DPS_tlo
Szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej
Z informacji przekazywanych z całego kraju wynika, że akcja szczepień mieszkańców domów pomocy społecznej w większości województw przebiega sprawnie. Pojawiają się co prawda przesunięcia terminów, ale jest szansa, że szczepienia pierwszą dawką zakończą się planowo w najbliższy piątek.
... zobacz więcej

2021-01-20

Koronawirus we Włościborzu
Nowe ognisko koronawirusa. Chodzi o filię kołobrzeskiego Domu Pomocy Społecznej znajdującą się we Włościborzu. Jak poinformował we wtorek starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, na 17 pensjonariuszy filii, u 13 potwierdzono obecność koronawirusa. Jedna osoba trafiła do szpitala. W kołobrzeskiej filii oprócz 13 pensjonariuszy, wirusa wykryto także u 4 osób należących do personelu.
... zobacz więcej

2021-01-20

W Lublińcu wraca system pracy ciągłej
Choć sytuacja epidemiczna w domach pomocy społecznej na terenie powiatu lublinieckiego jest stabilna, to nadal placówki te funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. W ostatnich dniach pozytywne testy na Sars-CoV-2 otrzymało trzech pracowników DPS przy ulicy Kochcickiej w Lublińcu. W związku z tym ponownie wprowadzono system pracy ciągłej.
... zobacz więcej

2021-01-20

Bogaty program imprez sportowych
Pomimo pandemii i nieprzewidywalnej sytuacji w 2021 roku, Olimpiady Specjalne Polska przedstawiają bogate kalendarium zawodów ponadregionalnych dla osób niepełnosprawnych, które miałyby się odbyć między majem a październikiem. Dodatkowo na listopad i grudzień zaplanowany jest Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych.
... zobacz więcej

2021-01-20

Statystyka szczepień
Łącznie do Polski dotarło 1 mln 257 tys. 300 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformował w poniedziałek (18.01) prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Wyjaśnił, że przypadku szczepień w DPS-ach zaplanowano zamówienia na 120 tys. dawek szczepionki. Wczoraj po południu liczba zaszczepionych wynosiłą 475 264. Nie wiemy niestety, jak liczona jest liczba dawek uzyskiwanych z jednej ampułki.
... zobacz więcej

2021-01-19

Koronawirus w DPS w Giżycku
Koronawirus w giżyckim DPS. Sytuacja jest kryzysowa. Dyrekcja od zaraz zatrudni opiekunów z sercem i umiejętnościami do pomocy przy pensjonariuszach. Aktualnie do opieki nad pensjonariuszami włączeni zostali pracownicy administracji i obsługi. Ten tydzień będzie dla DPS najtrudniejszy. Przeprowadzone zostaną kolejne testy na Covid-19. Jeśli wykażą większą liczbę chorych, sytuacja w giżyckiej placówce może znacznie się pogorszyć.
... zobacz więcej

2021-01-19

Szczepienia podopiecznych DPS przesuwane w czasie
W poniedziałek, 18 stycznia do Głogowskiego Szpitala Powiatowego miała dotrzeć kolejna dostawa szczepionki przeciwko Covid-19. Nie dotarła. Szczepienia kolejnych osób z grupy „0” przesunięto o tydzień. 19 stycznia, miało się też odbyć szczepienie pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Magnolia”. Zamówiono tam 88 dawek, ale szczepionka też nie dotrze. - Jutrzejsze szczepienie zostało odwołane i przesunięte na najbliższy czwartek, ale to też raczej nie jest pewne – przyznaje dyrektor DPS Dariusz Wojtkowiak.
... zobacz więcej

2021-01-19

Ile prawdy w zarzutach wobec DPS w Przasnyszu?
Siostra jednego z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie w Przasnyszu w swojej skardze zawarła szereg poważnych zarzutów, dotyczących niewłaściwej opieki nad jej bratem. Sprawa trafiła m.in. do prokuratury Rejonowej w Przasnyszu. Serwis Infoprzasnysz.com przedstawia wersje wszystkich stron konfliktu.
... zobacz więcej

2021-01-18

Trwają szczepienia pracowników, zaczynają się szczepienia mieszkańców
Dzisiaj rozpoczynają się szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej. Według danych rządowych, chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców. Do placówek pojadą mobilne punkty szczepień. Trwają ciągle szczepienia pracowników domów pomocy. Obie grupy: zarówno pracownicy, jak i mieszkańcy są w tzw. grupie 0 w Kolejce do szczepień.
... zobacz więcej

2021-01-18

Łódź: o cudzoziemcach pomagających dps-om pisze Gazeta Wyborcza
Gdy Paul usłyszał o sytuacji w DPS-ach, ani przez chwilę nie myślał o lęku przed zakażeniem. Nie dlatego, że bagatelizował zagrożenie koronawirusem. - Jestem młody i zdrowy. Wiedziałem, że ryzyko w moim przypadku nie jest tak duże, więc mam moralny obowiązek pomagać słabszym - mówi Peruwiańczyk.
... zobacz więcej

2021-01-18

Minister odpowiada na pytania Katarzyny Lubnauer
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział, że w 120 samorządowych DPS-ach (na 823) są zarażeni zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy, a w 64 - tylko pracownicy. "Ta statystyka utrzymuje się w ostatnich tygodniach na podobnym poziomie, czyli nie ma jakiegoś wzrostu" - ocenił.
... zobacz więcej

2021-01-15

Szczepienia pracowników (a potem podopiecznych) w DPS w Prószkowie
W Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie (Opolszczyzna) ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. 14. stycznia pierwszą dawkę przyjęło 61 pracowników placówki, których zaszczepił zespół z Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Od poniedziałku (18.01) rozpoczną się z kolei szczepienia mieszkańców. Zaszczepionych zostanie prawie 100% podopiecznych, czyli ponad 190 osób. Jest jedynie kilka osób, których lekarz nie dopuścił ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, a w przypadku 2 podopiecznych zgody nie wyrazili opiekunowie prawni.
... zobacz więcej

2021-01-15

Więzienny reżim dla dobra podopiecznych?
Jak mówią pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej w Szczecinie, od pół roku nie mogą wychodzić na świeże powietrze, nawet do przylegającego do budynku ogrodu. DPS tłumaczy to względami bezpieczeństwa i remontem. - Najbardziej nas boli ten brak świeżego powietrza – mówi pani E., także pensjonariuszka DPS. – Nikt mi nie wytłumaczy, że przez tak długi czas nie znalazł się żaden sposób, abyśmy mogli wyjść z budynku choćby do ogródka. Nawet więźniowie mają zagwarantowany pobyt na świeżym powietrzu i mają swoje spacerniaki.
... zobacz więcej

2021-01-15

Kolejne zakażenia w DPS w Radomsku
Testy potwierdziły, że kolejnych siedmiu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Radomsku zarażonych jest koronawirusem. Wszyscy trafili do Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie. Pozytywne testy otrzymało także następnych sześciu pracowników jednostki (odbywają kwarantannę w warunkach domowych).
... zobacz więcej

2021-01-14

Szczepienia pracowników ruszyły na Śląsku
- Szczepienia pracowników domów pomocy społecznej na Śląsku ruszyły w poniedziałek. Szpitale węzłowe, które kończą szczepić personel medyczny, a mają preparat, zapraszają na szczepienia właśnie pracowników DPS-ów. Szczepienia objęły np. personel domów w Knurowie i Kuźni Nieborowskiej - powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
... zobacz więcej

2021-01-14

Szczepienia pracowników w Kaliszu
Trwają szczepienia pracowników Domu Pomocy Społecznej oraz Centrum Opieki Długoterminowej "Salus" na kaliskim Zagorzynku. Większość personelu DPS jest już po pierwszej dawce szczepionki przeciw koronawirusowi. Codziennie zgłasza się średnio dwadzieścia osób. Szczepionki przyjmą też podopieczni "Salusa".
... zobacz więcej

2021-01-14

Ognisko covid w łódzkim DPS
W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Złotniczej 10 w Łodzi jest 105 podopiecznych - z czego 20 osób, czyli co piąta, ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. Z tej grupy 14 osób jest nadal w DPS, a 6 w szpitalu - informuje biuro prasowe UMŁ. W DPS pracuje 69 osób - z czego 4 osoby są chore na covid.
... zobacz więcej

2021-01-13

Lubelskie: dyrektorzy mają namawiać do szczepień
W całej Polsce około 70 proc. podopiecznych domów pomocy społecznej chce się zaszczepić przeciwko COVID-19. Ale na Lubelszczyźnie ten odsetek jest mniejszy. Dlatego do szczepienia mają namawiać szefowie DPS-ów. W województwie lubelskim objętych szczepieniami będzie 46 placówek publicznych prowadzonych przez starostwa powiatowe oraz 20 prywatnych.
... zobacz więcej

2021-01-13

W śląskich dps-ach na koronawirusa zmarły 293 osoby!
Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, w jednym z lublinieckich domów opieki znów pojawiły się nowe zakażenia koronawirusem. Jak informuje Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, od początku pandemii w DPS-ach w woj. śląskim na COVID-19 zachorowało 3620 osób, z czego 293 zmarły.
... zobacz więcej

2021-01-13

Duże ognisko koronawirusa w DPS w Sandomierzu
Duże ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu. Na 96 mieszkańców u 41 potwierdzone zostało zakażenie. Wszyscy przebywają w placówce z wyjątkiem czterech osób, które są w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu oraz w szpitalu w Opatowie.
... zobacz więcej

2021-01-13

Błyskawiczna akcja pomocy
Już trwa zbiórka pieniędzy, by pomóc w odbudowie jednego z budynków Domu Pomocy Społecznej (Domu Gościnnego) w Dzięciołówce. Po niedawnym pożarze ewakuowano prawie 30 pensjonariuszy, którzy najbliższe dni będą musieli spędzić w szkole w Korycinie. Błyskawiczną zbiórkę funduszy na odbudowę zorganizowali w serwisie Zrzutka.pl przyjaciele placówki.
... zobacz więcej

2021-01-12

Antyszczepionkowe kłamstwa
W obecnej wersji fake newsa, która rozsyłana jest w internecie i powielana na portalach społecznościowych, podawana jest informacja aż o 3 przypadkach zasłabnięcia, do których miało dojść zaraz po szczepieniu w DPS w Szymiszowie pod Strzelcami Opolskimi."-Lekarz, który badał kobietę stwierdził, że przyczyną było przemęczenie i odwodnienie. Ale to zdarzenie nie miało żadnego związku ze szczepieniem" - mówi Jolanta Osuch, dyrektor DPS. "Przy załodze, która liczy ponad 150 osób, w poprzednich latach także zdarzało się, że ktoś zasłabł i wtedy nie budziło to takiego zainteresowania."
... zobacz więcej

2021-01-12

Minister Maląg obiecuje szczepienia mieszkańców dps-ów w przyszłym tygodniu
"70 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej zgłosiło swój akces, swoje oświadczenie do tego, że chcą się szczepić. To nas bardzo cieszy. To ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia będą zaszczepieni" - przekazała Maląg.
... zobacz więcej

2021-01-12

Koronawirus w Raciborzu i skargi rodzin
26 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień na Ostrogu (Racibórz) trafiło 7 i 8 stycznia do szpitala, po tym jak wykryto u nich koronawirusa. Trzech seniorów hospitalizowano już wcześniej. Część rodzin nie kryje rozżalenia postępowaniem DPS. Na Facebooku powstała nawet specjalna grupa, gdzie opisuje się krytykowane procedury. Dyrekcja DPS tłumaczy, że żadnych negatywnych sygnałów nie odebrała.
... zobacz więcej

2021-01-11

Ognisko koronawirusa w DPS w Kochłowach (Wielkopolska)
Urząd powiatu ostrzeszowskiego poinformował, że w Domu Pomocy Społecznej w Kochłowach wykryto 43 przypadki zakażenia koronawirusem. W komunikacie zapewniono, że placówka posiada potrzebne środki ochronne, a także wystarczającą liczbę pracowników. Nikt również nie musi być hospitalizowany.
... zobacz więcej

