańców (dodatkowo 4 będzie miało powtórzone badania) oraz u 6 pracowników.
... zobacz więcej

2020-09-01

Spartakiada w Ogrodniczkach
Od piątku do niedzieli trwała w Ogrodniczkach kolejna edycja Spartakiady - sportowej imprezy dla osób niepełnosprawnych. W piątkowej rywalizacji udział wzięło 40 zawodników. Zawodnicy rywalizują w różnych dyscyplinach sportowych, m.in. konkurencji rzutów piłką lekarską, lotką czy kółkiem ringo do celu. Drużyny rozgrywają turnieje - tenisa stołowego i „piłkarzyków”.
... zobacz więcej

2020-09-01

strzałka do góry