2021-01-11

Pożar w domu opieki na Podlasiu
W Dzięciołówce (woj. podlaskie) spłonęła część budynku prywatnego domu opieki społecznej. Paliła się przybudówka budynku głównego, z którego bezpiecznie ewakuowano pensjonariuszy i pracowników. W przybudówce mieściły się m.in. stołówka i świetlica. Wstępne informacje mówią o tym, że wskutek pożaru doszło do zniszczenia instalacji elektrycznej związanej też z głównym budynkiem, ogrzewanym elektrycznie.
... zobacz więcej

2021-01-11

Dom opieki jak prawdziwy dom
W Sopocie powstał prawdziwy dom dla dorosłych niepełnosprawnych, których rodzice nie mają sił na opiekę. Wybudowali go rodzice obawiający się o los dzieci, gdy ich już zabraknie na świecie. Nowi mieszkańcy pojawili się tam przed świętami. Niepełnosprawni większość czasu spędzają razem. Wspólnie tworzą, gotują, chodzą na spacery. Ale każdy z nich ma swój pokój z łazienką. Tu uczą się samodzielności pod okiem opiekunów. Są również i obowiązki - jak w każdym domu.
... zobacz więcej

2021-01-08

W Gorzycach walczą z koronawirusem
Po tym jak przed Świętami Bożego Narodzenia okazało się, że jeden z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gorzycach jest zakażony koronawirusem, rozpoczęto testowanie innych mieszkańców i pracowników. We wtorek 5 stycznia informowano, że zakażenie potwierdzono u 34 mieszkańców i 9 pracowników. Na dziś więcej zakażeń nie potwierdzono.
... zobacz więcej

2021-01-08

W DPS w Suszu brakuje pracowników po ataku koronawirusa
Dom Pomocy Społecznej w Suszu poszukuje aż 15 pracowników! Powodem jest epidemia zachorowań wśród dotychczasowej kadry, jak i wśród podopiecznych. Jak podaje iławski Sanepid w placówce odnotowano łącznie 64 przypadki zakażenia wirusem. W tym aż 19 osób z personelu, co doprowadziło do wyłączenia ich z pracy.
... zobacz więcej

2021-01-08

Sceptycyzm personelu i optymizm dyrekcji
W powiecie śremskim działają dwa Domy Pomocy Społecznej: w Śremie przy ul. Farnej oraz w miejscowości Psarskie. Do 4 stycznia, w tym pierwszym chęć zaszczepienia przeciwko koronawirusowi zadeklarowało 12 pracowników (na 63), w drugim zaś 39 pracowników (na 86). Jak widać, zainteresowanie szczepionkami jest słabe. Dyrektorki obu placówek przekonują jednak, że zostało sporo czasu na zastanowienie się i rozwianie ewentualnych wątpliwości.
... zobacz więcej

2021-01-07

Ognisko covid w DPS w Radomiu przy ul. Struga
Koronawirus w jednym z radomskich DPS. Chodzi o placówkę na ul. Struga. Łącznie zaraziły się 22 osoby. Jak poinformował Paweł Kolenda, dyrektor DPS-u, ognisko pojawiło się w okresie świąt Bożego Narodzenia i dotyczy tylko jednego oddziału. Stan chorych ocenia się jako dobry.
... zobacz więcej

2021-01-07

Bez litości!
83-letni pan Ryszard, pensjonariusz DPS dla Kombatantów w Zielonej Górze, zmarł na COVID-19 w szpitalu w Gorzowie. Po śmierci okazało się, że ktoś ukradł jego portfel z kartą bankomatową i do cna wyczyścił konto. Złodziej nie miał problemów z wypłaceniem pieniędzy, bo znał PIN do karty. Najprawdopodobniej znalazł go w portfelu - senior na karteczce zapisywał ważne informacje, najpewniej także numer do karty. Złodzieja szuka policja.
... zobacz więcej

2021-01-07

Covid-19 w DPS w Mościszkach (Wielkopolska)
W powiecie kościańskim odnotowano wzrost zachorowań na koronawirusa. W niedzielę 3 stycznia zanotowano 47 przypadków zarażenia wirusem. Jak sugeruje serwis Naszemiasto.pl, być może taki wzrost ma miejsce w związku z faktem wykrycia koronawirusa u podopiecznych DPS w Mościszkach.
... zobacz więcej

2021-01-05

Nowe auto dla DPS w Prószkowie
Do Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie na Opolszczyźnie trafił nowy samochód. To mikrobus, dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Do tej pory placówka, w której przebywa 200 osób, miała do dyspozycji jeden taki pojazd. Nowy jest wyposażony w podnośnik dla wózków. Kosztował 130 tysięcy złotych. z czego 60 tysięcy złotych pochodziło z budżetu powiatu,a pozostała kwota to dofinansowanie z PFRON.
... zobacz więcej

2021-01-05

DPS w Modrzewcu (Zachodnie Pomorze) zmaga się z ogniskiem koronawirusa
Ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Modrzewcu (powiat świdwiński). Dyrekcja zapewnia, że sytuacja – choć trudna – jest pod kontrolą. W tej chwili jest 28 zakażeń koronawirusem wśród pensjonariuszy i 4 wśród personelu. Na obecność koronawirusa testowani byli jednak na razie jedynie pensjonariusze objawowi.
... zobacz więcej

2021-01-05

Covid-19 w DPS w Sopocie
Jak poinformowała wiceprezydent Sopotu, wykryto zakażenia w sopockim Domu Pomocy Społecznej. W ostatni czwartek Magdalena Czarzyńska-Jachim przekazała, że chorych na koronawirusa jest dwanaście osób, z czego trzy osoby przebywają w szpitalu, a sześć jest w izolatorium.
... zobacz więcej

2021-01-04

Ognisko koronawirusa w DPS w Radomsku
3 stycznia 2021 r. sanepid potwierdził zakażenie wirusem Covid-19 u 30 mieszkańców oraz 5 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Radomsku. 5 chorych podopiecznych umieszczonych zostało w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. 8 kolejnych ma trafić tam w najbliższym czasie. Dyrekcja Domu Pomocy Społecznej twierdzi, że sytuacja została opanowana.
... zobacz więcej

2021-01-04

Dlaczego we Francji odwiedziny z ograniczeniami są możliwe, a w Polsce nie?
Starsi nie potrafią poradzić sobie z samotnością w taki sam sposób, jak młodsze pokolenie. Z dnia na dzień nie przeskoczą na Teamsa czy Zooma. Od lat kształtowali swoje kontakty i relacje z innymi, dzięki spotkaniom i rozmowie, a teraz od wielu miesięcy pozostają bezradni. Czas świąt Bożego Narodzenia i nadchodzący sylwester przeżywany we własnym pokoju z powodu izolacji, jeszcze bardziej wzmaga samotność seniorów w DPS. Potrzebne są rozwiązania zwrócone w stronę najstarszych.
... zobacz więcej

2021-01-04

Co ze szczepieniami dla osób niepełnosprawnych?
Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża zadowolenie z szybkiego wdrażania Narodowego Programu Szczepień przeciw SARS-CoV-2. Ma jednak wątpliwości, co do określenia grup priorytetowych, które mają zostać zaszczepione w pierwszych etapach szczepień. Chodzi zwłaszcza o nieuwzględnienie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w tej sprawie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
... zobacz więcej

2020-12-31

Warszawskie dps-y nieźle poradziły sobie z koronawirusem
W Warszawie jest 19 domów pomocy społecznej (14 miejskich i 5 prowadzonych przez organizacje pozarządowe), które dysponują łącznie ponad 1,8 tys. miejsc. Wiceprezydent Aldona Machnowska–Góra: – Od początku pandemii traktowaliśmy domy pomocy społecznej jako miejsca wymagające szczególnej uwagi. Wprowadziliśmy 14-dniowy rotacyjny system pracy personelu DPS - wszystkim wracającym po przerwie do pracy wykonujemy, na koszt miasta, testy na obecność COVID-19 i tylko osoby z wynikiem negatywnym zostają dopuszczone do pracy. Dotychczas wykonaliśmy ponad 5 tys. badań pod kątem zakażenia koronawirusem.
... zobacz więcej

2020-12-31

DPS w Kole na prostej
W ciągu ostatnich tygodni DPS przy ulicy Poniatowskiego w Kole przeżywał prawdziwy koszmar. Aż 111 osób z DPS-u otrzymało pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Wśród tej grupy byli pensjonariusze oraz personel. Niestety jedna osoba zmarła, a dwie osoby musiały zostać poddane hospitalizacji. Obecnie nie ma już ani jednej osoby, która ostatecznie nie otrzymałaby negatywnego wyniku testu.
... zobacz więcej

2020-12-31

DPS w Sopocie przed szczepieniami
Sopocki Dom Pomocy Społecznej przygotowuje się do szczepienia swoich pracowników i rezydentów. Chęć przyjęcia preparatu chroniącego przed zachorowaniem na COVID-19 zadeklarowały do tej pory 32 osoby zatrudnione w placówce. O możliwości wykonania zabiegu w najbliższym czasie poinformowano także zamieszkujących w ośrodku seniorów.
... zobacz więcej

2020-12-30

Samotna Wigilia, samotne Święta, samotny Nowy Rok...
Paweł Ilecki to antropolog kultury, dziennikarz i osoba, która zmaga się z problemem bezdomności. Obecnie przebywa w jednym z domów pomocy społecznej. Przed kilkoma dniami w mediach społecznościowych napisał, że "wkurza go ten narodowy lament i jeremiada nad utraconym sylwestrem". "Ponad 100 tys. osób, mieszkańców DPS w całej narodowej Polsce od marca przebywa w totalnej izolacji. Zakaz wyjść i co najgorsze zakaz odwiedzin. Samotna Wigilia, samotne Święta, samotny Nowy Rok..." - podał.
... zobacz więcej

2020-12-30

Zgłoszenia do szczepień organizuje dyrektor domu pomocy
Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować dyrektor domu pomocy społecznej. Można to zrobić za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie szczepieniakadry.rcb.gov.pl. Formularz online jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zgłosiły swoich pracowników do szczepień.
... zobacz więcej

2020-12-30

Pracownicy, o których przypomniała dopiero pandemia
Dopiero po lawinie zakażeń zostali zauważeni, jeśli chodzi o środki ochrony osobistej, dezynfekcyjne – i pieniądze na poprawienie poziomu bezpieczeństwa epidemiologicznego w placówkach. “Napiszcie o tym” – prosili. – “Napiszcie, jak pracujemy, jak nam się żyje. Bo inaczej skończy się pandemia i znów wszyscy zapomną o dps-ach i pomocy dla nich. Znów nie będziemy nikogo obchodzili i znów nikt nie będzie pamiętał, że to bardzo ważna praca”.
... zobacz więcej

2020-12-29

Samorząd przejmuje ŚDS w Jasionnie
Powiat białobrzeski (Mazowsze) przejmuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Jasionnie. ​Placówka zajmuje się osobami cierpiącymi na choroby psychiczne. Dotychczas ŚDS prowadziło Stowarzyszenie Katolickie Serca dla Serc, na podstawie powierzenia zadań publicznych organizacji pozarządowej. Pięcioletni okres prowadzenia jednostki upływa z końcem 2020 roku. Teraz stanie się placówką samorządową, bo nie było wiążących ofert w konkursie na następne lata.
... zobacz więcej

2020-12-29

Minister Maląg zachęca, by się szczepić
Minister Maląg: "Szczepienie cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlatego też głęboko zachęcam wszystkich tych państwa z grupy zero (czyli m.in. pracowników dps-ów), którzy jeszcze nie zgłosili się do szczepień, aby się zgłaszali". Maląg przypomniała, że od 15 stycznia mają ruszyć szczepienia dla osób powyżej 60 lat, ale także dla mieszkańców domów pomocy społecznej. Zaapelowała, by do tego czasu osoby starsze, w miarę możliwości, pozostawały w domach.
... zobacz więcej

2020-12-29

Komputer zamiast wizyty
Prezydent Ludomir Handzel przekazał 11 zestawów komputerowych, które trafią do Domów Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Sprzęt otrzymają DPS-y przy ul. Nawojowskiej i ul. Emilii Plater. Mam nadzieję, że ten sprzęt poprawi kontakt podopiecznych z najbliższymi - powiedział prezydent miasta.
... zobacz więcej

2020-12-28

Tarnów przygotował izolatorium przed trzecią falą covid
Izolatorium dla pensjonariuszy oraz pracowników dps-ów z powiatu tarnowskiego już gotowe. W sali gimnastycznej przy byłym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie mogą przebywać osoby zakażone Covid-19, które nie wymagają hospitalizacji. Jak mówi wicestarosta Jacek Hudyma, w obliczu grożącej nam trzeciej fali pandemii, takie miejsce jest potrzebne.
... zobacz więcej

2020-12-28

Kłopoty ze szczepionką w Niemczech
W Stralsundzie na północy Niemiec ośmiu pracownikom domu opieki podano pięciokrotną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Cztery osoby trafiły do szpitala na obserwację. Niektóre okręgi w Niemczech nie będą używały otrzymanych szczepionek przeciwko COVID-19 z powodu podejrzeń, że podczas ich transportu mogło dojść do przerwania łańcucha chłodniczego.
... zobacz więcej

2020-12-28

W dps-ach szczepienia nie wywołują entuzjazmu
Wielkopolska. Przede wszystkim medycy chcą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Mniej chętni są ratownicy medyczni, jak i pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz domów pomocy społecznej. "- W naszym DPS chęć zaszczepienia się zgłosiła połowa pracowników, około 40 osób" - mówi Piotr Michalak, dyrektor DPS Ugory.
... zobacz więcej

2020-12-24

Samochód pod choinkę
We wtorek, 22 grudnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał symbolicznie klucze do nowego samochodu na ręce Barbary Burby, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Kalina”. To właśnie ta jednostka została właścicielem nowego pojazdu. Miasto Suwałki pozyskało nań 90 tys. zł z PFRON i dołożyło własny wkład w wysokości blisko 78 tys. zł. Samochód wyposażony jest w windę do przewozu osób niepełnosprawnych.
... zobacz więcej

2020-12-24

Święta bez dzielenia się opłatkiem
W tym roku nie padną w ramiona swoich dzieci i wnuków. Ale i tak ubiorą najlepsze garsonki i najbielszą koszulę, nałożą na talerz kluski z makiem, a w stołówce zaśpiewają "Wśród nocnej ciszy". Rozmowa z Beatą Magierą, dyrektor DPS przy ul. Praskiej w Krakowie...
... zobacz więcej

2020-12-24

Koniec prosperity domów opieki w USA
Bankrutujące domy opieki, szersze programy wsparcia seniorów we własnych domach i Amerykanie coraz mniej chętni, by powierzać instytucjom opiekę nad bliskimi - choć w Ameryce nadal w domach opieki mieszka najwięcej osób na świecie, pandemia zmienia ich postrzeganie. Do tej pory co najmniej 115 tys. Amerykanów zmarło z powodu zakażenia w domu opieki. Spowodowany pandemią spadek liczby pensjonariuszy analizuje amerykański „Wall Street Journal”.
... zobacz więcej

2020-12-23

Ostatni DPS w Lubuskiem także z ogniskiem covid-19
19 grudnia pojawiła się informacja o zakażeniach koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Szczawnie (gmina Dąbie). Obecność wirusa potwierdzono u aż 41 osób - 28 mieszkańców domu i 13 osób z personelu. Pocieszającą informacją jest to, że u żadnego z potwierdzonych przypadków nie ma ostrych objawów chorobowych. Placówka w Szczawnie była ostatnim Domem Pomocy Społecznej w województwie lubuskim, który do teraz bronił się przed koronawirusem...
... zobacz więcej

2020-12-23

Kolejna wersja, kolejne liczby
W ramach pierwszej dostawy Polska otrzyma blisko 10 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19. 18 szpitali otrzyma od 150 do 900 dawek, inne, wytypowane do szczepienia w pierwszej turze szpitale – po 75 dawek. Pierwsza dostawa dotrze już do kraju 26 grudnia. "Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek - co pozwoli zaczepić do końca stycznia ok. 750 tys. pacjentów" - informował podczas konferencji w szpitalu szef KPRM Michał Dworczyk.
... zobacz więcej

2020-12-23

Rząd deklaruje gotowość wykonania 3,5 mln szczepień miesięcznie
Szef KPRM Michał Dworczyk: 26 grudnia br. ma dotrzeć do Polski pierwsza partia szczepionek - ok. 10 tysięcy dawek. Trafią one do 70 placówek służby zdrowia i tam 27 grudnia rozpoczną się szczepienia. Pierwszą grupę zaszczepionych będą stanowić pracownicy służby zdrowia. Na przełomie grudnia i stycznia powinno dojechać kolejne 300 tysięcy dawek i w kolejnym tygodniu znowu 300 tysięcy dawek. "Gotowość organizacyjna", gdyby były dostępne szczepionki - jak dodał - to około 3,5 mln szczepień miesięcznie.
... zobacz więcej

2020-12-22

Lepiej późno niż wcale
Dobiega końca adaptacja piętra byłego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Karolina w Bochni. Powstają tam miejsca do ewakuacji w związku z pandemią COVID-19. Prace pochłoną blisko 1,8 miliona złotych. Adaptowane pomieszczenia mają pomóc przygotować się do ewentualnego wzrostu zakażeń w związku z prognozowaną przez Ministerstwo Zdrowia trzecią falą pandemii. Powiat pozyskał dotację w wysokości 500 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.
... zobacz więcej

2020-12-22

Będzie dom opieki dla seniorów w Ołpinach
W Ołpinach (Małopolska) będzie dom opieki dla osób starszych. Powstanie w dawnych zabudowaniach poklasztornych. Gmina otrzymała duże dofinansowanie ze środków europejskich. Wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd powiedział, że to będzie najważniejsza inwestycja w 2021 roku.
... zobacz więcej

2020-12-22

Szczepienia personelu dps-ów prawdopodobne już za tydzień!
Jeżeli szczepionka przeciw COVID-19 zostanie dopuszczona do użytkowania na terenie UE (co jest bardzo prawdopodobne), szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się w krajach Unii Europejskiej po świętach Bożego Narodzenia – tj. 27, 28 i 29 grudnia. Poinformowała o tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Według zapowiedzi polskich władz, podczas "etapu 0" szczepienia otrzymają m.in. pracownicy DPS-ów i MOPS-ów. Nieco później szczepieni będą podopieczni (etap 1).
... zobacz więcej

2020-12-21

Dobro nie omija domów pomocy
Od około miesiąca dowiadujemy się o setkach inicjatyw lokalnych, które choć trochę przywracają normalność w odciętych od świata domach pomocy. Osoby prywatne, uczniowie, organizacje społeczne, harcerze, władze lokalne - wszyscy przekazują prezenty dla podopiecznych polskich placówek. Nie sposób o tych inicjatywach informować w poszczególnych newsach, ale dzięki nim jest szansa, że mieszkańcy dps-ów choć trochę poczują prawdziwą świąteczną atmosferę...
... zobacz więcej

2020-12-21

Ofiary śmiertelne w DPS w Uzdowie
W DPS-ie w Uzdowie w powiecie działdowskim, gdzie przebywają osoby z zaburzeniami psychicznymi, pojawiło się ognisko koronawirusa. Zakażonych jest większość podopiecznych placówki i personelu. - Czterech podopiecznych tego DPS-u zmarło, siedem kolejnych osób z uwagi na stan zdrowia zostało przewiezionych do szpitali - informuje warmińsko-mazurski inspektor sanitarny.
... zobacz więcej

2020-12-21

DPS w Otmuchowie powstaje i powstać nie może...
Za nieco ponad rok DPS "Skalnik" w Otmuchowie - Sarnowicach przyjmie pierwszych podopiecznych. Przynajmniej takie są plany. Remont obiektu i utworzenie Domu Pomocy Społecznej to w ostatnich latach ważna inwestycja gminy. Prace rozpoczęły się już 2013 roku i nie mogą się zakończyć. Ciągnąca się od lat budowa może sprawić, że budynek wymagać będzie remontów, kiedy tylko zostanie oddany.
... zobacz więcej

2020-12-18

Ognisko koronawirusa w DPS w Skrzynnie
Ognisko koronawirusa pojawiło się w powiecie wieluńskim. W Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie obecnie zakażonych jest 39 mieszkańców. Zakażenia nie uniknął też personel. 5 pracowników otrzymało już pozytywne wyniki testów, a kolejne trzy na wynik czekają. Osoby, u których potwierdzono COVID-19 czują się dobrze lub w miarę dobrze.
... zobacz więcej

2020-12-18

Na Przybyszewskiego trochę ulgi
W DPS przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi koronawirusa wykryto u ponad 300 osób, a od początku pandemii zmarło 28 chorych. Ale sytuacja jest już opanowana. Teraz zakażonych jest tam 43 podopiecznych i 21 opiekunów. W szpitalach przebywa 14 podopiecznych z COVID-19. Mimo statystyk, placówka radzi sobie nieźle, biorąc pod uwagę jej wielkość (ponad 550 mieszkańców).
... zobacz więcej

2020-12-18

DPS w Kwidzynie i w Ryjewie nie mogą znaleźć wolontariuszy
W domach pomocy społecznej brakuje wolontariuszy. Do tej pory zgłosiły się dwie osoby, by wspierać pracę DPS w Kwidzynie i w Ryjewie. Jednak każda para rąk jest niemal na wagę złota. Wolontariusze dołączą do personelu domów jedynie w sytuacji braku możliwości zapewnienia opieki przez pracowników - poinformował kilka dni temu urząd miasta w Kwidzynie.
... zobacz więcej

2020-12-17

Nadal brak pomocy dla DPS w Kamieniu Krajeńskim
Wzrasta liczba zakażeń w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. Niemal wszyscy pensjonariusze są już zakażeni koronawirusem i jest coraz więcej zainfekowanych pracowników. Trzech mieszkańców przebywa w szpitalu, dwóch zmarło. Nadal nie ma pomocy z WOT, mimo że o taką powiat wystąpił do wojewody.
... zobacz więcej

2020-12-17

Podwyżek płac w DPS w Mielcu nie będzie
Na ostatniej sesji Rady Powiatu mieleckiego padł wniosek jednego z radnych o przyznanie podwyżek w wysokości 20 proc. dla pracowników Domu Pomocy Społecznej w Mielcu. Zarząd Powiatu nie widzi jednak możliwości zwiększenia wynagrodzeń pracowników DPS w 2021 roku, bo brak jest wskazania przez radnego konkretnych źródeł sfinansowania podwyżek.
... zobacz więcej

2020-12-17

Uchwała w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19
Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
... zobacz więcej

2020-12-17

W etapie "0" szczepienia dla DPS-ów
W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego. Szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie „0”), zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe (w każdym województwie), należące m.in. do sieci szpitali PSZ.
... zobacz więcej

2020-12-16

Straszny Święty Mikołaj!
Historia jak z horroru. Święty Mikołaj odwiedza dom pomocy społecznej, po powrocie do domu dostaje gorączki, a test na obecność koronawirusa daje wynik pozytywny. Efekt? 75 zarażonych osób i jedna ofiara śmiertelna. Taki Święty Mikołaj odwiedził pensjonariuszy domu opieki w belgijskim miasteczku Mol - donosi "The Brussels Times"...
... zobacz więcej

2020-12-16

Gdy rozpada się polski system ochrony zdrowia...
Ma mocznicę, napadowe migotanie przedsionków, niedokrwistość, przewlekłą chorobę nerek, nadciśnienie tętnicze i inne schorzenia. Choć 90-letnia pani Hanna wymaga specjalistycznego leczenia, żaden szpital nie chce jej przyjąć, a po wezwaniu karetki i tak tego samego dnia wraca do Domu Opieki "Nestor" w Warszawie, gdzie mieszka.
... zobacz więcej

2020-12-16

Dyrektorka DPS z ul. Świerkowej w Białymstoku odwołana
We wtorek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski odwołał ze skutkiem natychmiastowym Urszulę Styczyńską ze stanowiska dyrektorki Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ulicy Świerkowej. Jako powód podano utratę zaufania. Obowiązki dyrektora DPS przejmuje Karol Kossakowski, który dotąd był zastępcą dyrektora Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Nowogródzkiej 5/1 w Białymstoku.
... zobacz więcej

2020-12-16

Duże ognisko koronawirusa w DPS w Kamieniu Krajeńskim
W Domu Pomocy Społecznej na ul. Podgórnej w Kamieniu Krajeńskim zakażonych koronawirusem jest 26 podopiecznych i sześciu pracowników. Trzech mieszkańców trafiło do szpitala, jeden zmarł. Sytuacja jest dynamiczna. Z 42-osobowej kadry choruje sześć osób. Podopiecznymi zajmuje się 11 pracowników, którzy są zamknięci razem z mieszkańcami placówki.
... zobacz więcej

2020-12-15

Coraz większe emocje na Świerkowej
Sytuacja w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej w Białymstoku staje się coraz bardziej nerwowa. Część pracowników zaczęła mówić o nieprawidłowościach tam panujących, szukając jednocześnie pomocy w różnych instytucjach w regionie. Jedna z opiekunek wytyka zaniedbania w DPS podpisując się imieniem i nazwiskiem. Co dziwne, związki zawodowe placówki opowiedziały się po stronie dyrektorki.
... zobacz więcej

2020-12-15

Połowa podopiecznych DPS w Grudziądzu ma koronawirusa
23 podopiecznych przebywających w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dywizjonu 303 w Grudziądzu jest zarażonych koronawirusem. Wszyscy podopieczni zostali "przetestowani" pod koniec ubiegłego tygodnia, po tym jak zmarła jedna z pensjonariuszek. Niestety dwóch mieszkańców z tej placówki wymaga hospitalizacji w szpitalu.
... zobacz więcej

2020-12-15

Laptopy do kontaktu z rodzinami
Domy Pomocy Społecznej w Klęczanach, Muszynie i Zbyszycach dostały nowoczesne laptopy z słuchawkami, kamerkami, głośnikami i myszkami. Sprzęt przekazało starostwo powiatowe w Nowym Sączu. Dzięki niemu mieszkańcy domów będą mogli się połączyć online ze swoimi bliskimi. Odwiedziny od marca nie są możliwe! Pieniądze na zakup sprzętu starostwo dostało z Unii Europejskiej.
... zobacz więcej

2020-12-14

Nielegalny, straszny... To za mało!
Nielegalny dom opieki dla seniorów działa od 2016 r. na zapleczu prywatnej przychodni „Leśna” przy ul Czerkaskiej w Bydgoszczy. Opłata za pobyt z wyżywieniem i opieką – 4,5 tys. zł. Pensjonariusze – głównie osoby niesamodzielne, wiele nie wstających z łóżka, z demencją, z rozmaitymi schorzeniami i niepełnosprawnościami. Od początku na Czerkaskiej dzieją się rzeczy straszne. Pensjonariusze są bici, przywiązywani do łóżek, wyzywani, straszeni, głodzeni, leżą godzinami we własnych odchodach...
... zobacz więcej

2020-12-14

Choinki dla walczących z koronawirusem
Leśnicy z Lasów Państwowych w Pile podarują ponad 700 choinek instytucjom walczącym z pandemią koronawirusa. Drzewka trafią m.in. do pensjonariuszy domów pomocy w Złotowie, Kaliszu Pomorskim i Chodzieży oraz warsztatów terapii zajęciowej m.in. w Łobżenicy, Morzewie i Wągrowcu.
... zobacz więcej

2020-12-14

Anioł Dobroci dla kieleckiego DPS
Dom Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej w Kielcach to jeden z dwóch laureatów tegorocznej nagrody „Świętokrzyski Anioł Dobroci”. Statuetki za działalność w obszarze pomocy i integracji społecznej wręczono podczas uroczystości w urzędzie marszałkowskim. DPS w Kielcach "w sposób modelowy realizuje swoje zadania, a także szereg przedsięwzięć, które zgodnie z ideą konkursu wykraczają poza tzw. „ustawowy katalog”- przekonuje wicemarszałek Renata Janik.
... zobacz więcej

2020-12-11

Metropolita wrocławski z dumą i podziękowaniami
Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski podczas święceń diakonatu Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu wyraził radość z gotowości niesienia pomocy osobom potrzebującym w czasie pandemii w Domu Księży Emerytów, DPS-ach. - Jestem z was dumny i bardzo za to chcę podziękować, że poszliście tam. (...) Nie da się tego zważyć, ani zmierzyć, ile dobra uczyniliście.
... zobacz więcej

2020-12-11

DPS w Rokitnie uhonorowany
Poznaliśmy wyniki XIX edycji konkursu Społecznik Roku w Pomocy Społecznej woj. lubuskiego. W kategorii „Wydarzenie roku” uhonorowano zespół pracowników Domu Pomocy Społecznej Nr 58 w Rokitnie - za zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom Domu w sytuacji kryzysowej. W placówce było ognisko koronawirusa, jednak dzięki heroicznej postawie personelu, podopieczni ani przez chwilę nie byli sami, mieli zapewnioną opiekę, troskę i to pomimo faktu, że część personelu też zmagała się z chorobą.
... zobacz więcej

2020-12-11

Koronawirus w Zakrzewie
Koronawirus pojawił się w Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie w pow. płockim. – Tam dwie osoby miały ciężkie objawy i faktycznie u nich potwierdzono covid, są w szpitalu – informuje starosta płocki Mariusz Bieniek. Starosta dodał, że zakażone są też dwie-trzy osoby spośród personelu i przebywają w izolacji domowej.
... zobacz więcej

2020-12-10

Na Świerkowej będą szybkie i wnikliwe kontrole
Szybkie i wnikliwe kontrole w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Świerkowej zapowiadają władze Białegostoku. Sytuacji w ośrodku przyjrzy się też wojewoda podlaski. Powodem anonimowy list, w którym zarzucono dyrekcji wiele nieprawidłowości - że reżim sanitarny w czasie pandemii w ich placówce jest fikcją, brakuje środków ochrony osobistej, a także odpowiedniej opieki nad pensjonariuszami.
... zobacz więcej

2020-12-10

Duże ognisko koronawirusa w legnickim DPS
Koronawirus zaatakował kolejny Dom Pomocy Społecznej. Tym razem choroba rozprzestrzeniła się na terenie placówki w Legnicy. Dodatnich jest 49 podopiecznych oraz 13 członków załogi. Sytuacja robi się krytyczna. Niestety, dwie osoby ze względu na stan zdrowia trafiły do szpitala - informuje Krzysztof Duszkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy.
... zobacz więcej

2020-12-10

Sant’Egidio z prezentami dla dps-ów i Ukraińców
Mimo pandemii Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi. Bożonarodzeniowy obiad na wynos i świąteczne prezenty trafią do blisko 1500 osób bezdomnych i ubogich, którym wspólnota towarzyszy przez cały rok. Sant’Egidio w Warszawie, Poznaniu i Chojnie przygotuje także prezenty dla zaprzyjaźnionych domów pomocy i Ukraińców czasowo przebywających w Polsce.
... zobacz więcej

2020-12-09

DPS na początku kolejki
Według najświeższych informacji Ministerstwa Zdrowia, podopieczni i pracownicy placówek takich jak domy pomocy społecznej będą szczepieni przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności. Do DPS-ów będą przyjeżdżały zespoły wyjazdowe. Osoby, które przechorowały koronawirusa będą szczepione w późniejszych terminach.
... zobacz więcej

2020-12-09

DPS w Szczytnej oficjalnie zamknięty
Dom Pomocy Społecznej w Szczytnej oficjalnie zakończył istnienie. Rada powiatu o jego likwidacji zdecydowała 24 kwietnia 2019 roku, powołując specjalną uchwałę. Ostatecznie proces trwał aż 1,5 roku. W dniu ogłoszenia decyzji w placówce przebywało aż 110 mieszkańców. Duża część mieszkańców trafiła do dps-ów w innych województwach.
... zobacz więcej

2020-12-09

Kryzys humanitarny w opiece psychiatrycznej
Prof. Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego: "W opiece psychiatrycznej niesamowicie boleśnie się ujawnił też – jak go nazywam – kryzys humanitarny. Dotyczy pacjentów (...) uwięzionych w domach pomocy społecznej dla osób starszych z problemami o charakterze zaburzeń poznawczych, w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Opieka specjalistyczna nie mogła dotrzeć do potrzebujących. Miejsce DPS i ZOL w systemie ochrony zdrowia absolutnie wymaga przedyskutowania. To nie są miejsca gwarantujące bezpieczeństwo."
... zobacz więcej

2020-12-08

Białystok: konflikt o reżim sanitarny w DPS przy Świerkowej
Pracownicy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej w Białymstoku twierdzą, że reżim sanitarny w ich placówce jest fikcją. Zarzucają dyrektorce m.in. to, że podział na strefę brudną i czystą nie jest przestrzegany, a pracownicy z objawami zakażenia nie zostali odsunięci od pracy. Dyrektorka odpiera zarzuty. Informacje o sytuacji w w DPS dotarły do Urzędu Miejskiego w Białymstoku i sanepidu.
... zobacz więcej

2020-12-08

Wrocław: kwadratura koła
Ile osób zachorowało na Covid-19 w DPS sióstr marianek? Nie wie nikt. Sanepid, który wcześniej przekazywał takie dane, odsyła do Ministerstwa Zdrowia, ministerstwo do wojewody, a wojewoda... do sanepidu. Rzeczniczka sanepidu we Wrocławiu stwierdza zaś, że aktualnie w sanepidzie nie ma zgłoszenia o żadnym dużym ognisku COVID-19 we wrocławskich DPS-ach.
... zobacz więcej

2020-12-08

Kłamstwa rządu, które łatwo sprawdzić
Kupno obiecanej przez rząd szczepionki na grypę nadal graniczy z cudem. Nie ma jej w aptekach, przychodniach ani hurtowniach. A choroba, chociaż jest w cieniu koronawirusa, wcale nie zamierza odpuścić. "Ze względów epidemiologicznych powinny zaszczepić się: (...) osoby powyżej 55 lat, personel medyczny czy pensjonariusze DPS-ów – mówi Marek Behan, kierownik Sekcji Szczepień Ochronnych olsztyńskiego sanepidu.
... zobacz więcej

2020-12-07

Balony, prezenty - cudowne, choć za oknem
Podopieczni DPS przy ul. Rudzkiej w Łodzi napisali listy do św. Mikołaja. Okazało się, że ich wymarzone prezenty to np. skarpetki czy kilogram cukru. Poruszyło to setki łodzian, którzy zebrali dla nich ponad 90 tys. zł. 6 grudnia DPS odwiedzili Mikołaje z prezentami, a w powietrze wypuszczono 93 kolorowe balony - tylu jest podopiecznych DPS. Mieszkańcy obserwowali wydarzenie przez okna.
... zobacz więcej

2020-12-07

Koronawirus w ponad połowie dps-ów na Podlasiu
Według danych z podlaskiego sanepidu, w tej chwili czynne ogniska koronawirusa są w ponad połowie Domów Pomocy Społecznej w Podlaskiem. Najwięcej przypadków zakażeń (bo około 140) stwierdzono dotąd w DPS Kalina w Suwałkach. Ponad 40 przypadków wykryto w placówce przy Świerkowej w Białymstoku, ponad 30 w DPS-ach w Uchowie i w Mocieszach.
... zobacz więcej

2020-12-07

Mieszkańcy dps mają być szczepieni w pierwszej kolejności
Z informacji premiera Morawieckiego wynika, że w pierwszej kolejności z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID będą mogli skorzystać pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL, osoby starsze powyżej 60 lat, służby mundurowe pracujące przy walce z pandemią (policja, wojsko). Szczepienia mają się zacząć w lutym, choć wcześniej zapowiadano II połowę stycznia.
... zobacz więcej

2020-12-04

W Malborku walczą z ogniskiem koronawirusa
Nie udało się uchronić pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Malborku przed zakażeniem koronawirusem. Pozytywny wynik testów dotyczy 48 mieszkańców placówki. Na szczęście ich stan zdrowia się nie pogarsza. Parasol ochronny roztoczony został nad pozostałymi 26 osobami, by nie doszło do ich zakażenia.
... zobacz więcej

2020-12-04

W Mianocicach oskarżają dyrektora. Dyrektor zarzuty odrzuca
Do mediów i organów zarządzających dotarł list rozsyłany przez pracowników DPS w Mianocicach, a oskarżający dyrektora tej placówki o nieprawidłowe postępowanie wobec personelu i mieszkanek podczas epidemii koronawirusa. W DPS są kontrole, a będzie też audyt. Dyrektor odpiera wszystkie zarzuty i uważa, że to próby szkalowania jego dobrego imienia.
... zobacz więcej

2020-12-04

Podlaski PFRON przypomina o Dniu Osób Niepełnosprawnych
Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypomina nam, że w przestrzeni społecznej jest miejsce dla wszystkich bez względu na kategorię sprawności...
... zobacz więcej

2020-12-03

Specjalny raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała raport na temat funkcjonowania domów pomocy społecznej (DPS) w okresie pandemii COVID-19. Opracowanie pokazuje, że nie udało się zaspokoić wszystkich potrzeb i sprostać wszystkim problemom, z którymi zderzyły się DPS, a wprowadzane restrykcje doprowadziły do niepokojącego ograniczania praw mieszkańców i mieszkanek.
... zobacz więcej

2020-12-03

Ognisko covid w elbląskim DPS Sióstr Franciszkanek
Ognisko koronawirusa wykryto w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Bema w Elblągu. Wśród personelu wykryto 17 przypadków zakażenia, a 18 przypadków u pensjonariuszek.
... zobacz więcej

2020-12-03

Mazowsze: 28 dps-ów i 9 domów opieki z ogniskami koronawirusa
Kinga Jura z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowała, że na dzień 30 listopada zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców występują w 28 domach pomocy społecznej na Mazowszu. Ponadto koronawirusa stwierdzono u mieszkańców dziewięciu innych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
... zobacz więcej

2020-12-03

W Radomiu szukają wolontariuszy dla dps-ów
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu rozpoczął akcję, w ramach której poszukuje wolontariuszy do wsparcia w domach pomocy społecznej w regionie. Na początek wolontariusze mieliby się znaleźć w jednej placówce w Krzyżanowicach (gm. Iłża). Chodzi o wsparcie w codziennych czynnościach mieszkańców i np. sprzątanie.
... zobacz więcej

2020-12-02

Zmiana dyrektora w Zaskoczynie
Po 16 latach pracy w Domu Pomocy Społecznej „Leśny” w Zaskoczynie, na emeryturę od 1 grudnia 2020 r. odchodzi dyrektor placówki Waldemar Dowgiert. Starosta Gdański powołał na pełniącego obowiązki dyrektora DPS Ryszarda Rywackiego.
... zobacz więcej

2020-12-02

Duda apeluje do innych ozdrowieńców
Andrzej Duda zaapelował do osób, które przeszły już COVID-19, by zgłaszały się jako wolontariusze do domów pomocy społecznej. Bo ozdrowieńcy nikogo już nie zakażą, a mogą pomóc przetrwać starszym ludziom w DPS-ach osamotnienie. Zgłaszać można się przez portal wspierajseniora.pl. To platforma utworzona przez resort rodziny.
... zobacz więcej

2020-12-02

Co piąty pracownik pomocy społecznej na Śląsku zakażony
Trwa wielkie testowanie pracowników domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej i centrów pomocy rodzinie w województwie śląskim. Wyniki pozytywne ma w sumie 20 proc. badanych. Do końca ubiegłego tygodnia przetestowano prawie 4,5 tysiąca pracowników systemu opieki społecznej na Śląsku. Do przebadania zostało jeszcze 1,5 tysiąca. Badanie nie obejmuje podopiecznych.
... zobacz więcej

2020-12-01

W Łodzi nie udaje się ukryć statystyk
Tylko w DPS-ach podlegających miastu mamy do czynienia z 276 przypadkami zakażenia koronawirsuem - Informuje UMŁ. Jednocześnie zastrzega, że odnosi się tylko sytuacji w placówkach podlegających miastu. Największe ognisko koronawirusa mamy w DPS przy ul. Przybyszewskiego. Teraz to 129 zakażonych mieszkańców (w tym 61 hospitalizowanych) oraz 43 pracowników.
... zobacz więcej

2020-12-01

Niektórzy obwieszczają zwycięstwo!
Jeszcze w ub. tygodniu w DPS-ie w Majdanie Wielkim koronawirusa stwierdzono u 34 pensjonariuszy i 21 pracowników. Zakażonych było także 46 osób z personelu krasnobrodzkiego DPS-u oraz 55 pensjonariuszy. Jak to wygląda obecnie? W obu DPS-ach nie mamy już osób zakażonych. Wszyscy zostali uznani za ozdrowieńców – mówi Stanisław Grześko, starosta zamojski.
... zobacz więcej

2020-12-01

Nie chciano pochować podopiecznych DPS
W sumie w czterech DPS-ach powiatu jarosławskiego zmarło 12 mieszkańców: 6 w DPS w Sośnicy, 3 w DPS w Jarosławiu oraz 3 w DPS w Moszczanach. Placówki miały trudności z pochowaniem zmarłych, gdyż Zakład Pogrzebowy PGKiM odmawiał usługi, mimo podpisanej całorocznej umowy. Musiało interweniować Starostwo Powiatowe w Jarosławiu i Ekspres Jarosławski.
... zobacz więcej

2020-11-30

Przy takich statystykach epidemia to właściwie marginalne wydarzenie
Według danych, które podało ministerstwo, zakażenia były potwierdzone w 48 dps-ach w Polsce, co stanowi 5,8 proc. placówek w skali kraju. Zakażonych jest 890 z 80 tys. mieszkańców oraz 339 pracowników z 58 tys. personelu. Zmarło 204 mieszkańców dps-ów.
... zobacz więcej

2020-11-30

Maseczki obowiązkowe w pracy
Zawsze wtedy, gdy w miejscu pracy w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust – wynika z nowego rozporządzenia, które obowiązuje od soboty 28 listopada. Maseczki należy nosić nie tylko w miejscach wspólnych, jak kuchnia, ale też gdy siedzi się przy swoim biurku. 26 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało kolejne Rozporządzenie Rady Ministrów...
... zobacz więcej

2020-11-30

Śmiertelne ofiary w dps-ach powiatu bydgoskiego
DPS-y w powiecie bydgoskim walczą z koronawirusem. Najgorsza sytuacja jest teraz w Koronowie. Najpierw alarm podniesiono w DPS w Bożenkowie, gdy zakażenie koronawirusem stwierdzono u 24 pracowników i 30 pensjonariuszy. W DPS w Koronowie dodatni wynik testu stwierdzono u 23 osób (także z personelu). W obu placówkach są ofiary śmiertelne.
... zobacz więcej

2020-11-27

Zostań kierownikiem DPS w Raczkowej
Wójt Gminy Sanok ogłosił nabór na stanowisko kierownika nowego Domu Pomocy Społecznej w Raczkowej (Raczkowa 96). Wszelkie wymagania cytuje portal Korsosanockie.pl.
... zobacz więcej

2020-11-27

Zmiana dyrektora w DPS w Gorzycach
Zmiana na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Dotychczasowy szef placówki odchodzi na emeryturę, zaś na jego miejsce została powołana jego zastępczyni - Maria Janeta. Z placówką związana jest zawodowo od początku jej istnienia, czyli od 1994 r. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego.
... zobacz więcej

2020-11-27

Społeczeństwo bez dostępu do prawdy będzie spokojniejsze
Zmiany w sposobie raportowania przypadków covid-19 powodują, że dostępne stają się jedynie wątpliwe i ogólne informacje rządowe. Sanepid nie przekazuje już komunikatów, nie będzie więc i zestawień ognisk koronawirusa w domach pomocy społecznej. W kompletnym chaosie, który nam zafundowano, nie ukryje to prawdy, ale pozwoli wszystkim na pozytywne myślenie o świetlanej teraźniejszości i przyszłości.
... zobacz więcej

2020-11-26

Co piąta osoba nic nie wiedziała
Przebadano ponad pięć tysięcy pracowników systemu pomocy społecznej w Zabrzu. - Z tej grupy ponad 20 procent to są osoby, które były zakażone i nie zdawały sobie z tego sprawy. Są wśród nich asystenci rodzin, opiekunowie osób starszych, pracownicy noclegowni, domów pomocy społecznej i innych instytucji. Pieniądze na badania - półtora miliona złotych - przekazał samorząd województwa śląskiego. Akcja zakończy się 11 grudnia.
... zobacz więcej

2020-11-26

DPS w Koninie: 70 zakażonych, dwie osoby zmarły
70 zakażonych osób, dwie zmarły - tak wygląda sytuacja w DPS w Koninie po stwierdzonych tam zakażeniach koronawirusem. Cały ośrodek decyzją sanepidu został zamknięty. Wspólnie z podopiecznymi zamknięty został personel. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w konińskim DPS stwierdzony został półtora tygodnia temu.
... zobacz więcej

2020-11-26

Lubelskie: 33 ogniska covid w dps-ach
Sanepid obejmujący swym zasięgiem województwo lubelskie, informuje o 33 ogniskach zakażeń koronawirusem w domach pomocy społecznej i domach seniora. W tej grupie jest część placówek z wygasającym ogniskiem, a część w fazie rozwojowej...
... zobacz więcej

2020-11-25

Dwa ogniska koronawirusa w powiecie krakowskim
W powiecie krakowskim potwierdzono dwa ogniska, gdzie zakażonych jest w sumie 57 osób. 3 zmarły. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Karniowicach i Konarach. W Karniowicach wprowadzono pełny reżim sanitarny, wykorzystywane są własne urządzenia do dezynfekcji, jak ozonator, zamgławiacz czy sterylizator powietrza uvc. Mimo 25 zakażeń, w Konarach na razie nie ma problemów z personelem...
... zobacz więcej

2020-11-25

Robią coś dla środowiska i obniżają własne koszty
Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Łochyńsku nie od dziś stawia na ekologiczne rozwiązania. W 2009 roku na budynkach DPS zamontowano po 7 sztuk kolektorów słonecznych, dzięki czemu mieszkańcy ośrodka mają przez cały rok ciepłą wodę.Teraz na terenie ośrodka wykonano instalację fotowoltaiczną, by znacząco obniżyć koszty zakupu energii elektrycznej i zrobić coś dla środowiska naturalnego.
... zobacz więcej

2020-11-25

Dramat w największym łódzkim DPS przy Przybyszewskiego
W DPS przy ul. Przybyszewskiego przybywa zakażonych koronawirusem - w poniedziałek było tu 159 zakażonych podopiecznych i 50 osób z personelu. Dziewięcioro podopiecznych jest w szpitalu, 10 osób już zmarło. Na zwolnieniach pozostaje ponad sto osób z załogi. Potrzebne są kombinezony ochronne, maseczki, rękawice oraz płyny do dezynfekcji - apeluje placówka.
... zobacz więcej

2020-11-24

Ognisko covid-19 w Grodkowie
Starostwo Powiatowe w Brzegu poinformowało o nowym ognisku koronowirusa w regionie. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Grodkowie. Pozytywny wynik Sars-Cov-2 potwierdzono u 37 pensjonariuszy oraz 16 pracowników. Od kilku dni placówka jest zamknięta wraz z częścią personelu. Większość zakażonych nie ma objawów covid-19.
... zobacz więcej

2020-11-24

Starosta zamojski o sytuacji w lokalnych dps-ach
W DPS w Szczebrzeszynie poradziliśmy sobie z koronawirusem – mówi Stanisław Grześko, starosta zamojski. – Niestety, nie wszędzie sytuacja się ustabilizowała. W DPS w Majdanie Wielkim COVID-19 stwierdzono ostatnio u 34 pensjonariuszy i 21 pracowników. W ub. tygodniu zakażenia stwierdziliśmy u 46 osób z personelu krasnobrodzkiego DPS-u.
... zobacz więcej

2020-11-24

Duże ognisko covid wykryto w Suchorączku (Pomorskie)
Duże ognisko koronawirusa wykryto w Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku koło Więcborka w powiecie sępoleńskim. Zakażone są łącznie 73 osoby: 61 podopiecznych placówki oraz 12 pracowników. Do pomocy w opiece nad pensjonariuszami skierowani mają być żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
... zobacz więcej

2020-11-23

Nowe ognisko covid w Białymstoku
Pod koniec minionego tygodnia ognisko koronawirusa pojawiło się w białostockim Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej. To jedna z największych tego typu placówek w regionie. Zakażonych jest 13 mieszkańców. Chorzy są także pracownicy, którzy przebywają w izolacji. Ciągle trwa pobieranie kolejnych wymazów, więc liczba zakażonych może wzrosnąć.
... zobacz więcej

2020-11-23

Największe ogniska koronawirusa na Podkarpaciu
Podkarpacki sanepid informuje o ośmiu ogniskach koronawirusa w regionie. Najwięcej zakażonych jest w Domu Pomocy Społecznej w Wysocku - to 10 osób z personelu i 27 pensjonariuszy. Ponad 30 przypadków koronawirusa wykryto też w Zakładzie Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym w Handzlówce i w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Rudzie.
... zobacz więcej

2020-11-23

Życzenia ministerialne z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
"21 listopada, w tym roku już po raz 30-ty, obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Tego dnia specjalne podziękowania kierujemy do wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych, zarówno tych zatrudnionych w jednostkach samorządowych, jak i tych działających w licznych podmiotach niepublicznych" - MRiPS
... zobacz więcej

2020-11-20

Koronawirus u sióstr poszedł na całość
Ognisko koronawirusa wykryto w Domu Pomocy Społecznej w Słupi w powiecie buskim (woj. świętokrzyskie) prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Zakażenie wykryto u ponad stu pensjonariuszy i personelu (prawie wszystkie mieszkanki). Zmarły cztery osoby. Siostra dyrektor zapewnia, że jest w stanie poradzić sobie z tą sytuacją i wszyscy pensjonariusze będą mieli właściwą opiekę.
... zobacz więcej

2020-11-20

Masowe zakażenia w radomskim DPS
Gwałtowny wzrost zakażeń w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Holszańskiej w Radomiu. 64 z 79 pensjonariuszy ma zdiagnozowany COVID-19, a dostępny personel liczy 16 osób, w tym dyrektorka.
... zobacz więcej

2020-11-20

Praca dla opiekuna za 7000 złotych brutto
Sytuacja w DPS Młodzieszyn jest bardzo trudna, podopieczni jako osoby z grupy szczególnie narażonej na zakażenie COVID-19 chorują. Zaniepokojone sytuacją w DPS są też rodziny. Starostwo Powiatowe poszukuje pilnie pracownika na stanowisko opiekuna w tej placówce. Stawka to 7 tys. brutto i umowa zlecenie.
... zobacz więcej

2020-11-19

Wzrosła liczba zgonów mieszkańców dps
"- Od 20 października obserwujemy zauważalny wzrost liczby zgonów wśród pensjonariuszy DPS. Od początku pandemii jest 79 osób na 673 zgonów w woj. lubelskim. Co stanowi ponad 10 proc. Problem rozprzestrzeniania się zakażeń sygnalizowałem starostom i organom prowadzącym DPS-y" - informuje wojewoda lubelski.
... zobacz więcej

2020-11-19

Podkarpacie: nadal nowe ogniska koronawirusa
Najwięcej zakażeń na Podkarpaciu jest w ognisku w DPS im. Jana Pawła II w Rudzie. Tam badania potwierdziły zakażenie SARS CoV-2 u 28 pensjonariuszy. Koronawirus jest też u 9 pensjonariuszy Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu. Po pięć osób zakażonych jest natomiast w Zgromadzeniu Sióstr Kanoniczek w Leżajsku z Domem Opieki oraz w Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach.
... zobacz więcej

2020-11-19

12 mieszkańców dps-ów w Tomaszowie Maz. nie żyje
W trzech domach pomocy społecznej w Tomaszowie Mazowieckim do dzisiaj zakażonych koronawirusem zostało 96 podopiecznych oraz 23 pracowników. Dwunastu zakażonych mieszkańców domów niestety zmarło. Na razie udało się jednak uniknąć ewakuacji placówek, a sytuacja wydaje się stabilizować.
... zobacz więcej

2020-11-18

Koronawirus w Olsztynie i Nowej Wsi Ełckiej
Nowe ognisko SARS-Cov-2 znajduje się obecnie w DPS w Olsztynie, gdzie zakażonych jest 20 podopiecznych i 2 pracowników. Pozostają oni w izolacji. Z DPS w Nowej Wsi Ełckiej 4 spośród 73 zakażonych przewieziono do szpitala.
... zobacz więcej

2020-11-18

Źle w Łodzi, źle w okolicach
W swoim codziennym raporcie Urząd Miasta Łodzi informuje o 8 DPS-ach, gdzie utrzymują się ogniska koronawirusa (aż 156 przypadków przy ul. Przybyszewskiego!). Niestety, w powiatach graniczących z Łodzią sytuacja jest podobna. Nowe ognisko covid pojawiło się m.in. w DPS w Rąbieniu.
... zobacz więcej

2020-11-18

20 lat portalu DPS.pl!
W związku z przypadającą 13.11.2020 r. 20. rocznicą istnienia portalu postanowiliśmy udostępnić Państwu unowocześnioną wersję, wzbogaconą o nową szatę graficzną. Państwa opinie są dla nas bardzo ważne, dlatego prosimy o sugestie, w jakich kierunkach rozwijać tę stronę. Twórzmy ją razem! Dla naszych Sympatyków przygotowaliśmy także stronę na Facebooku - zapraszamy do polubienia, udostępniania i komentowania!
... zobacz więcej

2020-11-13

Aktualizacja systemu DOM
ARISCO - producent rozwiązań informatycznych dla pomocy społecznej, zapowiedział aktualizację systemu DOM, przeznaczonego dla Domów Pomocy Społecznej. Aktualizacja będzie dostępna w drugiej połowie listopada i będzie zawierała nowe funkcjonalności.
... zobacz więcej

2020-11-13

Skargi od mieszkańców DPS i szybka reakcja władz
Seniorzy z DPS przy ul. Emilii Plater w Nowym Sączu uskarżają się na posiłki i na to, że w pomieszczeniach jest po prostu zimno. Wszystko to przez wietrzenie pomieszczeń i brak ruchu. Na dodatek jest tam już 40 zakażonych covid. Rzecznik prasowy UM Nowy sącz przekazał wszystkie niepokojące sygnały kierownictwu MOPS. Temperatura w pomieszczeniach ma zostać podniesiona.
... zobacz więcej

2020-11-12

Legnickie Pole potrzebuje wolontariuszy
W DPS w Legnickim Polu w woj. dolnośląskim zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 147 pensjonariuszy. Pięć osób zmarło. Oczekiwane są wyniki testów kolejnych osób. Placówka potrzebuje pomocy wolontariuszy. Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu boryka się z poważnym brakiem personelu - część pracowników jest bowiem także zakażona.
... zobacz więcej

2020-11-12

Powiat kłodzki wyposaży dps-y w kabiny dezynfekcyjne
W powiecie kłodzkim we wszystkich powiatowych domach pomocy społecznej zostaną zamontowane kabiny do dezynfekcji osób. W sumie zakupionych zostanie 9 kabin za 215 tys. złotych. Jak dotąd w tego typu placówkach na terenie powiatu kłodzkiego pojawiały się pojedyncze ogniska. Na ten moment, jak zaznaczają dyrektorzy jednostek, sytuacja jest bezpieczna.
... zobacz więcej

2020-11-12

Duda nie chce pomocy z Niemiec, więc o pomoc prosi starosta!
Na propozycję prezydenta Niemiec, żeby Polska przyjęła pomoc w walce z koronawirusem, prezydent Andrzej Duda odpowiedział odmownie. Tymczasem starosta włodawski Andrzej Romańczuk w dramatycznym piśmie sam prosi Niemcy o wsparcie. Zwraca uwagę na dramatyczną sytuację największego na Lubelszczyźnie Domu Pomocy Społecznej w Różance.
... zobacz więcej

2020-11-10

Lubelszczyzna: spełnia się czarny scenariusz
Spełnił się najgorszy scenariusz. Zmarło już 6 pensjonariuszy z DPS-u w Teodorówce oraz jedna osoba z personelu. Nie udało się uratować także pensjonariusza DPS-u w Tyszowcach. Koronawirus zaatakował też inne domy pomocy w regionie. Budująca jest postawa personelu placówek.
... zobacz więcej

2020-11-10

Na Śląsku nadal poważna sytuacja
Ogniska zakażeń w kolejnych domach pomocy społecznej na Śląsku. Z ponad setki działających w tym województwie – chorują pracownicy i podopieczni niemal połowy. Nowe ogniska zakażeń wykryto w placówkach w Bielsku – Białej, Skoczowie, Zawierciu, Gliwicach, Mysłowicach, Chorzowie, Cieszynie i Częstochowie.
... zobacz więcej

2020-11-10

Stan wyjątkowy w Czechach przynosi powoli efekty
Poprawia się sytuacja w Czechach. Jednak w związku z brakiem personelu medycznego w szpitalach i placówkach pomocy społecznej, rząd czeski angażuje tam do pracy coraz większą liczbę żołnierzy. Nie wszyscy muszą mieć przeszkolenie medyczne – w szpitalach i DPS brakuje kierowców, pracowników w kuchniach i pralniach.
... zobacz więcej

2020-11-09

Dotlenianie pomogło!
Ustabilizowała się sytuacja w Domach Pomocy Społecznej w gminie Strzelce Opolskie, w których zakażenie koronawirusem wykryto wśród pracowników i pensjonariuszy. W leczeniu chorych na COVID-19 pomogła metoda dotleniania mieszkańców. W tym celu starostwo zakupiło 5 specjalnych zestawów, które już zostaną na stałe w powiatowych placówkach.
... zobacz więcej

2020-11-09

Jakościowa zmiana w pabianickim DPS
Podopieczni i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Pabianicach mają nowy samochód. To Renault Trafic, którym, oprócz kierowcy, będzie mogło podróżować osiem osób. Radość wśród pensjonariuszy jest ogromna, bo dotychczas placówka dysponowała jedynie ośmioletnią Dacią Logan, a więc osobówką. Główna część kwoty zakupu pochodzi z PFRON.
... zobacz więcej

2020-11-09

Personel DPS w Foluszu skrajnie wyczerpany
Do 60 wzrosła liczba zakażonych osób, którzy są pensjonariuszami DPS w Foluszu koło Jasła. Zakażony koronawirusem jest również personel placówki. Pracownicy DPS w Foluszu mówią wprost: sytuacja jest dramatyczna. "Sytuacja jest krytyczna. Jedna osoba z personelu przebywa na OIOM-ie. Ci, którzy zostali pracują w skrajnym wyczerpaniu."
... zobacz więcej

2020-11-06

Ewakuacja w Prudniku na Opolszczyźnie
W środę rozpoczęła się ewakuacja ponad 30 zdrowych podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Starosta prudnicki Radosław Roszkowski poinformował, że pozostała część z blisko 80 pensjonariuszy pozostanie w budynku. Decyzja zapadła, gdy zmarło kilku podopiecznych DPS.
... zobacz więcej

2020-11-06

Radomski DPS z oskarżeniem prokuratury
Pacjenci zastraszani i zmuszani do załatwiania się na zewnątrz budynku, wyzywani, szarpani i bici przez pielęgniarki - tak miała wyglądać w latach 2018-19 codzienność w DPS przy ul. Struga w Radomiu. Akt oskarżenia w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad pensjonariuszami skierowała do miejscowego sądu prokuratura. Wśród oskarżonych, ówczesny dyrektor Bogdan K.
... zobacz więcej

2020-11-06

Większość łódzkich dps-ów z koronawirusem
Do 101 podopiecznych oraz 31 pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul. Podgórnej wzrosła liczba zakażonych z potwierdzeniem COVID19. Inne placówki w Łodzi, gdzie odnotowano koronawirusa to: DPS Spadkowa, DPS Paradna, DPS przy ul. Narutowicza, DPS przy ul. Krzemienieckiej, DPS Sierakowskiego, DPS Przyrodnicza.
... zobacz więcej

2020-11-05

Śmierć przychodziła nagle
Po kwarantannie DPS w Skierniewicach od środy już funkcjonuje na normalnych zasadach. Wcześniej stwierdzono tam zakażenia koronawirusem 47 pensjonariuszy i 15 pracowników DPS. W ubiegłym tygodniu w placówce zmarło sześciu podopiecznych. wszyscy podopieczni DPS w Skierniewicach przechodzili zakażenie bezobjawowo, a śmierć następowała nagle.
... zobacz więcej

2020-11-05

Piotrków Tryb.: umierają ludzie, brakuje kadry
Dom Pomocy Społecznej w Piotrkowie znalazł się w dramatycznej sytuacji. W ostatnim czasie doszło tam do 4 zgonów z powodu COVID-19 (z czego 2 osoby zmarły w szpitalu). Aktualnie przebywa tam 92 pensjonariuszy, którymi opiekuje się 9 pracowników. Na kilka godzin dziennie do DPS przyjeżdżają też 2 pielęgniarki. Placówka szuka wolontariuszy.
... zobacz więcej

2020-11-05

Poważna sytuacja na Mazowszu
Największe ogniska covid na Mazowszu: DPS „Kombatant” w Ciechanowie, DPS św. Józefa w Mieni, DPS Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Przasnyszu, DPS „Na Przedwiośniu” w Warszawie, DPS „Charytatywne Dzieło Miłości ks. Kłopotowskiego”, DPS Sióstr Benedyktynek Samarytanek w Niegowie. Ponadto u mieszkańców ośmiu placówek całodobowej opieki stwierdzono obecnie wirusa SARS-CoV-2.
... zobacz więcej

2020-11-04

DPS w Rangórach koło Elbląga czeka na pomoc
W bardzo trudnej sytuacji znalazł się Dom Pomocy Społecznej w Rangórach. - Od tygodnia część z personelu jest zakażona, przebywa w izolacji domowej. Dziś po kolejnych testach w DPS okazało się, że mieszkanki i kolejni opiekunowie są zarażeni – informowało na swoim profilu facebookowym Regionalne Centrum Wolontariatu, które szuka dla DPS-u osób, które pomogą opiekunom.
... zobacz więcej

2020-11-04

Poważna sytuacja w Różance
W jednym z największych domów pomocy w województwie lubelskim, w DPS "Senior" w Różance w powiecie włodawskim, stwierdzono aktywne ognisko koronawirusa. Choruje 50 z prawie 200 pensjonariuszy i 25 pracowników tej placówki. "Największym problemem są pracownicy" – mówi dyrektor DPS. Pomaga wojsko, ale placówka szuka też wolontariuszy.
... zobacz więcej

2020-11-04

Starosta tarnowski informuje o kolejnych zakażeniach
Starosta tarnowski Roman Łucarz informuje o pojedynczych przypadkach koronawirusa w kolejnych dps-ach. "- W DPS w Stróżach mamy zakażenie. Tam wynik pozytywny ma jedna pensjonariuszka i pani dyrektor. Także w Wietrzychowicach jest zakażona jedna pracownica i jedna pensjonariuszka. Odizolowaliśmy te osoby. Na razie nie ma tam innych przypadków".
... zobacz więcej

2020-11-03

Warmińsko - Mazurskie z kolejnymi ogniskami covid
W rejonie Olsztyna pojawiły się nowe ogniska zachorowań, wśród nich niestety są DPS Jonkowo, DPS Olsztynek i DPS Misericordia w Ełku. Na Warmii i Mazurach są 582 zakażenia, najwięcej w Olsztynie – 112.
... zobacz więcej

2020-11-03

Sami zrobili sobie testy, bo inaczej by ich nie było
Trudna sytuacja zapanowała w DPS w Ślesinie (Wielkopolska). Na wykonanych 126 testów, zakażenie potwierdzono aż u 70 osób. Jedna osoba zmarła. Rozpoczęła się batalia dyrekcji placówki o wykonanie testów wszystkim podopiecznym i pracownikom. Dzięki pomocy konińskiego szpitala, przeszkolone zostały pielęgniarki z DPS, które przez weekend pobrały wymazy od wszystkich mieszkańców i pracowników.
... zobacz więcej

2020-11-03

Polki opiekują się Niemcami - czas by Niemcy zaopiekowały się Polkami
„Niemieckie domy opieki nad ludźmi niedołężnymi otwierane są w Polsce. A kto zaopiekuje się Polkami, które noszą niechcianą ciążę, a ich ojczyzna odmawia im prawa do aborcji? Niemieccy lekarze powinni pomóc – oferując bezpłatnie i bez biurokratycznych problemów aborcje zgodnie z prawem niemieckim – uważa komentator niemieckiego "Die Welt".
... zobacz więcej

2020-11-02

Kolejne ogniska koronawirusa w dps-ach na Lubelszczyźnie
W Domach Pomocy Społecznej w Szczebrzeszynie oraz Ruskich Piaskach wykryto dwa spośród 13 nowych ognisk koronawirusa na Lubelszczyźnie. Te 2 dps-y dołączyły do innych w województwie lubelskim, gdzie ogniska covid pojawiły się wcześniej. Na pocieszenie: choć w DPS "Pod Modrzewiami" w Szczebrzeszynie zakażone są 64 osoby, żadna nie wymaga hospitalizacji.
... zobacz więcej

2020-11-02

Masowość zakażeń w dps-ach przeraża!
Ogniska zakażenia pojawiły się już w 32 ze 106 zarejestrowanych na Śląsku domów pomocy społecznej. To niemal 1/3 placówek. Chorzy i zmarli są wśród mieszkańców i personelu. Służby wojewody są w kontakcie z tymi placówkami i informują, że zabezpieczono je w środki ochrony dla personelu. Niestety, coraz więcej jest też ognisk covid w jednostkach sanepidu.
... zobacz więcej

2020-11-02

Warszawa zakupiła testy dla pracowników i podopiecznych DPS
Miasto Warszawa kupiło ponad 10 tys. testów na koronawirusa dla pracowników i podopiecznych miejskich Domów Pomocy Społecznej i Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego - poinformowała na Twitterze rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. W sumie na ten cel wydano 3 mln zł. Badania wykonywać będą laboratoria, z którymi stolica ma podpisane umowy.
... zobacz więcej

2020-10-30

Podziękowania od prezydenta Gorzowa
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podziękował wszystkim pracownikom miejscowych Domów Pomocy Społecznej za ich heroiczną pracę. Jednym z wyrazów docenienia ich pracy jest decyzja o przyznaniu kolejnych środków na dodatki do wynagrodzenia.
... zobacz więcej

2020-10-30

"Błagała o pomoc, nikt nie przychodził" - dramat w domu opieki
- Mama przyjechała do szpitala odwodniona i niedożywiona. Jak to możliwe, skoro jak twierdzili pracownicy domu opieki jej stan pogorszył się tego samego dnia, kiedy zabrała ją karetka? O tym, jak wyglądała opieka nad pensjonariuszką ekskluzywnego domu seniora - Centrum Rehabilitacji Zielone Wzgórze w Koleczkowie na Pomorzu, opowiadają jej córki.
... zobacz więcej

2020-10-30

Unijne pieniądze dla domów pomocy powiatu zgorzeleckiego
Ponad pół miliona złotych grantu trafi łącznie do wszystkich domów pomocy społecznej zlokalizowanych w powiecie zgorzeleckim. To efekt umowy w ramach projektu pn. „Wsparcie Dolnośląskich DPS“, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wwsparciem zostały objęte: DPS OSTOJA w Zgorzelcu, DPS JĘDREK w Opolnie-Zdroju i DPS JUTRZENKA w Zgorzelcu.
... zobacz więcej

2020-10-29

Niewydolny personel wesprzeć musi wojsko
Dramatyczna sytuacja w domu seniora Atrium w Jarogniewicach. Na 32 pensjonariuszy aż u 21 zdiagnozowano koronawirusa. U 8 osób z personelu potwierdzono covid-19. W tej chwili osobami starszymi - tymi zdrowymi i chorymi - zajmują się zaledwie dwie osoby. - Jesteśmy na skraju wyczerpania - alarmują pracownicy. Ośrodek prowadzi fundacja Clarum Vita z Wrocławia, która nie przysłała pomocy.
... zobacz więcej

2020-10-29

Personel medyczny toruńskiego DPS elegancko upomina prezydenta
Personel medyczny Domu Pomocy Społecznej im. Leona Szumana w Toruniu pisze publiczny list do prezydenta Torunia, w którym domaga się szacunku dla pracy pielęgniarek. "Panie Prezydencie, albo Pan nie zna realiów naszej pracy, albo zasłania się Pan zarządzeniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które są krzywdzące dla Personelu Medycznego, wykluczając nas z potrzeb DPS-ów."
... zobacz więcej

2020-10-29

Unijne pieniądze dla 14 warszawskich DPS
Warszawa otrzymała granty finansowe na kwotę ponad 3,3 mln zł, które są wsparciem dla 14 Domów Pomocy Społecznej. Granty zostały przyznane z funduszy europejskich, w ramach projektu „Wsparcie dla Mazowsza”. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej, zakup sprzętu i na dopłaty do wynagrodzeń pracowników.
... zobacz więcej

2020-10-29

Druga fala w Legnickim Polu
Kilkanaście przypadków zakażenia COVID-19 w Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu na Dolnym Śląsku. Trwają badania kolejnych osób, które wykazują objawy zakażenia. DPS w Legnickim Polu nie pierwszy raz zmaga się z koronawirusem. Przy pierwszej fali pandemii Wojska Obrony Terytorialnej pobierały w placówce wymazy od kilkuset podopiecznych i ponad stu pracowników.
... zobacz więcej

2020-10-28

Idziemy na rekord!
Jak informuje pilskie starostwo, w Pile i w powiecie pilskim potwierdzono wczoraj 143 nowe zakażenia koronawirusem. Największą grupę stanowią, niestety, pensjonariusze DPS-ów: ogniska koronawirusa są w DPS w Chlebnie, w Dębnie i w Pile. W sąsiednim powiecie czarnkowsko-trzcianeckim potwierdzono 20 nowych zakażeń. Dotyczą one m.in. DPS w Wieleniu.
... zobacz więcej

2020-10-28

Klerycy pomagają zakonnicom w DPS w Wałbrzychu
Ponad 20 osób w placówce na wałbrzyskim Sobięcinie ma koronawirusa. Trudności dodaje fakt, że w placówce ciężko jest rozdzielić podopiecznych. Są pod opieką zaledwie kilku sióstr zakonnych. Pracownicy świeccy w większości musieli opuścić placówkę. Na pomoc przybyli klerycy z Seminarium w Świdnicy, którzy będą się zmieniać co 2 tygodnie.
... zobacz więcej

2020-10-28

Co zostało z polskiej służby zdrowia?
DPS im. Małżonków Terakowskich w Gnieźnie wezwał w niedzielę karetkę do pensjonariusza. Nie przyjechała. O pomoc zwrócono się do poradni działającej w niedzielę. Lekarz tam dyżurujący udzielił porady. Mimo to w nocy 73-letni mężczyzna zmarł. Nie był zakażony koronawirusem.
... zobacz więcej

2020-10-27

132 ogniska koronawirusa na Lubelszczyźnie
W województwie lubelskim są obecnie 132 aktywne ogniska koronawirusa. Wśród nich są wcześniejsze ogniska w domach pomocy społecznej, ale pojawiło się też nowe: w Zespole II DPS w Gościeradowie ( powiat kraśnicki).
... zobacz więcej

2020-10-27

Koronawirus w łódzkich domach pomocy
Już 99 podopiecznych oraz 28 pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul. Podgórnej ma potwierdzone zakażenie koronawirusem - informuje Urząd Miasta Łodzi. Zakażenia koronawirusem odnotowano także w DPS przy ul. Krzemienieckiej, DPS przy ul Sierakowskiego, w Centrum Rehabilitacyjno – Opiekuńczym (DPS) przy ul. Przyrodniczej i w DPS przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich.
... zobacz więcej

2020-10-27

Kraków: dane sanepidu nie odzwierciedlają sytuacji
Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już kilkoro podopiecznych krakowskich DPS-ów. Zakażonych jest w sumie ponad 400 mieszkańców i pracowników DPS oraz krakowskiego Urzędu Miasta. W krakowskim MOPS-ie zakażone są 32 osoby. Zakażenia wystąpiły też w Warsztatach Terapii Zajęciowej na os. Górali i przy ul. Za torem.
... zobacz więcej

2020-10-26

Coraz więcej województw zamyka placówki opieki dziennej i wtz
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju część wojewodów podjęła decyzję o ponownym zawieszeniu działalności placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Zawieszone zostały zajęcia w warsztatach terapii zajęciowej, środowiskowych domach samopomocy oraz dziennych domów i klubów seniora.
... zobacz więcej

2020-10-26

Dramatyczny apel dyrektora DPS w Zaskalu, Marcina Jagły
W związku z pojawieniem się ogniska koronawirusa w DPS „Smrek” w Zaskalu i coraz bardziej dynamiczną sytuacją wspólnie ze Starostą Krzysztofem Faberem zwracamy się z prośbą o pomoc dla podopiecznych „Smreka” w formie wolontariatu. Niestety nasze dotychczasowe starania pozyskania wolontariuszy wśród zgromadzeń zakonnych, osób duchownych, fundacji i stowarzyszeń pozostają bez odzewu.
... zobacz więcej

2020-10-26

Toruński DPS przy Szosie Chełmińskiej walczy o godność!
Prezydent Torunia wstrzymał podwyżki dla pracowników DPS zaplanowane na kwiecień w budżecie miasta. Przysłał też do placówki pismo, że trzeba szukać oszczędności i obciąć premię uznaniową z 20 proc. do 15 proc. Pokojowe zarabiają najniższą krajową, opiekunki o 100 złotych więcej. W wakacje Lidia Ciechomska z koleżankami założyła związek zawodowy „Konfederacja pracy”...
... zobacz więcej

2020-10-23

Duże ognisko koronawirusa w Warszawie
Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej „Na Przedwiośniu” w Warszawie. Z niemal stu mieszkańców zakażonych jest aż 76. Zakażeni nie mają żadnych objawów, nie mają gorączki. Trzy osoby mają lekki katar – mówi rzeczniczka stołecznego ratusza.
... zobacz więcej

2020-10-23

Wczorajsze informacje z Łodzi już nieaktualne
Podane przez nas wczoraj informacje o ogniskach covid w Łodzi są - niestety - już nieaktualne. Okazuje się, że również 1 mieszkaniec oraz 3 pracowników DPS przy ul. Krzemienieckiej ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. W izolacji przebywa ponadto 15 mieszkańców DPS przy ul Sierakowskiego (po potwierdzonym przypadku zakażenia u pracownika domu). Zakażonych jest 2 pracowników.
... zobacz więcej

2020-10-23

Niezwykłe zasługi polskiego rządu w zakupach szczepionek na grypę
Zbigniew Giżyński mówił w TOK FM, że cieszy się z tego, iż "rząd zakupił tak dużo szczepionek na grypę". I podkreślał, że to "ogromna zasługa" rządzących. Mateusz Morawiecki powiedział wczoraj, że Polska ma zagwarantowane trzy miliony dawek, czyli dwa razy więcej niż rok temu... Problem, że szczepionek nigdzie nie ma...
... zobacz więcej

2020-10-22

Placówki we Wrocławiu z ogniskami koronawirusa
Przybywa chorych na COVID-19 we Wrocławiu. Niestety, sporym ogniskiem koronawirusa okazał się Dom Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej. Zakażenie COVID-19 potwierdzono tam u 48 osób. Choroba rozprzestrzenia się też w innych placówkach. Nowe ognisko koronawirusa we Wrocławiu pojawiło się też w prywatnym domu opieki przy ul. Dyrekcyjnej.
... zobacz więcej

2020-10-22

Partia rządząca krytyków nie znosi
Znany ekspert w dziedzinie immunologii i zdrowia publicznego dr Paweł Grzesiowski nie jest już pracownikiem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, podlegającego Ministerstwu Zdrowia. Wcześniej często wypowiadał się krytycznie na temat działań partii rządzącej w tej sprawie. "Nie wolno sprzedawać dobrych wiadomości, gdy wszystko jest tak naprawdę nie tak" - mówił dr Grzesiowski w RMF FM.
... zobacz więcej

2020-10-22

11 groźnych ognisk koronawirusa w Łodzi
O 11 groźnych ogniskach koronawirusa w Łodzi informuje miejscowy sanepid. W większości są to prywatne domy opieki. Na liście jest też DPS przy ul. Podgórnej i Zakład Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Pieniny. - Nie mamy wątpliwości, że będzie więcej. I że te, które badamy, są rozwojowe - mówi Urszula Jędrzejczyk, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
... zobacz więcej

2020-10-22

Umierają czekając na szpital
Trudna sytuacja w jaworznickim domu seniora “Jesień na Letniej”. Obecnie (stan na poniedziałek, 19 października) zakażonych jest 41 pensjonariuszy domu, a 9 zmarło. Zmagający się w ogniskiem koronawirusa próbują umieścić zakażonych seniorów w szpitalach zakaźnych, lecz te nie są w stanie zapewnić opieki wszystkim chorym pacjentom, bo miejsc w szpitalach nie ma.
... zobacz więcej

2020-10-21

Miejsce w szpitalu dopiero po śmierci innego pacjenta!
- Jest naprawdę źle, zapewnienia, że wszystko jest pod kontrolą, nijak mają się do prawdy - tak do sytuacji epidemicznej w kraju odnosi się starosta płocki Mariusz Bieniek. Ostra wypowiedź wynika z problemów w DPS w Goślicach i Brwilnie. Zakażony mieszkaniec z Brwilna dostał miejsce w szpitalu dopiero, gdy zmarł inny pacjent.
... zobacz więcej

2020-10-21

Kolejne masowe zakażenia u sióstr zakonnych
Koronawirusa potwierdzono w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży intelektualnie niepełnosprawnej w Zdunach koło Krotoszyna. DPS prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a' Paulo. Jak informuje rzeczkrotoszynska.pl obecnie zakażonych jest 14 pracowników oraz 58 z 70 mieszkańców.
... zobacz więcej

2020-10-21

Maląg: zachorowania w dps-ach, tak jak w całym kraju...
Zachorowania w domach pomocy społecznej są, tak jak są w całym kraju. 18 proc. pensjonariuszy zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach, większość przechodzi COVID-19 bezobjawowo i przebywa w DPS-ach - poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg.
... zobacz więcej

2020-10-20

Koronawirus w prowadzonym przez Franciszkanki Rodziny Maryi DPS w Wałbrzychu
Prośbę do wiernych wystosował biskup Marek Mendyk, biskup świdnicki. "Zwracam się z serdecznym apelem o pomoc zamieszkującym w DPS w Wałbrzychu osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Pilnie potrzebni są opiekunowie, pielęgniarki, wolontariusze, zwłaszcza osoby z przygotowaniem medycznym.
... zobacz więcej

2020-10-20

Ognisko koronawirusa w DPS Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Kędzierzynie-Koźlu
Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej św. Karola w Kędzierzynie-Koźlu. Po tym jak zakażenie wykryto u jednego z pracowników placówki, testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny w sumie u 24 podopiecznych i 4 pracowników. Jak przekazała dyrektor Domu św. Karola, wszyscy czują się dobrze, nikt z chorych nie wymaga hospitalizacji.
... zobacz więcej

2020-10-20

W Kamesznicy na Śląsku masowe zakażenie w zakonnej placówce
Już 67 osób w prowadzonej przez zakonnice Placówce Całodobowej Opieki - Domu Opieki im. Jana Pawła II w Kamesznicy dotkniętych jest koronawirusem Sars-Cov-2. Zgromadzenie Zakonne na chwilę obecną skierowało do pomocy w Kamesznicy 5 sióstr i planowane są kolejne osoby do pomocy w miarę potrzeb.
... zobacz więcej

2020-10-19

Ewakuacja DPS u sióstr w Borkach Wielkich (Opolskie)
Wojewoda opolski podjął decyzję o ewakuacji kilkudziesięciu zakażonych koronawirusem z Domu Pomocy Społecznej w Borkach Wielkich, gdzie zakażenie stwierdzono niemal u wszystkich z 40 podopiecznych. DPS jest prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. W woj. opolskim ogniska koronawirusa stwierdzono w 13 domach pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2020-10-19

Masowe zakażenia u sióstr Orionistek w Kole
W związku z potwierdzonymi przypadkami zachorowania na COVID-19 u pracowników i mieszkańców DPS dla Dorosłych Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistek), przy ul. Blizna 55 w Kole, w sobotę odbyło się zwołane przez Starostę Kolskiego posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Pozytywne wyniki potwierdzono u 55 osób, na ogólną liczbę 97 osób.
... zobacz więcej

2020-10-19

Zamknięto DPS w Inowrocławiu
W związku z powiększającym się ogniskiem koronawirusa Dom Pomocy Społecznej w Inowrocławiu został zamknięty. Do tej pory odnotowano tam 40 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (34 u pensjonariuszy i 6 u personelu). Jedna z tych osób jest hospitalizowana. Pracownicy świadczą pracę w systemie stacjonarnym.
... zobacz więcej

2020-10-16

Zakonnice - opiekunki zarażone koronawirus
Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Nysie. Zakażenie potwierdzono u dwóch zakonnic opiekujących się pacjentami w placówce przy alei Wojska Polskiego. Jak wskazuje starostwo, w placówce przebywa około 60 pensjonariuszy.
... zobacz więcej

2020-10-16

Koronawirus w kolejnych placówkach na Limanowszczyźnie
Po jednym zachorowaniu wśród personelu wykryto w placówkach w Limanowej i Szczyrzycu. W Domu Pomocy Społecznej w Kasinie Wielkiej zakażonych jest 11 pensjonariuszy i 6 pracowników. Z kolei w placówce w Mszanie Dolnej potwierdzono koronawirusa u 4 podopiecznych i 4 opiekunów. Natomiast w Domu Pomocy Społecznej w Rabie Niżnej zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 2 pracowników i 1 pensjonariusza.
... zobacz więcej

2020-10-16

Minister dziękuje pracownikom i deklaruje ciągłe wsparcie dla dps-ów
Minister Marlena Maląg podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem 24, że pracownikom DPS-ów, którzy są "na pierwszej linii frontu, należą się wielkie podziękowania". - My, jako rząd, mamy obowiązek wspierać te osoby, aby mogły swoje zadania realizować jak najbardziej bezpiecznie - powiedziała.
... zobacz więcej

2020-10-15

Siostry dominikanki apelują o pomoc dla dps-ów
Siostry dominikanki z Broniszewic apelują o pomoc dla DPS-ów. "Wciąż zwracają się do nas DPS-y z prośbą o wsparcie. Budżet większości z nich wywrócony jest do góry nogami i się już dawno skończył." – tłumaczą siostry. Potrzebne są przede wszystkim środki ochrony osobistej: płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki. Ale też leki i żywność.
... zobacz więcej

2020-10-15

Dramatyczny apel starosty sieradzkiego
"Rzadko was o coś proszę, ale tym razem sprawa jest naprawdę poważna. Potrzebna jest każda para rąk" - napisał Mariusz Bądzior, starosta sieradzki. Przez koronawirusa w DPS w Biskupicach z dnia na dzień zabrakło pielęgniarek.
... zobacz więcej

2020-10-15

Wysłać polskie władze na nauki do Danii
Już 120 tysięcy osób z grup ryzyka zostało zaszczepionych przeciw grypie – poinformował Duński Związek Farmaceutów. Dania chce zapobiec blokowaniu łóżek "covidowych" przez pacjentów z grypą. U nas problemu nie ma, bo władze przegapiły zamawianie szczepionek i - z niewielkimi wyjątkami - są one niedostępne.
... zobacz więcej

2020-10-14

Kujawsko - Pomorskie: coraz trudniej w DPS-ach
Szczególnie trudna jest sytuacja w DPS-ach i Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych w Kujawsko-Pomorskiem. Koronawirus wdarł się już tam do sześciu placówek tego typu. Do obiektów dostarczany jest sprzęt ochrony bezpośredniej, zabezpieczana jest opieka pielęgniarsko-lekarska. - Nowe ognisko to DPS w Inowrocławiu - poinformował wojewoda, Mikołaj Bogdanowicz.
... zobacz więcej

2020-10-14

strzałka do góry